راهکار مواجهه با تحریم اپلیکیشن‌های تلفن همراه/ بن بستی که برای متخصصان ایرانی معنا ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. تکنولوژی
راهکار مواجهه با تحریم اپلیکیشن‌های تلفن همراه/ بن بستی که برای متخصصان ایرانی معنا ندارد

راهکار مواجهه با تحریم اپلیکیشن‌های تلفن همراه/ بن بستی که برای متخصصان ایرانی معنا ندارد

فارسخبرگزاری فارس |
مشکلاتی برای نرم افزارها و اپلیکیشن‌های ایرانی در گوشی‌های تلفن همراه ایجاد شده که متخصصان و برنامه نویسان به دنبال پیداکردن مطمئن‌ترین راهکار برای مقابله با آنها هستند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، موضوع تحریم‌های اقتصادی گرچه موضوع جدیدی نیست اما با مشکلاتی که برای نرم افزارها و اپلیکیشن‌های ایرانی در گوشی‌های تلفن همراه ایجاد شده؛ شکل جدیدی به خود گرفته است. چند ماه گذشته بود که کاربران تلفن همراه، متوجه شدند استفاده از اپلیکیشن‌های ایرانی بر روی سیستم‌های مجهز به سیستم عامل IOS با مشکل مواجه شده است و استفاده از این برنامه‌ها امکان پذیر نیست.

علاوه بر این، برخی از برنامه‌های ایرانی نیز از گوشی‌های اندروید حذف شد و به دلیل آنکه میزان استفاده از تلفن همراه‌های اندرویدی در ایران آمار قابل توجهی دارد، اخبار آن به سرعت در فضای مجازی منتشر شد.

در این میان نگرانی‌هایی برای کاربران ایجاد شد که با استفاده از این اپلیکیشن‌ها بسیاری از نیازهای روزانه خود را از حمل و نقل گرفته تا خرید مواد غذایی و تعمیر وسایل خانگی و حتی درخواست سوخت و کارواش را تأمین می‌کنند.

برای تشریح تأثیر تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی بر روند فعالیت شرکت‌های ایرانی با رضا الفت‌نسب عضو هیئت مدیره و سخنگوی اتحادیه کسب وکارهای اینترنتی گفت‌وگو کردیم.

راهکار مواجهه با تحریم اپلیکیشن‌های تلفن همراه/ بن بستی که برای متخصصان ایرانی معنا ندارد - 5

رضا الفت‌نسب سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی درباره تحریم‌های سیستم عامل IOS و اندروید بر روی گوشی‌های تلفن همراه گفت: مسلما این اتفاق برای کسب و کارهای اینترنتی مشکلات زیادی را به وجود آورد چرا که بسیاری از برنامه‌نویسان در طول سال‌های متمادی برای برنامه نویسی IOS تلاش کرده بودند و توانسته بودند برنامه‌های ایرانی را در بستر این سیستم عامل توسعه دهند.

  با وضعیت فعلی می‌توان گفت بن‌بستی در موضوع طراحی اپلیکیشن‌های ایرانی در IOS وجود دارد که در تلاشیم راهی برای فرار از این بن‌بست پیداکنیم.

وی افزود: علاوه بر این شرکت‌های ایرانی نیروهای متخصصی را برای برنامه‌نویسی تربیت کردند که چه به صورت مستقل و چه به صورت استخدام دائمی در شرکت‌ها فعالیت می‌کردند. با توجه به اتفاقات اخیر و منع استفاده از اپلیکیشن‌های ایرانی بر روی گوشی‌های IOS تاثیرات منفی این حرکت در کارآفرینی و افزایش شغل جوانان ایرانی داشته است.

بن بستی که برای متخصصان ایرانی معنا ندارد

الفت نسب ادامه داد: همچنین در سیاست‌های شرکت‌های خارجی موضوع تحریم ایران اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده و با این کار می‌خواهند به اقتصاد ایران و فعالت متخصصان ایرانی ضربه بزنند.

سخنگوی اتحادیه کسب وکارهای اینترنتی با تاکید بر اینکه طراحان و برنامه‌سازان ایرانی تلاش خود را برای ایجاد یک راه حل مناسب در این حوزه به کار بستند، گفت: هنوز راهکار دائمی برای حل این مشکل پیدا نشده است اما شرکت‌های ایرانی در تلاشند تا با ایجاد یک بستر نرم‌افزاری مناسب این مشکل را برطرف کنند. با وضعیت فعلی می‌توان گفت بن‌بستی در موضوع طراحی اپلیکیشن‌های ایرانی در IOS وجود دارد که در تلاشیم راهی برای فرار از این بن‌بست پیداکنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه تکنولوژی و فناوری

وی ادامه داد: هزینه‌های این کار برای بخش خصوصی بالاست و باید منتظر بود تا چه تغییراتی در این حوزه اتفاق می‌افتد. البته وجود این تحریم‌ها تاثیر در ذائقه کاربران گذاشته است.

کوچ اپلی‌ها به گوشی‌های اندروید

الفت‌نسب تصریح کرد: تحریم‌های نرم‌افزاری ایرانی در گوشی‌های IOS باعث شده است تا کاربران کوچی از گوشی‌های مجهز به IOS به گوشی‌های اندروید داشته باشند و تمایل بیشتری به خرید این گوشی‌ها در بازار ایران ایجاد شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برخی از کاربران ایرانی هستند که فقط می‌خواهند به خاطر برند گوشی‌های IOS از آنها استفاده کنند و تنها کاری که با این گوشی‌ها می‌توانند انجام دهند برقراری تماس است اما از این موضوع ناراحت نیستند و به همین اکتفا می‌کنند.

یکی از طراحان اپلیکیشن‌های ایرانی درباره راهکارهای دور زدن تحریم‌های سیستم عامل‌های گوشی تلفن همراه، گفت: تاکنون برخی از اپلیکیشن‌ها توانسته‌اند با استفاده از نسخه تحت وب این اپلیکیشن‌ها استفاده کنند البته این نسخه امکاناتی که اپلیکیشن داراست به مقدار کمی دارد و نمی‌تواند تمام نیازهای کاربران را تامین کند.

عقب نشینی نمی‌کنیم

وی تاکید کرد: مسلما جوانان فعال ایرانی با چنین مشکلات کوچکی عقب نمی‌نشینند و به سرعت به دنبال ایجاد یک راه حل مناسب و قطعی برای حل این مشکل هستند.

این برنامه‌نویس ایرانی در ادامه گفت: ‌ همانطور که تاکنون توانسته‌ایم با تکیه بر توانمندی داخلی و انگیزه درونی نیازهای کشور را تامین کنیم و دست نیاز به سمت کشورهای خارجی دراز نکنیم مسلما بعد از این هم می‌توانیم تا راه حل مناسبی برای حضور فعال و قدرتمند اپلیکیشن‌های ایرانی بر روی سیستم عامل گوشی‌های تلفن همراه داشته باشیم.

دغدغه استارت آپ‌ها، قدرتمندی حوزه IT

وی در پایان گفت: این موضوع نه تنها در گروه استارت آپی ما بلکه در سایر گروه‌ها به یک دغدغه اصلی تبدیل شده و حتی بازاری برای رقابت درباره این موضوع ایجاد شده تا کدام شرکت و استارتآپ سریع‌تر می‌تواند به راه حل قطعی برای حل این مشکل دست پیدا کند.

تلاش‌های محققان ایرانی می‌تواند در کنار دلگرمی به استفاده کنندگان از اپلیکیشن‌های ایرانی، به ارتقای سطح تکنولوژی کشور نیز کمک کند و مصداق اصطلاحی باشد که این روزها زیاد می‌شنویم: «تبدیل تهدیدهای تحریم به فرصت»!

