کاهش ۹۷ درصدی بیماری و معدوم‌سازی پرندگان/ شرایط قرنطینه گوشت رعایت نمی‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
کاهش ۹۷ درصدی بیماری و معدوم‌سازی پرندگان/ شرایط قرنطینه گوشت رعایت نمی‌شود

کاهش ۹۷ درصدی بیماری و معدوم‌سازی پرندگان/ شرایط قرنطینه گوشت رعایت نمی‌شود

فارسخبرگزاری فارس |
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی کشور گفت: موج بیماری و معدوم‌سازی پرندگان نسبت به سال گذشته ۹۷ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از البرز، علیرضا اکبرشاهی امروز در سمینار علمی «آخرین یافته‌های تحقیقاتی بیماری نیوکاسل» در کرج اظهار داشت: «نیوکاسل» از جمله بیماری‌های واگیردار کشور به شمار می‌رود و چندین سال است که درگیر آن هستیم؛ می‌توان با افزایش تولید واکسن و ساختار امنیت زیستی واحدها، این بیماری را کنترل کرد.

وی بیان کرد: در حوزه کنترل بیماری واحدهای گوشتی، با مشکل نبود ساختار مناسب مواجه هستیم؛ شرایط قرنطینه گوشت و تعویض لباس توسط بسیاری از مدیران رعایت نمی‌شود.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور خاطرنشان کرد: سال گذشته در زمینه کنترل آنفولانزا و مادرهای تخم‌گذار درگیری‌های بسیاری داشته‌ایم که می‌توانیم اعلام کنیم نسبت به سال گذشته موج بیماری و معدوم‌سازی پرندگان ۹۷ درصد کاهش یافته است. در موج درگیری بیماری سال ۹۷-۹۶ حدود ۲۵ میلیون پرنده معدوم شدند.

اکبرشاهی یکی از دلایل کاهش بیماری آنفولانزا را تشکیل کمیته ممیزی امنیت زیستی برشمرد و اضافه کرد: از واحدهای مرغ مادر و تخم‌گذار بازدید صورت گرفته و برای واحدهایی که ظرفیت داشته‌اند، اجازه فعالیت صادر شد که این امر موجب ارتقای فعالیت و امنیت واحدهای مربوطه می‌شود.

وی با بیان اینکه آموزش و تقویت ساختار امنیت زیستی به کاهش بیماری نیوکاسل کمک خواهد کرد، افزود: با همکاری نهادهای مربوطه در این زمینه گام بر می‌داریم؛ واکسن هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، از نوع نسل اولی هستند که حدود ۵۰ سال پیش تولید شدند.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های سازمان دامپزشکی با بیان اینکه تغییر در سویه‌ها ما را مجبور به تولید واکسن‌های جدید کرد، اظهار کرد: بحث واکسن نوترکیب مطرح است که به صورت ژنتیکی انجام می‌شود؛ مراحل اولیه این تولیدات طی شده و موافقت‌ها صورت گرفته است.

اکبرشاهی با اشاره به اینکه تولید این واکسن‌ها به سیستم یکپارچه تولیدی در حد ۶ فارم متفاوت مربوط است، تصریح کرد: آزمایش‌ها و تحقیقات در شکل بزرگتر و خود فارم انجام می‌شود که کمک می‌کند تا آزمایشات قابل استناد باشند؛ برای اطمینان بخشی از اثرگذاری واکسن‌ها، همزمان و همسو از نوع سابق واکسن و روش گذشته استفاده می‌شود.

وی از انجام اقدامات آنالیزی این طرح خبر داد و یادآور شد: یکی از مزیت‌های این طرح جلوگیری و مقابله با بیماری است و همچنین کاهش تعداد دفعات واکسیناسیون طی این طرح اتفاق می‌افتد؛ یک میلیارد دز واکسن کشته نیوکاسل و چهار میلیارد دز واکسن زنده نیوکاسل در کشور وجود دارد که سالانه مورد مصرف قرار می‌گیرد و البته بسیار رقم سنگینی است.

اکبرشاهی با بیان اینکه هزینه‌ها و ارزی که بابت طرح واکسیناسیون طیور صرف می‌شود بسیار بالاست، افزود: در صورتی که این اقدام صورت نگیرد در یک سال با یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت ناشی از نیوکاسل مواجه خواهیم شد؛ اگر این نوع جدید واکسن مؤثر واقع شود می‌توانیم در یک سال دو تا سه میلیارد دز واکسن در کشور را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه کنترل بیماری نیوکاسل در روستاها در دستورکار سازمان دامپزشکی قرار دارد، اظهار کرد: این اقدام بسیار با اهمیت است چرا که طیور بومی در روستاها شغل خانگی به شمار می‌رود و نباید شغلی در روستاها از بین برود؛ نکته قابل اهمیت دیگر این است که اگر آلودگی در روستاها را کاهش دهیم احتمال انتقال ویروس به پرندگان صنعتی کمتر می‌شود.

تولید واکسن مقاوم به حرارت

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور از تولید واکسن مقاوم به حرارت خبر داد و یادآور شد: از این نوع واکسن می‌توان در آب آشامیدنی استفاده کرد، سالانه سه نوبت از این واکسن استفاده خواهد شد و در هر نوبت ۴۸ میلیون پرنده واکسینه می‌شوند.

اکبرشاهی به پوشش ۸۰ درصدی طیور اشاره کرد و افزود: ظرف سه سال آینده علاوه بر اینکه ویروس واکسن را جایگزین ویروس پیت می‌کنیم، این امر اشتغال روستایی را نیز تثبیت خواهد کرد؛ تحریم‌ها موجب شده تا واردات واکسن به صورت قطره چکان انجام شود.

وی بیان کرد: ۶۵ درصد از واکسن‌های مصرفی کشور وارداتی هستند و انتظار می‌رود مراکز تولید واکسن فعالیت خود را تسریع بخشند؛ اگر واکسن‌های مورد نیاز همچون واکسن «مارک» را وارد نکنیم با خسارت دو هزار میلیارد تومانی مواجه خواهیم شد؛ تحریم‌ها و کم شدن واردات موجب شد تا رصد دقیقی بر سیستم توزیع و مصرف واکسن‌ها وجود داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بلای وحشتناک بر سر قهرمان کشتی ایران / جمعه رخ داد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
در پی این حادثه دو تیم از نیروهای هلال احمر استان به محل حادثه اعزام شدند. اما به دلیل صعب العبور بودن مسیر دسترسی مصدوم به بالگرد سازمان امداد و جات تحویل داده و به بیمارستان میلاد تهران منتقل شد. امیرعباس مرادی گنجی، آزادکار وزن ۹۶ کیلوگرم ایران مقام قهرمان سال ۲۰۰۵ جوانان جهان و دو نایب قهرمانی در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ بزرگسالان آسیا را در کارنامه داردبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.

اولین مصاحبه تصویری با طلبه ناهی منکر مشکین دشتی / صندلی را روی سرم خرد کردند! +فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، امیر دهقان حسن‌زاده طلبه جوان مشکین دشتی (استان البرز) پنجشنبه شب در میدان خوشنام مشکین دشت در مقابل یک بستی فروشی به ۶ پسر و سه دختر که در حالت طبیعی نبودند و پوشش و رفتارهای نامناسبی داشتند، با توجه به حضور خانواده‌ها در آن منطقه تذکر زبانی داد تا کمی رعایت کنند اما با حمله آنان مواجه شد و مورد ضرب و شتم شدید و مجروحیت از ناحیه سر قرار گرفت. مشروح ماجرا را میتوانید از زبان این طلبه ناهی منکر در ویدئو زیر مشاهده کنید. انتهای پیام/وضعیت طلبه ناهی منکر کرجی

انتشار فایل صوتی عملیات توقیف نفت‌کش بریتانیایی/ تایید روایت ایران

ایلناایلنا1 روز قبل
بخشی از گفت‌وگوهای رادیویی نیروهای سپاه پاسداران و ناو جنگی اچ‌ام‌اس مونتروز بریتانیا و نفتکش این کشور منتشر شد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ‌ بخشی از گفت‌وگوهای رادیویی نیروهای سپاه پاسداران و ناو جنگی اچ‌ام‌اس مونتروز بریتانیا و نفتکش این کشور از سوی شرکت دریال گلوبال منتشر شده است. در این فایل نیروهای سپاه پاسداران به خدمه این نفتکش توصیه می‌کنند که چنانچه مسیر خود را «۳۶۰ درجه» عوض کنند آسیبی به آن‌ها وارد نخواهد شد. در بخشی از این مکالمات رادیویی ناو جنگی اچ‌ام‌اس مونتروز خطاب به نیروهای سپاه پاسداران می‌گوید: «این کشتی جنگی اف۲۳۶ است. لطفا تاکید کنید که بنا ندارید با ورود به عرشه این نفتکش قوانین بین‌المللی را زیر پا بگذارید.» نیروهای سپاه در پاسخ می‌گویند که خواهان بازرسی از نفتکش به دلایل امنیتی هستند و قصدی برای رویارویی ندارند.

وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

الفالف1 روز قبل
وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد! گروه فرهنگی الف، ۳۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۵۹ ۳۹۸۰۴۳۰۱۳۹رضا زهتابچیان، کارگردان فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» در واکنش به ۵ ماه کش و قوس اکران این فیلم، با انتشار سکانسی کنایه‌آمیز از فیلمش در اینستاگرام، نوشت: وقتی یک فیلم، امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، این وزارتخانه ۱۷ نفر از جاسوسان حرفه‌ای نظام سلطه را که به صورت سلولی و انفرادی فعالیت داشتند در سال ۹۷ دستگیر کرد. صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی امریکا برای جذب جاسوسان بوده است. سرویس اطلاعاتی سیا آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود که هیچکدام از چشمان تیزبین جامعه اطلاعاتی کشور پنهان نماند. اکنون با تبادل سرنخ‌های اطلاعاتی دریافتی از شبکه جاسوسی سیا با متحدین اطلاعاتی، شکست جهانی دوباره‌ای در انتظار امریکاست. همچنین سوءاستفاده عناصر سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی برای ارتباط با منابع که با اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها انجام می‌شود از نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دور نخواهد ماند و به طور قطع مسئولیت این امور بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر