باید توان موشکی را کنار بگذاریم، وگرنه اروپا قهر می‌کند! / مرعشی: مردم به این درک رسیده‌اند که مسیر اعتدال، بهترین درمان دردهاست!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
باید توان موشکی را کنار بگذاریم، وگرنه اروپا قهر می‌کند! / مرعشی: مردم به این درک رسیده‌اند که مسیر اعتدال، بهترین درمان دردهاست!

باید توان موشکی را کنار بگذاریم، وگرنه اروپا قهر می‌کند! / مرعشی: مردم به این درک رسیده‌اند که مسیر اعتدال، بهترین درمان دردهاست!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
آمار رشد اقتصادی که از سوی دولت اعلام می‌شود چندان اعتبار ندارد چون عمده اقتصاد ایران با سیاست‌های دولت پیش می‌رود. در ماجرای نوسانات نرخ ارز، واردات و صادرات و…می‌توان شاهد تصمیمات دولت بود.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه «ویژه‌های مشرق» نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** باید توان موشکی را کنار بگذاریم، وگرنه اروپا قهر می‌کند!

روزنامه آرمان در یادداشتی با عنوان «لزوم تغییرات اساسی در سیاست منطقه‌ای و داخلی» به قلم «علی بیگدلی» نوشت: «در کنفرانس امنیتی مونیخ وزیر خارجه آلمان به وزیر خارجه کشورمان گفته بود حاضرند اینستکس را اجرایی کنند به شرط اینکه سه شرط توسط ایران اجرا شود. محمدجواد ظریف هم پاسخ را به بعد از مشورت با تهران موکول کرد و در نهایت مقامات مسئول هم عنوان کردند که به هیچ وجه از این موضوعات کناره‌گیری نخواهند کرد. بنابراین این مسأله همین‌طور منجمد باقی ماند و اینستکس هم هنوز اجرایی نشده است».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «اگر عملا از برجام خارج شویم، ارتباطاتمان با دنیا قطع خواهد شد. یعنی هیچ روزنه امیدی باقی نمی‌ماند و اتحادیه اروپا را کاملا از دست خواهیم داد. حتی ممکن است اتحادیه اروپا نیز ما را تحریم کند…با اینکه بند ۲۶ و ۳۶ برجام حاکی از این است که اگر یکی از کشورها به تعهداتش عمل نکند، کشور دیگر یعنی ایران می‌تواند دست به اقداماتی بزند که خودش ایجاد و اصلاح کند ولی باید ببینیم در چه فضایی هستیم. ما در شرایطی هستیم که بخواهیم دست به غنی‌سازی‌ای بیش از سهمیه‌ای که برجام تعیین کرده یا تولید آب سنگین و چنین اقداماتی بزنیم؟ آیا فضای بین‌المللی و اتحادیه اروپا فشارهایشان را بر ما افزایش می‌دهند؟».

اسفند ۹۷، اسپوتنیک به نقل از الشرق الاوسط در گزارشی نوشت: «اعضای گروه E4 (انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا) سه شرط را برای ادامه همکاری با ایران اعلام کرده‌اند. شرط اول توقف توان موشکی ایران، شرط دوم توقف کمک مستشاری ایران به کشورهای منطقه (یا همان توقف مبارزه با گروهک‌های تکفیری تروریستی در منطقه) و شرط سوم به رسمیت شناختن (رژیم کودک کش و غاصب) اسرائیل».

حالا این روزنامه اصلاح طلب مدعی شده است که اگر ایران این سه شرط را رعایت نکند، اینستکس اجرایی نمی‌شود و اروپا را از دست می‌دهیم و برجام از بین می‌رود و هیچ روزنه امیدی نیز باقی نمی‌ماند و اروپا، ایران را تحریم می‌کند!

همین چند هفته پیش بود که ظریف تصریح کرد که اروپا فقط حدود یک درصد تعهدات خود را انجام داده است. این در حالی است که به استناد ۱۵ گزارش آژانس، ایران تمامی تعهدات خود را اجرایی کرده است.

