چند اشکال مهم ارسال پیامک حجاب برای مالکان خودرو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. تکنولوژی

چند اشکال مهم ارسال پیامک حجاب برای مالکان خودرو

تابناکخبرگزاری تابناک |
پس از طرح اخبار و گزارش‌هایی در فضای مجازی در خصوص طرح ویژه پلیس برای مقابله با رانندگان و سرنشینان خودرو‌هایی که حجابشان را رعایت نمی‌کنند، بالاخره مسئولان ناجا بر این تصمیم مهر صحه زدند تا مشخص شود با تصمیمی ویژه مواجهیم نه شایعه‌ای که افکار عمومی را هدف قرار داده است. تصمیمی که البته بی اشکال نیست...

ماجرای ارسال پیامک برای برخی رانندگان در خصوص رعایت نکردن حجاب چیست؟ آیا با یک شایعه جدید مواجهیم یا اجرای تصمیمی مشخص؟

به گزارش «تابناک»، پس از طرح اخبار و گزارش‌هایی در فضای مجازی در خصوص طرح ویژه پلیس برای مقابله با رانندگان و سرنشینان خودرو‌هایی که حجابشان را رعایت نمی‌کنند، بالاخره مسئولان ناجا بر این تصمیم مهر صحه زدند تا مشخص شود با تصمیمی ویژه مواجهیم نه شایعه‌ای که افکار عمومی را هدف قرار داده است.

طرحی ویژه که سردار احمد نوریان، سخنگوی ناجا آن را «طرح ناظر» می‌خواند و چرایی قرار گرفتن آن در دستور کار پلیس را این گونه شرح می‌دهد: پلیس فارغ از نگاه‌های سیاسی و جریانی حاکم بر جامعه به عنوان ناظم اجتماعی و مدافع امنیت عمومی در چارچوب قوانین جاری کشور، خود را موظف به حفظ نظم عمومی و تأمین امنیت تمام اقشار جامعه با هرگونه نگرش و گرایشی می‌داند؛ لذا ملاک عمل نیروی انتظامی رعایت قوانین و ارزش‌های رسمی و پذیرفته شده حاکم و حقوق شهروندی است.

معاون اجتماعی ناجا در ادامه می‌گوید: سالم نگه داشتن فضای زیست عمومی و اجتماعی یک وظیفه همگانی، به ویژه [برای] پلیس است. دشمنان در طول چهار دهه گذشته بیشترین امکانات و اقدامات مذبوحانه خود را صرف تهاجم فرهنگی و تضعیف ارزش‌های دینی و رسمی جامعه از جمله عفاف و حجاب کرده و تلاش دارند در این زمینه با شکستن سد‌های هنجاری، نظم و امنیت عمومی و آرامش حاکم بر جامعه را مخدوش سازند.

وی با تاکید بر این مهم که کشف حجاب بر اساس قانون «جرم مشهود» است، می‌افزاید: بر اساس نص صریح قانون، پلیس موظف است با افرادی که عامدانه و بر اساس تبلیغات سو دشمنان در داخل خودرو یا اماکن عمومی اقدام به برداشتن حجاب می‌نمایند برخورد کرده و آن‌ها را به محاکم قضایی معرفی کند. دستور کاری که با استفاده از ابزار‌های تکنولوژیکی، دوربین‌های ترافیکی و انتظامی و مشاهدات عینی مأموران پلیس در جریان است.

طرحی که سخنگوی ناجا تاکید دارد به شناسایی خودرو‌های متخلف در زمینه کشف حجاب منجر می‌شود که در گام نخست، با ارسال پیامکی به صاحب خودرو، مجرمانه بودن این عمل به ایشان متذکر می‌شود و در صورت تکرار در دفعات بعد به فراخوان مالک خودرو به صورت حضوری و اخذ تعهد کتبی از ایشان می‌رسد و در صورت اصرار مالک یا سرنشینان خودرو به تکرار عمل مجرمانه، به حکم قضای برای توقیف خودرو منتج می‌گردد.

بدین ترتیب مشخص می‌شود که نه با یک شایعه، که با طرحی منسجم و هدفمند مواجهیم که مجری آن، نیروی انتظامی کشورمان است. طرحی که ظاهرا خالی از اشکال هم نیست؛ اشکالاتی از جمله معرفی نشدن کامل طرح و اطلاع رسانی نامناسب در خصوص آن که موجب شده برخی آن را شایعه بخوانند یا از آن فراتر، برخی شاخ و برگ‌هایی به آن پیوند بخورد که نیازمند تکذیب هستند.