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
او افزود: بیش از ۶۰ درصد قطعات پژو ۳۰۱ با استفاده از توان فناوران و دانشمندان ایرانی داخلی سازی شده است. او افزود: شرکت دانش بنیان در این ۲ قسمت وارد شده و در اواخر سال ۹۷ مجموعه‌ها از نظر فناوری بررسی و نمونه هایی تولید ساخته شده است. او افزود: شرکت دانش بنیان مشکلات بخش سخت افزاری و نرم افزاری بخش موتور را حل کرده‌اند و نیاز کشور را برطرف کرده‌اند. استفاده از توان فناوران و دانشمندان در تولید قطعات خودرواو گفت: در صادرات قطعات دانش بنیان هنوز فاصله داریم و وقتی به استاندارهای لازم برسیم می‌توانیم از صادرات صحبت کنیم. مدیرعامل شرکت دانش بنیان افزود: همکاری ما با شرکت ایران خودرو توسعه یافته است و تمام نیازها بدون فوت وقت در اختیار شرکت ایران خودرو قرار داده شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
Face App موفق شد که یک مرد جوان امروز که حدود دو دهه پیش وقتی کودکی نوپا بود، مفقود شده بود را دوباره پیدا کند. این اتفاق در شرایطی افتاد که نیروهای پلیس از اپلیکیشن Face App به عنوان آخرین راه استفاده کردند. با همین روش نیز یو وایفنگ ۲۱ ساله پیدا شد و در یک کنفرانس مطبوعاتی پدر و مادرش را برای اولین بار دید. شاید نه یو وایفنگ و نه والدینش باور می‌کردند که روزی دوباره یکدیگر را پیدا کنند. این نرم افزار تقریبا به مدت دو ماه تلاش کرده و حدود صد مورد مشابه با کودک گمشده را نیز شناسایی کرده است.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
HP یک لپ تاپ فوق العاده باریک را در هند به نام ProBook ۴۴۵ G۶ معرفی کرده است. به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، HP یک لپ تاپ فوق العاده باریک را در هند به نام ProBook ۴۴۵ G۶ معرفی کرده است. HP ProBook ۴۴۵ G۶: مشخصات و ویژگی‌هااین لپ تاپ با صفحه نمایش ضد انعکاس HD ۱۴ اینچی و به شکل تقریبا بیضی، عرضه شده است، این لپ تاپ، فوق‌العاده باریک، سبک وزن و دارای یک طراحی لایه‌ای است. این اولین لپ تاپ در سری HP ۴۰۰ است که اینگونه طراحی شده است، لپ تاپ HP ProBook ۴۴۵ G۶ بر روی پردازنده AMD Ryzen ۵ ۲۵۰۰U APU، با عملکرد ۲GHz کار می‌کند و با ۸ گیگابایت رم، ۱ ترابایت حافظه داخلی و با گرافیک Radeon Vega همراه است. HP ProBook ۴۴۵ G۶: قیمت و در دسترس بودنHP ProBook ۴۴۵ G۶ در حال حاضر برای خرید با قیمت ۶۷، ۲۶۰ Rs در دسترس است.

هیوندایی اکسنت جدید مدل ۲۰۲۰، زیبا اما ضعیف (+عکس)

3+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
چرخانچرخان1 روز قبل
جک اس۵ از جمله خودروهایی است که با ظاهری جذاب و کیفیت خوب در نوع تولید، توانسته سهم خوبی از بازار را کسب نماید و با توجه به طرح‌های فروش کرمان موتور برای خرید این خودرو، نوسانات کمتری در بازار برای این محصول کرمان موتور وجود دارد. در مورد طراحی ظاهری این خودرو می‌توان گفت که جذابیت آن باعث شده تا حس سواری روی یک غول پیکر را داشته باشید و چه در داخل و چه خارج از آن بتوانید یک رانندگی مطمئن و آرامش بخش را تجربه نمایید. طراحی چراغ‌های جلو و عقب به خوبی انجام شده و خطوط روی بدنه خودرو نیز به اندازه کافی به جذابیت و ابهت خودرو افزوده است. از جمله ویژگی‌های فنی این خودرو می‌توان به دریافت ۵ ستاره ایمنی از موسسه CNCAP اشاره کرد که نشان از ایمنی بالای این خودرو دارد و از سوی دیگر توانسته استاندارد آلایندگی یورو ۵ را دریافت نماید. رقبای این خودرو در بازار کشورمان خودروهایی مانند تیگو۷، محصولات شاسی بلند بی وای دی، هاوال اچ۲، هایما اس ۷ و کوپا است که در بعضی از این موارد عملا تفاوت قیمتی بسیار بالایی وجود دارد که خرید جک اس۵ را به صرفه‌تر می‌کند و در بعضی از موارد نیز علیرغم هم قیمت بودن، کیفیت بسیار بالاتر جک اس۵ باعث می‌شود تا گزینه‌های دیگر کنار بروند.

نظرها

اخبار بیشتر