کشف فساد اقتصادی در حوزه پتروشیمی در اردبیل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
کشف فساد اقتصادی در حوزه پتروشیمی در اردبیل

کشف فساد اقتصادی در حوزه پتروشیمی در اردبیل

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس کل دادگستری استان اردبیل از کشف فساد اقتصادی گسترده در حوزه پتروشیمی و تامین مواد اولیه به کارخانجات در اردبیل خبر داد.

به گزارش ایسنا، سیدناصر عتباتی در نشست با خبرنگاران به مناسبت فرارسیدن هفته قوه قضائیه اظهار کرد: ما در سال گذشته به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان جرایم اقتصادی را در بخش‌های مختلف اعم از زمین‌خواری، اختلاس، ارتشاء فرار مالیاتی و رباخواری کشف کرده و عوامل دخیل در این جرایم و مفاسد اقتصادی را دستگیر کردیم.

وی به کمیاب شدن مواد اولیه برای تولید محصولات مختلف نظیر آب معدنی، محصولات لبنی، مواد شوینده و سرم اشاره و خاطرنشان کرد: در حالی که سهم استان اردبیل از این مواد اولیه پتروشیمی با تأمین به نرخ دولتی مشخص بود ما پیگیر این موضوع و التهاب به وجود آمده در بازار آزاد شدیم که با رصد مسائل پیش آمده به سر منشأ اخلال در این حوزه رسیدیم به طوری که یک جوان دهه ۶۰ در فاصله ۷ تا ۸ ماه سال گذشته به ۱۴۰ میلیارد تومان سوءاستفاده اعتراف کرده تا پرونده اخلال در نظام اقتصادی در تأمین مواد پتروشیمی تشکل شود.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل بیان کرد: پرونده در حال حاضر در اختیار بازرس است که در دو مرحله جلسه فنی نیز تشکیل شده و در آینده‌ای نزدیک گزارش و زوایای مختلف از این پرونده به اطلاع مردم خواهد رسید.

عتباتی ادامه داد: تفاوت نرخ دولتی با نرخ آزاد در تأمین این مواد اولیه ۶ تا ۸ هزار تومان بوده که اخلالگران در این حوزه مواد اولیه کارخانجات استان را به صورت خام دربازار سیاه به فروش رسانده و زمینه مشکلات و تنگناهای اقتصادی را برای تولیدکنندگان به وجود آوردند.

وی از رسیدگی به این پرونده در دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی استان خبر داد و گفت: مبارزه با فعالیت‌های ناسالم اقتصادی اعم از قاچاق و رانت‌خواری با قوت و قدرت در دادگستری استان اردبیل ادامه دارد و ما هیچ مماشات و اغماضی را با اخلالگران نظام اقتصادی نخواهیم کرد.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل به رصد دقیق پرداخت تسهیلات ریالی و ارزی به تولیدکنندگان و جلوگیری از انحرافات احتمالی اشاره کرد و افزود: با هرگونه انحراف در پرداخت این تسهیلات و سوءاستفاده‌ها و همچنین هزینه‌کرد تسهیلات دریافت شده در خرید و فروش ملک و سایر حوزه‌ها به دقت وارد شدیم و در این زمینه پرونده‌ای تشکیل شده و فرد سوءاستفاده کننده تسهیلات را در مسیر دیگر به کار گرفته و به فرار مالیاتی نیز متهم بوده است.

عتباتی تصریح کرد: دستگاه قضائی استان در همه حوزه‌ها و به شکل تعادلی ورود یافته و ما تنها در مسائل جنایی مبارزه با سوداگران و اراذل و اوباش ورود پیدا نکردیم بلکه در همه بخش‌ها از مفاسد اداری و اقتصادی گرفته تا سایر جرایم با اخلالگران برخوردی جدی انجام می‌دهیم.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: زمانی در این شهر برخی‌ها به خود جرأت اخلال در نظم عمومی و قمه و قداره‌کشی می‌دادند در حالی که در چند سال اخیر با برخورد جدی با این افراد متخلف زمینه‌ای را فراهم کردیم که این افراد یا در زندان به سر می‌برند تا تبعید شده و یا اینکه متواری هستند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

عتباتی خاطرنشان کرد: احکامی که در این حوزه صادر شده اغلب بازدارنده بوده و قطعا گله‌مندی و شکایت کمتری را در حضور گردشگران و مسافران شاهد هستیم به طوری که در تأمین امنیت گردشگران کم نگذاشتیم.

وی اردبیل را استان کم وقوع در حوزه قتل توصیف کرد و گفت: از سال ۹۳ تاکنون قتلی نبوده که در این استان کشف نشده باشد در حالی که موفقیت مهمی برای استان در کشف ۱۰۰ درصدی قتل‌های رخ داده به ثبت رسیده و خیلی از پرونده‌ها نیز در این حوزه تعیین تکلیف شده است.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل بیان کرد: اغلب قتل‌های رخ داده در این استان هیجانی و آنی در گروه سنی نوجوانان و جوانان رخ داده که ما نیز سعی کردیم نسبت به تعیین تکلیف پرونده‌ها در این زمینه اقدامی جدی را انجام دهیم.

