تحلیلگر مرکز مطالعات استراتژیک آمریکا: واشنگتن از اقدام نظامی علیه تهران عاجز است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
تحلیلگر مرکز مطالعات استراتژیک آمریکا: واشنگتن از اقدام نظامی علیه تهران عاجز است

تحلیلگر مرکز مطالعات استراتژیک آمریکا: واشنگتن از اقدام نظامی علیه تهران عاجز است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- در شرایطی که آمریکا از هرگونه اقدام نظامی علیه تهران عاجز است، واشنگتن ناچار است با اقدامات دیپلماتیک از برخورد نظامی محتمل بین نیروهای خود و ایران جلوگیری کند.

مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک امریکا به گفت وگو با «جان آلترمن» معاون ارشد زبیگنیو برژینسکی (مشاور امنیت ملی آمریکا در دوران انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ که در می‌۲۰۱۷- خرداد ۹۷ درگذشت) رئیس سابق بخش امنیت، ژئواستراتژی جهانی و مدیر برنامه خاورمیانه این اندیشکده با موضوع «بالا گرفتن تنش‌ها میان تهران و واشنگتن» پرداخته است. در میان تحلیل گران آمریکایی آلترمن معروف به واقع نگری در تحلیل روندهای سیاسی جهانی و نیز تحلیل سیاست خارجی آمریکاست.

وی درخصوص نحوه پاسخ ایران به فشار حداکثری اقتصادی آمریکا، گفت: «تهران بیش از یک سال در پی یافتن راهی بود تا بلکه از موضع قدرت با آمریکا وارد گفت وگو شود. ایران نشان داد که مقابل تحریم‌ها و فشارهای آمریکا حریفی از پیش شکست خورده نیست. تحریم‌ها سالهاست که به اقتصاد ایران ضربه وارد می‌کند و با اینکه آمریکا فوریتی برای برداشتن دور آخر و یا شاید سخت‌ترین دور این تحریم‌ها ندارد؛ تهران هم نشان داد که از پای نخواهد نشست و به مقابله با منافع آمریکا دست خواهد زد». او در پاسخ به این سوال اضافه کرد: «نهایتا مقاومت آنها و افزایش تنش‌ها و تهدیدات در خاورمیانه نشان داد که این واشنگتن است که نیاز فوری به گفت وگو دارد و نه تهران»

مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک امریکا به نقل از آلترمن گزارش داد: به نظر می‌رسد حداقل در مقطع کنونی جنگ و درگیری نظامی به منافع آمریکا کمکی نخواهد کرد.

آلترمن در پاسخ به این پرسش که «با وصف اختلافات کنونی و تنش‌های لفظی کنونی راه گفت وگو را باید از کجا آغاز کرد»، پاسخ داد: «کنگره آمریکا می‌تواند باب گفت وگو با ایرانیان را باز کند. چرا که کنگره در تحریم‌های اعمال‌شده علیه تهران مسئولیت دارد و باید در رفع بحران کنونی پیش قدم شود.

همچنین این تصمیم کنگره می‌تواند با عطف به این حقیقت اتخاذ شود که «واشنگتن شرایط ورود به یک جنگ جدید را ندارد. او در این باره اضافه کرد: اساسا ترامپ تصمیمی برای جنگ ندارد» و «باید توجه داشت که» برخلاف نظر برخی تحلیلگران شرایط کنونی همانند وضعیت حاکم بر زمان جنگ آمریکا علیه عراق نیست" و به کلی متفاوت از آن است.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به طور یکجانبه از برجام خارج شد و پس از آن طی دو مرحله تحریم‌هایی را که طبق این توافق برداشته شده بود، بازگرداند.

خروج آمریکا از برجام؛ با محکومیت دیگر امضا کنندگان این توافق روبرو شد و این کشورها اعلام کردند که به تجارت با ایران ادامه می‌دهند و سازوکارهایی را برای این منظور راه اندازی می‌کنند.

