دولت سالانه ۱۵۰ هزار میلیارد ریال یارانه خرید گندم می‌پردازد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
دولت سالانه ۱۵۰ هزار میلیارد ریال یارانه خرید گندم می‌پردازد

دولت سالانه ۱۵۰ هزار میلیارد ریال یارانه خرید گندم می‌پردازد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بجنورد - ایرنا - نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت سالانه ۱۵۰ هزار میلیارد ریال یارانه خرید گندم به کشاورزان پرداخت می کند که در شرایط فعلی کشور کار بسیار سختی است.

به گزارش ایرنا هادی قوامی روز پنجشنبه در جمع کشاورزان شهرستان اسفراین اظهار داشت: امسال تولید گندم در کشور به ۱۴ میلیون تن رسیده که این میزان از مرز مصرف داخلی گذشته و کشور وارد حوزه خودکفایی شده است.

وی لازمه خودکفایی را خوداتکایی و تکمیل زنجیره تولید بخش کشاورزی دانست و گفت: گندم محصولی راهبردی است که به عنوان ابزار سیاسی علیه کشورها استفاده می‌شود و تولید آن برای کشور ضروری است.

قوامی با اشاره به یارانه پرداختی بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد ریالی برای خرید گندم، گفت: این وضعیت با توجه به شرایط اقتصادی کشور در چند سال اخیر و تغییر نرخ ارز با قیمت وارداتی گندم هیچ همخوانی ندارد.

افزایش قیمت خرید گندم در مجلس

نماینده اسفراین در مجلس شورای اسلامی گفت: قیمت خرید تضمینی گندم امسال از سوی دولت بر ای هر کیلوگرم ۱۶ هزار ریال تعیین شده بود که با تلاش‌هایی که در کمیسیون تلفیق مجلس انجام شد، این رقم به ۱۷ هزار ریال افزایش یافت.

قوامی اظهار داشت: دولت گندم را کیلویی ۱۷ هزار ریال از کشاورز می‌خرد اما آرد را با قیمت ۶ هزار ریال در اختیار نانوا قرار می‌دهد و در این میان دولت ۱۱ هزار ریال تفاوت قیمت آن در هر کیلوگرم را، تنها با هدف تأمین نان ارزان مردم پرداخت می‌کند.

این نماینده مجلس افزود: امسال با تولید ۱۴ میلیون تن گندم دولت باید ۱۵۰ هزار میلیارد ریال برای یارانه گندم پرداخت کند که این میزان ۳۰ برابر کل بودجه استان خراسان شمالی است که در بهترین وضعیت میزان تحقق آن ۵ هزار میلیارد تومان است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی گفت: با وجود هزینه فراوان، اما گندم یک کالای سیاسی و راهبردی است که اگر تولید نشود در شرایط سخت، دیگر کشورها می‌توانند از آن به عنوان ابزار فشار علیه کشورمان بهره برداری کنند.

اختصاص ۴۰۰ میلیارد ریال به علاج بخشی سد بیدواز

نماینده مردم اسفراین در مجلس در بخش دیگری با اشاره به اهمیت علاج بخشی سد بیدواز این شهرستان گفت: در ۴ سال گذشته ۴۰۰ میلیارد ریال، خارج از ردیف بودجه برای علاج بخشی سد بیدواز تخصیص یافته تا این سد با استحکام بیشتر و ساخت دیوار بتنی بتواند حجم بیشتری از سیلاب‌ها را مهار کند.

قوامی با بیان اینکه استفاده از آبیاری نوین در بخش کشاورزی باید بیشتر ترویج شود، افزود: تاکنون ۵ هزار هکتار از کشتزارهای اسفراین زیر پوشش طرح‌های نوین آبیاری قرار گرفته است.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.

این شهرستان ۳۵ هزار هکتار عرصه باغی و کشاورزی دارد و معیشت نیمی از اهالی آن وابسته به بخش کشاورزی است.

۵۱۳۲/۷۱۸۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واقعا مردمی باشید

مهرمهر1 روز قبل

آمریکایی‌ها از ترس پهپاد ایرانی توهم می‌زنند

برنابرنا1 روز قبل

اقدام رژیم بحرین در استخدام یک عضو القاعده برای ترور شیعیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دولت بحرین می‌گوید ادعای این عضو سابق القاعده جعلی است. خبرنگار الجزیره انگلیسی گزارش داد سرکوب‌های خشونت آمیز دولت بحرین علیه تظاهرات شیعیان در ماه مارس سال ۲۰۱۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. دولت بحرین اعلام کرد در این سرکوب‌ها ۳۵ نفر کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شدند. یک عضو سابق القاعده می‌گوید دولت بحرین او را برای ترور اعضای شیعه مخالف استخدام کرده بود. "صالح می‌گوید با اعضای القاعده در عربستان سعودی تماس گرفت تا افراد کهنه کار برای انجام این عملیات به بحرین اعزام شوند. «محمد ابولفاسی فعال حقوق بشر در سخنانی گفت:» پادشاه بحرین می‌خواهد بر اساس اختلافات فرقه‌ای، بین شیعیان و سنی‌ها اختلاف ایجاد کند تا مسئولیت اوضاع را بر عهده نگیرد.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، وزارت خارجه آمریکا در پیامی مدعی شد جمهوری اسلامی ایران باید اقدامات «غیرقانونی!» خود در خلیج فارس را متوقف و فورا خدمه کشتی توقیف شده را آزاد کند. این وزارتخانه در اظهاراتی بی اساس گفت: اقدامات سپاه پاسداران در تهدید امنیت کشتیرانی تنگه هرمز را محکوم می‌کنیم! سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران صبح امروز اعلام کرد یک کشتی بیگانه حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق را در آب‌های خلیج فارس توقیف کرده است. از سوی دیگر، یک سخنگوی دولت انگلیس نیز گفت نفتکشی که به دلیل قاچاق سوخت در آب‌های خلیج فارس متوقف شده است با پرچم انگلیس تردد نمی‌کرد. او افزود: «اطلاع نداریم که آیا این کشتی برای ما منافعی داشته است یا خیر».

بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کرد.

نظرها

اخبار بیشتر