سیگنال‌های یک شلیک ایرانی به «ترامپ» و «گروه بی»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
سیگنال‌های یک شلیک ایرانی به «ترامپ» و «گروه بی»

سیگنال‌های یک شلیک ایرانی به «ترامپ» و «گروه بی»

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
ایران یک پهپاد جاسوسی ایالات متحده را هدف قرار داده است. این اولین بار در هفته های اخیر است که ایران و آمریکا به طور مستقیم پیامی نظامی را ردوبدل می کنند.

مصطفی انتظاری هروی / استاد علوم سیاسی دانشگاه - پیش از این واشنگتن بارها بهانه جویی می‌کرد که ایران نفتکش‌ها یا قایق هایی متعلق به دیگر کشورها را هدف قرار می‌دهد. تهران این بهانه‌ها را بارها رد کرده و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یک بار به صراحت گفته بود که اگر ایران بخواهد عملیاتی نظامی انجام دهد، به صراحت آن را اعلام کرده و تکذیب نمی‌کند.

حالا نوبت به همان صراحت رسیده است. سپاه پاسداران صبح امروز اعلام کرد که «نخستین ساعات بامداد امروز (پنجشنبه ۳۰ خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.»

گلوبال هاوک (ار کیو-۴) دور بردترین پهپاد عملیاتی جهان است. هواپیمای بدون سرنشینی است با دو بال بلند بدون پس‌گرایی شبیه به بال یک گلایدر، که برای سوار شدن روی هوا و کاهش مصرف سوخت در ارتفاع بالا کاربرد بسیار دارد. این هواپیما دارای مخازن سوخت داخلی در درون بال و بدنه است، بدنه هواپیما آلومینیومی است. این هواپیما توان حمل یک محموله ۹۰۰ کیلوگرمی حاوی سنسورهای شناسایی را دارد. این مدل می‌تواند تا ارتفاع ۶۵ هزارپایی پرواز کند و ۴ خدمه آن را کنترل می‌کنند.

یک رویارویی محدود میان ایران و آمریکا در خلیج فارس، می‌تواند خطر جنگی بزرگ میان دو کشور را تاحد زیادی کاهش دهد

آمریکا ورود پهپاد جاسوسی خود به آسمان ایران را رد کرده اما روشن است که ایران بیرون از فضای سرزمینی کشورمان اقدام به شلیک نمی‌کند. بنابراین این تکذیب می‌تواند خودش نوعی مظلوم نمایی برای مسئول شناختن ایران در قبال حوادث نظامی منطقه خلیج فارس باشد. حوادثی که با تجمیع نیروهای آمریکایی در آب‌های جنوب ایران، هر روز شانس کلید خوردن یک اتفاق را بیشتر کرده است.

مهمترین پیام شلیک نیروهای ایرانی به پهپاد آمریکایی این است که نیروهای نظامی کشورمان در مقابل تجاوز به آسمان، دریا یا زمینی که جزو مرزهای کشورمان به شمار می‌رود، کوتاه نمی‌آیند و بنابراین نیروهای نظامی آمریکا باید به دقت مرزبندی با ایران را رعایت کنند و در غیر اینصورت یا هدف مستقیم قرار می‌گیرند و یا ممکن است مانند ملوانان این کشور دستگیر شوند.

دومین پیام این است که ایران اگر مستقیما عملیاتی علیه آمریکا و متحدانش انجام دهد، بلافاصله مسئولیت آن را برعهده می‌گیرد و صبر نمی‌کند تا آمریکایی‌ها فیلم و عکس از این اتفاق منتشر کرده و با پروپاگاندای رسانه‌ای ایران را مسئول قلمداد کنند.

سیگنال‌های یک شلیک ایرانی به «ترامپ» و «گروه بی» - 8

پیام سوم این است که ایران از تجمیع نیرو در خلیج فارس هراسی ندارد و قرار نیست عقب نشینی کند. ایران آغازکننده جنگ نیست اما پیامی محکم به آمریکا می‌دهد. بی تردید اگر ترامپ گمان می‌کرد می‌تواند به ایران حمله کند و ایران به این حمله واکنشی اندک نشان خواهد داد، تا به حال بارها حمله را صورت داده بود. ترس ترامپ از این است که واکنش تهران به چنین جنگی غیرقابل پیش بینی است بنابراین حاضر نیست یک سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هزینه جنگی که نمی‌داند به کجا خواهد انجامید را پرداخت کنند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

برخی ناظران سیاسی گمان می‌کنند که ترامپ در دوره دوم ریاست جمهوری اش احتمالا با جسارت بیشتری با تهران رویارو خواهد شد. درست مانند بوش پسر که جنگ در خاورمیانه را در دوره دوم ریاست جمهوری اش پیش برد و رئیس جمهور بعدی آمریکا سعی کرد اشتباهات او را جبران کند. بنابراین چون ممکن است پس از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا جنگی گسترده در پیش رو باشد، احتمالا یک حمله کنترل شده پیش از انتخابات به ایران می‌تواند مانند واکسنی در قبال یک جنگ بزرگ عمل کند.

خوی تند انتقام جویانه ترامپ احتمالا باعث می‌شود که او تحریک به جنگ افروزی شود. این همان رویکردی است که گروه بی نیز آن را دنبال می‌کند. گروه بی، ترکیبی از نتانیاهو، بن سلمان، بولتون و بن زاید است که مدتهاست ترامپ را تشویق به آغاز جنگ علیه ایران می‌کنند.

ترامپ از این جنگ پرهیز دارد اما شاید چنین جنگی در حد رویارویی پهپادی در دریا، با توجه به تجمیع نیروها در خلیج فارس غیرقابل گریز باشد. این رویارویی فشار به ترامپ را در آمریکا بیشتر می‌کند. همین دیروز کنگره آمریکا طرح کاهش اختیارات ترامپ برای آغاز جنگ را تصویب کرد. این به آن معناست که دست ترامپ برای آتش افروزی هر روز بسته‌تر شده و بنابراین اگر ترامپ یک حمله محدود علیه ایران داشته و به سرعت نتایج آن را ببیند، آمریکایی‌ها او را در منگنه بیشتری برای ادامه جنگ طلبی قرار می‌دهند و این، شروع جنگ بزرگ را ناممکن می‌سازد.

روشن است که نباید جنگ طلبی آمریکا علیه ایران، با فشارهای جهانی علیه رژیم صدام که خودش متجاوز به خاک کشورمان بود را مقایسه کرد، اما بدون درنظر گرفتن بار ارزشی این قیاس، صرفا از لحاظ نظامی باید به این نکته توجه داشت که جنگ اول خلیج فارس در دهه نود میلادی علیه عراق، دست کم ده سال جنگ دوم را به تعویق انداخت و واشنگتن را قانع کرد که با احتیاط بیشتری با بغداد مواجه شود و شاید اگر یک تیم معقول در سال ۲۰۰۳ در کاخ سفید بودند، این تعویق تمدید هم می‌شد.

بنابراین رویکرد قاطعیت ایران در مقابل ترامپ نه فقط به افزایش تنش کمک نمی‌کند، بلکه جلوی جنگ را خواهد گرفت و این نکته‌ای است که افکارعمومی باید در قضاوت فضای موجود نظامی – سیاسی در ایران به آن توجه کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اظهارات ظریف پس از ورود به نیویورک +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

هدف از حمله دیشب سرقت بود نه سوءقصد

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
سالک با اشاره به اینکه حراست و دستگاه‌های امنیتی مجلس و نیروی انتظامی با شاهدان عینی مصاحبه کرده‌اند گفت: جمع بندی‌ها حکایت از این دارد که موضوع، سرقت بوده است البته همچنان بررسی‌ها ادامه دارد. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: حال راننده خوب­ و در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال مداواست. وی در پاسخ به این سوال که آیا در این حادثه موضوع سوء قصد­ مطرح بوده عنوان کرد: ­ اگر سوء قصد بود باید خود من را هدف قرار می‌داد که خودم شربت شهادت بنوشم و این نکته قابل توجه است که سوء قصد نبوده است. سالک درباره مصاحبه دیشب یکی از همکارانش نیز که از سوء قصد به جان او صحبت کرده بود گفت: من به صراحت این موضوع را تکذیب می‌کنم و این حادثه طبق شواهد یک سرقت بوده است. سالک در پایان از نیرو‌های نظامی و امنیتی ­ خواست در این زمینه دقت بیشتری داشته­ باشند.

فیلم/ ماجرای پیغام محرمانه رهبر انقلاب به سیدحسن‌نصرالله

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

آخرین گمانه‌زنی‌ها از وضعیت جسمانی آنگلا مرکل

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
این یک بیماری شایع در میان زنان است و به‌طور خاص هم در زنان هم‌سن و سال مرکل رخ می‌دهد. فقط فرد نباید راست بایستد و حرکتی نداشته باشد.» اما مساله دیگری که در اینجا مطرح می‌شود بحث حریم خصوصی است. در هر حال، به نوشته گزارشگر سی‌ان‌ان، در آلمان که قوانین حریم خصوصی بسیار سفت و سخت است، بسیاری مایلند توضیحات مرکل را بپذیرند. او می‌افزاید: «هرچند این یک مساله مربوط به حریم خصوصی باشد. در مورد مرکل، او ظاهرا در وضعیت خوبی است و هیچ چیز را (اعم از دیدارها و ملاقات‌ها) لغو نکرده است.
الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.
مهرمهر1 روز قبل
گفته شده در آن سال سازمان اطلاعات بحرین یکی از اعضای ارشد القاعده را برای تشکیل تیم ترور به خدمت گرفته بود و سه مقام امنیتی این کشور نیز با مجوز مستقیم حمد بن عیسی پادشاه بحرین در این طرح مشارکت داشته‌اند. اسنادی که حال به تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد در فهرست موردنظر دولت بحرین برای ترور، نام رهبران سیاسی معارضان بحرینی و در راس آنها «عبدالوهاب حسین» به چشم می‌خورد. بخش جالب این گزارش آن‌جاست که پادشاه بحرین از عربستان سعودی می‌خواهد تا «محمد صالح» عضوارشد القاعده را که در عربستان زندانی بوده است، برای سرپرستی و مدیریت تیم ترور آزاد کند. وی در بخش دیگری از احتمال اینکه توسط دولت بحرین به خاطر اسراری که در اختیار دارد سر به نیست شود، ابراز نگرانی کرده است. هنوز مقامات پادشاهی بحرین به گزارش مستند پخش شده واکنشی نشان نداده‌اند، اما پادشاهی بحرین سابقه طولانی در خصومت ورزی با ایران داشته و مخالفان این کشور نیز همواره از سوی دولت پادشاهی تحت فشار و احکام سنگین قضایی و سرکوب قرار می‌گیرند.

نظرها

اخبار بیشتر