«تصورات تخیلی» سعودی‌ها؛ گاف بزرگ مدیر ۱۰ ساله شبکه العربیه درباره ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. بین‌المللی
«تصورات تخیلی» سعودی‌ها؛ گاف بزرگ مدیر ۱۰ ساله شبکه العربیه درباره ایران

«تصورات تخیلی» سعودی‌ها؛ گاف بزرگ مدیر ۱۰ ساله شبکه العربیه درباره ایران

فارسخبرگزاری فارس |
مدیر سابق شبکه سعودی العربیه در یادداشتی در روزنامه‌ای سعودی، تخیل خودش از «مدیریت بحران در تهران» را در قالب یک یادداشت منتشر کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عبدالرحمن الراشد» روزنامه‌نگار باسابقه سعودی، در جدیدترین یادداشت خود درباره ایران، «تصوراتی تخیلی» از درون حکومت ایران ارائه کرده و «گافی بزرگ» داده است.

عبدالرحمن که به مدت ده سال از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ مدیر شبکه خبری «العربیه» بوده و روزنامه الشرق الاوسط او را «روشنفکر سعودی» معرفی کرده، روز سه‌شنبه در یادداشتی با عنوان «مدیریت بحران در تهران» در الشرق الاوسط نوشت: برای اینکه تصمیم‌ها در ایران و وضعیت در این کشور را بفهمیم، باید بفهمیم که تهران چطور می‌اندیشد و چطور تصمیم می‌گیرد».

«تصورات تخیلی» سعودی‌ها؛ گاف بزرگ مدیر ۱۰ ساله شبکه العربیه درباره ایران - 3

معرفی الراشد در الشرق الاوسط: روشنفکر سعودی

الراشد تصویری از جلسه‌ای فرضی به خوانندگان الشرق الاوسط ارائه کرده که سران ایران درباره وضعیت موجود بحث می‌کنند. در جلسه‌ تخیلی الراشد، سران ایران درباره مدیریت تنش با آمریکا صحبت می‌کنند. او در این تخیل، از زبان مقامات ایرانی سخن می‌گوید و موضع ایران در مقابل آمریکا را ضعیف، در حال فروپاشی و ناامید ارائه می‌دهد که بناچار یا باید تسلیم شود یا به تقابل محدود نظامی روی بیاورد.

اما الراشد که خود را عالم و آگاه به امور داخلی ایران نشان می‌دهد و تلاش می‌کند با کوله‌باری از ترجمه رسانه‌ای و سیاسی، برای مخاطب عربی تصویرسازی کند، گاف بزرگی در این یادداشت داده است. او که خود را آگاه به امور روز ایران می‌داند و مسائل آن را تحلیل می‌کند، وزیر دفاع ایران را فردی به نام «سپهبد حسن دهقان» معرفی می‌کند.

«تصورات تخیلی» سعودی‌ها؛ گاف بزرگ مدیر ۱۰ ساله شبکه العربیه درباره ایران - 7

ذکر اشتباه نام و شخص وزیر دفاع ایران در یادداشت الراشد

آقای الراشد ظاهرا از این نکات کلا بی‌خبر است:

اولا، وزیر دفاع کنونی ایران سردار دهقان نیست.

ثانیا، درجه سردار دهقان سپهبد نیست.

ثالثا، سردار دهقان نامش حسن نیست.

آقای الراشد در این یادداشت که مدعی است آگاه به امور ایران و حتی مطالب گفته شده در جلسات محرمانه است، به نظر می‌رسد اطلاعات خود را صرفا از وبسایت‌های اینترنتی می‌گیرد همچنانکه وبسایت «ویکی‌پدیا» در نسخه عربی، آقای دهقانی را هنوز «وزیر دفاع فعلی» ایران معرفی می‌کند.

«تصورات تخیلی» سعودی‌ها؛ گاف بزرگ مدیر ۱۰ ساله شبکه العربیه درباره ایران - 15

صفحه «حسین دهقان» در ویکی‌پدیای عربی که او را وزیر کنونی معرفی کرده است

آقای الراشد بعد از روایت دو جلسه فرضی با حضور سران ایران که آقای دهقان یکی از عناصر اصلی آن است شش بار به او اشاره می‌کند و گاف بزرگش اینجاست که او حتی نمی‌داند، نام و درجه نظامی صحیحش چیست و حتی دیگر وزیر دفاع نیست و دو سال است که وزیر دفاع ایران «امیر سرتیپ امیر حاتمی» است.

نکته دیگر آن است که این یادداشت در وبسایت العربیه نیز بازنشر شده است و العربیه نیز که وبسایت فارسی دارد و امور ایران را به دقت رصد می‌کند، متوجه چنین گافی نشده است.

آقای الراشد ده سال مدیر شبکه العربیه بوده است؛ شبکه‌ای که سردمدار «امپراتوری رسانه‌ای سعودی» است. او در انتهای یادداشت تخیلی خود نوشت: «این تصور من از سناریوی بسیار محتمل از چیزی است که در دفاتر سران ایران در جریان است».

به نظر می‌رسد رسانه‌های سعودی با همین تصورات تخیلی در حال پیش بردن جنگ رسانه‌ای علیه ایران در منطقه هستند و اذهان و افکار عمومی را علیه ایران تهییج می‌کنند؛ تصوراتی غلط.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | برخورد تهاجمی جنگنده‌ ونزوئلا با جنگنده آمریکایی

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
عصر روز دوشنبه و کمی بعد از ورود عادل عبدالمهدی به تهران وی با حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌و‌گو کرد. عبدالمهدی ۱۷ فروردین سال جاری در سفری ۲ روزه و در پاسخ به دعوت حسن روحانی به ایران آمده بود. در عین حال طی چند روز گذشته اخباری مبنی بر کاهش بخشی از نیروهای نظامی آمریکا در عراق منتشر شد. درواقع تنش بین ایران و آمریکا، عراق را نیز در موقعیتی حساس و نامطلوب قرار داده است. پیش‌تر وزیر امور خارجه عمان دوشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه به تهران سفر کرده بود.

وقتی ترامپ صدای حکام عرب را درمی آورد/ چرا ترامپ به ما می‌رسد شیر است ولی در برابر ایران خرگوش! +فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران21 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بی بی سی فارسی در گزارشی به لحن انتقادی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در قبال سیاست‌های آمریکا پرداخت. ضاحی خلفان تمیم معاون پلیس دبی در اظهارنظری گفته بود: «چرا ترامپ وقتی به عرب‌ها می‌رسد، شیر است اما در برابر ایران خرگوش می‌شود؟» یادآوری می‌شود؛ این اظهارنظرها پس از توقیف نفتکش متخلف انگلیسی به دست نیروهای سپاه پاسداران در آب‌های خلیج فارس انجام شده است. بیشتر بخوانید: عاقبت بازی با اقتدار دریایی ایران/ ناگفته‌های فرمانده نیروی دریایی ارتش از علت توقیف نفتکش انگلیسی + فیلمانتهای پیام/
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
یک نشریه آمریکایی مدعی شد که روسیه سیستم‌های ناوبری جنگنده‌های اف‌۲۲ و اف‌۳۵ آمریکا را در حریم هوایی اطراف مرزهای ایران مختل می‌کند. اعتمادآنلاین| نشریه «نشنال اینترست» در گزارشی به قلم «دیوید اکس» نویسنده و خبرنگار نظامی کارکشته آمریکایی مدعی شد که روسیه در حال مختل کردن سامانه‌های ناوبری جنگنده‌های اف‌۳۵ و اف‌۲۲ است که در نزدیکی حریم هوایی ایران پرواز می‌کنند. نروژ در آن زمان گفت که رد این سیگنال‌های مختل‌کننده را گرفته و به یک پایگاه نظامی روسیه در شبه‌جزیره کولا رسیده‌اند». هنگ سواره‌نظام دوم ارتش آمریکا مستقر در آلمان قرار است این سامانه‌های موقعیت‌یاب ضداختلال را تا پایان سال ۲۰۱۹ در اختیار بگیرد». این رسانه صهیونیستی مدعی شده بود که سیگنال‌های مختل‌کننده سیستم‌های ناوبری هواپیماهای عبوری از حریم هوایی فلسطین اشغالی در چند هفته، از پایگاه هوایی روسیه در سوریه ارسال شده است.
فارسفارس14 ساعت قبل
در این یادداشت آمده است: پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، غرب تصور کرد عرصه بین المللی برای آن خالی شده است. غرب، به رهبری آمریکا، با این ذهنیت رفتار می‌کند «حکم به ما تعلق دارد و دنیا باید اطاعت کند». استقلال ایران بین دو بدی قرار گرفته است. انگلیس هم پاسخ داد و یک عملیات دزدی دریایی علیه نفتکش ایران که در حال عبور از تنگه جبل طارق بود ترتیب داد. غرب ارتش‌هایی ندارد که بتوانند کره زمین را به تسخیر خود درآورد، اما ضعف دیگران و بی اخلاقی غرب این امر را برای غربی‌ها محقق کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

انتخاب «بوریس جانسون» به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا

خبری14 ساعت قبل

واکنش کابل به اظهارات ترامپ درباره حذف افغانستان

خبری15 ساعت قبل

در ستایش اکران فیلم برای نابینایان و کار زیبای حبیب رضایی

خبری16 ساعت قبل

توصیه «فتاح» به رئیس جدید کمیته امداد

تسنیم42 دقیقه قبل

ستارهماهان بغدادی خرید خارجی استقلال در فاز دفاعی را لو داد متعصب استقلالی بمب خارجی و بزرگ استقلال در خط دفاعی را لو داد + عکس

ورزش ۱۱44 دقیقه قبل

با تایید تباس؛ اتلتیکو مادرید رسما از لالیگا درخواست کرده برای گریزمان کارت بازی صادر نشود!

طرفداری49 دقیقه قبل

دیابتی‌ها ورزش هوازی را جدی بگیرند

آفتاب‌نیوز50 دقیقه قبل

اروپا منتظر نتیجه ارزیابی خطرات توسعه شبکه ۵G

ایسنا50 دقیقه قبل

مهلت ترخیص خودروهای دپو شده پایان یافت

تجارت‌نیوز52 دقیقه قبل

تاوان خروج نیروهای اماراتی از یمن برای عربستان/بارسنگینی که بر دوش ریاض گذاشته می‎شود

میزان‌آنلاین52 دقیقه قبل