توازن وحشت، عامل مذاکره ایران و آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
توازن وحشت، عامل مذاکره ایران و آمریکا

توازن وحشت، عامل مذاکره ایران و آمریکا

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران-ایرنا- «امیرعلی ابوالفتح» در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی پیرامون تاثیر سفر شینزو آبه بر تنش با ایالات متحده آمریکا با جمهوری اسلامی ایران بر این باور است: نمی‌توان این گونه عنوان داشت که سفر شینزو آبه به تهران نقطه عطفی در رفتارهای ایالات متحده آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران است. به عبارت دیگر نمی توان این گونه برداشت کرد که رفتارهای ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران قبل از سفر شینزو آبه متفاوت از بازگشت نخست وزیر ژاپن از تهران بوده است. هر چند که بعد از آن که اعلام شد نخست وزیر ژاپن با دستان خالی تهران را ترک کرد، شدت اتهامات ضد جمهوری اسلامی ایران و پیگیری پروسه ایران هراسی پررنگ تر شد.

پس از پاسخ تهران به تلاش های دیپلماتیک ژاپن در تنش ایالات متحده با جمهوری اسلامی ایران، برخی تحلیل ها بر این نکته تاکید دارد کاخ سفید در پیگیری پرونده ایران تغییر لحن جدی داده است که تلاش های رسانه‌ای و دیپلماتیک اخیر آمریکا به منظور اتهام‌پراکنی در حادثه حمله به دو نفتکش در دریای عمان در این راستا قرار می گیرد. اما به واقع آمریکا پس از ناکامی شینزو آبه در میانجیگری به تغییر لحن در برابر ایران دست زده است؟ دیپلماسی ایرانی برای بررسی مسئله، گفت وگویی را با امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا صورت داده است که در ادامه می خوانید:

از نگاه شما تنش ایالات متحده آمریکا با جمهوری اسلامی ایران بعد از پاسخ تهران به تلاش های دیپلماتیک شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن چگونه پیگیری خواهد شد؟ آیا این تنش دور جدیدی پیدا خواهد کرد و یا کماکان و یا احتمال فرسایشی شدن آن وجود دارد؟

اگر ما فرض را بر این بگذاریم که واقعا شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن با دستور کار ماموریت و یا توصیه‌ای از سوی ایالات متحده به منظور میانجیگری با جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شده باشد، این مسئله نشان از آن دارد که آمریکا خواهان تغییر شرایط نیست، بلکه به دنبال ایجاد یک فرصت برای کسب دستاوردهای در پرونده ایران است. لذا این احتمال وجود دارد که بعد از پاسخ جمهوری اسلامی ایران به این درخواست دونالد ترامپ که از سوی شینزو آبه مطرح شد و عملا این فرصت برای کاخ سفید از دست رفت، تنش تهران - واشنگتن در کانال دیگری کماکان ادامه پیدا کند. از این رو احتمال تشدید این تنش از طریق افزایش تحریم‌های اقتصادی یک سال گذشته و یا اعمال تحریم‌های جدید وجود دارد.

پیرو این مسئله احتمال دارد یا تحریم‌های گذشته گسترش پیدا کند و یا بخش‌های جدیدی از اقتصاد، صنعت و تولید کشور با تحریم‌های جدید آمریکا دچار مشکل شوند. ضمن اینکه احتمال پیگیری این تنش از طریق پروسه ایران‌هراسی نیز وجود دارد. کما اینکه در این رابطه از پنج‌شنبه هفته گذشته تا به اکنون مسئله پرونده انفجار مشکوک دو نفتکش در دریای عمان با جوسازی رسانه‌ای آمریکا، عربستان، امارات متحده عربی، اسرائیل و انگلستان پیگیری می‌شود. حتی در پروسه ایران هراسی امکان دارد ایالات متحده آمریکا پا را فراتر بگذارد و علاوه بر مسئله تهدید نفتکش‌ها از سوی ایران مسئله تهدیدات امنیتی نیروهای نظامی خود مستقر در خلیج فارس را در دستور کار رسانه قرار دهد. برای اینکه جمهوری اسلامی ایران رسما اعلام کرده است که هیچ گونه تمایلی برای مذاکره با ایالات متحده آمریکا ندارد و از آن سو ایالات متحده آمریکا و دونالد ترامپ نیز تصمیمی برای تغییر رفتار و رویه خود در برابر تهران ندارند. این نکته نشان از این دارد که دور جدید تنش احتمالا با شدت پی گرفته شود.

