سپاه پهپاد «جاسوسی آمریکا» را سرنگون کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. سیاسی
سپاه پهپاد «جاسوسی آمریکا» را سرنگون کرد

سپاه پهپاد «جاسوسی آمریکا» را سرنگون کرد

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
به گزارش جام نیوز به نقل از بی بی سی فارسی، روابط عمومی سپاه پاسداران گزارش می‌دهد که صبح پنج‌شنبه یک هواپیمای بدون سرنشین تجسسی آمریکا «پس از ورود به فضای ایران» سرنگون شده است.

به گزارش جام نیوز به نقل از بی بی سی فارسی، روابط عمومی سپاه پاسداران گزارش می‌دهد که صبح پنج‌شنبه یک هواپیمای بدون سرنشین تجسسی آمریکا «پس از ورود به فضای ایران» سرنگون شده است.

بی بی سی در توصیف این پهپاد بجای استفاده از کلمه جاسوسی از تعبیر تجسسی استفاده کرد.

در بیانیه سپاه آمده است «در نخستین ساعات بامداد امروز (پنجشنبه ۳۰ خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.»

سه روز پیشتر در روز ۱۷ ژوئن هم ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) هدف قرار گرفتن یک پهپاد تجسسی آمریکا از سوی ایران در آب‌های دریای عمان را تایید کرد اما آن را ناموفق خواند.

ارتش آمریکا گفت آن پهپاد مشغول نظارت بر یکی از نفتکش هایی بود که پنجشنبه پیش هدف حمله قرار گرفته بودند.

سپاه پهپاد «جاسوسی آمریکا» را سرنگون کرد - 6

یک نمونه از گلوبال هاک

سنتکام نوشت روزی که دو نفتکش‌ در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند، یک موشک زمین به هوای ایران، پهپاد MQ-۹ آمریکا را هدف گرفته تا مانع از «مشاهده حمله سپاه پاسداران به نفتکش کوکوکا کوریجس شود.»

آمریکا سپس ویدئویی را منتشر کرد و با آن ایران را منتشر کرد.

در آن ویدئو و تصاویر مربوط به آن نشان می‌داد یک قایق سپاه در حال جداسازی مین از کشتی ژاپنی است.

این در حالی است که حمله به نفتکش‌ها در نزدیک آب‌های ساحلی ایران روی داد و یگان دریایی سپاه که ماموریت حفاظت از آب‌های سرزمینی کشور را برعهده دارد به موقع در صحنه حاضر شده و بر اساس منشور انسان دوستانه خود تمامی سرنشینان این کشتی را به منطقه امن منتقل کرده و سپس به پاکسازی منطقه خطر پرداخت اما آمریکا با انتشار فیلمی ناقص مدعی شدند که حمله به کشتی‌ها کار ایران بوده در حالی که اگر آنها قادر به گرفتن فیلم بوده‌اند باید توانسته باشند لحظه حمله به کشتی را نیز بگیرند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

آمریکا سال هاست که با تجاوز به حریم آسمان ایران اقدام به جاسوسی می‌کند از آواکس هایی که در زمان جنگ ایران و عراق به منطقه فرستاده تا استفاده از پهپادها.

شبکه تازه تاسیس و ضدایرانی ایران اینترنشنال در گزارش درباره مخدوش بودن در حمله به نفت‌کش‌ها، مبنای استدلال آمریکا یک فیلم «کوتاه» و «بی‌کیفیت» است که بر اساس آن واشنگتن یک قایق ایرانی را متهم به جداکردن مین از بدنه کشتی کرده است.

🔸 اگر آمریکا با وجود همه توانمندی‌های تکنولوژیک خود در تصویربرداری و ضبط حوادث، این گونه سست و بی‌پایه عمل کند نه تنها مشروعیت حقوقی و اخلاقی خود را زیر سوال برده، بلکه مشروعیت «اشراف امنیتی و اطلاعاتی» خود را نیز زیر سوال برده است.

🔸بی‌دلیل نیست که به استثنای بریتانیا، آمریکا نتوانسته هیچ کشوری حتی متحدانی مانند ژاپن و نروژ را که آسیب دیده هستند، قانع کند که مسئولیت این حوادث متوجه ایران است چه رسد به دیگر کشورها.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جمله‌ای که برای انگلیسی‌ها گران تمام شد

الفالف17 ساعت قبل
پس از توقیف این نفتکش فایل صوتی مکالمه قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه با خدمه نفتکش انگلیسی منتشر شد و بازتاب‌های فراوانی در سطح رسانه‌های بین‌المللی داشت. متن این مکالمه به‌شرح زیر است: نیروی دریایی سپاه: ‌ اگر به دستورات توجه کنید در امان خواهید بود. نیروی دریایی سپاه: ‌ دوباره تأکید می‌کنم مسیر خود را به‌سمت ۳۶۰ درجه تغییر دهید. این جمله که گویا برای انگلیسی‌ها خیلی گران تمام شده در اکثر رسانه‌های معتبر جهانی انعکاس یافته و با تحلیل‌های متفاوتی روبه‌رو بوده است. این نوع برخورد نیروهای سپاه با نیروهای انگلیسی در خلیج فارس جلوه دیگری از قدرت دریایی جمهوری اسلامی و حقارت انگلیسی‌ها را به‌نمایش می‌گذارد.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.

فارسی صحبت کردن افسر اطلاعاتی سازمان سیا

برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، این وزارتخانه ۱۷ نفر از جاسوسان حرفه‌ای نظام سلطه را که به صورت سلولی و انفرادی فعالیت داشتند در سال ۹۷ دستگیر کرد. صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی امریکا برای جذب جاسوسان بوده است. سرویس اطلاعاتی سیا آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود که هیچکدام از چشمان تیزبین جامعه اطلاعاتی کشور پنهان نماند. اکنون با تبادل سرنخ‌های اطلاعاتی دریافتی از شبکه جاسوسی سیا با متحدین اطلاعاتی، شکست جهانی دوباره‌ای در انتظار امریکاست. همچنین سوءاستفاده عناصر سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی برای ارتباط با منابع که با اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها انجام می‌شود از نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دور نخواهد ماند و به طور قطع مسئولیت این امور بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور23 ساعت قبل
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد. به گزارش نامه نیوز، میترا استاد همسر محمد علی نجفی شهردار سابق تهران و وزیر آموزش و پرورش اسبق کشور هفتم خردادماه در حمام خانه خود در منطقه سعادت آباد تهران با شلیک گلوله کشته شد. محمد علی نجفی ساعاتی پس از این جنایت با معرفی خود به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. مسعود استاد در مورد میزان دارایی‌هایی شخصی میترا استاد گفت: خواهرم هیچ سرمایه‌ای نداشت و هیچ سرمایه‌ای از او باقی نمانده است.
فراروفرارو21 ساعت قبل
فرارو- امیر هاشمی مقدم؛ این روز‌ها رسانه‌های ترکیه پر است از اخباری درباره هزاران گردشگر سرگردان ایرانی در آنتالیا. بر پایه گزارش رسانه‌های ترکیه و نیز سخنان برخی از آژانس‌های ایرانی، بین پنج تا شش هزار نفر ایرانی به این جشنواره رفتند. در هوای گرم و شرجی آنتالیا، گردشگران ایرانی با چمدان‌های‌شان روبروی ورودی محل جشنواره روی زمین نشسته‌اند. هرچند آن‌ها قرار بود جشنواره موسیقی برگزار کنند و نهایتا گفتند به مسافران ایرانی چادر می‌دهیم با چنین شرایطی. اما برخی از مسافران انتظار دارند که همه هزینه سفرشان باز گردانده شود.» البته به نظر نمی‌آید این سخن که گردشگران ایرانی هم مقصر بودند، چندان منطقی باشد.

نظرها

اخبار بیشتر