«غیبت»، نهی صریح قرآن است/ «غیبت کردن» در جامعه ایجاد کینه، دشمنی و ترویج حسادت می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

«غیبت»، نهی صریح قرآن است/ «غیبت کردن» در جامعه ایجاد کینه، دشمنی و ترویج حسادت می‌کند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- کارشناس علوم قرآنی گفت: غیبت کردن در جامعه ایجاد کینه و دشمنی، ترویج حسادت، افزایش دورویی در بین افراد، از هم گسستن اتحاد، سست شدن پایه‌های دین از همه مهم‌تر اعتماد مردم به یکدیگر را از بین می‌برد.
«غیبت»، نهی صریح قرآن است/ «غیبت کردن» در جامعه ایجاد کینه، دشمنی و ترویج حسادت می‌کند - 0

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، بیاید با خودمان عهد کنیم امروز غیبت کردن ممنوع است حتی در حد خیلی خیلی کم، به جای آن می‌توانید کار‌های دیگری را انجام بدهیم کتاب بخوانیم، یا به سینما برویم و یک فیلم با موضوعی که دوست داریم را تماشا کنیم.

این روزها وقتی پای درد و دل بعضی‌ها می‌نشینی از موضوعات روزمره شروع می‌کنند، خیلی سریع حرف به غیبت کشیده می‌شود و در آخر با این عنوان که شما فلانی را نمیشناسید و یا از قباحت آن کم می‌کنیم.

نکوهیده بودن این امر تا حدی است که قرآن کریم نیز در آیه‌ای از «سوره حجرات» صراحتا اعلام کرده است اى کسانى که ایمان آورده ‏اید، از بسیارى گمان‌‏ها در حق یکدیگر بپرهیزید که برخى از گمان‏‌ها گناه است و درباره یکدیگر تجسس نکنید و برخى از شما از دیگرى غیبت نکند. آیا هیچ یک از شما دوست دارد گوشت برادر مرده‌اش را بخورد؟ البته از آن کراهت دارید.

مرتضی ادیب یزدی کارشناس علوم قرآنی و مشاور پیشین ریاست صدا و سیما در گفت‌گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان با اشاره به حکم قرآن کریم در زمینه «غیبت» گفت: غیبت نهی صریح قرآن است، پس غیبت دیگران را نکنید. قرآن کریم این عمل را به خوردن گوشت برادر مرده تعبیر می‌کند. غیبت در حقیقت بد گویی کسی است که در مجلس حضور ندارد و نمی‌تواند از خود دفاع کند، لذا از غیبت دوری کنید، زیرا غیبت نان و خورش سگ‌های آتش جهنم است.

وی ادامه داد: تعاریف فراوانی برای غیبت وجود دارد و معیار‌هایی در این خصوص ارائه شده است، «هرگاه کسی در غیاب دیگری سخنی نسبت به او بگوید که عرفا و در نزد مردم نقص و عیب به حساب می‌آید و قصد وی از این کار سرزنش و یا برملا کردن نقص او باشد، مرتکب غیبت شده است».

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

ادیب افزود: فردی که نقص‌های پوشیده مردم را افشا می‏‌کند، هتک حرمت الهی کرده است و این امر «غیبت» محسوب می‌شود.

مشاوره پیشین ریاست صدا و سیما با اشاره به جنبه‏‌های مختلف «غیبت کردن» تصریح کرد: غیبت کردن در جامعه ایجاد کینه و دشمنی، ترویج حسادت، افزایش دورویی در بین افراد، از هم گسستن اتحاد، سست شدن پایه‌های دین از همه مهتر اعتماد مردم به یکدیگر را از بین می‌برد و در جامعه‌ای که مردم در آن احساس امنیت نکنند و جامعه متزلزلی را ایجاد می‌کند، نباید فراموش کرد که وجوه تخربی غیبت بسیار زیاد است.

وی اظهار کرد: غیبت تلاش انسان ناتوان است تا بر کاستی‏‌های خود سرپوش گذارد چون در مقابل آن فرد عاجز است و از شدت غضب بد گویی می‌کند.

ادیب ابراز کرد: کتاب‏های بسیاری در اخلاقیات وجود دارد که «غیبت» را حرام می‌داند و حتی حضور در مجالس غیبت کردن را حرام می‌داند، شنیدن «غیبت» نیز حرام و موجب شر و فتنه می‌شود خصوصا اینکه خود فرد در مجلس حضور ندارد.

وی در پاسخ به این امر که آیا استثناء‌هایی در غیبت وجود دارد خاطرنشان کرد: غیبت کننده در واقع متجاهر به فسخ بشمار می‌رود و ابایی از گناه کردن ندارد مثل کسی که به شکل علنی فحاشی و یا شراب می‌نوشد. به هر حال خود فرد شخصیت خود را زیر سئوال می‌برد و این فرد به دیگران اجازه می‌دهد که در موردش صحبت کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین9 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- کارشناس علوم قرآنی گفت: براساس فرموده حضرت علی (ع) استغفار کردن درجه علیین است و فردی که استغفار می‌کند، باید چند مرتبه را رعایت کند. محمدرضا کربلایی کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان با اشاره به فرارسیدن ماه ذی القعده و اعمال این ماه گفت: با توجه به اینکه هم اکنون ماه ذی القعده فرا رسیده می‌توان به اعمال این ماه عزیز توجه ویژه‌ای داشت. یکی از مهمترین اعمالی که مومنان در ماه ذی القعده می‌توانند انجام دهند، استغفار کردن است. وی ادامه داد: براساس فرموده حضرت علی (ع) استغفار کردن درجه علیین است و فردی که استغفار می‌کند، باید چند مرتبه را رعایت کند. کربلایی خاطرنشان کرد: به طور یقین با توجه به قرار گرفتن زمان ولادت امام رضا (ع) در ماه ذی القعده زیارت این حضرت در این ماه ثوابی چند برابر ماه‌های دیگر دارد.

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟
ایمناایمنا10 ساعت قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سی و دومین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان ونوجوانان؛ از ابتدای اعلام فراخوان سومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان تاکنون ‌۲۷۳ اثر در بخش ایده و ۵۶ اثر نیز در بخش فیلم ثبت شده است. ثبت‌نام سومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان در بخش فیلم همچنان ادامه دارد و متقاضیان تا ٧ مرداد می‌توانند درخواست‌ خود را در سایت www. iycs. ir ثبت کنند و نسخه تصویری اثرشان را نیز تا همین تاریخ ارائه دهند. آثار پذیرفته شده در هر دو بخش ایده و فیلم نیز تا دهم مرداد اعلام خواهد شد و پس از آن برنامه‌هایی که از سوی انجمن سینمای جوان برای پذیرفته‌شدگان تدارک دیده شده است، اطلاع‌رسانی می‌شود. انجمن سینمای جوان برای پذیرفته‌شدگان این بخش دوره‌های آموزشی برگزار می‌کند که زمان و جزئیات آن اعلام می‌شود. و فیلم کوتاه: (فیلم‌هایی با زمان حداکثر ۳ دقیقه است که بعد از سال ۱۳۹۶ تولید شده باشند) برگزار خواهد شد.

مسابقه اسب سواری با دوئت پیانو و ارهو

تابناکتابناک19 ساعت قبل
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
خبرگزاری تسنیم - احسان زیورعالمدر روزگاری به سر می‌بریم که سریع‌ترین مسیر برای رسیدن به مقصد، مطلوب واقع می‌شود. این وضعیت زمانی بغرنج‌تر می‌شود که شرایط اجرای تئاتر با تأسیس سالن‌های خصوصی راحت‌تر می‌شود و نوعی بازار کاذب در تئاتر ایران شکل می‌گیرد. البته روش مرسوم دیگر اجرای یک نمایش ساده در یک تماشاخانه خصوصی به شکل محدود با گروه بازیگری است. سال گذشته نمایشی در تماشاخانه ایرانشهر برآمده از یک کارگاه بازیگری روی صحنه رفت. به یاد داشته باشیم در یک آموزشگاه زمانی بهنوش بختیاری بازیگری تئاتر، آن هم از جنس کمدی آموزش می‌داد.
همشهریهمشهری14 ساعت قبل
به گزارش گروه دفاعی امنیتی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ حسن شاه‌صفی جانشین معاون هماهنگ کننده، امیر سرتیپ محمد محمودی معاون اجرایی و امیر دریادار محمد پوررکلهر معاون نیروی انسانی ارتش در نشست با جمعی از پیشکسوتان ارتش جمهوری اسلامی ایران، از تلاش و زحمات آنان تجلیل کردند. بنابر این گزارش، طی دیدارهای جداگانه‌ای در منزل تعدادی از پیشکسوتان ارتش، امیر سرتیپ محمدعلی آرمان‌فر، فرمانده یکان‌های تاکتیکی نیروی زمینی ارتش در دوران دفاع مقدس، ناخدا یکم تکاور هوشنگ صمدی از فرماندهان نیروی دریایی ارتش در جنگ تحمیلی به ویژه حماسه مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر، سرتیپ دوم بازنشسته عباس نبی‌زاده معاون عملیات و احتیاط نیروی زمینی ارتش در دهه ۸۰، سرتیپ دوم بازنشسته حسین شمس‌نیا از فرماندهان دفاع مقدس و معاون نیروی انسانی نیروی زمینی ارتش در دهه ۶۰ و سرتیپ دوم بازنشسته پرویز صادقی از فرماندهان دفاع مقدس و معاون نیروی انسانی نزاجا در دهه ۷۰ با اهدای لوح سپاس، تجلیل و قدردانی شدند. پیشکسوتان سال‌های دفاع مقدس در این دیدارها به بیان خاطراتی از دوران جنگ تحمیلی و سال‌های خدمت پس از دفاع مقدس پرداختند.

نظرها

اخبار بیشتر