به خصوص اینکه دونالد ترامپ با صرف هزینه‌های بسیار در یک سال گذشته خواهان آن است که تا قبل از برگزاری انتخابات از هر طریقی ایران را پای میز مذاکره بنشاند تا دست او برای انتخابات سال ۲۰۲۰ خالی نباشد. از این جهت احتمالا دو طرف تخاصم سرسختی بیشتری از خود نشان دهند و در این خصوص دست به اقداماتی علیه هم بزنند.

یعنی شما معتقدید که واشنگتن با شکست در پروسه مذاکره‌ات با ایران بعد از سفر شینزو آبه و حتی در حین تلاش‌های وی دست به یک تغییر لحن دست زده و یا خواهد زد؟

اگر منظور اتهام پراکنی‌های اخیر کاخ سفید است که من این مسئله را یک تغییر لحن جدی نمی‌دانم. چون این دست مسائل و اتهام زنی‌ها از قبل هم وجود داشته است. در این راستا اخیرا شاهد اتهام‌زنی‌های گسترده‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص انفجار بندر فجیره بودیم. تمام این مسائل نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا این مسئله را هم در دستور کار خود همزمان با سفر آبه به تهران داشته است. چون قبل از سفر شینزو آبه در این خصوص سناریوسازی لازم، زمینه چینی و هشدارهای مربوطه داده شده بود.

لذا نمی‌توان این گونه عنوان داشت که سفر شینزو آبه به تهران نقطه عطفی در رفتارهای ایالات متحده آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران است. به عبارت دیگر نمی‌توان این گونه برداشت کرد که رفتارهای ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران قبل از سفر شینزو آبه متفاوت از بازگشت نخست وزیر ژاپن از تهران بوده است. هر چند که بعد از آنکه اعلام شد نخست وزیر ژاپن با دستان خالی تهران را ترک کرد، شدت اتهامات ضد جمهوری اسلامی ایران و پیگیری پروسه ایران هراسی پررنگ‌تر شد تا جایی که آمریکا نه تنها حمله ایران به نفتکش‌ها از جانب ایران را دستور کار فضاسازی رسانه‌ای خود قرار داد، بلکه اخیرا هم عنوان شده است که تهران همزمان با حمله به نفتکش ژاپنی در دریای عمان حمله موشکی هم به سمت پهپادهای آمریکایی داشته است.

این مسئله می‌تواند مقدمه‌ای برای مطرح کردن تهدیدات ایران علیه پایگاه‌ها و تسلیحات نظامی ایالات متحده آمریکا باشد. به خصوص که بعد از قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا، جمهوری اسلامی ایران نیروهای نیز در پاسخ نیروهای سنتکام را در لیست گروه‌های تروریستی خود قرار داد. این مسئله می‌تواند دایره برخورد ناخواسته را هم شکل دهد و این همان چیزی است که کاخ سفید به دنبال آن است، چون جامعه ایالات متحده آمریکا اکنون هیچ گونه آمادگی برای تنش نظامی با ایران ندارد، مگر اینکه در اثر یک حادثه، اتفاق و حمله از جانب ایران به تجهیزات و نیروهای انسانی نظامی آمریکا مستقر در خلیج فارس و یا پایگاه‌های خود در یکی از کشورهای خاورمیانه احساسات مردم آمریکا تحریک شود، در آن صورت افکار عمومی به شدت خواهان تقابل و تنش نظامی با ایران خواهد بود.

توازن وحشت، عامل مذاکره ایران و آمریکا - 10

نکته بسیار هممی که وجود دارد این است که به نظر می رسد پروسه ایران‌هراسی و اتهام زنی به جمهوری اسلامی ایران در خصوص حادثه حمله به دو نفتکش در دریای عمان این بار از جانب دونالد ترامپ و مایک پمپئو پیگیری می شود، در صورتی که این دست مواضع پیشتر در دستور کار تیم بی قرار داشت. به نظر شما این بار تقسیم وظایف میان این دو وجود دارد؟

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

زمانی که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه مسئله تیم بی را مطرح کرد و چهار نفر شاخص را که نامشان با حرف بی شروع می‌شد در این تیم قرار داد به معنای این نیست که این تیم تنها متشکل از بن سلمان، بن زاید بنیامین نتانیاهو و بولتون است، بلکه این تیم می‌تواند به دیگر سران و مقامات عربی، اسرائیلی و آمریکایی هم تسری پیدا کند. یعنی مایک پمپئو هم می‌توانید جزو تیم بی باشد. پس تقسیم وظیفه‌ای وجود ندارد.

به نظر شما با توجه به پاسخ تهران در برابر تلاش های میانجی گرایانه دیپلماتیک شینزو آبه آیا ان تکرار این دست تلاش ها از جانب دیگر بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای وجود دارد؟ آیا ایالات متحده آمریکا باز هم کشور دیگری را مامور ارسال پیام به ایران خواهد کرد و یا اینکه در دیپلماسی در تنش ایران و ایالات متحده آمریکا به طور کامل بسته شده است؟

نکته مهم اینجاست که حتی در دوران تنش و تخاصم نظامی هم هیچ‌گاه در دیپلماسی به طور کامل بسته نخواهد بود. به ویژه اینکه در شرایط کنونی در مناسبات جهانی دیپلماسی ماهیت و محتوای خود را تغییر داده است و نمی‌توان این گونه عنوان داشت که امروز دیپلماسی یعنی دیدار و گفت وگوی مستقیم سران و مقامات دو طرف در پای میز مذاکره؛ چرا که امروز با استفاده از ابزارهای مدرن مانند دیپلماسی در فضای مجازی، به خصوص توییتر و یا استفاده از رسانه‌ها، مصاحبه با روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی، سخنرانی‌ها کماکان دیپلماسی به کار خود ادامه می‌دهد، هر چند که نمایندگان دو کشور به طور مستقیم با یکدیگر گفت وگو و دیداری نداشته باشند. از این رو من معتقدم که بین سران و مقامات ایران و ایالات متحده آمریکا یک دیالوگ و گفت و گو دیپلماتیک وجود دارد.

به این شکل که جان بولتون، دونالد ترامپ و یا مایک پمپئو با مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها و یا توئیت‌های خود مطالبی را عنوان می‌کنند و از طرفی محمد جواد ظریف و دیگر سران و مقامات تهران هم پاسخ آن را می‌دهند. این گونه پیام‌ها رد و بدل می‌شود که می‌تواند پیام‌های خصمانه یا دوستانه باشد. پس دیپلماسی اکنون جریان دارد و جریان هم خواهد داشت. اما اینکه این دیپلماسی منجر به دیدار و گفت و گوی سران و مقامات دو کشور شود، در شرایط کنونی بسیار بعید است.