با وصف سخنان آلترمن، به نظر نمی‌رسد که در کوتاه مدت دولت ترامپ و یا کنگره راه حلی عملی برای پایان تنش‌ها ارائه کنند. اما تلاش مضاعف آمریکا برای ایجاد فشارهای اقتصادی و سیاسی به جمهوری اسلامی ایران هر چند به زعم دولتمردان ایالات متحده برای متقاعد کردن تهران به مذاکره و تحمیل شرایط نامشروع استکباری کاخ سفید انجام شده اما به اعتقاد بسیاری از همیپمانان واشنگتن به تشتت میان اردوگاه غربی‌ها منجر شده و از سوی دیگر جنگ طلبان کابینه ترامپ را با لکنت و تغییر مواضع روزانه دچار کرده است. از این رو حتی عده‌ای از تعدیل مواضع واشنگتن سخن می‌گویند. به نظر رضا نصری حقوقدان و تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی تعدیل موضع دولت او نسبت به ایران دست‌کم چهار علت دارد:

۱. موفقیت‌های منطقه‌ای ایران، اعم از موفقیت‌های راهبردی و موفقیت‌های دیپلماتیک با دولت‌های همسایه.

۲. مهار نسبی تأثیر تحریم‌ها نسبت به آنچه امریکا انتظار داشت. تصور دولت ترامپ این بود که پس از یک سال «فشار حداکثری» - به ویژه پس از آغاز تحریم‌های نفتی - ایران دچار هرج و مرج و فروپاشی اقتصادی خواهد شد. حال اینکه دولت روحانی - علیرغم همه تبلیغات منفی - موفق شده است از فروپاشی مورد انتظار واشنگتن جلوگیری کند و ترامپ را نسبت به کارآمدی و بازدهی سیاست «فشار حداکثری» دچار تردید کند.

۳. انزوای تدریجی «تیم B» که دکتر ظریف در ایجاد آن نقش برجسته‌ای داشت.

۴. برتری سیاسی، حقوقی و اخلاقی ایران در صحنه بین‌المللی.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شبیه سازی شهر موشکی سپاه در شبکه چینی +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، صفحه اینستاگرام «اینستاخبر» در جدید‌ترین پست خود نوشت: برنامه تلویزیونی «وضعیت نظامی» شبکه «شنجن» چین در جدیدترین برنامه خود به بررسی موشک‌های بالستیک ایران پرداخت. در این قسمت از برنامه ابتدا به تاریخچه ساخت موشک شهاب ۳ و برد آن می‌پردازد و سپس شهر موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و چگونگی شلیک‌های موشک‌ دوربرد سپاه شبیه‌سازی و بررسی می‌گردد. نکته حائز اهمیت اذعان این شبکه چینی به قدرت موشکی سپاه است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود

آخرین گمانه‌زنی‌ها از وضعیت جسمانی آنگلا مرکل

اقتصادنیوزاقتصادنیوز20 ساعت قبل

اظهارات ظریف پس از ورود به نیویورک +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
روز جمعه، آنکارا نخستین بخش از سیستم دفاع موشکی روسی اس -۴۰۰ را دریافت کرد که واشنگتن می‌گوید، با حضور ترکیه در کنسرسیوم اف -۳۵ در تضاد است. هنوز هیچ کشوری نتوانسته جنگنده‌ای چنین پیشرفته چون اف -۳۵ به هر قیمتی بسازد. هزینه‌های اولیه ساخت اف -۳۵ ها بقدری سرسام آور است که این هزینه تنها درصورتی جبران می‌شود که بتوان تعداد زیادی از آنها را فروخت. اما برنامه اف -۳۵ فراتر از اینهاست. ترکیه بیش از این‌ها به شبکه اف -۳۵ وابسته است چون صنعت هوانوردی ترکیه تنها تعدادی از قطعات این جنگنده‌ها را تولید می‌کند.

هدف از حمله دیشب سرقت بود نه سوءقصد

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
سالک با اشاره به اینکه حراست و دستگاه‌های امنیتی مجلس و نیروی انتظامی با شاهدان عینی مصاحبه کرده‌اند گفت: جمع بندی‌ها حکایت از این دارد که موضوع، سرقت بوده است البته همچنان بررسی‌ها ادامه دارد. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: حال راننده خوب­ و در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال مداواست. وی در پاسخ به این سوال که آیا در این حادثه موضوع سوء قصد­ مطرح بوده عنوان کرد: ­ اگر سوء قصد بود باید خود من را هدف قرار می‌داد که خودم شربت شهادت بنوشم و این نکته قابل توجه است که سوء قصد نبوده است. سالک درباره مصاحبه دیشب یکی از همکارانش نیز که از سوء قصد به جان او صحبت کرده بود گفت: من به صراحت این موضوع را تکذیب می‌کنم و این حادثه طبق شواهد یک سرقت بوده است. سالک در پایان از نیرو‌های نظامی و امنیتی ­ خواست در این زمینه دقت بیشتری داشته­ باشند.
الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.

نظرها

اخبار بیشتر