آخرین شانس یاطرح اروپا برای نجات برجام
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
آخرین شانس یاطرح اروپا برای نجات برجام

آخرین شانس یاطرح اروپا برای نجات برجام

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24 -آلمان، فرانسه و بریتانیا در نظر دارند پیش از رسیدن به پایان مسیر دیپلماتیکی که از ۱۵ سال پیش آغاز شده، آخرین طرح خود را برای وادار کردن ایران به ادامه حضور در توافق هسته‌ای حاصل شده در سال ۲۰۱۵ میلادیرا اجرا کنند.

همزمان با افزایش تنش میان ایران و آمریکا در خاورمیانه، سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور در ادامه برنامه خود برای کاهش تعهداتش در چارچوب برجام تا ۶ تیر (۸ روز دیگر) از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند. در واکنش به این تصمیم ایران، سران اتحادیه اروپا از جمله آلمان و فرانسه این کشور را به خویشتن‌داری بیشتر دعوت کرده‌اند، هر چند همزمان هشدار داده‌اند در صورت خروج از برجام، ایران مشمول تحریم‌ها و سخت‌گیری‌های این اتحادیه خواهد شد. با این وجود، آلمان، فرانسه و بریتانیا معتقدند همچنان با تقویت مناسبات دیپلمایتک و مذاکره با مقام‌های ایرانی امکان نجات توافق هسته‌ای و وادار کردن این کشور به پایبندی به مفاد برجام وجود دارد. بر همین اساس، مقام‌های ارشد سیاسی این سه کشور روز پنج‌شنبه و حول محور نجات توافق هسته‌ای با ایران مذاکرات خود را با همتایانشان از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل آغاز خواهند کرد. همچنین به گفته برخی دیپلمات‌های اروپایی، مقام‌های ارشد سیاسی سه کشور ارشد اتحادیه قصد دارند در روز ۲۷ ماه ژوئن که با پایان مهلت تعیین شده از سوی ایران برای پایبندی به برجام، مصادف است با برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا در پاریس دیدار کنند. در همین حال، اروپا گزینه دیدار وزارء خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا از تهران و مذاکره در خصوص توافق هسته‌ای را نیز در دست بررسی دارد. سه دیپلمات اتحادیه اروپا نیز به رویترز خبر داده‌اند احتمال دارد جلسه کمیسیون مشترک برجام که پس از خروج آمریکا از آن با حضور ایران، روسیه، چین، آلمان، فرانسه و بریتانیا همچنان فعال است، طی دو هفته آینده بار دیگر برگزار شود. با این وجود، ایران بارها اعلام کرده که اروپا پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور، تلاش کافی برای نجات برجام نکرده است. مقام‌های ایرانی از اروپا انتظار دارند، خرید نفت از این کشور را آغاز کنند و معاملات تجاری فیمابین را از طریق فعال‌سازی کانال مالی اینستکس برقرار کنند. حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران ۸ ماه مه گذشته در اعتراض به اقدام آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای و آن چه که کندی اروپا در عمل به تعهداتش عنوان شد، دو گام اعتراضی ایران شامل «توقف فروش اورانیوم غنی‌سازی شده و آب‌سنگین برای ۶۰ روز» را به اعضای برجام اعلام کرد. آقای روحانی تاکید کرده بود که اگر اروپایی‌ها در این مدت به جبران بپردازند ایران نیز به شرایط قبل بازمی‌گردد؛ در غیر این صورت، ۲ اقدام دیگر را در پیش خواهد گرفت. اقداهایی که سازمان انرژی اتمی ایران، افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم و فعالسازی راکتور آب سنگین اراک عنوان کرده است. مقام‌های ایرانی طی روزهای اخیر نیز بارها اعلام کرده‌اند که حفظ یکجانبه برجام دیگر ممکن نیست.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