با توجه به اینکه پیش شرط ایران برای هر مذاکره ای بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام و لغو تمام تحریم ها است که مورد پذیرش کاخ سفید نیست و از آن سو دونالد ترامپ هم خواهان مذاکره با ایران در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای، توان دفاعی، نفوذ منطقه ای و دیگر مسایل است که به هیچ وجه مورد پذیرش ایران نیست؛ حتی در سایه وجود نوعی از دیالوگ دیپلماتیک مد نظر شما میان دو طرف، امکان فرسایشی شدن تنش تهران - واشنگتن وجود دارد؟

مسئله فرسایشی شدن تنش نیست. اساسا جمهوری اسلامی ایران وارد عرصه گفت وگو و مذاکره با ایالات متحده آمریکا نخواهد شد، مگر اینکه توازن بر هم خورده از جانب دونالد ترامپ دوباره بر قرار شود. این توازن که من آن را توازن وحشت می‌نامم، ناشی از ترس ایران از تشدید تحریم‌ها و نگرانی آمریکا از گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود. همین مسئله سبب شد تا تهران و واشنگتن در نهایت به این درک مشترک از واقعیت‌ها برسند که برای ایجاد توازن در این وحشت، طرفین گفت وگوها و مذاکراتی را انجام دهند که نتیجه آن برجام بود. یعنی برجام اساسا بر مبنای توازن در وحشت تهران و واشنگتن انجام شد. اما بعد از اینکه ۱۸ اردیبهشت سال گذشته دونالد ترامپ از برجام خارج شد، دوباره این توازن بر هم خورد. چون کاخ سفید سعی کرد با بازگشت تحریم‌ها و اعمال فشار توازن را به سمت خود سوق دهد.

یعنی واشنگتن انتظار داشت تهران در موضع و نقطه ضعف وارد مذاکرات شود. اما با مقاومتی که در طول یک سال گذشته انجام شده است عملا این اتفاق روی نداده است و به نظر نمی‌رسد که چنین اتفاقی هم در کوتاه مدت و یا حتی میان مدت روی دهد، مگر اینکه توازنی که از جانب دونالد ترامپ بر هم خورده است دوباره برقرار شود و یا اینکه تهران هم به همان اندازه دست به توازن وحشت بزند.

لذا تهدید به خروج از برجام، کاهش تعهدات هسته‌ای، افزایش حمایت از گروه‌های مقاومت فلسطینی، لبنانی و یمنی و نظایر آن می‌تواند در راستای اقدامات تهران برای توازن وحشت قرار گیرد. پس در این مدت عملا تنش با شدت و ضعف پیگیری خواهد شد. اما این به معنای فرسایشی شدن تنش نیست. چون به محض اینکه این توازن وحشت از جانب جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت و یا اینکه آمریکا نظم برهم زده را دوباره برقرار کرد، برای ایران مشکلی در خصوص مذاکره با آمریکا وجود ندارد.

حتی برخی از تحلیل‌ها که بر این مسئله تاکید دارند که در دوران دونالد ترامپ، تهران حاضر مذاکره با آمریکا نیست را هم قبول ندارم. چرا که من در این راستا معتقدم اگر شرایط مطرح شده شکل گیرد تهران حاضر به گفت و گو و مذاکره با هر دولتی، حتی دونالد ترامپ خواهد بود؛ مشروط به اینکه یا به اندازه کاخ سفید توازن وحشت انجام دهد و یا اینکه دونالد ترامپ نظم برهم زده را دوباره احیا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمریکا در شرایط سرطان بدخیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، الهان عمر عضو مسلمان کنگره آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی گفت: ترامپ تفرقه انگیز‌ترین رئیس جمهور تاریخ آمریکاست. وی در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: شما رئیس جمهور آمریکا را فردی اختلاف افکن که ضد اقلیت‌ها صحبت می‌کند, توصیف کرده‌اید. ما شاهد تفرقه انگیز‌ترین رئیس جمهور در تاریخ آمریکا هستیم. ما در تاریخ آمریکا شاهد به پا خاستن افراد زیادی بوده‌ایم. وی درباره حمایت آمریکا از عربستان و امارات گفت: پیمان ما با عربستان و امارات موضوعی غیرعقلانی است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- خبرگزاری دولتی کره شمالی با انتشار خبر بازدید کیم جونگ اون از زیردریایی جدید این کشور، بار دیگر به گمانه زنی‌ها درباره بی نتیجه بودن مذاکرات هسته‎ای پیونگ یانگ و واشنگتن دامن زد. بازدید «کیم جونگ اون» از زیر دریایی جدید این کشور گمانه زنی‌ها در مورد آینده موضوع خلع سلاح هسته‌ای و روند مذاکرات پیونگ یانگ- واشنگتن را تشدید کرده است. در گزارش KCNA جزئیات مربوط به سیستم تسلیحاتی یا زمان و مکان بازدید کیم از آن وجود ندارد. کره شمالی دارای ناوگان بزرگ زیردریایی است که تنها یک مورد آن به صورت تجربی قابلیت حمل یک موشک بالستیک را دارا است. ۲ دور مذاکرات کره شمالی و آمریکا در زمینه خلع سلاح هسته‌ای در سنگاپور و ویتنام بی نتیجه پایان یافت.

