ادامه ماجرای قتل یک متهم سیاسی در زندان‌
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

ادامه ماجرای قتل یک متهم سیاسی در زندان‌

فراروخبرگزاری فرارو |
قانون جرم سیاسی، اما تاکنون هیچ مصداقی نداشته است در حالی که بسیاری بر این باور هستند که موارد متعددی می‌توانسته مشمول این قانون شود. همین هم باعث شده تا بهمن ماه سال گذشته محمود صادقی نماینده تهران به صرافت اصلاح آن بیفتد. این طرح در بهمن ماه تقدیم هیئت رئیسه شد و مدتی بعد اعلام وصول آن هم قرائت شد. اما تاکنون در دستور کار قرار نگرفته است. در طرح جدید متهم می‌تواند ادعا کند که جرمش سیاسی است و این تفاوت چشمگیر با طرح قبلی دارد.
ادامه ماجرای قتل یک متهم سیاسی در زندان‌ - 0

علیرضا شیر محمدعلی نفر اول از چپ استبازدید از فشافویه، پاسخ‌گوشدن سازمان زندان‌ها، احضار وزیر دادگستری به مجلس؛ اخبار قتل یک متهم سیاسی هنوز ادامه دارد. دیروز طرح سؤال دو نماینده تهران به هیئت رئیسه مجلس رسید.به گزارش شرق، علی مطهری و الیاس حضرتی از علیرضا آوایی درباره علت قتل متهم سیاسی در فشافویه سؤال پرسیدند. خلاصه سؤال این دو نماینده علت مرگ علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه است. در توضیح آن، اما نوشته شده که چطور دو متهم سابقه‌دار به متهمی سیاسی دسترسی داشته‌اند. به این ترتیب نتیجه گرفته شده که «آیین‌نامه تفکیک گروه‌های مختلف متهمان درست رعایت نشده است». بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس این سؤال باید به کمیسیون مربوطه برود و در صورت قانع‌نشدن نمایندگان در کمیسیون سؤال از وزیر به صحن می‌آید.جای خالی جرم سیاسی

نکته دیگری که دو نماینده امیدی در نامه خود به آن اشاره کردند این است که «همه متهمان سیاسی را امنیتی می‌نامند تا بتوانند به آن‌ها سخت‌گیری کنند. در حالی که متهم امنیتی کسی است که اقدام مسلحانه انجام داده باشد. نه کسی که صرفا چند انتقاد حتی به مقامات عالی کشور کرده باشد».بیشتر بخوانید:پس لرزهای قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویهبازخوانی یک قتل عجیب در زندان بزرگ تهران واکنش علی مطهری به قتل علیرضا شیرمحمدعلیبه نظر می‌رسد که تعریف جرم سیاسی حتی با لایحه‌ای که سه سال پیش به قانون تبدیل شد هم روشن نشده. این قانون در سه سال هیچ مصداقی نداشته است. حتی پیگیری نمایندگان و سؤال از وزیر دادگستری برای اجرانشدن آن هم به نتیجه‌ای نرسید. جرائمی مانند توهین یا افترا به مقامات عالی‌رتبه نظام، به‌واسطه مسئولیت آنان، نشر اکاذیب و چند مورد دیگر بنا بر این قانون مشمول جرائم سیاسی می‌شوند، اما با یک شرط؛ با این شرط که این جرائم «با انگیزه اصلاح امور کشور علیه مدیریت و نهاد‌های سیاسی یا سیاست‌های داخلی یا خارجی کشور ارتکاب یابد، بدون آنکه مرتکب قصد ضربه‌زدن به اصل نظام را داشته باشد».قانون مذکور نحوه رسیدگی به جرائم سیاسی را نیز توضیح داده است. بنا بر این توضیح «تشخیص سیاسی‌بودن اتهام با دادسرا یا دادگاهی است که پرونده در آن مطرح است». در صورتی که جرمی سیاسی تلقی شود، شخص متهم یا محکوم از حقوقی برخوردار خواهد بود؛ ازجمله مجزابودن محل نگهداری در مدت بازداشت و حبس از مجرمان عادی، ممنوعیت پوشاندن لباس زندان در طول دوران بازداشت و حبس، حق ملاقات و مکاتبه با بستگان طبقه اول در طول مدت حبس، حق دسترسی به کتب، نشریات، رادیو و تلویزیون در طول مدت حبس و مواردی دیگر.قانون جرم سیاسی، اما تاکنون هیچ مصداقی نداشته است در حالی که بسیاری بر این باور هستند که موارد متعددی می‌توانسته مشمول این قانون شود. همین هم باعث شده تا بهمن ماه سال گذشته محمود صادقی نماینده تهران به صرافت اصلاح آن بیفتد. این طرح در بهمن ماه تقدیم هیئت رئیسه شد و مدتی بعد اعلام وصول آن هم قرائت شد. اما تاکنون در دستور کار قرار نگرفته است. در طرح جدید متهم می‌تواند ادعا کند که جرمش سیاسی است و این تفاوت چشمگیر با طرح قبلی دارد.دلجویی حسن خمینی از خانواده شیرمحمدعلی

