مداحی کشور متولی مشخصی ندارد/ مولودی جنجالی نتیجه ضعف معرفتی شاعر و مداح است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
مداحی کشور متولی مشخصی ندارد/ مولودی جنجالی نتیجه ضعف معرفتی شاعر و مداح است

مداحی کشور متولی مشخصی ندارد/ مولودی جنجالی نتیجه ضعف معرفتی شاعر و مداح است

فارسخبرگزاری فارس |
شاعر آئینی گفت: باید برای مداحی که تا این میزان مورد توجه است و عموم مردم مخاطب آن هستند قانون و ضابطه تدوین و نباید بدون متولی رها شود.

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، بروز برخی ناهنجاری‌ها در حوزه مداحی و مولودی خوانی کشور که تازه‌ترین آن با بازنشر مولودی «داره میریزه» در فضای مجازی احساس شد، این نکته مهم را یادآوری کرد که متولی مداحی کشور چه نهاد و دستگاهی است و آیا حمایت قانونی از متولیان این عرصه می‌شود تا در صورت بروز چنین ناهنجاری‌هایی اقدامات تأثیرگذار داشته باشد.

در این باره محمد رسولی شاعر و نوحه سرای آیینی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به اهمیت موسیقی و سبک در مداحی و مولودی اظهار داشت: همراه شدن شعر و موسیقی در نوحه و مولودی، ریشه کهن در حافظه تاریخی مردم کشور دارد و حتی در موسیقی‌های آئینی نیز شاهد این اتفاقات بوده‌ایم که نسل‌های گذشته آن را حفظ می‌کردند و به عنوان لالایی‌های شبانه کودکان مورد استفاده قرار می‌دادند که نشان از پیوند موسیقی و شعر از گذشته تاکنون دارد.

نوحه عاشورایی همزمان با مرثیه آن در هیأت‌ها شکل گرفت

وی با بیان اینکه در هیأت‌های مذهبی نیز از زمانی که مرثیه عاشورایی شکل گرفتن شاهد نوحه عاشورایی هم بودیم که تلفیق موسیقی و شعر بود، تصریح کرد: نوحه‌های عاشورایی در هردوره‌ای به نوبه خود با موسیقی همراه بوده است البته در هر زمانی فراز و فرود داشته و تحت تاثیر موسیقی‌های زمان خود بوده است.

به روز بودن مداحی‌ها به معنای افسارگسیختگی نیست

رسولی ادامه داد: مخاطبان در هر دوره‌ای نوحه‌ای را می‌پسندند که متناسب با شرایط و موسیقی‌های روز باشد و این به معنای پشت پا زدن به گذشته نیست، البته این به روز بودن به معنای بی‌تعریفی و بدون مرز بودن مدرنیته در مداحی نیست بلکه باید دارای یک چارچوب باشد و نباید افسارگسیخته به هرسویی برود.

این شاعر آئینی با بیان اینکه مشکل امروز نبود این چارچوب‌هاست، تصریح کرد: در کشور ما که برای هر موضوعی دارای قانون است باید برای مداحی که تا این میزان مورد توجه است و در دهه محرم، تمام افراد نوحه‌ها را گوش می‌دهند و دارای مخاطب زنده است، هم باید قانون و ضابطه داشته باشد و نباید بدون متولی رها شود، البته متولیانی در حوزه مداحی وجود دارد اما حمایت‌های قانونی ندارند.

ضرورت تعریف حدود و چارچوب مداحی‌ها و نوآوری‌های آن

وی با بیان اینکه متولی‌ای نیاز است تا حدود و چارچوب مداحی‌ها و نوآوری‌های آن را مشخص کند، افزود: این متولی باید چارچوب‌های پرداختن به موضوع عاشورا در قالب مداحی را که بنیادی‌ترین مسئله معنوی کشور است، مشخص کند و نشان دهد که در چه مرزی باید دست و پای تخیل و نوآوری را در این حوزه بست.