سال ۹۴ برجام امضاء شد. قرار بود در ازای محدودیت گسترده در توان هسته‌ای، تمامی تحریم‌های ضدایرانی یکباره لغو شود و نه تعلیق. حالا قریب به ۴ سال سپری شده است. آمریکا و اروپا به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و حالا وقیحانه مدعی شده‌اند که ایران باید ۳ شرط خفت بار را بپذیرد تا شاید اینستکس (که یک دهم تعهدات برجامی اروپا هم نیست) اجرایی شود!

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

چندی پیش روزنامه اصلاح طلب شرق در اعترافی دیرهنگام نوشته بود: «کم‌کاری اروپا در تأمین منافع اقتصادی ایران از برجام در اطمینان آنها از عدم خروج ایران از این توافق ریشه دارد».

متاسفانه پیچیدن نسخه‌های حقارت بار به یک روال در طیف اصلاح طلب تبدیل شده است.

** مرعشی: مردم به این درک رسیده‌اند که مسیر اعتدال، بهترین درمان دردهاست!

«حسین مرعشی» سخنگوی حزب کارگزاران در مصاحبه با روزنامه همدلی گفت: «کشور هر چقدر هم که درگیر گرفتاری‌ها و مشکلات باشد، مردم به درک بالایی رسیده‌اند و می‌دانند که مسیر اعتدال بهترین درمان دردها است».

برجام یکی از نتایج رویکرد به اصطلاح اعتدالی دولت است. رویکردی که بیشتر به انفعال شباهت داشت تا اعتدال. نتیجه چه شد؟! اینکه دلار ۳ هزارتومانی در پیش از برجام تا حدود ۱۹ هزارتومان در پسابرجام افزایش یافت و اکنون نیز قیمت دلار در کانال ۱۳ هزارتومانی است. قیمت مسکن حدود ۱۳۰ درصد افزایش یافت. پراید ۵۰ میلیونی و سکه ۵ میلیونی و افزایش سرسام آور اجاره بهای مسکن و گرانی لوازم خانگی و گوشت و…را نیز باید به این فهرست عریض و طویل اضافه کرد.

در این ۶ سال سفره مردم کوچک شد، اما با این حال فعالین اصلاح طلب با توهین به شعور مردم مدعی هستند که مسیر اعتدال، بهترین درمان دردهاست!

** روزنامه اصلاح طلب: آمارهای اقتصادی دولت، چندان اعتبار ندارد

روزنامه سازندگی در مطلبی نوشت: «آمار رشد اقتصادی که از سوی دولت اعلام می‌شود چندان اعتبار ندارد چون عمده اقتصاد ایران با سیاست‌های دولت پیش می‌رود. در ماجرای نوسانات نرخ ارز، واردات و صادرات و…می‌توان شاهد تصمیمات دولت بود».

کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی تاکنون بارها نسبت به آمارهای دولت در حوزه‌هایی همچون اشتغال، تورم و رشد اقتصادی اعتراض کرده و تاکید کردند که این آمارها با واقعیات موجود در جامعه مطابقت ندارد.