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب | حوادث واقعی و تکان دهنده در ایران

در لابه‌لای اخبار سیاسی دیروز جواد امام فعال سیاسی از دلجویی سیدحسن خمینی از خانواده شیرمحمدعلی خبر داد. او در توییتر خود نوشت: «در پی قتل فجیع مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه به دست زندانیان مجرم حاج سیدحسن خمینی یادگار گرامی حضرت امام (ره) در تماسی با خانواده آن مرحوم ضمن ابراز تأسف و همدردی، اعلام داشته ایشان هم برای رسیدگی به دادخواهی صورت‌گرفته از طریق مسئولین مربوطه پیگیر خواهند شد».موضوع بازدید نمایندگان از زندان فشافویه و سایر زندان‌ها هم هنوز مطرح است. به نظر می‌رسد قتل اخیر نمایندگان را برای پیگیری این موضوع مصر کرده است. از سوی دیگر رئیس دستگاه قضا هم دستور پیگیری قصور احتمالی در این قتل را به سازمان زندان‌ها صادر کرده بود. دستوری که باعث شده سازمان زندان‌ها اطلا‌عیه‌ای صادر کند و از پیگیری جدی این مسئله خبر دهد. در این شرایط همچنان باید منتظر ماند تا در‌های فشافویه و دیگر زندان‌ها همچون قرچک به روی نمایندگان باز شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کاهش ۱۹ درصدی مشارکت مردم در انتخابات مجلس+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل

فیلم/ مردم نگذاشتند ایران، دشمن شاد شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی بابل گفت: در این آتش سوزی مهیب که عصر امروز آغاز شد و همچنان ادامه دارد چهار آتش نشان بابلی نیز بر اثر دود گرفتگی مصدوم شده‌اند. مازیار حسنی افزود: هنوز علت آتش سوزی و میزان خسارت به ۴۰ واحد تجاری که به طور کامل در این آتش سوزی سوخت، مشخص نیست. وی گفت: حدود ۲۰ خودروی آتش نشانی با بیش از ۷۰ آتش نشان از شهرهای بابل، بابلسر، امیرکلا، قائمشهر، آمل و ساری در حال اطفای حریق می‌باشند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مدارسی که فردا، چهارم اسفند ماه به دلیل پیشگیری از بیماری کرونا تعطیل شدند را مشاهده می‌کنید. مدارس استان قزوین تعطیل شدمدارس استان قزوین به مدت دو روز تعطیل خواهد بود. تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های گیلان تا چهارشنبههمه مدارس و دانشگاه‌های گیلان برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا از فردا تا چهارشنبه تعطیل است. تعطیلی دو روزه مدارس گلستانبا تصمیم اعضای شورای سلامت مدارس استان تعطیل شدمدارس استان قم ۲ روز تعطیل شدروز‌های یکشنبه و دوشنبه، ۴ و ۵ اسفندماه تمام مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز علمی، مهدکودک‌ها و مراکز حوزوی استان قم تعطیل است. تعطیلی یک هفته‌ای مدارس و آموزشگاه‌های استان مرکزیمدارس و آموزشگاه‌های استان مرکزی به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تا پایان هفته تعطیل شدند.

از انگل تا قطار بوسان: جذاب‌ترین فیلم‌های سینمایی کره جنوبی + عکس

5+
مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آتش سوزی مهیب سبب سوختن کامل ۴۰ واحد تجاری در بازار بابل شده است. مازیار حسنی مدیرعامل سازمان آتش نشانی بابل در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سوختن کامل ۴٠ واحد تجاری در آتش‌سوزی مهیب در بازار بابل از مصدومیت چهار آتش نشان در عملیات امدادرسانی خبر داد و گفت: آتش‌نشان بابلی در عملیات مهار آتش‌سوزی پاساژ ابراهیمی واقع در خیابان بازار بابل دچار مصدومیت شدند. وی افزود: دو نفر از آتش‌نشانان به خاطر ضرب‌دیدگی دست و پا و ۲ نفر نیز به دلیل مشکلات تنفسی دچار مصدومیت شدند که حال عمومی مصدومین خوب گزارش شد. وی ادامه داد: همچنین حدود ۴۰ واحد تجاری در این آتش‌سوزی گسترده به طور کامل در آتش سوخت و سقف چندین واحد تجاری نیز به دلیل حجم گسترده آتش، دچار ریزش شد. حسنی گفت: ۱۹ خودروی آتش‌نشانی شامل ۱۱ خودرو از بابل و ۸ خودرو از شهرهای بابلسر، امیرکلا، قائم‌شهر، آمل و ساری با حدود ۷۰ آتش‌نشان در این عملیات حضور داشتند.

نظرها

اخبار بیشتر