درست مانند اتفاقی که اخیرا رخ داده و تکذیب پلیس را به دنبال داشته است. ماجرای اعلام شماره‌ای ویژه برای اطلاع دادن بی حجابی و بدحجابی‌ها به پلیس که در تکمیل طرح ناظر معرفی می‌شد و تکذیب صریح و شدید برخی مقامات پلیس را به دنبال داشت. تکذیبی که برخی تصور می‌کردند درباره طرح ارسال پیامک از طرف پلیس برای خودرو‌هایی که سرنشین/سرنشینانش حجاب را رعایت نکرده‌اند، تکرار شود.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه تکنولوژی و فناوری

تصوری که چندان عجیب هم به نظر نمی‌رسید، به ویژه زمانی که اشکالات این طرح مورد توجه قرار می‌گرفت. اشکالاتی از جمله محدود شدن طرح پلیس برای برخورد با بی حجابی و بدحجابی به خودروها. گویی در سطح جامعه اثری از آثار این اتفاق دیده نمی‌شود، الا در خودروها، آن هم خودرو‌هایی که در محدوده فعالیت دوربین‌های پلیس تردد می‌کنند که بیشتر در محدوده شهر‌های بزرگ و خیابان‌های اصلی دیگر شهر‌ها است!

به این نکته تامل برانگیز، بی توجهی به هویت افرادی که در خودرو‌ها حجاب نامناسبی ندارند را هم باید افزود که عقوبت شان متوجه مالکان خودرو‌ها خواهد شد. مالکانی که ممکن است راننده یا سرنشین خودرویی که در آن بی حجابی رویت شده، نباشند، اما از دید پلیس، مجرم تلقی می‌شوند. اتفاقی ناخوشایند که بی شک مانع از پذیرش ماجرا برای همگان خواهد شد و مخالفت‌هایی به وجود خواهد آورد. مخالفت‌هایی که ممکن است به شکل گیری تنش‌هایی در جامعه نیز منجر شود.

درباره تنش‌هایی سخن می‌گوییم که تا همینجا نیز بروز و نمود یافته، از جمله در ارتباط رانندگان تاکسی با مسافرانی که حجاب شان را (به زعم راننده) رعایت نمی‌کنند. اتفاقی که بیم سو استفاده از آن هم می‌رود و از آن بدتر، ممکن است به شکل گیری جنجال‌هایی بزرگ منجر شود. مانند حکایت مجادله راننده تاکسی اینترنتی و خانمی که مسافرش بود و به شدت بالا گرفت و مدافعان و مخالفان زیادی را پدید آورد که مقابل هم جبهه گیری کردند.

به این اتفاقات، امکان شکل گیری و بروز تنش‌هایی میان اعضای برخی خانواده‌ها را هم باید افزود که نتیجه نگاه کلی پلیس به ماجرای رعایت نکردن حجاب در خودرو و مقصر دانستن مالک خودرو در ماجراست. مالکانی که حتی نمی‌دانند شماره تلفن شان از چه طریق در اختیار پلیس قرار گرفته و چگونه است که روند قانونی تذکر‌های قانونی و احضارشان به ارسال پیامک تقلیل یافته است؟ شیوه‌ای متفاوت برای احضار که ممکن است منجر به ارائه نکردن اطلاعات صحیح توسط ایشان به نهاد‌های مسئول شود.

نکاتی قابل تامل که موجب شده این سوال بیش از پیش تکرار شود که چرا چنین شدت عمل و دقتی از مسئولان در دیگر امور دیده نمی‌شود؟ اموری مانند تخلفات پرشمار مالی و اداری یا حتی تکدی‌گری و کار کودکان و … که اغلب واکنش پلیس به آن‌ها سکوت است، در حالی که در مقوله حجاب به طراحی و اجرای طرحی ویژه رسیده است. طرحی ویژه که البته اشکالاتی مهم دارد که بعید نیست به توقفش منجر گردد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فولکس قورباغه‌ای به تاریخ پیوست + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین13 ساعت قبل
فولکس قورباغه‌ای به تاریخ پیوست + ویدئوطی هفته‌های اخیر، تولید فولکس‌واگن بیتل برای همیشه خاتمه یافت. این محصول که در ایران به «فولکس قورباغه‌ای» معروف است، همچنان پرفروش‌ترین خودروی تاریخ شناخته می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
وی گفت: امسال حدود ۲ هزار و ۱۰۰ دستگاه خودرو وارداتی شماره گذاری شده است که در مقایسه با سال گذشته ۷۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا افزود: در بخش شماره گذاری خودرو‌های نو شماره داخلی نیز در سال جاری حدود ۱۵۲ هزار دستگاه خودروی داخلی در کشور شماره گذاری شده است که بیشترین آن‌ها به ترتیب پراید ۱۳۱، پژو ۲۰۶، پژو ۴۰۵، تیبا ۲ و سایناست. به گفته وی در مجموع در بخش خودرو‌های نو شماره اعم از داخلی و وارداتی امسال ۵۶ درصد کاهش یافته است. معاون اجتماعی و فرهنگی ترافیک پلیس راهور ناجاالزام بستن کمربند ایمنی برای سرنشینان خودرو‌های شخصی و ناوگان عمومیسرهنگ عین‌اله جهانی گفت: بستن کمربند ایمنی برای همه سرنشینان خودرو‌های شخصی و ناوگان عمومی برابر ماده ۱۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در جاده‌های کشور الزامی است. رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا در ادامه افزود: تخطی از سرعت مطمئن با سهم ۲۰٫۸ درصد در رتبه دوم قرار دارد.
زومیتزومیت14 ساعت قبل
استارتاپ‌های فعال در حوزه‌ی بازی بخش چشمگیری از سالن الکام استارز را به خود اختصاص داده‌اند. بازی‌چی از استارتاپ‌های هولدینگ سرمایه‌گذاری رایکا محسوب می‌شود که تمرکز خود را بر رویدادهای مرتبط با بازی معطوف می‌کند. استارتاپ بازی‌چی پس از مدتی فعالیت در حوزه‌ی محتوای مرتبط با بازی، به مدیریت رویدادهای مرتبط با بازی‌های آنلاین و مسابقات eSports وارد شد. به‌علاوه کاربران می‌توانند رویدادهای مرتبط با بازی‌های آفلاین گروهی (مانند بازی‌های تخته‌ای یا محیطی) را نیز در سرویس بازی‌چی انجام دهند. از فعالیت‌های مهم بازی‌چی در جهت تسهیل رویدادهای بازی می‌توان به جذب، آموزش و تأیید اعتبار داوران اشاره کرد.
زومیتزومیت18 ساعت قبل
اپل از برخی ایموجی‌های جدیدی که قرار است امسال به پلتفرم‌هایش، یعنی macOS، iPadOS، iOS و watchOS اضافه‌ شود، رونمایی کرد. همچنین تعداد زیادی ایموجی جدید با موضوع معلولیت‌ها و ناتوانی‌هایی مانند ناشنوایی، دست و پای مصنوعی، صندلی چرخ‌دار، سگ‌های راهنما و … طراحی شده‌اند. پیاز، سیر، وافل، فلافل، کره و صدف اکنون جزئی از غذاها هستند و درنهایت در بخش لباس‌ها هم شاهد طرح‌های جدیدی مانند ساری هستیم. ایموجی‌هایی که مشاهده می‌کنید بخشی از نسخه‌ی ۱۲ پک Emoji هستند که پیش‌تر معرفی شده‌بود. ولی کاربران پلتفرم‌های اپل می‌توانند خوشحال باشند چون نیاز نیست مدت زیادی منتظر بمانند.
انتخابانتخاب8 ساعت قبل
انتخاب هر شب اخبار و رویدادهای روز دنیای تکنولوژی و آی تی را گلچین کرده و به صورت خلاصه منتشر می‌کند. مهمترین رویدادهای امروز را اینجا بخوانید: گوشی گلکسی S۹ سامسونگ به زودی یک به روزرسانی جدید دریافت می‌کند. این موضوع می‌تواند تعداد بیشتری از شهروندان را به استفاده از مترو تشویق کند. مشروح خبر را اینجا بخوانید. سازمان دارپا (آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده) پروژه‌ای جدید را آغاز کرده که «Squad X» نام دارد و می‌تواند تمامی ناشناخته‌های زمین جنگ را شناسایی کند. مشروح خبر را اینجا یخوانید. بر اساس خبرهایی جدید که در خصوص نسل آتی آیفون‌های شرکت اپل مطرح شده است، آیفون ۲۰۲۰ دارای حسگر TOF سه بعدی خواهد بود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
با این حال مساله زباله‌های شهری همچنان یکی از معضلات مدیریت شهری باقی مانده است. مدیر استادیوم نیز وعده داده است که تا سال ۲۰۲۰ زباله‌های دفن‌شدنی خود را به صفر خواهد رساند. گرگ لتیری، رئیس ارشد اجرایی این شرکت، می‌گوید «تکنولوژی شرکت روی بازیافت و پسماندهای غذایی» تمرکز دارد. به گفته بنیان‌گذاران RTS، این شرکت سال آینده به سودآوری خواهد رسید. در مقام نظریه، شرکت‌های دفع و بازیافت زباله می‌توانند سیستم‌های خود را به‌روز و RTS را از بازار حذف کنند.

نظرها

اخبار بیشتر