عتباتی تمام تلاش مجموعه قضائی را با رویکرد پیشگیرانه از وقوع جرایم و کاهش آسیب‌های اجتماعی اعلام و تصریح کرد: ما سعی کردیم به دور از التهابات و فضاسازی‌های کاذب با همراهی افراد قلم به دست و رسانه‌ها به سمت ایجاد یک فضای امن و آرام حرکت کنیم.

وی پرهیز از جامعه ملتهب را در کنار هوشیاری خبرنگاران در آرام‌سازی فضای اجتماعی یادآور شد و افزود: عده‌ای از خبرنگاران بدون آگاهی به رسالت خود سعی می‌کنند با انتشار اخبار و گزارش‌ها جامعه را به سمت التهاب بکشند در حالی که ما به شدت به فضای امن و آرام همراه با تعامل سازنده نیاز داریم تا شهر اردبیل را که از لحاظ امنیت جزو سه استان امن کشور است همچنان در صدر توجهات در این زمینه قرار دهیم.

عتباتی برگزاری مسابقات والیبال جهانی و همچنین کنفرانس اکو در اردبیل را حمایت از امنیت کامل در این استان اعلام کرد و گفت: انتظار می‌رود اصحاب رسانه به جای توهین، تخریب و یا برخی اقدامات نسنجیده در سنگر مطالبه‌گری حضور داشته باشند تا از حق و حقوق مردم دفاع شده و زمینه یک مطالبه‌گری حقیقی فراهم آید.

وی تاکید کرد: رعایت اصول و مبانی اخلاقی هیچ منافاتی با مطالبه‌گری و پیگیری سرسختانه خبرنگارن ندارد و امیدواریم اصحاب رسانه در انجام رسالت خود بتوانند زمینه توسعه، رشد و بالندگی اردبیل را فراهم کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نشست دست اندکاران مسکن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تامین مسکن جوانان و حل معضل اجاره بها، بازسازی بافت‌های فرسوده و تعمیر خانه‌های آسیب دیده از بلایای طبیعی محور اصلی سخنان رئیس جمهور در نشست پیگیری طرح‌های دولت تدبیر و امید در بخش مسکن بود. به گزارش خبرگزاری صداوسیما تامین مسکن جوانان و حل معضل اجاره بها، بازسازی بافت‌های فرسوده و تعمیر خانه‌های آسیب دیده از بلایای طبیعی محور اصلی سخنان رئیس جمهور در نشست پیگیری طرح‌های دولت تدبیر و امید در بخش مسکن بود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
دیلی‌تلگراف: انگلیس امروز تحریم‌های دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران را اعلام می‌کندبراساس گزارش این روزنامه انگلیسی، بریتانیا ممکن است سعی کند تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا که در پی حصول برجام لغو شده بود، مجددا اعمال شود.
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه گفت: در بحران سیل سالجاری ۲۴ شرکت بیمه درگیر پرداخت خسارت به سیل زدگان در سه استان گلستان، خوزستان و لرستان شده‌اند. وی گفت: با تلاشی که شرکت‌های بیمه در کشور کردن موفق شدیم بیش از ۹۰ درصد پرونده‌های سیل زدگان را پرداخت خسارت کنیم. سلیمانی ادامه داد: الباقی کسانی که هم درسیل خسارت دریافت نکردن دچار نقص در پرونده بوده و در تلاش هستیم که بزودی مشکل آنها را هم برطرف کنیم. سلیمانی در خصوص خدمات جدید در صنعت بیمه هم گفت: حدود ۲۰ درصد به خدمات و شرکت‌های بیمه برای مردم اضافه شده است که در تلاش هستیم تا پایان سال آن را به ۵۰ درصد برسانیم. وی افزود: تمام تلاش شرکت‌های بیمه در ارتقاع خدمات بهتر به مشتریان است و تلاش مان در آن است تا خدمات بیمه نوین را برای مردم ملموس‌تر کنیم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصادآنلاین – مهسا نجاتی؛ زمانی که نام تعطیلات به میان می‌آید، بسیاری از افراد به دلیل طبیعت منحصر به فرد تایلند، به فکر مسافرت به این کشور میفتند، اما اخیرا، تعداد توریست‌ها، روند نزولی را طی می‌کند. وزیر گردشگری تایلند، دلیل این کاهش را موج ایجاد شده در بات، پول رایج این کشور دانست که سبب آسیب دیدن صنعت گردشگری دومین اقتصاد بزرگ آسیای جنوب‌شرقی شده است. وی افزود؛ با توجه به این که تقریبا یک‌پنجم از تولید ناخالص داخلی کشور را این صنعت تشکیل می‌دهد، وابستگی به درآمد حاصل از آن غیر قابل چشم‌پوشی است. ارزش پول رایج تایلند، در طول ۱۲ ماه گذشته، در میان بازارهای نوظهور قدرتمند، در حال تجربه روند صعودی است.

بازار ارز بدون رفتار‌های هیجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بازار ارز در هفته گذشته روند نزولی داشت، افزایش عرضه و کاهش تقاضا از مهمترین دلایل افت قیمت‌ها در بازار ارز استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رفتار‌های هیجانی مردم برای خرید ارز کاهش یافته است و خیلی‌ها به این نتیجه رسیدند که بازار ارز محل مناسبی برای سرمایه گذاری نیست.

کاهش قیمت دلاری که دستاورد آن تنها گرانی بود!

مهرمهر1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر