مهم‌ترین دلیل گرانی خودروهای داخلی چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. چرخان
  4. تکنولوژی

مهم‌ترین دلیل گرانی خودروهای داخلی چیست؟

چرخانخبرگزاری چرخان |

گرانی و نوسانات بازار خودروهای داخلی در ماه‌های اخیر به قدری عجیب بوده است که نظرات مختلفی پیرامون آن گفته می‌شود و دلایل زیادی برای آن مطرح می‌شود که از جمله مهم‌ترین دلایل مربوط به این موضوع، کاهش عرضه خودرو توسط خودروسازان بوده و البته دلیل دیگری نیز در این بین وجود دارد که شاید کمتر کسی از مسئولین به آن توجه می‌کنند و آن هم بحث کاهش ارزش پول ملی است!

به گزارش چرخان، کاهش عرضه خودروهای داخلی توسط خودروسازان باعث شده تا در یکسال اخیر شاهد روند صعودی عجیبی باشیم ولی مسئولین مربوطه به کلی توجهی به دلایل ریشه‌ای موضوع نداشته و در اقداماتی عجیب به مسائلی چون حاشیه سازی فضای مجازی و همچنین توصیه به نخریدن خودرو اکتفا کردند که قطعا تاثیر چندانی در موضوع ندارند و شاید مسکن کوتاه مدتی برای این موضوع باشند.

مهم‌ترین دلیل گرانی خودروهای داخلی چیست؟ - 3

اما اصلی‌ترین دلایل در این موضوع بحث اقداماتی است که از سوی خودروسازان شاهد آن هستیم و علیرغم اطلاع از تحریم‌های مرداد ۹۷ اما برنامه ریزی‌های لازم را در بهار ۹۷ انجام ندادند و به یکباره با کمبود قطعه و بسیاری دیگر از مشکلات گوناگون برای تولید و تحویل محصولات خود مواجه شدند!

اما مشکل اصلی دیگری برای گرانی خودروهای داخلی وجود دارد که آن هم بحث کاهش ارزش پول ملی کشورمان است که به طور کلی ماهیت این بازار را تغییر داده و از یک حالت مصرفی به حالت سرمایه‌ای تبدیل نموده است که با خروج سرمایه از بانک‌ها و همچنین آرام شدن بازار ارز، شاهد متلاطم شدن بازار خودرو بودیم و چند هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان سراغ این بازار آمد!این رو هم بخون:

در خبری بخوانید: اخبار فناوری دیجیتال و تکنولوژی ایران و جهان

خودروهای داخلی در شان مردم ایران نیست؛ مشکل خودروسازان حل می‌شود خرداد ۲۸, ۱۳۹۸

مهم‌ترین دلیل گرانی خودروهای داخلی چیست؟ - 8

در همین رابطه عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای پیرامون دلایل افزایش قیمت خودروهای داخلی و وضعیت پیش آمده برای بازار این خودروها گفت: طبیعی است که قیمت خودرو با کاهش ارزش پول افزایش پیدا کند. از سوی دیگر برخی از قطعات موردنیاز خودروسازان از خارج کشور وارد می‌شوند و با افزایش نرخ ارز شاهد افزایش هزینه واردات این قطعات خواهیم بود. همین مساله نیز در افزایش قیمت خودرو موثر خواهد بود.

وی در رابطه با دلایل دیگر افزایش قیمت خودروهای داخلی گفت: از دیگر دلایل این اتفاق نقدینگی بالایی است که در جامعه وجود داشته و همچنین حضور دلالان بر گرانی خودرو افزوده است.

مهم‌ترین دلیل گرانی خودروهای داخلی چیست؟ - 11

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در رابطه با شایعات موجود پیرامون خودروسازان و مساله احتکار خودرو گفت: خودروهایی که در حال حاضر در پارکینگ خودروسازان وجود دارد به دلیل کمبود قطعه بوده و حتی اگر یک قطعه از خودرو کم باشد امکان تحویل آن به مشتری نیست. به همین دلیل باید قطعات ناقص تامین شده و برای تکمیل خودرو استفاده کرد و مساله مربوط به احتکار و دپو خودرو درست نیست. در مورد مساله کمبود قطعه نیز علت آن تحریم است.

به گزارش چرخان، گفتنی است که طبق اعلام مسئولین چیزی در حدود ۱۵۰ هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان وجود دارد که البته خودروسازان قول تحویل حدود ۶۰ هزار خودرو را داده‌اند که مشخص نیست کسری قطعات این مقدار از خودروها چگونه تامین شده است!

اشتراک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
وی گفت: امسال حدود ۲ هزار و ۱۰۰ دستگاه خودرو وارداتی شماره گذاری شده است که در مقایسه با سال گذشته ۷۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا افزود: در بخش شماره گذاری خودرو‌های نو شماره داخلی نیز در سال جاری حدود ۱۵۲ هزار دستگاه خودروی داخلی در کشور شماره گذاری شده است که بیشترین آن‌ها به ترتیب پراید ۱۳۱، پژو ۲۰۶، پژو ۴۰۵، تیبا ۲ و سایناست. به گفته وی در مجموع در بخش خودرو‌های نو شماره اعم از داخلی و وارداتی امسال ۵۶ درصد کاهش یافته است. معاون اجتماعی و فرهنگی ترافیک پلیس راهور ناجاالزام بستن کمربند ایمنی برای سرنشینان خودرو‌های شخصی و ناوگان عمومیسرهنگ عین‌اله جهانی گفت: بستن کمربند ایمنی برای همه سرنشینان خودرو‌های شخصی و ناوگان عمومی برابر ماده ۱۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در جاده‌های کشور الزامی است. رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا در ادامه افزود: تخطی از سرعت مطمئن با سهم ۲۰٫۸ درصد در رتبه دوم قرار دارد.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
سردار حمیدی، معاون اجرایی پلیس راهور در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ افزود: در واقع هر خودرویی که از مقابل دوربین‌ها عبور کند سامانه لحظه ایی شمارش می‌کند. معاون پلیس راهور گفت: یکی دیگر از کارکرد‌های این سامانه استخراج لحظه ایی نوع تخلف خودرو‌ها است. معاون اجرایی پلیس راهور گفت: البته در سامانه «آی تی اس» در همان زمان پیامک برای راننده متخلف ارسال می‌شود. سردار حمیدی افزود: درصد رانندگانی که در جاده‌ها تخلف و دوربین‌ها ثبت می‌کنند بسیار کم است و از دید این دوربین‌ها ۹۵ درصد مردم قوانین رو رعایت می‌کنند. معاون اجرایی پلیس راهور گفت: تا به امروز حدود ۲ هزار دوربین کنترل سرعت در جاده‌ها نصب شده است و در ماه‌های آینده بیش از ۲ هزار دوربین نسل جدید نیز توسط سازمان راهداری در جاده‌های کشور نصب خواهد شد.

از فضانوردانی که سوختند تا اتهاماتی علیه استنلی کوبریک و ناسا! (+تصاویر)

10+
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
رکنارکنا17 ساعت قبل
به گزارش رکنابه نقل از روابط عمومی پارس خودرو، ساعاتی پیش یک خبر ساختگی با موضوع صدور فاکتور برای ۳ هزار دستگاه برلیانس در فضای مجازی دست‌به‌دست شده که نه‌تنها کذب و غیرواقعی است، بلکه پیگیری‌ها نشان می‌دهد منشا آن، برخی کانال‌های خبری خارج از کشور هستند. در این خصوص ذکر چند نکته ضروری است:۱- تمامی مراحل و فرایند فروش خودرو توسط خودروسازان، تحت نظارت نهادهای نظارتی و براساس موازین قانونی صورت می‌گیرد و امکان صدور فاکتور به این تعداد، آن هم شبانه! ۲- گروه سایپا در حال حاضر به‌دلیل بدعهدی شرکای خارجی نظیر کمپانی‌های برلیانس و رنو در ترک بازار ایران، با مشکل جدی عدم تامین قطعات و قطع جریان تولید محصولات مشترک با شرکت‌های مذکور و تعهدات برجای‌مانده از گذشته مواجه شده و طرح‌های مختلفی را جهت حل این مشکل ناخواسته و جلب رضایت مشتریان این محصولات ارائه کرده است. ۳- سایپا و پارس‌خودرو با درک کامل از مشکلات به‌وجود آمده برای مشتریانی که پیشتر اقدام به ثبت‌نام خودروهای برند مشترک تولیدی این گروه کرده بودند، در ماه‌های اخیر همه تلاش خود را برای جلب رضایت آنان و تسریع در تحویل خودروهای معوقه انجام داده است. ۴- انتشار شایعاتی از این دست تنها با هدف ایجاد التهاب، تشویش اذهان عمومی و ایجاد نارضایتی در بین مشتریان و مخاطبان صورت می‌گیرد و گروه خودروسازی سایپا قطعا پیگیری‌های قانونی و قضایی لازم را برای مقابله با شایعه‌پراکنان انجام خواهد داد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر