علت ضرب و شتم بانوی آمر به معروف در گیلان چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
علت ضرب و شتم بانوی آمر به معروف در گیلان چیست؟

علت ضرب و شتم بانوی آمر به معروف در گیلان چیست؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
گروه استان‌ها- واکاوی و آسیب‌شناسی دقیق ماجرای ضرب و شتم بانوی آمر به معروف خمامی با هدف چرایی علت وقوع آن و برای آرامش خاطر افکار عمومی به‌عنوان یک مطالبه اجتماعی باید هر چه سریع‌تر انجام شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، ‌ امر به معروف و نهی از منکر به مثابه قدرتی مدنی و غیر رسمی با تکیه بر عناصر نرم‌افزاری چون ارزش‌های فرهنگی، اصول اخلاقی و آرمان‌های انقلابی می‌تواند در خدمت فرهنگ‌سازی اجتماعی به عنوان مهم‌ترین مؤلفه قدرت نرم مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

شنیدن اخباری در مورد هتک حرمت به آمران به معروف و ناهیان از منکر در جامعه ما و حتی حمله‌ور شدن عده‌ای به آن‌ها که ریشه‌ها و علل ایجادکننده آن باید توسط جامعه‌شناسان و متولیان امور فرهنگی و دینی به دقت واکاوی و آسیب‌شناسی شود موضوعی است که چند وقتی است جامعه ما را درگیر خود کرده است.

تازه‌ترین آن، اتفاقی است که در روزهای گذشته برای یک بانوی آمر به معروف در خمام شهرستان رشت رخ داده است؛ ‌ هر چند که عوامل انتظامی بنا به وظیفه ذاتی خود خبر از شناسایی و دستگیری تعدادی از خاطیان ماجرا دادند اما افکار عمومی هنوز در پی پاسخی روشن برای پرسش‌های فراوان‌ خود است.

چرا یک بانوی آمر به معروف و ناهی از منکر در قبال انجام تکلیف اسلامی خود باید آماج چنین حملات وحشتناکی از طرف افراد مذکور قرار بگیرد که حتی فرزند خردسال وی نیز از ضربات آن‌ها در امان نماند و صدها پرسش بی‌پاسخ مانده دیگر که در دل بسیاری از خانواده‌های متدین و معتقد تلمبار شده است.

مگر جرم بانوی گیلانی چه بود که باید چنین عقوبت سختی را تجربه می‌کرد؛ آیا جامعه اسلامی به علت غفلت متولیان فرهنگی و برنامه‌ریزی دقیق متفکران تهاجم فرهنگی در برخی حوزه‌های حساس نظیر عفاف و حجاب در بیراهه قدم گذاشته یا اینکه خلاء‌های قانونی را باید به عنوان مقصر اصلی ماجرا معرفی کنیم.

دادستان مرکز استان گیلان پس از وقوع این حادثه که احساسات عمومی مردم را به شدت برانگیخته است به ضرب و شتم بانوی آمر به معروف در شهر خمام استان گیلان اشاره کرد و با اعلام این خبر که پرونده قضایی در این رابطه تشکیل شده است، از تحت پیگیرد بودن ضاربان این شهروند سخن گفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفوی‌نیا در تشریح این حادثه به خبرنگار تسنیم گفته بود که در پی تذکر خانم آمر به معروف در شهر خمام رشت به چند فرد هنجارشکن که با عدم رعایت حجاب اسلامی و اقدامات دیگر، عفت عمومی را جریحه‌دار کرده بودند تعدادی از آن‌ها به ضرب و شتم وی پرداختند.

دادستان مرکز استان گیلان لزوم برخورد قاطعانه و بسیار جدی با جرائم منافی اخلاق و عفت عمومی را مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه ضاربان بانوی آمر به معروف، توسط عوامل انتظامی شناسایی شده‌اند از صدور دستور تعقیب کیفری برای آن‌ها خبر داد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

امر به معروف و نهی از منکر به مثابه قدرتی مدنی و غیر رسمی با تکیه بر عناصر نرم‌افزاری نظیر ارزش‌های فرهنگی، اصول اخلاقی و آرمان‌های انقلابی می‌تواند در خدمت فرهنگ‌سازی اجتماعی به‌عنوان مهم‌ترین مؤلفه قدرت نرم مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد.

نهادینه‌کردن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر به منزله داشتن جامعه‌ای است فعال، مسئولیت‌پذیر و برخوردار از وجدان‌، متکی بر اصول اخلاقی و ارزش‌های اسلامی، برخوردار از نهاد مستحکم خانواده و به دور از فقر، فساد و تبعیض و این یعنی دستیابی به اخلاق و مسئولیت اجتماعی.

این فریضه الهی زمانی که در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، جریان‌سازی کند به یک قدرت مدنی غیرقابل مهار تبدیل می‌شود؛ همان قدرت نرمی که پیوسته زاینده و مولد است زیرا تقویت ایمان، تداوم شعائر دینی، روحیه مقاومت در برابر دشمن در سایه امر به معروف و نهی از منکر را در پی دارد.

نظارت عمومی بر مبنای فریضه ارزشمند امر به معروف و نهی از منکر به‌عنوان یکی از شاخصه‌های دینی، حوزه بسیار گسترده‌ای را فرا می‌گیرد به طوری‌که می‌توان گفت در این حوزه بسیار حساس ویژگی‌هایی نظیر سن، تحصیلات، جنسیت و موقعیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی هیچ مداخله‌ای ندارد.

نقش آفرینی این قدرت نرم یعنی امر به معروف و نهی از منکر در سطح ملی و در سطح بین المللی بروز و ظهور پیدا می‌کند؛ در سطح ملی می‌بایست هم در روابط میان مردم با یکدیگر و هم در روابط میان مردم با دولت از آن بهره گرفت و از این طریق به اصلاح دولت و دولتمردان و مهار قدرت از پایین پرداخت.

تحلیل و پرداختن به چنین موضوعاتی، اهمیت و جایگاه بسیار حساس و البته در خور توجه فریضه امر به معروف و نهی از منکر را نشان می‌دهد؛ ارزشی که اگر به‌درستی پرورش ‌پیدا کند نه‌تنها جلوی رشد قارچ‌گونه ضد ارزش‌ها را می‌گیرد بلکه روشی مطمئن برای اصلاح مواردی کلان‌تر خواهد بود.

اما یک نکته بسیار مهم نیز در این مورد وجود دارد و آن تلاش خباثت‌گونه دشمن و عوامل نفوذ آن برای بهره‌گیری از جایگاه ارزشمند و راهبردی فریضه امر به معروف و نهی از منکر به صورت کاملا وارونه و برعکس در جامعه است که البته تا حدودی نیز در اجرای این نقشه خود موفق شده‌اند.

برای تحلیل این ماجرا می‌توان اخبار بانوی آمر به معروف خمامی را با وقایعی که در صفحات مجازی سلبریتی‌ها و چهره‌های معروف جامعه مقایسه کرد و اگر تحلیل درست و موشکافانه‌ای از این قضیه به عمل‌آید ردپای دشمنان به‌خوبی قابل مشاهده است.

یادداشت از لیلا پورابراهیمی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین14 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- رئیس ستاد مرکز پزشکی حج وزیارت در مدینه منوره گفت: از زمان حضور زائران در مدینه منوره تاکنون چهار هزار و ۴۹۹ نفر به درمانگاه‌ها و مراکز درمانی هلال احمر فعال در این شهر مراجعه کرده‌اند. رئیس ستاد مرکز پزشکی حج وزیارت در مدینه منوره با بیان اینکه زائران ایرانی که تا کنون به این مراکز درمانی مراجعه کردند مشکل و بیماری جدی نداشته‌اند و با یک سری اقدامات درمانی مشکل آن‌ها حل شده و هم اکنون همه زائران در صحت و سلامت کامل به سر می‌برند. وی توضیح داد: از هزار و ۴۹۹ زائر مراجعه کننده به مراکز درمانی مدینه، هزار و ۳۱ نفر به درمانگاه تخصصی و بقیه به درمانگاه عمومی مراجعه کردند و اغلب مراجعات هم به دلیل درد‌های عضلانی، آلرژی، سرماخوردگی، تشدید بیماری قلبی و مانند آن بوده است. رئیس ستاد مرکز پزشکی حج و زیارت در مدینه تصریح کرد: همچنین ۴ دستگاه آمبولانس هم برای اعزام بیماران تدارک دیده شده است. روستابا ابراز رضایت همکاری بیمارستان‌های کشور میزبان با مراکز درمانی درپذیرش بیماران ایرانی افزود: خدمات پزشکی به زائران تا آخرین روز حضور آن‌ها در مدینه ادامه خواهد یافت و امید است تمامی آنان در صحت و سلامت کامل مراسم حج تمتع را به جای آورند.

(ویدئو) استندآپ کمدی جنجالی علیرضا خمسه در کانادا

فراروفرارو10 ساعت قبل
به تازگی ویدئویی کوتاه از اجرای استندآپ کمدی علیرضا خمسه در فضای مجازی منتشر شده که انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخته است. خمسه در این برنامه که با عنوان «خمسه شو» در کشور کانادا اجرا شده، می‌گوید: «این قدر هوا خوبه که روی خلق‌وخوی مردم هم تأثیر گذاشته. روز اولی که رسیده بودم، به جای تهران که همه عصبی‌ان و به هم فحش میدن، [این جا می‌گفتند] صبح بخیر، روز خوبی داشته باشید، سلام و … دقت کردم دیدم سگ‌هاشون هم همین جورن. وقتی رسیدم، رسما یه سگ به من گفت: هلو، گود مورنینگ!» و صدای سگ درمی‌آورد. او بعد این طور ادامه می‌دهد که سگ‌های ایرانی پاچه می‌گیرند، کلاغ‌ها هم به جای آن که «قارقار» کنند، «قرقر» می‌کنند و بر سر مردم، خراب‌کاری می‌کنند.

واکنش جالب رئیسی به شعار ابراهیم بت شکن + فیلم

رکنارکنا23 ساعت قبل
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در همایش ائمه جمعه سراسر کشور واکنش جالبی به شعار ابراهیم بت شکن نشان داد. رئیس دستگاه قضا پس از شعار ابراهیم بت شکن که توسط حاضران سرداده شد، گفت: بت شکن رهبر معظم انقلاب است و ما سرباز ایشان هستیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

سنتی‌ترین غذای اصفهان در بازار سرپوشیده صفوی ورزنه؛ بریان چطور درست می‌شود؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
این غذا را یک استاد پخت و پز آن به دکان‌داری در ورزنه یاد داده و حالا ورزنه‌ای‌ها هم این غذا را با روش سنتی و عجیبش می‌خورند.
خبر فوریخبر فوری11 ساعت قبل
عدم پخش مجموعه «گیله‌وا» در موعد مقرر این شائبه را ایجاد کرد که شاید این موضوع به دلیل بازی ستاره اسکندری در سریال باشد. مینی سریال «گیله‌وا» به کارگردانی اردلان عاشوری یکی از تولیدات سازمان هنری رسانه‌ای اوج بوده که بر اساس اطلاع رسانی قبلی قرار بود بعد از پخش سریال گاندو، از شبکه سه سیما پخش شود. با توجه به حواشی پیش‌آمده برای ستاره اسکندری، این طور به نظر می‌رسد که پخش «گیله وا» به دلیل حضور این بازیگر عقب افتاده است. امیر بنان (تهیه‌کننده سریال گیله‌وا) درباره عدم پخش این سریال گفت: نمی‌دانم دلیل پخش نشدن این سریال چه چیزی است. وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا پخش نشدن سریال به حواشی ستاره اسکندری در مدت اخیر مرتبط است، گفت: بعد از پخش نشدن سریال، دلیل آن را پیگیری کردیم ولی مسئله‌ای را به عنوان عامل اصلی به ما اعلام نکرده‌اند.

شیرابه زباله در شیرازه اکوتوریسم

ایسناایسنا11 ساعت قبل
آلودگی سایت دفن زباله شهری شهرستان الشتر تهدیدی جدی برای محیط زیست است. سپهوند عنوان کرد: گزینه دفن در شهرستان الشتر به واسطه شرایط و پارامترهای که گفته شد، گزینه غیر قابل قبول است. مکان فعلی دفن زباله شهرستان الشتر در محدوده بسیار نامناسبی استدر این خصوص حافظ میرزاپور، دانشجوی دکترای آبخیزداری دانشگاه لرستان با بیان اینکه آمار تولید زباله شهری الشتر به‌صورت میانگین ۳۵ تن در روز بوده که سرانه تولید زباله ۱۰۵۵ گرم در روز است، افزود: با توجه به اینکه مکان دفن زباله مختص به‌کل جمعیت شهری و روستایی است میانگین تولید زباله به حدود ۷۹ تن در روز می‌رسد. وی ادامه داد: با توجه به نتایج حاصل از ترکیب لایه‌ها، مشخص شده مکان فعلی دفن زباله شهرستان الشتر در محدوده نامناسب (روش ترکیب خطی-وزنی و جمع) و بسیار نامناسب (روش گاما) قرار دارد. ورود حجم قابل توجهی از زباله‌ها و شیرابه زباله به زمین‌های کشاورزیمیرزاپور عنوان کرد: با توجه به نتایج پژوهشی که در این منطقه انجام داده‌ام می‌توان گفت شهرستان الشتر فاقد مکان مناسب برای دفن زباله است و پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از ضربه زدن به اکوتوریسم و محیط‌زیست، مکانی خارج از شهرستان برای دفن زباله شناسایی شود.

نظرها

اخبار بیشتر