خم شدن شاعر به درون زندگی و حادثه‌های اجتماعی؛ مشخصه مجموعه‌های شعر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
خم شدن شاعر به درون زندگی و حادثه‌های اجتماعی؛ مشخصه مجموعه‌های شعر

خم شدن شاعر به درون زندگی و حادثه‌های اجتماعی؛ مشخصه مجموعه‌های شعر

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- یک شاعر و منتقد در جشن کتاب دو مجموعه شعر منظومه عبدالله از راضیه بابایی و گرگی در گلوی پیرهن آبی از زهره قربانی، خم شدن شاعر به درون زندگی و حادثه‌های پنهان و آشکار اجتماعی را مهم‌ترین مختصه این مجموعه‌ها دانست.

محمود معتقدی، شاعر و منتقد در اولین جشن کتاب انتشارات هنررسانه اردیبهشت در خانه وارطان در مورد منظومه عبدالله مجموعه شعر اخیر راضیه بابایی گفت: در اغلب فصل‌های این منظومه‌ها، اتقاق بزرگ خم شدن شاعر درون زندگی و حادثه‌های پنهان و آشکار اجتماعی در روزگار اکنون است: از تاریخ تا عشق تا مرگ، حضور مکان‌ها و اشیا، حدیث جنگ، نقش کمرنگ انسان‌ها در فضاهای بی سرنوشت، روزمرگی‌ها، قصه‌های گمشده، حضور پرنده و باد, لحظه‌های برباد رفته و غافلگیرکننده از فروپاشی ارزش‌هاست.

شاعر سعی دارد از خرده و ریزهای پیرامونش، از روابط خاصی سخن بگوید که نزد انسان معاصر، واکنش‌های فراوانی را در پی دارد. زیرا این نوع «تاملات» تا حد زیادی مخاطب را به سمت و سویی می‌برد که شاید به نوع ی از «همذات پنداری» اعلام نشده‌ای، خبر می‌دهد. این شکل از یافته‌ها در این مجموعه، با شتاب خاصی زبان منظومه‌ها را به نوعی از اعتراض و پرسشگری نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند. از جهتی، گاهی در متن‌ها، واقعیت‌ها و دریافت ذهنی به تداخل و واگویی می‌رسند که بعضا به تکرار نشانه‌ها می‌انجامند. گذرگاه اساسی سروده‌های این دفتر، همانا سیالیت ذهن و زبان این شاعر است که مدام با شتابی فراوان از منظری به منظری تازه حرکت می‌کند و این ریتم اغلب داوری خواننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در ادامه سید احمد نادمی، شاعر، در باره کتابگرگی در گلوی پیراهن آبی مجموعه شعر تازه زهره قربانی گفت: یکی از ویژگی‌های کتاب این است که ادعای شاعر مبنی بر ارائه «شعر آزاد» بر پیشانی کتاب یعنی جلد تا حد زیادی درست و قابل دفاع است.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی افزود: اغلب شعرهای این دفتر مخاطب را با یک‌بار خواندن رها نمی‌کنند و مراجعه چندباره را می‌طلبد، این ویژگی می‌تواند محصول انس و شناخت شاعر از ادبیات کلاسیک باشد.

سرانجام این‌که نگاه شاعر نو و امروزی است این نگاه نو را حتی در انتخاب نام مجموعه می‌توان دید، از جمله موتیوهایی که در این مجموعه قابل شناسایی است یکی همین «پیراهن آبی» است که به نوعی نخ پیدا و پنهان اغلب شعرهای این دفتر است.

غزال مرادی، شاعر و منتقد نیز در مروری بر مجموعه شعر منظومه عبدالله گفت: شاعر در این منظومه شخصیتی را با همین نام ترسیم می‌کند که اگر چه کنشی ندارد، مخاطب تمام روایت و کنش‌های ذهنی شاعر است و در هر سطر با نام خانوادگی دیگری خطاب می‌شود. در این شعر چند نام دیگر نیز به چشم می‌خورد مانند مادر و گلنار که شاعر فقط به گفتن آن‌ها اکتفا می‌کند و مانند عبدالله کنشی با جهان شعر ندارند و شخصیت‌هایی فرعی‌اند که شاعر برای ادامه روایت از آن‌ها نام می‌برد.