فیلم | دردسر جدید برای ترامپ: افغانستان یک هفته‌ای از کره زمین محو می‌شود!

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
همه ما این مصرع را از کودکی در رادیو و تلویزیون و هیات‌ها و … شنیده‌ایم، به نوعی داستان حماسه کربلا و کربلاییان به وسیله تاریخ نویسان و شاعران با پوست و خون و وجود شیعیان اجین گشته است. یکی از زیباترین این اشعار را محتشم کاشانی نام‌ آورترین شاعر مدیحه‌ سرای شیعه سروده: این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست // این چه شمعیست که جانها همه پروانه اوست هر کجا می‌نگرم رنگ رخش جلوه‌گر است // هر کجا می‌گذرم جلوه مستانه اوست هر کسی میل سوی کرببلایش دارد // من چه دانم که چه سریست به در خانه اوست
ایلناایلنا1 روز قبل
​با اعلام کمیته فنی دهمین دوره مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا، ندا زارع به عنوان بهترین مربی این رویداد انتخاب شد. به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون تکواندو، دهمین دوره مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا با حضور ۳۳۱ تکواندوکار از ۳۰ تیرماه به مدت دو روز در «امان» اردن برگزار و با قهرمانی مقتدرانه دختران و پسران کشورمان به پایان رسید. در بخش تیمی، دختران توانمند کشورمان توانستند برای دومین دوره متوالی و با کسب ۵ مدال طلا، ۲ نقره و ۸۰ امتیاز با شایستگی عنوان قهرمانی آسیا را کسب نمایند. تیم چین با ۳ مدال طلا، ۲ برنز و۵۲ امتیاز نایب قهرمان شد و کره جنوبی نیز با یک مدال طلا، ۲ نقره، ۴ برنز و ۴۸ امتیاز بر سکوی سومی ایستاد. در پایان این رقابت‌ها با اعلام کمیته فنی مسابقات، ندا زارع به عنوان بهترین مربی آسیا انتخاب شد.

راه دشوار نخست وزیر جدید انگلیس

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
­به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن؛ بوریس جانسون با به دست آوردن ۹۲ هزار رای به عنوان رهبر جدید حزب محافظه کار و نخست وزیر جدید انگلیس انتخاب شد. او در این مسیر با راه دشوار و کشمکش‌های جدیدی روبروست.
قدس آنلاینقدس آنلاین21 ساعت قبل
عکسی از داخل کابین هدایت و فرماندهی کشتی انگلیسی خدمه آنرا در حالی که بر روی زمین نشانده شده‌اند نشان می‌دهد. قدس آنلاین: نفتکش توقیف شده «استینا ایمپرو» تحت پرچم کشور انگلستان است و ۲۳ خدمه دارد، که ۱۸ نفر آن‌ها ملیت هندی دارند و پنج نفر خدمه دیگر هم از کشورهای روسیه، فیلیپین و لتونی هستند.

نظرها

اخبار بیشتر