۱۲۹ هزار تن سرب در دو ماه استخراج شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
۱۲۹ هزار تن سرب در دو ماه استخراج شد

۱۲۹ هزار تن سرب در دو ماه استخراج شد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا- آمار عملکرد دو ماهه امسال در بخش سرب و روی حاکی از استخراج ۱۲۹ هزار و ۱۷۲ تن است.

بررسی عملکرد دو ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش ۵۰ درصدی استخراج این ماده را نشان می‌دهد، در عین حال میزان استخراج سرب و روی در اردیبهشت ۹۸ در مقایسه با ماه مشابه در سال گذشته هم کاهش ۵۰ درصدی دارد.

آمارهای پیشین گویای این است که بیش از ۸۰ واحد استخراج روی در کشور فعالیت دارند که ظرفیت نصب شده آنها ۴۵۰ تا ۴۷۵ هزار تن برآورد می‌شود و پارسال بالغ بر ۲۲۰ هزار تن تولید داشتند.

آمار موجود گویای آن است که در ۲ ماه اول امسال در واحد سرب و روی (انگوران - زنجان) ۱۱۹ هزار و ۴۴۵ تن استخراج انجام شد و ۹ هزار و ۷۲۷ تن هم سرب از معدن نخلک (اصفهان) استخراج شده است.

طبق گزارش‌های گروه بین المللی مطالعات سرب و روی مصرف سرانه روی در ایران ۱٫۱۴ کیلوگرم در سال است، متوسط مصرف سرانه این کانی‌ها در اروپای غربی ۵٫۹ کیلوگرم است، چین حدود ۲٫۵ کیلوگرم و آمریکای شمالی هم ۳٫۴ کیلوگرم ثبت شده است.

معدن سرب و روی مهدی آباد (یزد) بی نظیرترین معدن در سطح جهانی با ذخیره ۱۷۰ میلیون تن معرفی شده است.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

معادن سرب و روی انگوران - زنجان، نخلک - اصفهان. کوشک _ بافق و آهنگران - ملایر از مهمترین معادن سرب و روی کشور است.

براساس آمار تجارت خارجی در سه ماهه نخست پارسال، میزان صادرات زنجیره روی ۴۷ هزار و ۱۱۰ تن به ارزش ۱۰۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار بود و صادرات سرب هم چهار هزار و ۵۴۷ تن به ارزش ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بود.

آمارهای بین المللی گویای این است که ایران در سال ۲۰۱۶ در جایگاه پانزدهمین صادر کننده شمش روی به ارزش ۲۲۷ میلیون دلار با سهم ۱٫۶ درصد بود که در سال ۲۰۱۷ ضمن حفظ جایگاه خود ارزش صادرات را به رقم ۳۰۲ میلیون دلار رساند و کماکان سهم ۱٫۶ درصد از کل صادرات این بازار را داشت.

کره جنوبی، هلند و کانادا بزرگترین صادرکنندگان شمش روی جهان محسوب می‌شوند که در سال ۲۰۱۷ به ترتیب ۸٫۸ و ۷٫۵ و ۷٫۴ درصد بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازار ارز بدون رفتار‌های هیجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بازار ارز در هفته گذشته روند نزولی داشت، افزایش عرضه و کاهش تقاضا از مهمترین دلایل افت قیمت‌ها در بازار ارز استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رفتار‌های هیجانی مردم برای خرید ارز کاهش یافته است و خیلی‌ها به این نتیجه رسیدند که بازار ارز محل مناسبی برای سرمایه گذاری نیست.

فیلم | در شهرداری به روی شهردار قفل شد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

رونق تولید با وام صندوق توسعه ملی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی می‌گوید براساس اساسنامه صندوق، بخش خصوصی اولویت اول را دارد و ۸۰ درصد منابع در اختیار بخش خصوصی برای توسعه کشاورزی و صنعتی است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
دیلی‌تلگراف: انگلیس امروز تحریم‌های دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران را اعلام می‌کندبراساس گزارش این روزنامه انگلیسی، بریتانیا ممکن است سعی کند تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا که در پی حصول برجام لغو شده بود، مجددا اعمال شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
این داوری بغزیان درمسیر و سازگاری بالایی با حرفهای رییس کل بانک مرکزی دارد و برخی از اقتصاددانان طرف مشورت بانک مرکزی نیز این داستان را تکرار کرده‌اند. واقعیت این است که کاهش نرخ دلار همیشه نباید مایه شادی و فخرفروشی بی پایه باشد. این داوری بغزیان درمسیر و سازگاری بالایی با حرفهای رییس کل بانک مرکزی دارد و برخی از اقتصاددانان طرف مشورت بانک مرکزی نیز این داستان را تکرار کرده‌اند. از آنجا که درصد کاهش تولید مشابه کاهش تولید این شرکت‌ها در پایان سال ۹۷ است می‌توان گفت که روند کاهشی تولید در سال ۹۷ با همان شیب در سه ماهه ابتدای سال ۹۸ نیز ادامه داشته است. " واقعیت این است که کاهش نرخ دلار همیشه نباید مایه شادی و فخرفروشی بی پایه باشد.

نشست دست اندکاران مسکن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تامین مسکن جوانان و حل معضل اجاره بها، بازسازی بافت‌های فرسوده و تعمیر خانه‌های آسیب دیده از بلایای طبیعی محور اصلی سخنان رئیس جمهور در نشست پیگیری طرح‌های دولت تدبیر و امید در بخش مسکن بود. به گزارش خبرگزاری صداوسیما تامین مسکن جوانان و حل معضل اجاره بها، بازسازی بافت‌های فرسوده و تعمیر خانه‌های آسیب دیده از بلایای طبیعی محور اصلی سخنان رئیس جمهور در نشست پیگیری طرح‌های دولت تدبیر و امید در بخش مسکن بود.

نظرها

اخبار بیشتر