محسن رهامی: کشور در غیبت رویکرد حزبی، به صورت «مجمع الجزایری» اداره می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
محسن رهامی: کشور در غیبت رویکرد حزبی، به صورت «مجمع الجزایری» اداره می‌شود

محسن رهامی: کشور در غیبت رویکرد حزبی، به صورت «مجمع الجزایری» اداره می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- محسن رهامی گفت: یکی از دلایل به ثمر نرسیدن برنامه ریزی های در ایران غیبت نگاه و رویکرد حزبی و حضور نداشتن احزاب قوی و سازمان یافته است، به همین دلیل کشور به صورت «ملوک الطوایفی» یا «مجمع الجزایری» اداره و مدیریت می شود.

«حجت الاسلام والمسلمین محسن رهامی» روز پنج شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، در پاسخ به این پرسش که کارکرد و فلسفه حزب و تحزب در ایران چیست؟ اظهار کرد: وظیفه حزب تبدیل مدیریت ملوک الطوایفی و مجمع الجزایری به کارکرد و اداره کشور به صورت مدیریتی متشکل و پاسخگو است. یکی از مشکلاتی که کشور ما از ابتدا با آن مواجه بوده است، عدم توجه به مدیریت منسجم، نهادینه و متشکل و نداشتن رویکرد حزبی است و همیشه نهادهای مدنی را به چشم مزاحم نگاه می‌کردیم.

عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان یادآور شد: در دوره‌های مختلف تلاش‌هایی صورت گرفت که در قالب برنامه‌های پنج ساله و بودجه سالیانه کشور به سمت برنامهریزی میان مدت و بلندمدت سمت و سو داده شود ولی هرگز موفق نبوده‌ایم.

وی در تشریح علل و عوامل موفق نبودن برنامه ریزی‌های چند دهه گذشته کشور، خاطرنشان کرد: ایران و کره جنوبی همزمان شروع به مونتاژ خودرو کردند و حتی ایران ناسیونال (ایران خودرو) زودتر از صنایع کره جنوبی شروع به کار کردند. اکنون که بیش از ۵۱ سال از شروع به کار صنایع خودرو سازی ایران و کره جنوبی گذشته است، مشاهده می‌کنیم خودروهای ساخت کره جنوبی در رقابت با صنایع خودرو سازی ایتالیا، آلمان، انگلیس و آمریکا هستند.

رهامی ادامه داد: آنها در حوزه‌هایی که از ۶۰ سال قبل برنامه ریزی کرده‌اند، به صورت پلکانی و رو به جلو در حال رشد و توسعه صنایع خود بوده‌اند. یکی از دلایل به ثمر نرسیدن برنامه ریزی‌های در ایران غیبت نگاه و رویکرد حزبی و حضور نداشتن احزاب قوی و سازمان یافته است و دلیلش اداره کشور به صورت ملوک الطوایفی یا مجمع الجزایری است.

وی با اشاره به اینکه همه در زیر یک پرجم هستیم ولی مانند مجمع جزایر جدا افتاده عمل می‌کنیم، بیان کرد: در مسائل کلان کشور تصمیمات شخصی بر برنامه ریزی‌های متشکل اولویت دارد.

عضو هیأت رییسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان یادآور شد: اولین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۵۸ که ما به عنوان نماینده وارد مجلس شورای اسلامی شدیم با سال ۱۳۹۸ که برای انتخابات مجلس آماده می‌شویم از لحاظ کیفیت انتخاب، گزینش و ساماندهی مجلس تفاوت چندانی نکرده است و هنوز به صورت مجزا، براساس شرایط قومی، توانایی شخصی و مالی یا به این دلیل که مورد حمایت یک چهره کاریزما هستیم، به زور و ضرب «تکرار» از مردم رأی می‌گیریم و وارد مجلس می‌شویم.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

خیلی از نمایندگان لیست امید تا قبل انتخاب همدیگر را نمی‌شناختند

رهامی ادامه داد: کاندیدای نمایندگی مجلس شورای اسلامی هنوز هم برای جذب رأی قوم یا طایفه‌ای در شهرستان خودشان در مجالس تحریم شرکت می‌کنند، این در حالی است که چندصد حزب در کشور وجود دارد که فقط می‌توانند در قالب ائتلاف در کلان شهرها موفقیتی داشته باشند. در نهایت هم احزاب تا انتخابات بعدی نه پاسخگو هستند و نه افرادی که به واسطه ائتلاف وارد مجلس می‌شوند به حزب و ائتلاف حامی خود جوابی پس می‌دهند.

وی ادامه داد: ما پس از چهل سال نمی‌توانیم انتخابات حزبی برگزار کنیم و اصل پاسخگویی را تقویت کنیم، به همین دلیل است که در برنامه ریزی از کره جنوبی عقب افتادیم. من به عنوان رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی اصلاح طلبان و عضو هیأت رییسه شورای عالی سیاست گذاری با دیگر اعضا به زحمت لیست انتخاباتی تهیه کردیم و افراد اصلاح طلب یا متمایل به اصلاحات را از سراسر کشور مورد حمایت قرار دادیم.

عضو هیأت رییسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان اظهار کرد: لیست امید توانست حدود ۱۶۰ نفر را به مجلس بفرستند. خیلی از نمایندگان تهران که از طریق لیست اصطلاح طلبی وارد مجلس شدند همدیگر را نمی‌شناختند. این افرادی که وارد مجلس شدند اگر سال‌ها در یک یا چند حزب در کنار هم کار می‌کردند، برای امر نمایندگی از قبل برنامه ریزی و هدف داشتند.

رهامی با اشاره به اشکالات سیستم اداره کشور و تعدد مراکز تصمیم گیری در حوزه‌های مختلف، افزود: یکی از راه‌های باز شدن این گره‌ها تشکیل احزاب قوی توسط خاستگاه‌ها و گرایش‌های مختلف است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نیروهای ویژه سپاه را بیشتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

ظریف: با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم

فارسفارس1 روز قبل
وزیر امور خارجه ایران اقدامات آمریکا تحت عنوان «تحریم» را تروریسم اقتصادی خواند و تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم. وی با بیان اینکه فقط واژه «تروریسم» را جستجو کنید، اظهار داشت: من معنی «تروریسم» را در لغتنامه به شما خواهم گفت. ظریف اضافه کرد: نیاز داریم که از واژه تروریسم (به جای تحریم) استفاده کنیم. به گزارش فارس، وی تصریح کرد: این تروریسم اقتصادی است، خالص و ساده و نیاز داریم که دائم آن را تکرار کنیم. ظریف در پایان تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم.

فرصت‌های از دست رفته در سرزمین وحی؛

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی بیش از سیصد دستگاه اتوبوس ویژه حجاج ایرانی در نوزده خط مشخص، زائران ایرانی را در مکه مکرمه جابجا می‌کنند. به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. مشاهدات خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه النبی حاکیست زائران کشورمان در شهر رسول خدا (ص) بعد از شرکت در نماز جماعت و زیارت اماکن مقدس این شهر معنوی، به مراکز خرید مختلف نیز مراجعه می‌کنند. حجاج ایرانی نیز از دیرباز خرید سوغات از دو شهر مکه و مدینه را به عنوان بخش لازمی از این سفر معنوی در نظر داشته‌اند اما چند سالی است که نگاه متفاوتی در این موضوع وارد شده است. بخش قابل توجهی از حجاج کشورمان متاثر از مشاهده آثار مثبت حمایت از کالای ایرانی بر اشتغال و معیشت فرزندان ایران زمین، نسبت به هرگونه خرید سوغات در سفر حج خودداری می‌کنند. این افراد در مصاحبه با خبرنگاران تاکید دارند که قبل از تشرف به حج، سوغات مورد نظر برای خانواده، اقوام و دوستان را از بازار شهرهای خود تهیه کرده‌اند. این اقدام دو مزیت معقول دارد که جنبه نخست آن اقتصادی و جنبه دوم آن مدیریت زمان برای زیارت و بهره معنوی بیشتر است. نرخ برابری ریال دو کشور ایران و عربستان که متاثر از نرخ دلار است، یکی از دلایل اصلی جنبه اقتصادی ماجراست. مدینه اما به علت کاهش قابل توجه تعداد هتل‌های این شهر که ناشی از تخریب بسیاری از آنها در محوطه جنوبی حرم با هدف توسعه صحن مسجد النبی (ص) صورت گرفته است، روزهای اندکی پذیرای زوار کشورهای مختلف است. به طور معمول ایرانیان حدود پنج تا شش روز در مدینه النبی (ص) توقف دارند و برای خالی شدن هتل‌ها و امکان ورود کاروان‌های بعدی، از مسجد شجره محرم شده و وارد شهر مکه می‌شوند. این توقف کوتاه در مدینه منوره نیز مزید بر علت شده که زائران فرصت بیشتری را برای حضور در حرم نبوی (ص)، گلستان بقیع و دیگر اماکن مقدس شهر پیامبر (ص) اختصاص دهند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
وقتی دشمن مجبور می‌شود «رو» بازی کند، یعنی قدرت جنگ نرم و هوشمند از او سلب شده است. ۳- لابد به خاطر دارید که جان ساورز (عضو سابق تیم مذاکرات هسته‌ای انگلیس) مهر ۹۴ درباره برجام و نرمالیزاسیون چه گفت. آیا از عهدشکنی و لگد زدن آمریکا و انگلیس به برجام، لزوم نرمال شدن و خلع قدرت از خود استخراج می‌شد؟! «ما همه سپاهی و پاسدار هستیم»، به شعاری ملی تبدیل شد؛ تا جایی که برخی عناصر بازیگر در پروژه نرمالیزاسیون، مجبور شدند لباس سپاه بر تن کنند و چفیه بیندازند! رهبر انقلاب اخیرا به استناد انبوه واقعیت‌ها فرمودند «زمان جنگ، به ما نه سلاح می‌دادند، نه حتی امکانات سطح پایین.

اعدام در انتظار جاسوسان دستگیرشده

مهرمهر1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
یک خودرو در شهر اربیل مرکز کردستان عراق توقف می‌کند و بیش از ۶ کارگر ایرانی به سمتش هجوم می‌برند. ساخت و ساز در اربیل رونق دارداکثر کارگران ایرانی با ویزای یک ماهه توریستی از مرزهای ایران خارج شده و وارد کردستان عراق می‌شوند. کارگران ایرانی پس از ۲۸ روز برای استراحت به خانه بازمی‌گردند … پس از یک هفته استراحت این چرخه همچنان تکرار می‌شود. در جنوب یکی از اتوبان‌های شلوغ اربیل یک تاجرعراقی- کرد، ساختمان‌‌هایش را به مسافرخانه‌های ارزان تبدیل کرده تا اقامتگاه مناسبی برای کارگران ایرانی باشد. مقامات عراق نیز اعلام کرده‌اند که هنوز از حرکت کارگران ایران به عراق نگران نیستند.

نظرها

اخبار بیشتر