«حسین راغفر» کارشناس اقتصادی حامی دولت چندی پیش گفته بود: «اعلام می‌کنند چند صد هزار شغل ایجاد شده اما می‌بینیم که وضع بسیار نگران‌کننده‌ای درباره اشتغال وجود دارد. حال سبب چیست که آمارهای رسمی با واقعیت‌های ملموس زندگی مردم همخوانی ندارد و آنان اثر مثبت شاخص‌های کلان اقتصادی را حس نمی‌کنند. در این باره چند دلیل قابل طرح است. نخست آنکه در خصوص کلیه آمارهای رسمی شک کرد و آنها را سفارشی دانست و گفت که از اصالت به دور هستند. این نوع برخورد با آمارهای رسمی اگرچه تند است اما در میان برخی از اقتصاددانان طرفداران زیادی دارد. آنان نسبت به آمارهای اعلام شده درباره شاخص‌های کلان به ویژه نرخ‌های تورم، رشد اقتصادی و بیکاری نقد دارند و معتقدند که برخی ارقام اعلام شده با واقعیت‌های اقتصادی بسیار فاصله داشته و خارج از دایره بحث کارشناسی است. به اعتقاد آنان سیاستمداران و سران دولت بطور مستقیم در آمارها دخالت کرده‌اند بطوری که یا از اعلام آمار واقعی جلوگیری کرده‌اند و مصالح سیاسی را بر شفافیت‌های اقتصادی ترجیح داده‌اند یا اینکه گاه با دست بردن در این آمارها آنچه خلاف واقع بوده را اعلام کرده‌اند».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جمله‌ای که برای انگلیسی‌ها گران تمام شد

الفالف12 ساعت قبل
پس از توقیف این نفتکش فایل صوتی مکالمه قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه با خدمه نفتکش انگلیسی منتشر شد و بازتاب‌های فراوانی در سطح رسانه‌های بین‌المللی داشت. متن این مکالمه به‌شرح زیر است: نیروی دریایی سپاه: ‌ اگر به دستورات توجه کنید در امان خواهید بود. نیروی دریایی سپاه: ‌ دوباره تأکید می‌کنم مسیر خود را به‌سمت ۳۶۰ درجه تغییر دهید. این جمله که گویا برای انگلیسی‌ها خیلی گران تمام شده در اکثر رسانه‌های معتبر جهانی انعکاس یافته و با تحلیل‌های متفاوتی روبه‌رو بوده است. این نوع برخورد نیروهای سپاه با نیروهای انگلیسی در خلیج فارس جلوه دیگری از قدرت دریایی جمهوری اسلامی و حقارت انگلیسی‌ها را به‌نمایش می‌گذارد.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، این وزارتخانه ۱۷ نفر از جاسوسان حرفه‌ای نظام سلطه را که به صورت سلولی و انفرادی فعالیت داشتند در سال ۹۷ دستگیر کرد. صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی امریکا برای جذب جاسوسان بوده است. سرویس اطلاعاتی سیا آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود که هیچکدام از چشمان تیزبین جامعه اطلاعاتی کشور پنهان نماند. اکنون با تبادل سرنخ‌های اطلاعاتی دریافتی از شبکه جاسوسی سیا با متحدین اطلاعاتی، شکست جهانی دوباره‌ای در انتظار امریکاست. همچنین سوءاستفاده عناصر سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی برای ارتباط با منابع که با اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها انجام می‌شود از نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دور نخواهد ماند و به طور قطع مسئولیت این امور بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.

روایت تصویری وعده رهبرانقلاب که ۳روزه به وقوع پیوست

مهرمهر1 روز قبل

مکالمات رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیرو‌های سپاه

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
برترین‌ها: روابط عمومی نیروی دریایی سپاه عصر جمعه در اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: عصر امروز (جمعه ۲۸ تیر) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام «stena impero» هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. اکنون نوار مکالمه رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیرو‌های سپاه قبل از توقیف انتشار یافته است. در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد. به گزارش نامه نیوز، میترا استاد همسر محمد علی نجفی شهردار سابق تهران و وزیر آموزش و پرورش اسبق کشور هفتم خردادماه در حمام خانه خود در منطقه سعادت آباد تهران با شلیک گلوله کشته شد. محمد علی نجفی ساعاتی پس از این جنایت با معرفی خود به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. مسعود استاد در مورد میزان دارایی‌هایی شخصی میترا استاد گفت: خواهرم هیچ سرمایه‌ای نداشت و هیچ سرمایه‌ای از او باقی نمانده است.

نظرها

اخبار بیشتر