پایان کار باج‌افزار میلیاردر Gand Crab
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

پایان کار باج‌افزار میلیاردر Gand Crab

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
عمر باج افزار GandCrab در حالی پایان یافت که حدود یک و نیم میلیون کاربر ویندوز قربانی آن شده و ۲ میلیارد دلار برای رمزگشایی و بازیابی فایل‌های خود پرداخت کرده بودند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری به نقل از پایگاه اینترنتی ZDNet، ابزار رمزگشایی GandCrab که یکی از مشهورترین گونه‌های باج‌افزار است، با همکاری چندین شرکت امنیت سایبری منتشر شده و امکان بازیابی رایگان فایل‌ها را برای قربانیان فراهم کرده است.

شبکه‌های خانگی و تجاری، قربانی حملات این بدافزار بوده‌اند که به عنوان یکی از تهاجمی‌ترین انواع باج‌افزار‌ها شناخته می‌شود.

چندین ابزار رمزگشایی رایگان در ۱۸ ماه گذشته برای مقابله با GandCrab منتشر شده است که به سی هزار قربانی کمک کرده و مانع پرداخت بیش از ۵۰ میلیون دلار به مهاجمان شده‌اند.

آخرین نسخه ابزار رمزگشایی GandCrab مدت کوتاهی پس از این که سازندگان با‌ج‌افزار قصد خود را برای بازنشستگی اعلام کردند، منتشر شد.

با وجود پایان کار GandCrab، باج‌افزار‌ها همچنان تهدیدی بزرگ برای سازمان‌ها هستند که چندین حملۀ مهم در ماه‌های اخیر نشان‌دهنده وجود این خطر است.

تیم GandCrab از دسترسی افراد وابسته به نسخه‌های جدید بدافزار جلوگیری کرده و از آن‌ها خواسته که برای پایان فعالیت آماده شوند. پایان فعالیت به معنای حذف تمام کلید‌ها خواهدبود، یعنی قربانیان قادر به بازگرداندن داده‌های قفل‌شده، حتی در صورت پرداخت باج، نخواهند بود.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان | اخبار اقتصادی دلار و بورس

در حالی که افراد وابسته هنوز هم می‌توانند GandCrab را استفاده و توزیع کنند، اتمام فعالیت طراحان به این معنی است که این اقدام مدت زیادی سودآور نخواهد بود. با این حال، هنوز هم می‌تواند با ایجاد آلودگی جدید و عدم دریافت کلید رمزگشایی بعد از پرداخت باج به دلیل اتمام فعالیت طراحان این باج‌افزار، برای قربانیان، مشکلاتی ایجاد کند.

پژوهشگران توصیه می‌کنند، برای جلوگیری از این گونه حملات، تمام نرم‌افزار‌ها و برنامه‌های کاربردی پچ شده و به‌روزرسانی شوند تا از دسترسی و استفاده مهاجمان از آسیب‌پذیری‌های شناخته‌شده جلوگیری شود.

کارشناسان معاونت بررسی مرکز افتا نیز توصیه می‌کنند که سازمان‌ها از سیستم‌های خود بطور مرتب پشتیبان بگیرند، تا اگر آلودگی باج‌افزاری اتفاق افتاد، شبکه از یکی از پشتیبان‌ها، قابل بازیابی باشد.

شرکت‌های امنیت سایبری و سازمان‌های قانونی هشدار می‌دهند که قربانیان نباید به درخواست مهاجمین عمل کنند، زیرا مهاجمان این افراد را به عنوان اهداف مناسب مشخص‌کرده‌اند و دوباره به آنان حمله می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها