اعلام جزییات چهارمین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. فرهنگ
اعلام جزییات چهارمین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر

اعلام جزییات چهارمین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: چهارمین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران از روز شنبه اول تیر ماه با حمایت بخش خصوصی و تعدادی از هنرمندان و گروه‌های ایرانی و خارجی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، چهارمین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران از روز شنبه اول تیر تا پایان روز سه شنبه ۴ تیر با حضور تعدادی از هنرمندان و گروه‌های مختلف ایرانی و خارجی در تهران برگزار می‌شود.

بر اساس جدول ارائه شده از سوی ستاد برگزاری فستیوال، برنامه اجراهای این دوره به همراه توضیح هر یک از پروژه‌ها به شرح زیر اعلام شده است:جمعه ۳۱ خرداد

مجموعه بنیاد رودکی (ساعت ۱۱) – ویژه برنامه ماراتن موسیقی معاصر ایرانشنبه اول تیر

کارگاه دکور بنیاد رودکی (ساعت ۱۵) – کنسرت بهنود محمودی با پروژه IDFT

پروژه IDFT در سال ۲۰۱۲ با یک قطعه به نام A-۱ در Soundcloud شروع به کار کرد که پس از مدتی به علت سبک بسیار متمایز نسبت به موسیقی‌های حاضر، مورد توجه یک رادیوی مستقل ایتالیایی قرار گرفت و چندین بار توسط این رادیو پخش شد. پس از مدتی قطعه دیگری با نام R به انتشار رسید و بازخوردهای بسیاری داشت، از درخواست این قطعه برای یک ویدئوآرت و تئاتر انفرادی تا شامل شدن این قطعه در چندین پلی‌لیست و مجموعه، سرانجام پس از به اتمام رسیدن یک EP در سال ۲۰۱۴ موفق به اولین اجرا در پنجمین نمایشگاه سالانه هنرهای دیجیتال تهران در مهرماه و همچنین موجب انتشار این EP توسط یک انتشارات اینترنتی نروژی شد. این پروژه بیشتر سمت و سوی صدا و چیدمان صدا نسبت به موسیقی دارد و ناشر آن را نزدیک به سبک‌های امبینت و اکسپریمنتال می‌داند همین‌طور که مجله Side-Line از IDFT به عنوان یک پروژه تجربی یاد می‌کند.

کارگاه دکور بنیاد رودکی (ساعت ۱۶:۳۰) – کنسرت آنسامبل الک نویز

آنسامبل Elecnoise در زمستان ۱۳۹۷ توسط پرویز داوودی با طرح چند ایده و در میان گذاشتن آن با امید صاحب‌اختیاری و رضا نوازشی در ارتش شکل گرفت. این آنسامبل فعالیت خود را با چند اتود کوتاه آغاز کرد و هم‌اکنون در حال بسط و مسیریابی هنری خویش است. رویکرد این گروه ایجاد رنگ صوتی تازه در یک بستر آشنای قومی است که این مهم توسط الگوهای ریتمیک و اشل صوتی موسیقی ایران صورت می‌پذیرد. Elecnoise به طور متمرکز روی موسیقی فولک و همچنین موسیقی سنتی و شهری ایران فعالیت می‌کند و همچنین در تلاش برای اتصال رنگ‌های صوتی تازه به الگوهای مرسوم کهن موسیقی ایران است.

تالار رودکی (ساعت ۱۸) - کنسرت دوئت کلارینت و پرکاشن باربارا بورویچ / بارتوش سائودان (لهستان)

باربارا بورویچ فارغ‌التحصیل آکادمی موسیقی کراکف لهستان در رشته نوازندگی کلارینت است. وی تحصیلات خود را در رشته نوازندگی در آکادمی ملی سانتا سسیلیا شهر رم ادامه داد و پس از آن در دانشگاه موسیقی وین به تحصیل در رشته نوازندگی آنسامبل پرداخت. او در سال ۲۰۱۷ موفق به اخذ درجه دکتری در نوازندگی و آنسامبل شده است. او همچنین تحت نظر Suzanne Stephens بر بیان موسیقایی آثار اشتوکهاوزن متمرکز شد. باربارا به عنوان سولیست کلارینت، فعالیت حرفه‌ای خود را با همکاری با ارکستر فیلارمونیک اپول در لهستان آغاز کرد و پس از آن با ارکسترهای مطرحی در کشورهای آلمان، یونان، ایتالیا، اسلوونی همکاری کرده است.

ارتوش سائودان نیز دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته نوازندگی از آکادمی موسیقی کراکف است و در حال حاضر دانشجوی مقطع دکتری است. این هنرمند فعالیت حرفه‌ای خود را به عنوان نوازنده با همکاری با ارکستر فیلارمونیک اپول لهستان آغاز و پس از آن با ارکسترهایی همچون ارکستر «سونورا» مجارستان، «کراکویا سیمفونیتا» و تعدادی دیگر همکاری داشته است. او همچنین به عنوان نوازنده آثار موسیقی معاصر در فستیوال‌های معتبری همچون فستیوال پاییز ورشو، فستیوال موسیقی نو «دارمشتات»، موسیقی نوین «کاتویتسه» به اجرای برنامه و برگزاری ورکشاپ‌های آموزشی پرداخته است.شنبه یکم و یکشنبه دوم تیر

تالار رودکی (ساعت‌های ۱۸ و ۲۱) – کنسرت پیانو گیرت کالا ارت (بلژیک)

گیرت کالاارت، نوازنده ویرتوز پیانو، آموزش موسیقی را با حضور در کلاس‌های ژان ورمولن در دانشکده لوکا آرتس مؤسسه لمن در لوون بلژیک آغاز و توانست بالاترین مدرک را در نوازندگی پیانو، موسیقی مجلسی، آکومپانیمان، تحلیل پیشرفته موسیقی، آهنگسازی و رهبری (جایزه ویژه لمنتینل) را کسب کند. گیرت طی دوران تکوینی‌اش در بسیاری از سمینارها از جمله کلاس‌های اشتوکهاوزن، و سمینارهای ایرکام پاریس شرکت کرد. او بیشتر به دنبال تکنوازی و موسیقی تالاری در داخل و خارج از کشورش بود زیرا با ذوق هنری‌ای که او داشت می‌توانست از موسیقی کلاسیک گرفته تا مدرن را اجرا کند. کالاارت همچنین آهنگساز و استاد موسیقی پیانو و مجلسی برای دانشجویانی است که قصد دارند در کارهای معاصر تخصص کسب کند. آهنگسازان مختلفی از سرتاسر دنیا همچون مارک یاتس (بریتانیا)، روبرت گراسلات (بلژیک)، آیدین صمیمی مفخم (ایران)، کیانگ جونگ (سنگاپور) و مارتینا کوسسکا (لهستان) زیباترین موسیقی پیانوشان را برای وی آهنگسازی کرده‌اند. کالاارت عضو هیات رئیسه هنری و یکی از بنیانگذاران و مجریان اصلی گروه هرمس است. در آغاز سال ۲۰۱۶ اتحادیه آهنگسازان بلژیکی به خاطر اجرای حیرت‌انگیز موسیقی هنری بلژیکی نشان «فوجی» را به وی اعطا کرد.یکشنبه دوم تیر

تالار رودکی (ساعت ۲۱) – کنسرت رسیتال فلوت کلاریز کشاورز

کلاریز کشاورز فارغ‌التحصیل رشته نوازندگی فلوت از دانشگاه میزوری آمریکا و برنده بورس دکتری نوازندگی فلوت دانشگاه استونی بروک نیویورک است. او نوازندگی فلوت را نزد اساتیدی همچون الیس دید، آذین موحد، مجید سینکی و محمد علی لقا آموخته است. کلاریز کشاورز سابقه همکاری با آنسامبل موسیقی معاصر میزو، فستیوال موسیقی معاصر MICF، ارکستر سمفونیک میزوری، ارکستر ساوث ساید فیلارمونیک امریکا، انجمن آهنگسازان ایرانی زن و ارکستر سمفونیک تهران را در کارنامه خود دارد. وی همچنین برنده جایزه Artist Presentation Society آمریکا، برنده مسابقات MMTA امریکا، نوازنده برگزیده مسابقات Emerging Artist دانشگاه میزوری است.

کارگاه دکور بنیاد رودکی (ساعت ۱۶) – کنسرت دوئت گیتار و الکترونیک آمبات (ایسلند)

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

آمبات حاصل همکاری جدید بین ۲ هنرمند ایسلندی پان تورنسن و تورکل آتلاسون (گیتاریست و آهنگساز) است. آثار آتلاسون در اروپا و آمریکا بارها اجرا شده و خود او نیز در زمینه موسیقی تجربی در ریکیاویک (پایتخت ایسلند) مشغول به فعالیت است. پان تورنسن نیز در دوازده سال گذشته آلبوم‌های متعددی را در زمینه موسیقی الکترونیک تولید کرده و یکی از آهنگسازان شناخته‌شده ایسلند می‌است. او همچنین فستیوال موسیقی الکترونیک Extreme Chill را در ایسلند با دعوت از هنرمندان موسیقی الکترونیک پایه‌گذاری کرده است. پان و تورکل هر ۲ اعضای آنسامبل «استریو هیپنوسیس» هستند.دوشنبه سوم تیر

کارگاه دکور بنیاد رودکی (ساعت ۱۶) – کنسرت مشترک آمبات و اسپکترو از کشور ایسلند

دوئت اسپکترو توسط مارتینا کوسسکا (آهنگساز، پرفورمر و رهبر ارکستر لهستانی) به همراه آیدین صمیمی مفخم (آهنگساز و پرفورمر ایرانی) پایه‌گذاری شد. از سال ١٣٩٢، تمرکز آن‌ها بر اجراهای زنده الکترونیک و الکتروآکوستیک تجربی است، که گاهی با فرم‌های سازه‌ای پیچیده و باقی اوقات بر پایه بداهه‌نوازی‌های آزاد دنبال شده‌اند. موزیک دوئت اسپکترو همواره بر پدیده‌های سایکوآکوستیک و ادراک شنیداری تمرکز داشته است. آن‌ها همیشه مخاطب را به دنیای ناشناخته‌ای از صداهایی که برای هر پروژه خلق می‌کنند؛ فرا می‌خوانند.

تالار رودکی (ساعت ۱۸) - کنسرت رسیتال ترومبون ایوو نیلسن (سوئد)

ایوو نیلسن (متولد ۱۹۶۶) آهنگساز و نوازنده ترومبون، فارغ‌التحصیل موسیقی از کالج سلطنتی استکهلم و ایرکام فرانسه است. نخستین فعالیت حرفه‌ای او در زمینه آهنگسازی در سال ۱۹۸۹ و در همکاری با آنسامبل L’Itinéraire و رادیو فرانسه شکل گرفت. در این همکاری قطعه اکتت از ایوو نیلسن ضبط و پخش گردید. پس از این همکاری موفق، قطعات وی به عنوان آهنگساز توسط آنسامبل‌های متعددی در دنیا اجرا و ضبط شده است.

تالار رودکی (ساعت ۲۱) – کنسرت آنسامبل بادی فستیوال تهران

آنسامبل بادی فستیوال تهران، در سال ۱۳۹۷ با حمایت و مدیریت فستیوال موسیقی معاصر تهران و با هدف اجرای آثار موسیقی کلاسیک / معاصر و همچنین توجه به قابلیت‌ها و اهمیت جایگاه سازهای بادی در موسیقی معاصر تأسیس و شروع به فعالیت کرده است. این آنسامبل در چهارمین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران علاوه بر اجرای برنامه‌ای مستقل، در شکل‌گیری و اجرای نخستین پروژه «مینیاتورهای آهنگسازان جوان ایرانی» نقش به سزایی داشته است. آنسامبل بادی فستیوال تهران در نظر دارد تا با همکاری آهنگسازان و تعریف‌های هنری مستقل، برنامه‌های فصلی خود را نیز در کنار برنامه‌های هر ساله فستیوال موسیقی معاصر تهران، برگزار کند.سه شنبه چهارم تیر

کارگاه دکور بنیاد رودکی (ساعت ۱۵) – کنسرت محمدرضا گواهی

محمدرضا گواهی (مورگو) آهنگساز، تهیه کننده، طراح صدا و دارنده گواهی تکنولوژی موسیقی از دانشگاه آدلاید استرالیا است. در کارنامه هنری مورگو، ۲۳ آلبوم، ۱۵ سینگل و EP دیده می‌شود. او در بیش از ۳۰ آلبوم کامپیلیشن بین‌المللی حضور داشته است. وی در اولین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران (TCMF) در ششمین سالانه هنرهای دیجیتال تهران (TADAEX)، عمارت روبرو و خانه نمایش دا اجرای زنده داشته است.

