بوی تغییر ز اوضاع جهان کی شنویم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
بوی تغییر ز اوضاع جهان کی شنویم؟

بوی تغییر ز اوضاع جهان کی شنویم؟

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- جهان پیرامون ما را بیشتر محیط‌های خانوادگی، آموزشی، محل کار، جمع‌های دوستانه، وسایل حمل و نقل عمومی، فروشگاه‌ها و نیز رسانه‌هایی تشکیل می‌دهد که با آن سر و کار داریم. اوضاع این جهان پیرامونی همچون احوالات درونی بسیاری از ما تحت تأثیر فشارهای معیشتی و روانی و کاهش سطح امید و اعتماد سخت در جست وجوی اصلاح و دگرگونی است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، «تغییر»، «دگرگونی»، «تحول»، «تطور»، «اصلاح» و … همه مترادف‌های موجود این کلمات، اساسی‌ترین انگیزه‌ای بوده که جامعه را به سوی پویایی کشانده و «امید» را برای بسیاری زنده نگاه داشته است.

انتخابات در کشور ما طی دهه‌های اخیر محرک، بهانه و عرصه‌ای برای بروز تحول خواهی و تغییرطلبی بوده است. بسیاری از تحلیلگران و صاحبنظران با اشاره به فرایند و نتایج انتخابات ریاست جمهوری ادوار مختلف و به طور ویژه سال ۹۲، ایجاد تحول را اصلی‌ترین انگیزه مشارکت مردم در یک امر سیاسی عنوان کرده‌اند.

شرایطی که اکنون در آن به سر می‌بریم تا حد زیادی به ماه‌های منتهی به خرداد ۹۲ شباهت و از دوره پس از آن تفاوت می‌یابد. حدود دو سال پس از انتخابات یازدهم ریاست جمهوری بود که این تحول طلبی ثمره‌ای مشخص را به خود دید. «فروپاشی تحریم»، «صبح بدون تحریم»، «خلاص شدیم» و … عنوان روزنامه‌های کشور پس از انعقاد توافق هسته‌ای ۲۳ تیرماه ۹۴ با ۶ قدرت جهانی بود؛ رخدادی که درست یا غلط برای بسیاری از مردم چشم انداز خروج از تنگناهای جهانی، رشد و پویایی اقتصاد و در نهایت رفاه و آسایش، امید و اطمینان به آینده را به تصویر می‌کشید.

اکنون اوضاع دست کم در عرصه روابط خارجی به طور کلی متفاوت از آن چشم انداز است. با خروج شرکت‌هایی که پس از توافق هسته‌ای به ایران آمده بودند بسیاری از پروژه‌های جذب سرمایه، دگرگونی در ناوگان ریلی و هوایی، طرح‌های توسعه میادین انرژی، خودروسازی، گردشگری و … متوقف شده است.

وضع تحریم‌های بی سابقه آمریکایی علیه مبادلات ارزی، صادرات نفت و بسیاری از منابع درآمدی ایران اوضاعی بعضا سخت‌تر از سال‌های جنگ و دوره قبلی تحریم‌ها را پیش روی کشور قرار داده است.

مجموعه این شرایط و چشم انداز نامعلوم آینده در کنار تجربه افت چشمگیر ارزش پول ملی طی سال گذشته برای بسیاری از فعالان اقتصادی دغدغه‌هایی جدی به وجود آورده است. نکته قابل تأمل اینکه بسیاری از مردم عادی هم به دلیل تأثیر مستقیم این شرایط بر زندگیشان تحولات مربوط به روابط خارجی، موضع گیری‌های طرف‌های درگیر در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران، مسائلی چون میانجیگری میان تهران و واشنگتن، تنش‌های منطقه‌ای و گمانه زنی‌ها درباره احتمال درگیری نظامی و حتی تحولات داخلی آمریکا را به طور جدی رصد می‌کنند.

از این جهت رخدادهایی چون تصویب یا رد لوایح پیوستن به FATF در مجمع تشخیص مصلحت، راه اندازی بازار متشکل ارزی، آغاز به کار اینستکس و حتی احتمالات سیاسی و معادلات انتخاباتی در آمریکا با حساسیتی ویژه از سوی غالب مردم نگریسته می‌شود و بسیاری چشم به رخدادهایی امیدوارکننده در زمینه‌هایی از این دست دوخته‌اند.

فشار سنگین تورم و استیصال برخی خانوارها در تأمین مایحتاج اولیه، تأمین سرپناه و مسکن و چالش‌هایی چون بیکاری و … قشر متوسط و ضعیف را با درجات مختلف متأثر ساخته است؛ همچنان که دیروز «حسن روحانی» رئیس جمهوری در مراسم گشایش پایانه سلام در فرودگاه امام خمینی (ره) تصریح کرد «تحریم دشمنان به‌طور مستقیم علیه فرد فرد ایرانیان به‌ویژه اقشار ضعیف و کم‌درآمد است.»

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

با این حال، رئیس جمهوری در جلسه هفته گذشته هیأت دولت بیان داشت که ظرفیت فشار تحریم‌های آمریکا به پایان رسیده و امروز مردم ما از ۶ ماه و یک سال پیش آرامش بهتری دارند.

علاوه بر این اظهارات رئیس جمهوری که طی روزهای گذشته مورد توجه بسیاری قرار گرفت، روحانی اوایل ماه جاری در گفت وگو با اهالی رسانه از نظرسنجی سخن گفت که به صورت روزانه و با نگریستن در چهره مردم انجام می‌دهد. روحانی بیان داشت «در خیابان وقتی با ماشین می‌روم تمام چهره‌های مردم را نگاه می‌کنم که چند نفر لبخند دارند، چند نفر عصبانی هستند و چند نفر قیافه‌شان گرفته است… به هر شهری می‌روم خودم نظرسنجی می‌کنم، نگاه آدم‌ها را نسبت به خودم. نگاه کسی را که بامحبت نگاه می‌کند با تشکر نگاه می‌کند و یا آنکه نقد دارد.»

یک روی سکه سخنان روحانی اشاره به وجود مشکلات متعدد در جامعه است و روی دیگر ضرورت امیدواری به آینده؛ ایجاد امیدواری اما بدون ترسیم راهی به سوی دگرگونی و ریل گذاری مشهود به سوی بهبود اوضاع دشوار به نظر می‌رسد. به همین خاطر پافشاری بر ضرورت تزریق نشاط و امید بر پیکر جامعه گاه تأثیراتی معکوس را به بار می‌آورد آن هم در شرایطی که رئیس جمهوری خود جنگ پیش رو را «جنگ امید» و «جنگ اراده‌ها» خوانده است.

آنچه مشخص است اینکه در شرایط امروز امید و اراده با عزم تغییر گره خورده است. درهای امیدسازی و اعتماد اینک بر پاشنه‌های سابق نمی‌چرخد و همین کافی است تا ضرورت دگرگونی همپایه مردم برای نخبگان و مسؤولان نیز به چشم آید.

نخبگان سیاسی کشور امروز دیگر با اعتماد به نفس سابق از آینده سخن نمی‌گویند؛ از رئیس دولت اصلاحات که می‌گوید دیگر «تکرار کردن» وی نیز کاری از پیش نخواهد برد تا شهردار پیشین تهران و نامزد ادوار اخیر انتخابات ریاست جمهوری که با ناامیدی از جریان متبوعش، از لزوم پی افکندن «نواصولگرایی» و به میدان آمدن جوانترها سخن می‌گوید.

مجموعه این شرایط نیاز به بازاندیشی در مسیرهای پیموده شده در عرصه‌های گوناگون از اقتصاد گرفته تا فرهنگ و سیاست را بیشتر به تصویر می‌کشد همچنان که اواسط زمستان پارسال ضرورت کلیدخوردن اصلاحات ساختاری طی چهار ماه در بیانات رهبری برجسته شد؛ ایجاد تغییری که اکنون طراحی و اجرای آن همچنان در دست نخبگان، گروه‌های سیاسی و تصمیم گیران کلان کشور قرار دارد اما چشم پوشی از الزامات آن می‌تواند صورت بندی جدیدی را پیش روی همگان قرار دهد.

پژوهش **۹۲۷۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین فیلم از حادثه تیراندازی در ماشین نماینده مجلس اصفهان

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش اختصاصی رکنا، راننده وی نیز در خیابان دانشگاه، تقاطع خیابان لبافی‌نژاد منتظر اتمام ضبط برنامه بودند تا پس از آن به همراه نماینده مردم اصفهان به دفتر کار مراجعت کنند. حدودا ۱۵ دقیقه از توقف خودرو کنار خیابان گذشته و راننده داخل خودرو مشغول کار با تلفن‌همراه بود که یک دستگاه موتورسیکلت با دو سرنشین حدودا ۱۷ تا ۱۸ ساله نزدیک این خودرو شدند. نفر ترک‌نشین ضمن پیاده شدن از موتورسیکلت ظاهرا به قصد سرقت نزدیک خودرو شد که راننده متوجه موضوع شده و به دنبال آنها دوید. راننده حین حرکت به سمت سارقان، با مسلح کردن اسلحه یک تیر هوایی شلیک کرد. در نهایت حین قراردادن اسلحه داخل غلاف، با توجه به مسلح بودن اسلحه یک تیر شلیک شده و به پای راست این فرد اصابت کرد که وی بر اثر این حادثه مجروح شد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
شبکه العربیه خبری را از جنازه صدام حسین دیکتاتور سرنگون شده عراق منتشر کرد که بار دیگر گمانه زنی‌ها در خصوص جنازه وی را افزایش داد. این شبکه سعودی به گفته خود به نقل از منابع نزدیک به خانواده صدام حسین بدون ارائه هیچ سند و مدرکی مدعی شد که آنها با علم به امکان نبش قبر و انفجار قبر صدام توسط نیروهای حشد الشعبی شبانه قبل از ورود نیروهای حشد به روستای العوجه (محل دفن صدام) جنازه وی و دو فرزندش عدی و قصی را به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند. کارشناسان در پاسخ به این خبر گفته‌اند این ادعاهای بی پایه واساس به هیچ وجه واقعیت ندارد و «منبع نزدیک به خانواده صدام» نمی‌تواند منبع موثقی به شمار بیاید، رسانه‌های سعودی همواره با انتشار خبرهایی از این دست سعی در ایجاد تفرقه و فتنه بین فرزندان ملت عراق را دارند. آنها در ادامه این خبرها را تلاشی ناکام از سوی نظام وهابی عربستان مرتبط با گروههای تروریستی در جهت احیای صدام و نظام سرنگون شده حزب بعث در عراق توصیف کرده و حشد الشعبی که برای نجات عراق از همه چیز خود مایه گذاشت را هدف اصلی این فتنه انگیزی‌ها دانستند. در همین راستا عمار الجبوری استاندار استان صلاح الدین عراق در کنفرانس خبری از برگزاری نشستی امنیتی با حضور سران ارشد نیروهای نظامی و امنیتی از جمله ابومهدی المهندس نائب رئیس حشد الشعبی با هدف تسریع عملیات بازگشت آوارگاه به منازل خود خبر داد.

واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریف

الفالف1 روز قبل
واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریفگروه ویدئو الف، ۲۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۰:۲۲ ۳۹۸۰۴۲۴۰۵۸محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شب گذشته در مصاحبه‌ای اعلام کرد اگر به چهار سال قبل بازگردیم باز هم برجام را امضا می‌کنم.

فرانسه به دنبال چیست؟

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حدودا یک هفته پیش بود که همزمان با گام دوم ایران در کاهش تعهدات برجامی، فرانسه آخرین برگ از اقدامات خود را هم رو کرد و امانوئل بون مشاور مکرون رئیس جمهوری فرانسه در سفری ۲ روزه به تهران آمد. اما این همه ماجرا نبود این پیغام ظاهرا بخش دومی هم دارد. در سناریوی جدید نقش فرانسه قابل تامل است. دو گام اول ایران در کاهش تعهدات به علت بی عملی اروپا، اروپایی‌ها و امریکایی‌ها را به شدت نگران کرده، زیرا ادامه کاهش تعهدات قطعا زمین بازی را به نفع ایران تغییر خواهد داد و ابتکار عمل به دست ایران خواهد افتاد. ایران بار‌ها اعلام کرده دیگر بازی قبلی به پایان رسیده و اگر بی عملی و وعده و وعید‌های پوچ اروپایی‌ها ادامه یابد و آمریکا هم تحریم‌های بانکی و نفتی را لغو نکند، ایران، گام به گام به سمت شرایط قبل از برجام خواهد رفت.

دستگیری سارق زن منازل+فیلم

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- توضیحات رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، توضیحات سرهنگ احمد ناصری رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید: انتهای پیام/

فیلم/ ماجرای پیغام محرمانه رهبر انقلاب به سیدحسن‌نصرالله

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر