چرا بعد از نوشیدن چای سیاه حالت تهوع می‌گیریم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
چرا بعد از نوشیدن چای سیاه حالت تهوع می‌گیریم؟

چرا بعد از نوشیدن چای سیاه حالت تهوع می‌گیریم؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: باید بدانید که استفراغ پس از نوشیدن چای به مارک چای یا سرد و گرم بودن آن ارتباطی ندارد. بلکه مقصر اصلی همه سرگیجه‌ها و تهوع‌های شما چیزی نیست جز، «تانین» که به آن «تانن» و «جوهر مازو» هم می‌گویند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزیاتو، تاکنون این تجربه را داشته‌اید که پس از نوشیدن چای سیاه حالت تهوع بگیرید؟ یا احساس کنید همه محتویات معده‌تان در حال بیرون آمدن از دهانتان است؟ اگر این طور است باید بدانید که شما تنها نیستید. حتی اگر یک چای‌خور قهار باشید هم ممکن است همچنان این نوشیدنی تهوع در شما ایجاد کند.

باید بدانید که استفراغ پس از نوشیدن چای به مارک چای یا سرد و گرم بودن آن ارتباطی ندارد. حتی به میزان مصرف شما هم بستگی ندارد. بلکه مقصر اصلی همه سرگیجه‌ها و رنگ‌پریدگی‌ها و تهوع‌های شما چیزی نیست جز، «تانین» که به آن «تانن» و «جوهر مازو» هم می‌گویند.

تانین چیست؟

تانن یک ماده تلخ‌مزه‌ی ارگانیک است که در عصاره‌ی بسیاری از گیاهان یافت می‌شود. تانن، همان ماده‌ای است که باعث می‌شود وقتی که میوه‌های نرسیده می‌خوریم در دهان خود احساس گس بودن داشته باشیم.

برگ‌های چای نیز حاوی تانن هستند و اگر چای با معده خالی نوشیده شود، می‌تواند در بعضی افراد حالت تهوع و استفراغ ایجاد کند.

تانین عموما برای خاصیت ضدباکتری خود شهرت دارد و به صورت طبیعی در برگ‌های چای سیاه موجود است. به همین خاطر، وقتی چای را بیشتر از دو دقیقه دم می‌کنید، تانن موجود در آن آزاد می‌شود و در چای نشت می‌کند. هر چه چای تیره‌تر و غلیظ‌تر باشد، تانین بیشتری آزاد خواهد شد. برای اینکه احساس تهوع به شما دست ندهد باید چای را برای مدت کوتاه‌تر و با حرارت کمی دم کنید.

چرا بعد از نوشیدن چای سیاه حالت تهوع می‌گیریم؟

تانن‌ها از عوامل حفاظتی گیاه هستند و از گیاهان در برابر علف‌خواران و آفات مختلف محافظت می‌کنند؛ تا جایی که بسیاری از گیاهان محتوی تانن یا آنتوسیانین خود را در پاسخ به تنش یا مرگ بافت گیاهی افزایش می‌دهند. تانن‌ها همچنین در واکنش‌های قهو ه‌ای شدن بعضی میوه‌ها شرکت دارند. در بعضی از فرآوری‌ها جهت جلوگیری از واکنش تانن‌ها، باید محصولات را در خلاء نگهداری کرد یا عوامل متوقف کننده از جمله دی‌اکسیدگوگرد را در محیط نگهداری به‌کار گرفت. جالب است بدانید، علت تغییر رنگ برگ درختان در پاییز نیز ناشی از وجود تانن‌هاست.

آیا اضافه کردن شیر به چای می‌تواند از تهوع پیشگیری کند؟

بله، با اضافه کردن شیر به چای سیاه می‌توانید تانین را محبوس و بدین واسطه از خاصیت تهوع‌آور این ماده پیشگیری کنید.

موضوع مهمی که باید یادآور شویم این است که قبل از نوشیدن چای بهتر است حتما غذا یا خوراکی اندکی میل کنید و مطمئن شوید که معده‌تان خالی نیست. یا دست‌کم چای خود را با بیسکوییت یا کیک بنوشید.

اگر دوست دارید چای بنوشید، اما اغلب مواقع دچار تهوع می‌شوید شاید راهکار‌های زیر بتوانند در این مسیر به شما یاری برسانند:

•برای درمان فوری و موقتی بهتر است یک برش نان یا کمی برنج میل کنید تا نشاسته موجود در آن‌ها به شما کمک کند.

•یک تکه کوچک زنجبیل در دهان بگذارید و بجوید، اما قورت ندهید. این کار باعث می‌شود تا حالت تهوع شما از بین برود.

•مخلوطی از آب و جوش‌شیرین بنوشید. برای این منظور ½ قاشق چایخوری جوش‌شیرین را درون اب حل کنید و بنوشید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برنابرنا14 ساعت قبل
نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که پزشکان با تشخیص اشتباه علائم بیماران، مشکل آنها را سندروم روده تحریک‌پذیر تشخیص می‌دهند که اصلا وجود خارجی ندارد. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ کارشناسان انگلیسی ضمن تاکید بر اینکه چیزی به نام سندروم روده تحریک‌پذیر (Irritable Bowl Syndrom) وجود خارجی ندارد، هشدار دادند که ریشه اصلی مشکل بیمارانی که این برچسب را دریافت کرده‌اند، نادیده گرفته می‌شود. از علائم شناخته‌شده این سندروم می‌توان به نفخ و اسهال اشاره کرد که مبتلایان را در زندگی اجتماعی خود با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند. به گفته پژوهشگران، پزشکان عمومی باید از سندروم روده تحریک‌پذیر نامیدن مشکلات بیماران دست بردارند و در عوض با یافتن دلیل بروز این علائم آنها را درمان کنند. بن براون از دانشکده تغذیه و سلامت انگلستان و مولف ارشد این پژوهش در این باره می‌گوید: «برچسب زدن به بیماران کمکی به آن‌ها نمی‌کند زیرا به ریشه اصلی مشکل نمی‌پردازد.»

افتتاح مرکز درمان فوق تخصصی سرطان در تهران

مهرمهر22 ساعت قبل
ایمناایمنا14 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، محمد کوه‌گرد اظهار کرد: نیروهای گمرک توانستند در چند بازرسی جداگانه ۱۰ هزار و ۳۴۲ قلم انواع داروی قاچاق و کمیاب را حین خروج از کشور کشف کنند. وی ادامه داد: از این مقدار ۵۶ هزار عدد قرص قاچاق و کمیاب است که در اتوبوسی که از مشهد به مقصد شهر هرات در کشور افغانستان در حرکت بود، جاسازی شده بود و توسط ماموران گمرک کشف شد. کوه‌گرد با اعلام این‌که در این ارتباط یک دستگاه اتوبوس توقیف شد، تصریح کرد: همچنین یک متهم افغانستانی دستگیر و برای سیر مراحل قانونی راهی مرجع قضایی شد. مدیرکل گمرک دوغارون تایباد ادامه داد: بقیه این داروها حین خروج از مرز دوغارون به سمت افغانستان توسط مأموران گمرک با بازرسی فیزیکی و کنترل ایکس‌ری کامیونی کشف و ضبط شد. کوه‌گرد خاطرنشان کرد: در این ارتباط چند متهم ایرانی و افغانستانی دستگیر و با تشکیل پرونده راهی مراجع قضایی شدند.
برنابرنا8 ساعت قبل
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: پیش نویس اولیه سند ملی امنیت و سلامت ترافیک تهیه شده که شامل بررسی وضع موجود، تدوین استانداردها و شرح وظایف سازمان‌های مختلف است. تهیه سند امنیت و سلامت ترافیک نیازمند همکاری بین بخشی استمعاون وزیر بهداشت بیان کرد: در جلسه‌ای که ۲۶ تیر ۹۸ در این زمینه برگزار شد، هماهنگی‌های مجدد با سایر دستگاه‌ها انجام گرفت. زیرا ارائه سند نهایی امنیت و سلامت ترافیک نیاز به همکاری بین بخشی دارد و مدت زمان سه ماهه‌ای نیز توسط وزیر بهداشت برای نهایی شدن این سند در نظر گرفته شده است. عدم حضور خودروسازان در نشست بررسی سند ملی سلامت و امنیت ترافیکمعاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که چرا خودروسازان و صنعت در نشست اخیر هماهنگی برای تدوین سند امنیت و سلامت ترافیک حضور نداشتند، بیان کرد: یکی از دلایل این جلسه همین موضوع بود که برای تکمیل این سند ملی، نیازمند همکاری بخش‌های مختلفی هستیم. ضمانت اجرایی سند امنیت و سلامت ترافیکدکتر رئیسی درباره ضمانت اجرایی سند ملی امنیت و سلامت ترافیک گفت: پیشنهاد شده که پس از نهایی شدن سند، در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که ریاست آن با رئیس جمهوری است، مصوب شود.
مهرمهر7 ساعت قبل
میکروب مورد مطالعه در این تحقیق Prevotella histicola نام دارد و از روده انسان کشت داده شد. زمانی که این میکروب به موش‌های مبتلا به ام‌اس تزریق شد، موجب کاهش عملکرد دو سلولی شد که معمولا موجب التهاب می‌شوند. این میکروب در عین حال، باعث تقویت گروهی از سلول‌ها مانند سلول‌های تی و سلول‌های دندریتیک شد که با بیماری ام‌اس مبارزه می‌کنند. مطالعه میکروبیوم‌ها، فقدان این میکروب را در بیماران مبتلا به بیماری ام اس و همچنین افزایش حضور آن در روده هنگام درمان بیماران با داروهای بهبوددهنده این بیماری را نشان می‌دهد. چنانچه محققان بتوانند از میکروب‌های موجود در بدن خود انسان برای درمان بیماری‌های فراتر از روده استفاده کنند، حوزه جدیدی در علم پزشکی شکل خواهد گرفت.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران در مراسم افتتاح بخش سرطان بیمارستان سلامت فردا، گفت: این بیمارستان در زمینه تشخیص و درمان سرطان کلیه مراحل درمانی را برای بیمار از شیمی درمانی تا جراحی و رادیوتراپی انجام می‌دهد. نادر توکلی افزود: بیمارستان مجهز به دستگاه‌های کیموتراپی و گامانایف است که از جمله دستگاه‌های مورد نیاز بیماران سرطانی است. توکلی گفت: ​ در ماه‌های آینده بنا داریم یک بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی را در منطقه شهر ری افتتاح کنیم تا بخشی از کمبود فضای درمانی در تهران جبران شود. نوبخت افزود: در برخی از استان‌ها به دنبال راه اندازی بیمارستان‌های هزار تختخوابی هستیم تا بیماران مجبور نباشند برای گرفتن خدمات به نقاط مختلف تردد کنند و تمام نیاز‌های آن‌ها در یک مرکز برطرف شود. وی افزود: اسلام از مؤمنان توقع دارد برای کار‌های خیر از هم سبقت بگیرند و همواره رشد و توسعه یابند، در اسلام دو ارزش ایمان و مفید بودن برای مردم مهم است.

نظرها

اخبار بیشتر