مولودی «داره میریزه» نتیجه ضعف معرفتی شاعر و مداح است

رسولی با بیان اینکه دیگر معضل و مشکل امروز که موجب تولید مولودی «داره میریزه» می‌شود، ضعف معرفتی شاعران و مداحان است، افزود: این مشکل نیز ناشی از بی‌متولی بودن است که هیچگاه شاعر و مداح را مجاب نکرده‌اند که اگر معرفتت نسبت به ائمه اطهار (ع) افزایش پیدا کند، نوع بیان تغییر می‌کند و خواهید فهمید راجب به شخصیت بزرگی در حال سخن گفتن هستید.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

این شاعر آئینی اضافه کرد: در دهه‌های اخیر شعر و مداحی به سمت سخن صمیمانه با ائمه اطهار (ع) رفت که موجب ارتباط راحت‌تر مردم عامه با اهل بیت (ع) می‌شد اما به این دلیل که از چارچوب لازم برخوردار نبود، افسار گسیخته شد، به حدی که شاعر و مداح شاید فراموش کردند راجب به چه شخصیتی در حال سخن گفتن هستند.

نفش رسانه‌ها در ترویج مداحی‌های خوب و مخاطب‌پسند

وی با بیان اینکه رسانه‌ها پس از وقوع یک هنجارشکنجی به‌دنبال پرداخت به موضوع و محکوم کردن می‌روند، افزود: متاسفانه جای رسانه‌ها در برهه‌ای خالی است که در زمان انتشار یک اثر خوب و مخاطب پسند حمایت لازم را صورت نمی‌دهند، به این معنا که رسانه‌ها کارها و آثار خوب را ضریب نداده‌اند تا در جامعه الگو شود. معتقدم آثار خوب در مداحی و مولودی‌خوانی بسیار زیاد هستند و در مقابل آثار بد و هنجارشکن معدود هستند اما ضریب پوشش رسانه‌ای آثار خوب کم است. بعد رسانه‌ای تنبیه در کشور ما خیلی بیشتر از تشویق است.

رسولی با ارائه راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از بروز این ناهنجاری‌ها گفت: زمانی که الگویی وجود ندارد برای مجاب کردن شاعر و مداح جهت اقدام چارچوب‌مند باید برخورد قهری داشت تا مانع انتشار شویم. اگر این برخوردها صورت گیرد فردی که بنا دارد کاغذی در دست بگیرد و به هیأت برود قبل از خواندن، آن جملات را مزه مزه می‌کند و از چند کارشناس و اهل فن مشورت می‌گیرد زیرا می‌دانداگر شعر بی‌ربطی بخواند با او برخورد می‌شود.

مداحی کشور بی‌متولی است!

این شاعر آئینی در پایان در پاسخ به این سوال که متولی مداحی چه نهادی باید باشد، خاطرنشان کرد: متولیانی مانند هیأت رزمندگان اسلام، مجموع شاعران آئینی، خانه مداحان، جامعه ایمانی مشعر و … است اما جایی که مورد حمایت قانون باشد، وجود ندارد که دیگران نیز در برابر آن و سفارش‌هایش سرتسلیم فرود بیارند. این مدل تاکنون نبوده است و بزرگان هردو عرصه شعر آئینی و مداحی باید جلسه‌ای با مسئولان ذیربط و نهادهای قانونی داشته باشند و سازوکاری برای این امر ایجاد کنند. امروز اگر برخوردی هم در حوزه مداحی کشور صورت می‌گیرد فردی است به طور مثال فردی ناهنجاری می‌بیند شخصا برخورد می‌کند و برخورد قانونی وجود ندارد لذا برای این امر باید چاره اندیشی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دردسر جدید برای ترامپ: افغانستان یک هفته‌ای از کره زمین محو می‌شود!

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
همه ما این مصرع را از کودکی در رادیو و تلویزیون و هیات‌ها و … شنیده‌ایم، به نوعی داستان حماسه کربلا و کربلاییان به وسیله تاریخ نویسان و شاعران با پوست و خون و وجود شیعیان اجین گشته است. یکی از زیباترین این اشعار را محتشم کاشانی نام‌ آورترین شاعر مدیحه‌ سرای شیعه سروده: این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست // این چه شمعیست که جانها همه پروانه اوست هر کجا می‌نگرم رنگ رخش جلوه‌گر است // هر کجا می‌گذرم جلوه مستانه اوست هر کسی میل سوی کرببلایش دارد // من چه دانم که چه سریست به در خانه اوست
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ دکتر احمد موسوی شوشتری در سال ۱۳۳۷ در شهر سامرا متولد و در سال ۱۳۵۵ از دبیرستان علوی تهران دانش آموخته شد. وی در سال ۱۳۵۵ در مقطع کارشناسی مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شد و در سال ۱۳۶۳ مقطع کارشناسی را به پایان رساند و در سال ۱۳۶۶ در مقطع کارشناسی ارشد دانش آموخته شد. در سال ۱۳۶۶ به عنوان عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول به کار شد. دکتر موسوی شوشتری مقطع دکتری خود را در سال ۱۳۷۵ در دانشگاه لیدز انگلستان به پایان رساند. دانشگاه صنعتی امیرکبیر این ضایعه را به جامعه علمی تسلیت می‌گوید.
خبر فوریخبر فوری2 ساعت قبل
یک عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر این که «در تخصیص بودجه صدا و سیما احجافی صورت نگرفته است» گفت: برای تخصیص بودجه این سازمان همانند سایر دستگاه‌ها عمل می‌شود و احجافی در حق آن صورت نگرفته است. قاسم میرزایی نیکو درباره تخصیص بودجه صداو سیما بر اساس عملکرد بیان کرد: در خصوص تخصیص بودجه صدا و سیما دو بحث مطرح است، یک بخش بودجه صدا و سیما مربوط به بخش عملکردی است که برای همه مجموعه‌ها و سازمان‌ها این گونه عمل می‌شود که باید گزارش عملکردی سالیانه خود را ارائه دهند تا ۳۰ درصد عملکردی بودجه خود را دریافت کند. این عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در ادامه اظهار کرد: اما در خصوص ۷۰ درصد دیگر باید گفت از آنجا که در سال جاری بودجه با مشکلاتی روبرو شده و تحریم هستیم، همچنین ساختار بودجه در حال تغییر است و بودجه را بر روی فروش روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت به قیمت ۵۵ دلار بسته بودیم اما محقق نشده است، بودجه برای همه بخش‌ها با مشکلاتی روبرو شده است و صرفا برای صدا و سیما نیست. نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس تصریح کرد: ‌ وضعیت ایجاد شده در بودجه همه بخش‌ها و سازمان‌ها را در بر می‌گیرد اما صدا و سیما دادو بیداد می‌کند، اجحافی در حق صدا و سیما در تخصیص بودجه صورت نگرفته است.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
مزدک میرزایی گزارشگر ورزشی صداوسیما از ایران رفت. یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار عصرایران تایید کرد که مزدک میرزایی با ترک صداوسیما، به خارج از کشور رفته است. وی افزود: مزدک میرزایی قصد دارد با یکی از رسانه‌های خارجی همکاری کند. او ادامه داد: با شناختی که از روحیات مزدک دارم بعید نیست او به سرعت به کشور بازگردد. خبر رفتن مزدک میرزایی از ایران از دوشنبه شب منتشر شد و یکی از روزنامه نگاران ورزشی ایرانی مقیم خارج از کشور نیز با انتشار تویتی به مزدک میرزایی خوش آمد گفت.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، ریدلی اسکات در حالی برای کار بعدی خود، قرارداد کارگردانی فیلم سینمایی «آخرین دوئل» را امضا کرده است که مت دیمون و بن‌افلک برای حضور در این فیلم انتخاب شده‌اند. دیمون و افلک فیلمنامه را با همکاری نیکول هولوفسنر نامزد اسکار نوشته‌اند. قرار است اسکات، دیمون و افلک تولید فیلم را با کوین والش شریک اسکات انجام دهند. این فیلم در عین حال اولین همکاری مشترک دیمون و اسکات پس از ساخت فیلم «مریخی» است. هر چند زمان‌بندی تولید هنوز اعلام نشده اما انتظار می‌رود دیمون اول در فیلمبرداری «استیل‌واتر» برای پارتی‌سیپنت حضور یابد که قرار است ماه آینده انجام شود.

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

نظرها

اخبار بیشتر