قول مساعد رئیس دستگاه قضا برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مربوط به خودرو و زمین‌خواری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. سیاسی
قول مساعد رئیس دستگاه قضا برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مربوط به خودرو و زمین‌خواری

قول مساعد رئیس دستگاه قضا برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مربوط به خودرو و زمین‌خواری

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت |

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح دیدار دیروز (سه شنبه، ۲۸ خردادماه) کمیسیون اصل ۹۰ با رئیس و معاونان قوه قضائیه، گفت: بیشترین ارتباط کاری و قانونی در مجلس میان کمیسیون اصل نود با قوه قضائیه است و با توجه به وظیفه و اختیارات این کمیسیون در رسیدگی به شکایات واصله ارتباط مستقیمی باید میان کمیسیون و دستگاه قضا وجود داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، افزود: در این نشست که بیش از دو ساعت طول کشید رئیس کمیسیون و سایر همکاران نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با حوزه کاری کمیسیون و انتظارات خود از قوه قضائیه مطرح و حجت الاسلام رئیسی توضیحاتی را ارائه کردند.

وی ادامه داد: اظهارات مطرح شده بیشتر در مورد انتظارات از قوه قضائیه در مبارزه با فساد و تسریع در رسیدگی به پرونده‌های ارجاعی از کمیسیون اصل نود، اختصاص شعب یا شعباتی برای تسریع در رسیدگی به شکایات واصله از کمیسیون و پرونده‌های تحقیق و تفحص و کوتاه کردن مسیر رسیدگی به تمامی پرونده‌های قضایی از جمله پرونده‌های ارجاعی از کمیسیون اصل نود بود.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم یادآور شد: انتظار همکاری و مساعدت تنگاتنگ و تسریع در رسیدگی به مکاتبات ارسالی کمیسیون و همچنین انتظارات به وجود آمده جامعه و با توجه به اینکه حجت الاسلام رئیسی به عنوان شخصی که آشنایی و تسلط کامل به حوزه قضا و قوه قضائیه دارند اتفاق نظر بر این بود که این انتظار وجود دارد و رئیس دستگاه قضا با توجه به تسلطی که در قوه قضائیه دارد می‌توانند در انجام وظایف و اختیارات قوه قضائیه موفق‌تر عمل کنند.

پارسایی افزود: در این نشست نمایندگان مطرح کردند که اگر در برخی قوانین قضائی ابهام یا مشکلی وجود دارد می‌توان با هماهنگی و همفکری قوانین مورد نظر را در مجلس اصلاح کرد و ارتباط نزدیک قوه با نمایندگان و قوه قضائیه می‌تواند راهگشای موانع و خلاء‌های احتمالی در قوانین باشد که به تقویت قوانین قضایی کمک کند البته بر ضرورت نظارت بیشتر و دقیق‌تر بر زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها نیز تاکید شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: حجت الاسلام رئیسی نیز مواردی مانند نقش موثر مجلس در وضع یا اصلاح قوانین قضائی، تقویت قوانین مبارزه با مفاسد و مسدود کردن منافذی در قانون که باعث فساد شود و رفع خلاء‌های قانون کلی قضائی را یادآور شدند و همچنین تاکید داشتند که با توجه به مرتبط بودن امور کمیسیون با قوه قضائیه چنین نشست هایی به طور مداوم یا هر چند وقت یکبار برگزار شود.

سالانه نزدیک به ۴ هزار پرونده ارجاعی یا شکایت واصله به کمیسیون اصل نود ارائه می‌شود

وی با یادآوری اینکه سالانه نزدیک به ۴ هزار پرونده ارجاعی یا شکایت واصله به کمیسیون اصل نود ارائه می‌شود، گفت: در سال جاری بیشترین شکایات و پرونده‌ها مربوط به بخش خودرو و زمین خواری بود و رئیس دستگاه قضا با قول قطعی رسیدگی به این موارد پیشنهاد دادند که به صورت موردی تخلفاتی که در سطح کلان وجود دارد از سوی کمیسیون به قوه قضائیه ارجاع تا در رسیدگی به آنها تسریع شود.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم یادآور شد: برخی نمایندگان پیشنهاد راه اندازی و اختصاص شعبه ویژه و خاص برای گزارش‌ها و پرونده‌های ارجاعی کمیسیون اصل نود و تحقیق و تفحص را دادند که حجت الاسلام رئیسی نیز قول مساعد دادند که شعبه خاص و قضات ویژه و متخصصی برای پرونده‌های ارجاعی کمیسیون اصل ۹۰ و مجلس در نظر بگیرند تا رسیدگی به این پرونده‌ها تسریع شود.

پارسایی ادامه داد: البته یکی از دغدغه‌های نمایندگان این بود که تعداد زیادی از پرونده‌های تحقیق و تفحص که به قوه قضائیه ارجاع می‌شود منتج به نتیجه نشده و بایگانی شده که رئیس دستگاه قضا توضیح داد که برای اغلب پرونده هایی که در بحث تحقیق و تفحص به دستگاه قضا ارجاع داده شده ادله کافی که منجر به صدور رای شود وجود نداشته و در حال حاضر نیز قضات تنها به پرونده و ادله کفایت می‌کردند و تاکید داشتند که از این به بعد باید ادله کافی‌تر باشد و هم قضاتی که به پرونده‌ها به آنها ارجاع داده می‌شود تنها به ادله ارائه شده از سوی مجلس کفایت نکنند و پیگیر مدارک و مستندات لازم شوند تا بتوان به صورت قاطع‌تر به پرونده‌ها رسیدگی شود.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: همچنین با توجه به دغدغه نمایندگان برای حمایت از تولید ضمن خواست عمومی برای مبارزه با مفاسد عنوان شد که در برخی موارد بازرسی و نظارت به سمت مچ‌گیری می‌رود و جرأت تصمیم‌گیری از مدیران محتاط گرفته می‌شود که ایشان یادآور شدند که بخش خاصی در سازمان بازرسی برای حمایت از تولید در نظر گرفته شده تا موانع ایجاد شده برطرف و همچنین تلاش داریم که اجرای احکام به روز شود.

وی افزود: عدم اجرای برخی احکام به ویژه احکام دیوان عدالت اداری به عنوان نمونه حکم دیوان برای برگشت تعرفه واردات خودرو در سال ۹۷ بود که هرگز اجرایی نشد نیز گلایه‌ای بود که از سوی نمایندگان مطرح شد و حجت الاسلام رئیسی تاکید داشتند که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد البته در مورد برخورد با مفاسد در قوه قضائیه هم تاکیداتی داشتند و گفتند که خودشان این جلسات را مدیریت می‌کند.

طرح موضوع فضای مجازی از جمله موضوعات مطروحه در نشست با رئیس دستگاه قضا

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم طرح موضوع فضای مجازی را از جمله موضوعات مطروحه در نشست با رئیس دستگاه قضا دانست و گفت: ایشان منافع و مزایای فضای مجازی و مدیریت صحیح برای جلوگیری از خسارات و رفع نگرانی و تبعات این موضوع را مورد تاکید قرار دادند که با هماهنگی با شورای عالی فضای مجازی انجام شود و همچنین یادآور شدند که بازرسی از زیرمجموعه قوه قضائیه و اجرای قوانین در دستور کار قرار دارد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.

افزاش تنش در خلیج فارس| جزئیات تازه از عملیات توقیف نفتکش انگلیسی توسط تکاوران دریایی سپاه+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سپاه روز گذشته نفتکش بریتانیایی «استینا ایمپرو» را در تنگه هرمز توقیف کردسپاه روز گذشته اعلام کرد که نفتکش بریتانیایی «استینا ایمپرو» را به خاطر رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی، در تنگه هرمز توقیف کرده است. وزارت امورخارجه فرانسه و آلمان از توقیف کشتی انگلیسی توسط ایران انتقاد کردند. فیلم عملیات توقیف نفتکش انگلیسی «Stena Impero» توسط تکاوران نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شد. واکنش‌هابه دنبال توقیف یک نفتکش بریتانیایی توسط سپاه، وزارت امور خارجه بریتانیا، کاردار موقت جمهوری اسلامی ایران در لندن را احضار کرده است. بحرین هم در بیانیه‌ای توقیف نفتکش بریتانیایی را محکوم کرده و خواستار آزاد کردن آن شده است.

مکالمات رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیرو‌های سپاه

برترین‌هابرترین‌ها19 ساعت قبل
برترین‌ها: روابط عمومی نیروی دریایی سپاه عصر جمعه در اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: عصر امروز (جمعه ۲۸ تیر) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام «stena impero» هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. اکنون نوار مکالمه رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیرو‌های سپاه قبل از توقیف انتشار یافته است. در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

پخش مستندی از دستگیری جاسوسان آمریکایی؛ فردا

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: در زمینه‌های زیادی جاسوسان آمریکایی و جاسوسان سرویس‌های بیگانه را در مراکز حساس مختلف شناسایی کردیم و آنان را پس از دستگیری به دستگاه قضا تحویل دادیم. وی گفت: جزئیات شناسایی و دستگیری این جاسوسان آمریکایی فردا از طریق مستندی که تهیه شده است به اطلاع مردم می‌رسد. وزیر اطلاعات افزود: سربازان گمنام امام عصر (عج) همیشه در حال حماسه آفرینی هستند و مجاهدت خاموش آنان به کشف یک سلسله توطئه‌ها در زمینه‌های جاسوسی در حوزه‌های ضد تروریسم، ضد مفاسد اقتصادی و سایر زمینه‌ها منتهی می‌شود که بسیاری از آن‌ها زمان گفتنش فرا نرسیده است، اما در زمینه ضربه به جاسوسان سیا زمانش فرا رسیده است که فردا به استحضار مردم شهیدپرور و بزرگوار ایران اسلامی خواهیم رساند.

روایت تصویری وعده رهبرانقلاب که ۳روزه به وقوع پیوست

مهرمهر1 روز قبل
وانانیوزوانانیوز19 ساعت قبل
تشکیلات سیاه و مافیایی رجوی بالاخره به محوریت «مریم قجرعضدانلو»، ملقب به مریم رجوی، بعد از سال‌ها لاپوشانی مرگ مرموز سرکرده مجاهدین مسعود رجوی، ۲۱ تیرماه ۱۳۹۸ با نصب بیلبوردی در زندان مانز آلبانی، موسوم به اشرف ۳، خبر مرگ او را تایید کرد. رسانه‌های مختلف نیز درباره‌ خبر مرگ مسعود رجوی نوشتند: «عکسی در توییتر درباره منافقین منتشر شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. بسیاری از آنها می‌گفتند کاش رجوی برای تمام کارهای مجرمانه‌اش و کشتن افراد بی‌گناه به مجازات می‌رسید: فره: «مسعود رجوی کی مرده؟! به راستی که مسعود رجوی کثیف‌ترین و خائن‌ترین ایرانی است.»، هوی: «مسعود رجوی به درک نائل گردید. به همین دلیل تلاش کرده‌اند با مخفی نگه داشتن مرگ مسعود رجوی گروهک منافقین را سر پا نگه دارند.

نظرها

اخبار بیشتر