آذربایجان‌غربی رتبه دوم فضای کسب و کار کشور را دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
آذربایجان‌غربی رتبه دوم فضای کسب و کار کشور را دارد

آذربایجان‌غربی رتبه دوم فضای کسب و کار کشور را دارد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
استاندار آذربایجان‌غربی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به تلاش و عزم دولت برای حل مشکلات پیش‌روی بخش خصوصی و فضای کسب‌وکار گفت: استان در گزارش زمستان سال گذشته رتبه دوم فضای کسب‌وکار را در کشور را داشته است.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با حضور استاندار، معاون امور اقتصادی استانداری، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، رییس اتاق بازرگانی ارومیه و جمعی از فعالین اقتصادی در سالن جلسات اتاق بازرگانی ارومیه برگزار شد.

تاکید بر بهبود فضای کسب‌وکار در استان

محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به برخی مشکلات در پیش‌روی رونق تولید استان و فضای کسب‌وکار گفت: تمام مشکلات از سوی دولت رصد می‌شود و ما تمام تلاش را برای حل آن و بهبود فضای تولید و کسب‌وکار در استان را صورت می‌دهیم ضمن اینکه دستگاه‌های اجرایی نیز برای دریافت اعتبار خود از سهم ملی باید تلاش جدی‌تری داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: در آخرین گزارش اعلامی مربوط به زمستان گذشته، استان آذربایجان‌غربی رتبه دوم شاخص فضای کسب‌وکار را در بین استان‌های مختلف داشته است گرچه ما تلاش خود را برای بهبود شاخص‌ها انجام می‌دهیم زیرا اعتقاد داریم باید فضا برای سرمایه‌گذاران و کسب‌وکار بهبود یابد.

استاندار آذربایجان‌غربی اظهار کرد: صمت و جهادکشاورزی برای برگزاری میز سیب استان در اولین فرصت برنامه‌ریزی کنند، همچنین باید برای افزایش بهره‌وری برداشت سیب از ۲۰تن در هر هکتار به ۵۰تن در هر هکتار تا ۵ سال آینده برنامه‌ریزی داشته باشیم ضمن اینکه قیمت خرید تضمینی سیب نیز، قیمت مناسبی تعیین شود.

آذربایجان‌غربی رتبه دوم فضای کسب و کار کشور را دارد - 6

بخشداری‌ها باید در صدور مجوز فضای کسب‌وکار آزادی عمل داشته باشند

رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار نیز گفت: برای حفظ رتبه دوم استان در فضای کسب‌وکار در بین استان‌های مختلف سراسر کشور، باید صدور مجوز در این فضا که یک اتفاق کلیدی و مهم است به بخشداری‌ها نیز آزادی عمل داد.

وی ادامه داد: برای بهبود فضای کسب‌وکار و سوق دادن فضای استان به سمت این فضا، ۳ راهکار تدوین نقشه راه سرمایه‌گذاری، توسعه پنجره واحد سرمایه‌گذاری تا حد بخشداری‌ها و فرهنگ‌سازی بخش خصوصی به استفاده از سامانه پنجره سرمایه‌گذاری مدنظر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی خاطر نشان کرد: سال گذشته تلاش زیادی برای جمع‌آوری اطلاعات واحدهای راکد و تعطیل انجام دادیم که بدلیل مشکلات موجود و عدم همکاری همه بخش‌ها و دستگاه‌ها، امسال جمع آوری اطلاعات به سرانجام رسید و برطبق آمار بدست آمده مشخص شد، ۶۹ واحد توسط بانک‌ها توقیف شده و امسال بنا به مصوبه سران ۳قوه که به تمام دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها ابلاغ شده، هیچ واحد تولیدی نباید بدون هماهنگی توقیف شود.

وی افزود: برای احیای واحدهای راکد و تعطیل، به جد از بخش خصوصی درخواست همکاری و ارائه راهکار و مدل احیا را داریم زیرا اعتقاد داریم برای حل مشکلات باید همه عوامل و دستگاه‌ها با هم همکاری و تعامل داشته باشند

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

حسینی اظهار کرد: امسال همچنین بنا داریم همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان را بصوزت بین المللی و با همراهی اتاق بازرگانی برگزار خواهیم‌کرد.

آذربایجان‌غربی رتبه دوم فضای کسب و کار کشور را دارد - 14

تاکید بر دریافت حداکثری سهم اعتباری دستگاه‌های اجرایی با همراهی تمام نهادها

ناصر حضرتی‌پر رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه‌ طبق روال سازمان برنامه و بودجه، امسال نیز سهم اعتباری دستگاه‌های اجرایی مشخص شده گفت: متاسفانه دستگاه‌های اجرایی استان در سال گذشته نتوانستند سهم خود را بطور کامل وصول کنند با این حال برنامه و بودجه تمام تلاشش را برای دریافت اعتبار و کمک‌های فنی اعتباری از سهم ملی انجام خواهدداد.

وی ادامه داد: دستگاه‌های دولتی ذیربط چون صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جهاد کشاورزی باید تلاش بیشتری در این خصوص صورت دهند.

لزوم کاهش سطح زیر کشت سیب در استان

هادی بهادری نماینده ارومیه در مجلس نیز با اشاره پر آب بر بودن سیب به عنوان محصول مهم کشاورزی استان اظهار کرد: بیش از ۹۳۰۰۰ هکتار باغات حوزه آبریز دریاچه ارومیه به کشت سیب اختصاص دارد که با توجه به وضعیت نه چندان مناسب آب، باید در یک برنامه‌ریزی مناسب و حداکثر ۱۰ ساله، باغات سیب تعدیل شود.

اهمیت ایجاد زیرساخت ارز کشاورزی

بهنام تاج‌الدینی رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ارومیه نیز با اشاره به تولید یک میلیون و ۲۰۰هزار تن سیب درختی در استان با سهم فروش ۵۰ درصدی مصرف داخل گفت: با توجه به اینکه بازارهای عراق، افغانستان و پاکستان به عنوان بازارهای مهم هدف، زیرساخت مناسبی برای انتقال ارز بخش خصوصی نهادینه شود درحالیکه در حال حاضر فروش محصولات کشاورزی من جمله سیب با ریال انجام می‌پذیرد.

وی خاطر نشان کرد: سیب استان بدلیل مشتریانی که دارد با تحریم نیز دچار مشکل نمی‌شود

فعالین بخش خصوصی چه گفتند؟

مولوی فعال بخش خصوصی در این جلسه درخواست کرد: اطلاعات واحدهای راکد و تعطیل به اتاق بازرگانی داده شود تا مدل‌های احیای این واحدها ترسیم شود.

رستمی دیگر فعال بخش خصوصی با اشاره به تعدد گمرکات در استان و وجود تنها یک ناظر گمرک در استان را یکی از مشکلات مهم بخش اقتصادی دانست و خاطر نشان کرد: با توجه به اینترنتی شدن روند ترخیص و گمرک یکی از مشکلات برای رسیدگی ارجاء پرونده به دیگر استان‌ها و زمان زیاد رسیدگی است که باید این مورد به استان‌ خودمان واگذار شود.

وی همچنین اظهار کر: افزایش تورم، سرمایه و سرمایه در گردش واحدها و سرمایه گذاران را به حداقل رسانده و باید این شرایط بهبود یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

مردی لحظاتی قبل از پرواز هواپیما، روی بال آن پرید +فیلم و عکس

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، شرکت آزمان ایر در شرح ماجرا گفت: «این مرد که هویت آن مشخص نشده است به سمت هواپیما در باند پرواز می‌رود که در این هنگام خلبان او را می‌بیند. سرعت را کم می‌کند و سپس موتور هواپیما را خاموش می‌کند اما مرد همچنان در اطراف هواپیما سرگردان بود.» این شرکت در ادامه آورده است: «این مرد به یکباره بر روی بال هواپیما پرید و سعی کرد که خود را به کابین برساند. ویدئوی گرفته شده توسط یکی از مسافران از این صحنه نشان می‌دهد که مرد در اطراف بال هواپیما حرکت می‌کند که در این زمان مسافران وحشت زده از خدمه پرواز می‌خواهند که درهای خروج را باز کنند. در یک صحنه دیگر هم مرد روی بال هواپیما است. مقام‌های فرودگاه نیجریه در بیانیه‌ای گفتند که این مرد در بازداشت است و مورد بازجویی قرار گرفته است اما هنوز انگیزه وی از این کار مشخص نیست.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
اتفاقی که دیگر تنها یک شایعه نبود و با انتشار یک ویدئو به نام رامبد جوان قوت بیشتری گرفت. اینکه رامبد جوان بعد از حواشی بسیاری که سفرش به کانادا برایش ایجاد کرد دیگر قصد برگشتن به تلویزیون را ندارد و قرار است ساخت برنامه‌ای به نام «نی‌نی و دادا» را در کانادا آغاز کند. این اتفاق با واکنش و انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه بود. بسیاری از آنها از این انتقاد می‌کردند که این کانال با تبلیغات رایگان در برنامه «خندوانه» و به واسطه برند این برنامه رشد پیدا کرده و اکثر دنبال‌کننده‌های آن به خاطر این برنامه عضو آن شده‌اند و استفاده از آن برای کار دیگری که احتمالا هیچ ربطی به برنامه «خندوانه» ندارد اشکال دارد. این اتفاقات و فشاری که شبکه‌های اجتماعی آوردند اما باعث شد تا خیلی زود پست‌های مربوط به «نی‌نی و دادا» از کانال حذف شوند و نام این کانال به «خندوانه و جناب‌خان» تغییر پیدا کند.

توضیح ربیعی درباره گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو

الفالف1 روز قبل
توضیح ربیعی درباره گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات داروگروه اقتصادی الف، ۳۱ تیر ۱۳۹۸، ۲۲:۰۱ ۳۹۸۰۴۳۱۲۲۷تکذیب گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو علی ربیعی سخنگوی دولت در رابطه با خبر گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو توضیحاتی ارائه داد.

ظریف: با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم

فارسفارس2 روز قبل
وزیر امور خارجه ایران اقدامات آمریکا تحت عنوان «تحریم» را تروریسم اقتصادی خواند و تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم. وی با بیان اینکه فقط واژه «تروریسم» را جستجو کنید، اظهار داشت: من معنی «تروریسم» را در لغتنامه به شما خواهم گفت. ظریف اضافه کرد: نیاز داریم که از واژه تروریسم (به جای تحریم) استفاده کنیم. به گزارش فارس، وی تصریح کرد: این تروریسم اقتصادی است، خالص و ساده و نیاز داریم که دائم آن را تکرار کنیم. ظریف در پایان تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم.
انتخابانتخاب1 روز قبل
قیمت روز پژو پارس با کاهش سه میلیونی روبرو شده و حالا با قیمت ۹۱ میلیون تومان فروخته می‌شود. دنا معمولی که دیروز دو میلیون تومان ارزان شده بود، امروز یک قدم به عقب برگشته و با افزایش یک میلیون تومانی نسبت به روز گذشته روی ۱۰۹ میلیون تومان ایستاده است. در طرف مقابل امروز دنا پلاس توربو دو میلیون تومان ارزش خود را از دست داده و با قیمت ۱۶۵ میلیون تومان فروخته می‌شود. قیمت این محصول دیروز حدود ۱۶۰ میلیون تومان بود و فروشنده‌ها امروز به ۱۵۳ میلیون تومان راضی شده‌اند که نشان‌دهنده کاهش هفت میلیون تومانی قیمت این محصول در یک روز است. قیمت روز پژو ۲۰۷ دنده‌ای در بازار ۱۱۸ میلیون تومان است که یک میلیون تومان کمتر از روز گذشته است.
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
یک خودرو در شهر اربیل مرکز کردستان عراق توقف می‌کند و بیش از ۶ کارگر ایرانی به سمتش هجوم می‌برند. ساخت و ساز در اربیل رونق دارداکثر کارگران ایرانی با ویزای یک ماهه توریستی از مرزهای ایران خارج شده و وارد کردستان عراق می‌شوند. کارگران ایرانی پس از ۲۸ روز برای استراحت به خانه بازمی‌گردند … پس از یک هفته استراحت این چرخه همچنان تکرار می‌شود. در جنوب یکی از اتوبان‌های شلوغ اربیل یک تاجرعراقی- کرد، ساختمان‌‌هایش را به مسافرخانه‌های ارزان تبدیل کرده تا اقامتگاه مناسبی برای کارگران ایرانی باشد. مقامات عراق نیز اعلام کرده‌اند که هنوز از حرکت کارگران ایران به عراق نگران نیستند.

نظرها

اخبار بیشتر