می‌توان مثال‌های متعددی از اجرایی موفق روایت در این مجموعه شعر دید، مجموعه شعری که اگرچه روایت را محور شعرهایش قرار داده است شاعرانگی شعرهایش بر وجه روایت آن غلبه دارد؛ زیرا شاعر به مدد تکنیک‌های زبانی، آشنایی‌زدایی در تصویرسازی و ایجاد فضایی سورئال توانسته مجموعه شعری درخور ارائه کند.

در ادامه کتاب‌ها رونمایی شد و حاضران کتاب‌ها را با امضای این دو شاعر با خود به یادگار بردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عبدالمالک ریگی در «شبی که ماه کامل شد» + تیزر

ایسناایسنا1 روز قبل
تازه‌ترین تیزر فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» با محوریت بازی آرمین رحیمیان در نقش عبدالمالک ریگی منتشر شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فیلم «شبی که ماه کامل شد»، تازه‌ترین تیزر فیلم «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار با محوریت بازی آرمین رحیمیان در نقش عبدالمالک ریگی توسط حمید نجفی راد ساخته و منتشر شد. محمدحسین قاسمی تهیه کننده این فیلم سینمایی است و این فیلم‌ تا امروز در میان فیلم‌های اکران، بیشترین آمار مخاطب را به خود اختصاص داده است. الناز شاکردوست، هوتن شکیبا، فرشته صدرعرفایی، پدرام شریفی، فرید سجادی حسینی، امین میری، بانیپال شومون، آرمین رحیمیان و شبنم مقدمی از بازیگران این فیلم سینمایی هستند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴انتهای پیام

فیلم | اعدام و صدها سال زندان آیا باعث ریشه‌کنی فساد شد؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بزرگترین پرونده، پرونده بانک سرمایه بوده که شبکه مفسدین داشته. ابرفسادی با پول معلمان بازنشسته، ۱۴ هزار میلیارد تومان اختلاس و ۳۱ متهم. سلاطین قیر، پتروشیمی، سکه، کاغذ و مافیای دلار محاکمه شدند. سلطان قیر و سلطان سکه برای جرم‌های‌شان بالای دار رفتند. صدها سال حکم اعدام صادر شده اما ابراهیم فیاض می‌گوید هنوز افکار عمومی باور ندارند با فساد برخورد ریشه‌ای شده است.

عجیب‌ترین روش جهان برای مشورت و شکار! (+تصاویر و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اما در این خانواده اعضایی وجود دارند که کمتر شناخته شده‌اند و پذیرش آنکه جز گروه سگ سانان طبقه بندی می‌شوند، مقداری دشوار است! لیکائون پیکتوس یا سگ وحشی آفریقایی یکی از همین موارد کمتر شناخته شده، است که با نام‌های سگ شکار آفریقایی، سگ رنگی آفریقایی، سگ خالدار و … نیز مورد شناسایی قرار می‌گیرد. فک بزرگ سگ وحشی آفریقایی موجب شده تا مهارت بالایی در گوشتخواری داشته باشد و براحتی بزرگ‌ترین قطعات گوشت را پاره کند. خواندنی هایی درباره سگ وحشی آفریقاییاتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) نام این حیوان را جز گونه‌های در خطر انقراض قرار داده است. سگ وحشی آفریقایی می‌تواند با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند.

وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

الفالف22 ساعت قبل
وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد! گروه فرهنگی الف، ۳۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۵۹ ۳۹۸۰۴۳۰۱۳۹رضا زهتابچیان، کارگردان فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» در واکنش به ۵ ماه کش و قوس اکران این فیلم، با انتشار سکانسی کنایه‌آمیز از فیلمش در اینستاگرام، نوشت: وقتی یک فیلم، امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

فیلم | فرار از ساختمان آتش‌گرفته به شیوه مرد عنکبوتی!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

نمایشگاه حقوق بشر آمریکایی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر