شناسایی سایت فسیلی در پیغمبر کوه آبیک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سرگرمی
شناسایی سایت فسیلی در پیغمبر کوه آبیک

شناسایی سایت فسیلی در پیغمبر کوه آبیک

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24 - معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به وجود سایت فسیلی در پیغمبر کوه آبیک گفت: اولین گام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان قزوین حفظ این اثر فرهنگی، تاریخی و طبیعی و تعیین عرصه و حریم برای آن است.

امیر ارجمند معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان قزوین اظهار کرد: از اردیبهشت‌ ماه سال‌ جاری اطلاع پیدا کردیم که سازمان صمت استان قزوین بدون استعلام میراث فرهنگی یک مجوز معدن سنگ لاشه در پیغمبر کوه آبیک صادر کرده است.

وی با تأکید بر اینکه کانی‌های موجود در معدن پیغمبرکوه دارای ارزش اقتصادی نیست، افزود: این کانی در دیگر مناطق استان یافت می‌شود و معدن موجود نباید در این منطقه که تفرجگاه مردم آبیک، کوهنوردان و طبیعت دوستان و میراث دوستان است فعالیت داشته باشد.

معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به اینکه با انعکاس این مسئله و مکاتبه با استانداری درخواست ابطال مجوز صورت گرفت، عنوان کرد: به همین منظور در دفتر فنی استانداری قزوین جلسه‌ای با حضور برخی از دستگاه‌های اجرایی ازجمله میراث فرهنگی و منابع طبیعی تشکیل شد که طی آن به‌صراحت اعلام شد پیغمبر کوه علاوه بر دارا بودن محوطه تاریخی دارای مناظر طبیعی است که در آستانه ثبت قرار دارد.

وی تصریح کرد: پیغمبر کوه تنها عارضه مرتفع در شمال شهر آبیک و محلی برای گردشگری و طبیعت‌گردی و محوطه‌ای باستانی است. همچنین وجه‌تسمیه پیغمبرکوه، وجود مقبره دو تن از پیغمبرزادگان است که با استفاده از سنگ و گچ در رأس قله این کوه بناشده و همواره موردتوجه مردم منطقه بوده است.

ارجمند افزود: این منطقه دارای چندین محوطه باستانی از دوران پارینه‌سنگی تا دوره اسلامی، چهار چشمه آب‌معدنی، گونه‌های جانوری و گیاهی مانند بادام و پسته کوهی، مناظر بکر و دست‌نخورده و سایت بزرگ فسیلی از دوران پالزوئیک (کهن زیستی) است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی

وی تشریح کرد: سایت فسیلی پیغمبر کوه آبیک از معدود سایت‌های فسیلی شناسایی‌شده در ایران است که از لایه صخره‌ای قطور حاوی سنگواره‌های دریایی تشکیل‌شده و متعلق به رسوبات دریای باستان در بازه زمانی بین ۴۰۰ میلیون تا ۶۵ میلیون سال قبل است. اواخر این دوران (۶۵ میلیون سال پیش) مقارن با تغییرات زیستی گسترده‌ای در زمین بود، دایناسورها و درصد قابل‌توجهی از دیگر جانداران دنیای کهن منقرض‌شده و جانداران دنیای جدید پا به عرصه ظهور گذاشتند.

این مسئول ادامه داد: آمونیت‌ها ازجمله جانوران دریازی شناسایی‌ شده در این محوطه هستند که سنگواره‌های آن متعلق به صدها میلیون سال پیش است.

وی بیان کرد: در کشورهای مختلف این‌گونه سایت‌های فسیلی به‌عنوان یک جاذبه گردشگری جهانی محسوب می‌شود و موردتوجه گردشگران و زمین شناسان قرار می‌گیرد.

ارجمند یادآور شد: با توجه به اهمیت قزوین به‌عنوان استان مقصد گردشگری؛ حفظ منابع طبیعی، تاریخی، محوطه‌های باستانی، جاذبه‌های گردشگری و سایت فسیلی منطقه پیغمبرکوه ازجمله اولویت‌های برنامه‌ریزی‌شده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین به شمار می‌رود.

معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین در پایان تأکید کرد: اولین گام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان قزوین حفظ این اثر فرهنگی، تاریخی و طبیعی است که به همین منظور برای تعیین عرصه، حریم و تهیه پرونده ثبتی اقدام شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

ده شگرد استفاده از مایکروویو

تابناکتابناک2 روز قبل
مایکروویو از وسایل مهم تکنولوژی امروزی است که در سال ۱۹۴۷ میلادی روانه بازار شد، اما تا اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی زیاد مورد توجه قرار نگرفت، اما امروزه در گوشه اکثر آشپزخانه‌های خانگی و اداری یکی از این دستگاه‌های کارآمد وجود دارد. با اینکه سال‌ها است که از این دستگاه شگفت انگیز استفاده می‌شود، اما به دلیل تفاوت بنیادینی که این دستگاه با سایر روش‌های پخت دارد از تمام توانایی‌های بالقوه آن استفاده نمی‌شود. در این ویدیو به ده شگرد خاص مایکروویو می‌پردازیم تا بتوانید از تمام توانایی‌های این دستگاه بهترین استفاده را ببرید.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل

فیلم| بزرگترین خدمت یوکیو آمانو به پرونده هسته‌ای ایران چه بود؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یوکیو آمانو دیپلماتی که معروف بود به آقای محتاط، در ده سالی که مسئولیت آژانس بین المللی انرژی اتمی را بر عهده داشت، از التهابی بزرگ در پرونده هسته‌ای ایران، کاست. در دوران او بود که پرونده اتهامات قدیمی آمریکا و اسرائیل علیه ایران بسته شد. در این ویدئو درباره بزرگترین گام فعالیت آمانوی فقید در پرونده هسته‌ای ایران سخن گفته شده است. خبر فوت آمانو درحالی دیروز اعلام شد که بلومبرگ ادعا کرد او ۵ روز قبل فوت کرده و البته شب گذشته معاون آمریکایی اش به طور موقت عهده دار مسئولیت هایش شد.
همشهریهمشهری7 ساعت قبل
از قدیم در ایران خاکشیر را با آب سرد مخلوط و به عنوان ملین و خنکی مصرف می‌کرده‌اند. فعالیت ضد التهابی، ضد تب و ضد درد خاکشیر به وجود ترکیبات فنولیک در آن نسبت داده می‌شود. از آنجا که ایزوتیوسیانات‌های موجود در آن دارای خاصیت ضد میکروبی است، خاصیت ضد تب خاکشیر را به آنها نسبت می‌دهند. وی در مورد نحوه مصرف خاکشیر، گفت: خاکشیر را می‌توان با آب سرد چندین ساعت خیسانده و میل شود ویا به صورت جوشانده (به مدت ۱۰ دقیقه با آب بجوشانید و پس از سرد شدن) میل شود. کمیلی افزود: باید توجه داشت که شکل مصرف خاکشیر در اثرات دارویی آن دخالت دارد مثلا خاکشیر مخلوط با آب سرد خاصیت ملین (ضد یبوست) و خاکشیر به صورت جوشانده دارای خاصیت ضد اسهال است.

نظرها

اخبار بیشتر