مقامات اروپا ودیداربا هوک

دویچه وله نیز درخبری جداگانه نوشته است آلمان، بریتانیا و فرانسه دست به ابتکار عملی تازه برای نجات توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی می‌زنند. به گفته‌ دیپلمات‌ها قرار است هفته آینده مقامات این سه کشور با برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در پاریس ملاقات کنند. خبرگزاری رویترز بامداد چهارشنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) به نقل از محافل دیپلماتیک گزارش داد که سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه برآنند که با تلاش و ابتکار عملی تازه توافق هسته‌ای با ایران را نجات دهند. به گفته دیپلمات‌ها قرار است که در روزهای آینده گفت‌وگوها و رایزنی‌هایی در سطوح پایین‌تر در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل انجام گیرد. در هفته آینده نیز قرار است، مذاکراتی میان مقامات اتحادیه اروپا و برایان هوک، فرستاده ویژه ایالات متحده درباره مسایل ایران در پاریس صورت گیرد. تاریخ گفت‌وگوهای میان دو طرف پنج‌شنبه آینده ۶ تیر (۲۷ ژوئن) خواهد بود. در این روز مهلتی که جمهوری اسلامی برای اتحادیه اروپا تعیین کرده نیز به پایان خواهد رسید. رویترز به نقل از محافل دیپلماتیک اتحادیه اروپا همچنین گزارش داد که سفر وزیران خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه به تهران نیز می‌تواند یکی از گزینه‌های ممکن باشد. این خبرگزاری در گزارش خود با اشاره به اظهارات یک دیپلمات بلندپایه نوشت که «صبر اتحادیه اروپا در قبال ایران نیز دارد آرام‌آرام به پایان می‌رسد». این دیپلمات در گفت‌وگو با رویترز همچنین تصریح کرد که اگر ایران غنی‌سازی اورانیوم را بیش از میزانی که در توافق هسته‌ای منظور شده از سرگیرد، این بازی برای اتحادیه اروپا نیز تمام‌شده خواهد بود". این دیپلمات بلندپایه افزود که با توجه به وضعیت کنونی ضروری است، روسیه و چین که از امضاءکنندگان توافق هسته‌ای هستند، تلاش‌های خود را برای نجات برجام تقویت کنند. فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه این هفته ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) تصریح کرده بود که اتحادیه اروپا بنا بر تهدیدها و ضرب‌الاجلی که ایران گذاشته تصمیم‌گیری نخواهد کرد، بلکه منتظر گام‌های بعدی ایران و گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با برجام می‌ماند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نیروهای ویژه سپاه را بیشتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | برخورد تهاجمی جنگنده‌ ونزوئلا با جنگنده آمریکایی

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

وقتی ترامپ صدای حکام عرب را درمی آورد/ چرا ترامپ به ما می‌رسد شیر است ولی در برابر ایران خرگوش! +فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران21 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بی بی سی فارسی در گزارشی به لحن انتقادی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در قبال سیاست‌های آمریکا پرداخت. ضاحی خلفان تمیم معاون پلیس دبی در اظهارنظری گفته بود: «چرا ترامپ وقتی به عرب‌ها می‌رسد، شیر است اما در برابر ایران خرگوش می‌شود؟» یادآوری می‌شود؛ این اظهارنظرها پس از توقیف نفتکش متخلف انگلیسی به دست نیروهای سپاه پاسداران در آب‌های خلیج فارس انجام شده است. بیشتر بخوانید: عاقبت بازی با اقتدار دریایی ایران/ ناگفته‌های فرمانده نیروی دریایی ارتش از علت توقیف نفتکش انگلیسی + فیلمانتهای پیام/

ظریف: با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم

فارسفارس1 روز قبل
وزیر امور خارجه ایران اقدامات آمریکا تحت عنوان «تحریم» را تروریسم اقتصادی خواند و تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم. وی با بیان اینکه فقط واژه «تروریسم» را جستجو کنید، اظهار داشت: من معنی «تروریسم» را در لغتنامه به شما خواهم گفت. ظریف اضافه کرد: نیاز داریم که از واژه تروریسم (به جای تحریم) استفاده کنیم. به گزارش فارس، وی تصریح کرد: این تروریسم اقتصادی است، خالص و ساده و نیاز داریم که دائم آن را تکرار کنیم. ظریف در پایان تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم.

فرصت‌های از دست رفته در سرزمین وحی؛

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی بیش از سیصد دستگاه اتوبوس ویژه حجاج ایرانی در نوزده خط مشخص، زائران ایرانی را در مکه مکرمه جابجا می‌کنند. به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. مشاهدات خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه النبی حاکیست زائران کشورمان در شهر رسول خدا (ص) بعد از شرکت در نماز جماعت و زیارت اماکن مقدس این شهر معنوی، به مراکز خرید مختلف نیز مراجعه می‌کنند. حجاج ایرانی نیز از دیرباز خرید سوغات از دو شهر مکه و مدینه را به عنوان بخش لازمی از این سفر معنوی در نظر داشته‌اند اما چند سالی است که نگاه متفاوتی در این موضوع وارد شده است. بخش قابل توجهی از حجاج کشورمان متاثر از مشاهده آثار مثبت حمایت از کالای ایرانی بر اشتغال و معیشت فرزندان ایران زمین، نسبت به هرگونه خرید سوغات در سفر حج خودداری می‌کنند. این افراد در مصاحبه با خبرنگاران تاکید دارند که قبل از تشرف به حج، سوغات مورد نظر برای خانواده، اقوام و دوستان را از بازار شهرهای خود تهیه کرده‌اند. این اقدام دو مزیت معقول دارد که جنبه نخست آن اقتصادی و جنبه دوم آن مدیریت زمان برای زیارت و بهره معنوی بیشتر است. نرخ برابری ریال دو کشور ایران و عربستان که متاثر از نرخ دلار است، یکی از دلایل اصلی جنبه اقتصادی ماجراست. مدینه اما به علت کاهش قابل توجه تعداد هتل‌های این شهر که ناشی از تخریب بسیاری از آنها در محوطه جنوبی حرم با هدف توسعه صحن مسجد النبی (ص) صورت گرفته است، روزهای اندکی پذیرای زوار کشورهای مختلف است. به طور معمول ایرانیان حدود پنج تا شش روز در مدینه النبی (ص) توقف دارند و برای خالی شدن هتل‌ها و امکان ورود کاروان‌های بعدی، از مسجد شجره محرم شده و وارد شهر مکه می‌شوند. این توقف کوتاه در مدینه منوره نیز مزید بر علت شده که زائران فرصت بیشتری را برای حضور در حرم نبوی (ص)، گلستان بقیع و دیگر اماکن مقدس شهر پیامبر (ص) اختصاص دهند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
وقتی دشمن مجبور می‌شود «رو» بازی کند، یعنی قدرت جنگ نرم و هوشمند از او سلب شده است. ۳- لابد به خاطر دارید که جان ساورز (عضو سابق تیم مذاکرات هسته‌ای انگلیس) مهر ۹۴ درباره برجام و نرمالیزاسیون چه گفت. آیا از عهدشکنی و لگد زدن آمریکا و انگلیس به برجام، لزوم نرمال شدن و خلع قدرت از خود استخراج می‌شد؟! «ما همه سپاهی و پاسدار هستیم»، به شعاری ملی تبدیل شد؛ تا جایی که برخی عناصر بازیگر در پروژه نرمالیزاسیون، مجبور شدند لباس سپاه بر تن کنند و چفیه بیندازند! رهبر انقلاب اخیرا به استناد انبوه واقعیت‌ها فرمودند «زمان جنگ، به ما نه سلاح می‌دادند، نه حتی امکانات سطح پایین.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

انتخاب «بوریس جانسون» به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا

خبری14 ساعت قبل

واکنش کابل به اظهارات ترامپ درباره حذف افغانستان

خبری15 ساعت قبل

در ستایش اکران فیلم برای نابینایان و کار زیبای حبیب رضایی

خبری16 ساعت قبل

توصیه «فتاح» به رئیس جدید کمیته امداد

تسنیم42 دقیقه قبل

ستارهماهان بغدادی خرید خارجی استقلال در فاز دفاعی را لو داد متعصب استقلالی بمب خارجی و بزرگ استقلال در خط دفاعی را لو داد + عکس

ورزش ۱۱44 دقیقه قبل

با تایید تباس؛ اتلتیکو مادرید رسما از لالیگا درخواست کرده برای گریزمان کارت بازی صادر نشود!

طرفداری49 دقیقه قبل

دیابتی‌ها ورزش هوازی را جدی بگیرند

آفتاب‌نیوز50 دقیقه قبل

اروپا منتظر نتیجه ارزیابی خطرات توسعه شبکه ۵G

ایسنا50 دقیقه قبل

مهلت ترخیص خودروهای دپو شده پایان یافت

تجارت‌نیوز52 دقیقه قبل

تاوان خروج نیروهای اماراتی از یمن برای عربستان/بارسنگینی که بر دوش ریاض گذاشته می‎شود

میزان‌آنلاین52 دقیقه قبل