کارگاه دکور بنیاد رودکی (ساعت ۱۶:۳۰) – کنسرت سهیل سهیلی

سهیل سهیلی هنرمند بینارشته‌ای و محقق و مترجم اهل تهران است. او در خانواده‌ای با ریشه‌های فرهنگی به دنیا آمد به طوری که از خردسالی شروع به نوازندگی سازهای ضربی موسیقی سنتی ایرانی و نهایتا به آهنگسازی با سازهای موسیقی غربی و نوازندگی گیتار و باس پرداخت. او دوره نیمه رسمی خود در حوزه هنر را به عنوان نوازنده در گروه موسیقی مستقلی به نام پاتریام در اوایل دهه ۸۰ خورشیدی شروع کرد. گروهی که در خلال آن سال‌ها در یک فیلم سینمائی داستانی مطرح شد. سهیلی از آن زمان به عنوان تکنسین صدا و صدابردار اجراهای صدا و استودیوهای ضبط مشغول به کار است و به عنوان هنرمند استودیوی ضبط و صداگذاری تعداد زیادی از اجراهای تئاتر و فیلم‌ها را برعهده داشته است. تحصیلات او در زمینه ادبیات انگلیسی است ولی به دلیل تغییر رشته دانشگاهی از مهندسی به سمت و سوی رشته‌های زیرشاخه فرهنگ و هنر و همچنین حوزه تحقیق او - نقدادبی - موضوعات مورد بررسی او شامل عنوان‌های گسترده‌ای مانند جامعه‌شناسی، زبان‌شناسی، تاریخ و موارد بیشتر است. با دسترسی به این منابع الهام، او هیچ‌گاه فعالیت کاری خود را به یک رشته یا زیرسبک خاص در حوزه فرهنگ و هنر یا علم محدود نمی‌کند به طوری که با انواع بی‌شماری از مدیوم‌ها مانند متن، صدا و ویدئو که شامل سبک‌های مشترک و زیر سبک‌های آنها مشغول به کار است.

تالار رودکی (ساعت ۱۸) – کنسرت ارکستر نیلپر به مدیریت احسان تارخ و نوید گوهری

ارکستر نیلپر یکی از فعال‌ترین ارکسترهای خصوصی در تهران است که از سال ۱۳۸۳ تأسیس و مشغول به فعالیت در حوزه موسیقی جدی است. ارکستر نیلپر در سال‌های فعالیت خود همواره تمرکز اجراهای صحنه‌ای خود را بر اجرای آثار موسیقی معاصر از آهنگسازان ایرانی و بین‌المللی حفظ کرده است. همچنین همکاری با نوازندگان جوان به عنوان سولیست و امکان حضور آنان در صحنه‌های رسمی موسیقی نیز بخش دیگری از اهداف ارکستر نیلپر را در این سال‌ها شامل شده است. ارکستر نیلپر شاید یکی از معدود ارکسترهای خصوصی در ایران است که با سازماندهی فعالیت‌ها و تمرین‌های خود توانسته است بر مشکلات کار گروهی فائق آمده و حیات خود را همچنان تضمین کند. موفقیت‌هایی که ارکستر نیلپر در طول سال‌های فعالیت خود به ثبت رسانده است، آن را به یکی از ارکسترهای مهم و تأثیرگذار در میان اهالی موسیقی و به موسیقی جدی تبدیل کرده است. این ارکستر از سال ۱۳۹۶ در کنار برنامه‌های فصلی مستقل، به عنوان ارکستر ثابت فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران فعالیت می‌کند. کد خبر ۴۴۴۶۵۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ نصرالله فتحیان در مراسم رونمایی از فعالیت‌های موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت که با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، درخصوص اهم اقدامات موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت در سال ۹۷، افزود: در سال گذشته، تدوین درسنامه دو واحدی آشنایی با بهداری رزمی و فرهنگ و معارف دفاع مقدس ویژه دانشجویان علوم پزشکی و چاپ و انتشار ۴ نشریه بهداری رزمی در حوزه علمی، پژوهشی، فرهنگی و ترویجی انجام شد. وی افزود: تصویب اساسنامه و ابلاغ تاسیس مرکز تحقیقات سلامت دفاعی موسسه بهداری رزمی در شورای گسترش وزارت بهداشت، جمع آوری، ساماندهی، و تشکیل اطلاعاتی شامل، فیلم، عکس، کتاب و مکتوبات و آمار و اطلاعات رزمندگان، شهدا و جانبازان حوزه بهداری رزمی دفاع مقدس، راه اندازی و راهبری سامانه مجازی موسسه بهداری رزمی، تشکیل میز‌های بهداری رزمی در ۴ سازمان لشگری (آجا، سپاه، ناجا و محور مقاومت) و ۴ سازمان کشوری (وزارت بهداشت، هلال احمر، نظام پزشکی و تامین اجتماعی)، تشکیل کمیته‌های دهگانه تخصصی در وزارت بهداشت و میز‌های بهداری رزمی در ۴۰ دانشگاه علوم پزشکی در کشور، پیش تولید ۴۰ نماهنگ قهرمانان پزشک شهید، برگزاری دومین یادواره ملی شهدا و ایثارگران داروساز و اولین گردهمایی مسئولین بهداری رزمی سپاه و کمیته انقلاب اسلامی، برگزاری جلساتی با حضور پیشکسوتان شاخص دوران دفاع مقدس و مستندسازی آنها، جمع آوری بیش از ۲۲۳ جلد کتاب، اطلس، پایان نامه و مقاله با موضوع بهداری دفاع مقدس و راه اندازی کتابخانه موسسه، از دیگر اقدامات مهم موسسه بهداری رزمی در سال گذشته بود. مشاور وزیر بهداشت در امور بهداری رزمی خاطرنشان کرد: همچنین، تدوین و انتشار کتاب ده جلدی خدمات بهداری نزاجا در دفاع مقدس و تدوین و انتشار اطلس جامع نیرو‌های هوایی ارتش در سال گذشته تکمیل شده و اطلس جامع بهداری نیروی دریایی ارتش نیز در دست تدوین است
برنابرنا14 ساعت قبل
پیش فروش بلیت‌های نمایش «افعال بی قاعده آغاز شد. در این نمایش صابر ابر و پانته آ پناهی‌ها با صدای خود، بازیگران را همراهی می‌کنند. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ نمایش «افعال بی قاعده» به نویسندگی و کارگردانی پویا سعیدی مردادماه ۹۸ در تماشاخانه ملک روی صحنه می‌رود. صابر ابر و پانته‌آ پناهى‌ها هم با صدای خود این نمایش را همراهی می‌کنند. مشاور پروژه: صابر ابر، مجری طرح: امیر سپهر تقی‌لو، مشاور کارگردان: صالح علوى زاده، نفیسه زارع، دستیار کارگردان و برنامه ریز: مهدیه صمدى، طراح صحنه: پوریا اخوان، طراح نور: علیرضا میرانجم، طراح لباس: مهدیه صمدى، گرافیست: امیر صداقتی، تیزر و موشن: محمد نوحى از عوامل دیگر این نمایش هستند.

«گاندو» نشانه تبعیض، بدعت و دهن‌کجی در تلویزیون!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در این راستا اطلاع رسانی کردیم و نامه به دبیر کل سازمان ملل متحد نوشتیم و اقدامات خودمان را انجام دادیم البته ما پول نداریم فیلم تبلیغاتی بسازیم! نهایتا شاید چند سال بعد نسخه‌ای معروف به «نسخه کارگردان» از آن فیلم یا سریال منتشر شود که زمان آن بیشتر است و این مهم با رضایت تهیه کننده و صاحب اثر انجام می‌شود. ۳ - در این میان مدیر روابط عمومی شبکه افق سیما از پخش سریال گاندو بدون حذفیات از این شبکه خبر داد. اما این که یک سریال که محصول خود تلویزیون است قرار باشد در ۲ کانال مختلف پخش شود که در یک کانال بخش‌هایی از آن حذف شده است در نوع خود بی سابقه است. اگر چنین اتفاقی رخ دهد پرسشی جدی‌ مطرح است که آیا شاهد موقعیت یک بام و دو هوا در صدا و سیما هستیم؟ برای پرهیز از این شائبه که این نوشتار موافق با سانسور سریال گاندو است، اتفاقا برعکس از رویکرد شبکه افق استقبال می‌کنیم و ای کاش که شبکه ۳ هم سریال گاندو را بدون هیچ گونه حذفیاتی پخش می‌کرد.

علیخانی سلطان اعتماد به نفس تهران را معرفی کرد!

الفالف10 ساعت قبل
شکوفه عزیزی؛ دومین شرکت کننده برنامه دوم از مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید بود. شکوفه عزیزی در روز‌های اول می‌خواست از برنامه انصراف بدهد، اما با اراده خود توانست استعدادش را در برنامه عصر جدید کشف کند. علیخانی عنوان کرد: شما با سلطان اعتماد به نفس تهران صحبت کردید و چیزی غیر از این نیست. رضا آرمند پیشه آخرین اجرا را در دومین مرحله نیمه نهایی در عصر جدید به نمایش گذاشت. در پایان دومین قسمت مرحله نیمه نهایی داوران شکوفه عزیزی و محمد زارع را برگزیدند و حالا باید منتظر بمانیم که مردم کدام گروه را انتخاب می‌کنند.

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.

بیوگرافی گولیلمو مارکونی، فیزیک‌دان برنده‌ جایزه‌ نوبل و مخترع رادیو

16+
زومیتزومیت23 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر