مهر مردم حلالمان نیست اگر هنرمان برای آنها نباشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. فرهنگ
مهر مردم حلالمان نیست اگر هنرمان برای آنها نباشد

مهر مردم حلالمان نیست اگر هنرمان برای آنها نباشد

برناخبرگزاری برنا |
معصومه مهر علی در نشست آیین آواز بیان کرد:

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ «آیین آواز» که با همت باشگاه موسیقی ارسباران به مدیریت علی شیرازی بیست و چهارمین نشست تخصصی خود را برگزار کرد. در این نشست مبحث «اخلاق در هنر آواز» با حضور استادان معصومه مهر علی و دکتر حشمت‌الله ریاضی مورد بررسی قرار داد.

معصومه مهر علی که سالها در عرصه آواز پیشتاز بوده و شاگردان بسیاری را تعلیم و تربیت نموده است در این مجلس ادبی و هنری اخلاق را کلید ارتباطات آدم در همه جهان دانست و گفت: انسان‌ها در هرشغل، فرهنگ و طبقه اجتماعی بدون اخلاق موفق نمی‌شوند به خصوص در هنرآواز که نیاز به ارتباط کلامی دارد.

حشمت الله ریاضی در ادامه نشست با اشاره به نگارش کتاب نور تا نور تازه‌ترین کتابش اظهارداشت: به دلیل ذوقم به حکمت اشراقی از شیخ پرستی تا شیخ اشراق را در این کتاب به نگارش درآوردم.

ریاضی با اشاره به برخی مکاتب اخلاقی مبتنی به لذت، رنج، اخلاق مبتنی بر عقل را از اندیشه‌های افلاطون با نگرش به حکمت اشراقی وسقراط با نگرش استدلالی به اخلاق مبتنی بر عقل توصیف کرد. اخلاق مبتنی بر نفع، اخلاق مبتنی برجمع و جامعه گرایی را نیزاز اندیشه‌های سوسیالیستی دانست. اخلاق مبتنی برعشق را هم شاخصه‌ی عموم ایرانی‌ها، اخلاق دینی و اخلاق مبتنی بر زیبایی را نمایان در اکثر هنرمندان عنوان کرد.

این مولوی پژوه اخلاق مبتنی بر نسبت و دگماتیسم اخلاقی را بدون تغییر و ثابت دانست که به زمان و مکان نیز ربطی ندارد. در صورتی که می‌دانیم اخلاق در حال تکامل به دو صورت برون ذاتی (رفتاری که روح اجتماعی دارد) و درون ذاتی که با شور و شوق نمایان می‌شود. وی اخلاق ایرانی‌ها را مبتنی بر عشق، عقل و استدلالی عنوان کرد.

ریاضی با اشاره به این که ابن سینا و فارابی شم اشراقی دارند و ایرانی‌ها نیز به اخلاق اشراقی معروفند در ادامه افزود: خردی که ما می‌گوییم با عقل مورد نظر استدلال گرایان متفاوت است و عقل گاهی مانند زانو بند مانع برخی رفتارهای ما می‌شود. عقل یک نور و ودیعه الهی است. نورالانوار کل نور هستی و اخلاق، عرفان و هنر را نمایان می‌کند. آنچه از نظرعرفانی مهم است خداوند در دو جلوه ظهور می‌کند جمال که هنر، لطف، عشق و زیبایی را در بر دارد و جلال که عظمت و قدرت ایجاد می‌کند و هر دو از ذات احدیت می‌آید و باعث کمال می‌شود. همانطور که پرتو حسن صفت ذاتی حضرت حق است. هنرمند کسی است که زیبایی را با حسن می‌آمیزد و آن را عرضه می‌کند.

مهرعلی در پاسخی به سوال علی شیرازی مبنی بر این که چه شرایطی باعث می‌شود یک هنرمند به مفهوم کلی با اخلاق باشد تصریح کرد:

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

هنر، هنرمند را با دیدن قابلیت هایش انتخاب می‌کند.

مهرعلی تاکید کرد: هنر دکان و مرکز فروش نیست در هنر آموزش اخلاق موج می‌زند. باید تلاش کنیم به روح هنر برسیم، بزرگان معتقدند ما هنر تدریس نمی‌کنیم روح هنر را انتقال می‌دهیم هر عالم که عملی را بدون معنا و معرفت انجام دهد به مقصد نمی‌رسد و تاثیر گذار نخواهد بود. معلم یا مربی و هنرجو اگر هردو در فضای روح هنر باشند در س هنر را متوجه می‌شوند.

ریاضی در ادامه بیان کرد: هنرمند باید روح پاک و لطیف داشته باشد تا با سیرعروجی در عالم بی زمانی و بی مکانی، درون ذاتی با وصول اخلاق به بالاترین مرتبه اخلاق برسد.

مهرعلی خاطر نشان کرد: بین اهالی موسیقی گفته و ناگفته‌ها، جنگ ذهنی برقرار است. گلستان هنر پرگل است و افراد مخاطب خود را دارند اما نمی‌دانم چرا امروز در دنیای هنر بهم اعتراض داریم. اگر هنرمند خوب اجرا کند طرفدار پیدا می‌کند. ای کاش بزرگتری باشد تا هنرمندان را به مقام والای اخلاق هدایت کند و این مجالس هم بیشتر شود. هنرمند نیز باید به مخاطب احترام بگذارد و روح هنر را در خود نمایان سازد در غیر این صورت با صد هنر به جایی نمی‌رسد. مهر مردم حلالمان نیست اگر هنر خود را در راه آنها صرف نکنیم.

شیرازی تصریح کرد: در گلستان هنر هیچ دسته بندی خاص و الگوی خاصی وجود ندارد هنر برای دلبری است.

ریاضی در خاتمه تاکید کرد: هرچیز در این عالم با دو وجه حقی (وحدت) و خلقی (کثرت) در نظر گرفته می‌شود من از نظر وجه حقی به هستی می‌رسم و خانم مهرعلی با وجه خلقی. اگر وجه حقی خود را به وحدت وصل کنیم وجه خلقی را به خلق وصل کنیم زودتر به مقصد می‌رسیم.

در این نشست لطفعلی سیلانی در دستگاه سه گاه با همراهی نیما سیلانی بربط، حسن رستگاری ساز تار، حمیدرضا معین تمبک به اجرای آواز می‌پردازد.

آواز امیرحسین رحمتی از شاگردان محسن کرامتی در دستگاه همایون با همراهی نوازندگان مجید رهنما (نی)، میلاد میری (تار)، وحید علیزاده ساز تمبک، اجرای محمد باقری درگاه خواننده‌ی اهل اصفهان نیز با همراهی سعید خرم جو نوازنده تار، آواز مرکبی را در دستگاه‌های نوا و سه گاه، اجرای آواز حامد شکر اللهی خواننده‌ی جوان در دستگاه شور با اشعاری از زنده یاد شهریار و همراهی داریوش قانع (نوازنده نی)، محمد مهدی گرجی (سه تار) آواز می‌خواند. اجرای قطعه ضربی نیاز، تصنیف ماه من بخش هایی از این نشست بود.

مهر مردم حلالمان نیست اگر هنرمان برای آنها نباشد - 17مهر مردم حلالمان نیست اگر هنرمان برای آنها نباشد - 18مهر مردم حلالمان نیست اگر هنرمان برای آنها نباشد - 19مهر مردم حلالمان نیست اگر هنرمان برای آنها نباشد - 20مهر مردم حلالمان نیست اگر هنرمان برای آنها نباشد - 21مهر مردم حلالمان نیست اگر هنرمان برای آنها نباشد - 22

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سینماپرسسینماپرس1 روز قبل
سینماپرس: جایزه ادبی «جلال» درحالی به نام نویسنده‌ای نامگذاری شده که منتقد غربزدگی بود و از خدمت و خیانت روشنفکران می‌نوشت اما به استقبال ناشران غربزده و شبه‌روشنفکر رفته است! به گزارش سینماپرس، درحالی که جایزه جلال یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی در ایران است، اما متولیان این جایزه، اهمیت و توجه کافی به این رویداد مهم و اهداف آن ندارند. چون این جایزه از طرفی به نام جلال آل احمد، نویسنده‌ای صاحب سبک و با رویکرد ضدروشنفکرانه و منتقد غرب نامگذاری شده است و طبیعتا این نامگذاری، رسالت خاصی برای آن تعریف می‌کند. از طرفی هم در آئین نامه جایزه ادبی جلال تصریح شده که «هدف از اهدای جایزه ملی جلال آل‌احمد «ارتقای زبان و ادبیات ملی دینی» از رهگذر بزرگداشت پدیدآورندگان آثار ادبی برجسته، بدیع و پیشرو است.» اما اعلام اسامی نامزدهای بخش رمان و ادبیات داستانی در دوازدهمین دوره جایزه ادبی جلال بار دیگر نشان داد که متولیان برگزاری این جایزه، یا اساسا اعتقادی به راه و مرام جلال آل احمد ندارند و یا دغدغه کافی برای توجه به ادبیات مستقل و متعهد در آنها نیست! در غیر این صورت، نهادهایی چون شورای عالی انقلاب فرهنگی باید نسبت به سوءاستفاده از نام جلال در این جایزه ادبی، به طور جدی ورود کنند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین6 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| جرویز قبلا در سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ میزبان این مراسم سالانه بوده است و با دست انداختن شهرت‌مندانی مثل مل‌گیبسون، جانی دپ و کیتلین جنر انگشت‌نما شده بود. این بازیگر کمدی در بیانیه‌اش گفت در سال آینده برای آخرین بار میزبان این مراسم خواهد بود. او گفت: یک بار دیگر به من پیشنهاد دادند و نمی‌توانم این پیشنهاد را رد کنم. اما آخرین باری است که این کار را می‌کنم تا شبی سرگرم کننده داشته باشیم. از دیگر میزبانان اخیر گلدن گلوب می‌توان از جیمی فلن، ست مایرز و زوج کمدی تینا فی و ایمی پولر نام برد که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میزبان این مراسم بودند. هفتادمین دوره جایزه گلدن گلوب در ۵ ژانویه ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد.
ایسناایسنا14 ساعت قبل
رییس توسعه ورزش و فعالیت کودکان ایرانی با اشاره به این‌که دو برابر میانگین جهانی کودک چاق در زمان ورود به مقطع دبستان در ایران وجود دارد، اظهار کرد: متاسفانه ۱۷ درصد از کودکان ایرانی در سن ورود به مدرسه چاق هستند. وی ادامه داد: متاسفانه کودکان در ایران علاوه بر مصرف تغذیه‌های پرکالری، کم‌تحرک هم هستند و نتیجه آن وقوع بیماری‌های واگیردار در بین کودکان ایرانی‌ است. متاسفانه فعالیت و تحرک بدنی در اولویت ایرانی‌ها قرار ندارد و صرفا دغدغه افرادی است که به عنوان یک تعهد به ورزش نگاه می‌کنند. مطمئنا اگر این انگیزه در کودکان ایجاد شود و اعتماد به نفس حرکتی آنها افزایش یابد مشارکت آن‌ها در ورزش افزایش می‌یابد. نهادهایی که درگیر این مساله هستند نباید جزیره‌ای برخورد کنند و باید برنامه منظمی در حوزه فعالیت بدنی کودکان وجود داشته باشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
«سید احمد میرعلایی» که مسئول پیگیری روند تولید و ساخت فیلم سینمایی «احمدبای» به کارگردانی جمال شورجه است از طی شدن مراحل نهایی ساخت این فیلم خبر داد. سیداحمد میرعلایی که این روزها مسئول پیگیری کارهای ساخت و تولید پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی جمال شورجه بعد از بیماری وی است از ادامه ساخت این فیلم گفت. میراعلایی در ابتدا گفت: فیلمبرداری فیلم تا قبل از بیماری آقای شورجه تمام شد، حتی بخشی از تدوین کار در هنگام سلامت او نیز ادامه داشت. بعد از عارض شدن بیماری برای آقای شورجه، تدوین، صداگذاری و ساخت موسیقی نیز در حال ادامه است. میراعلایی اظهار داشت: «احمد بای» قهرمانی ملی و ضداستعمار الجزایر و برای مردم این کشور از محبوبیت و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

پروژه رازی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مجموعه رازی شامل دو بخش تجاری و فرهنگی است که به‌علت همجواری با برج طغرل از مصالح خنثی برای نمای آن استفاده شده است و بهره‌برداری از این مجموعه به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در منطقه تاریخی شهر ری کمک می‌کند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه پیام نور، دبیرخانه کمیته دستگاهی کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره دانشگاه پیام نور با هدف حمایت از گسترش کمی و کیفی برگزاری کرسی‌ها در حوزه علوم انسانی و معارف دینی و مساعدت موثر به بسط دانش و شکل گیری جنبش ملی نقد و نظریه پردازی افتتاح شد. محمد رضا زمانی رئیس دانشگاه پیام نور با اشاره به ظرفیت‌های ویژه دانشگاه پیام نور اشاره کرد و گفت: دانشگاه پیام نور با توجه به زیرساخت‌های الکترونیکی این دانشگاه امکان برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی را نه تنها در یک مرکز بلکه به صورت سراسری در کل کشور داراست و حتی این دانشگاه می‌تواند مجری برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی دیگر دانشگاه‌ها باشد. محمد هادی امین ناجی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه نیز از راه اندازی سامانه ثبت ایده‌ها و نظریه‌های کل اعضای علمی کشور خبر داد و اظهار داشت: تاکنون ۳ طرح کاملا ارزیابی شده ترویجی آماده شده و برای اجرای آنها باید برنامه ریزی شود. وی ادامه داد: در حال حاضر بستر مناسبی فراهم شده و ظرف یک ماه آینده برنامه زمان بندی شده برای ۴ ماه پایانی سال ارائه خواهدشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مروری بر تخلفات شرکت‌های تولید لاستیک ایران

تکراتوچند ثانیه قبل

جداسازی متهمان از محکومان از اولویت‌های اداره کل زندان‌های استان تهران است

ایسنا5 دقیقه قبل

وزیر خارجه بحرین به مسکو سفر می‌کند

مهر7 دقیقه قبل

جزئیات طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده در سال ۹۸

تسنیم7 دقیقه قبل

آمریکا و اروپا از ایران نترسیدند

ساعت ۲۴7 دقیقه قبل

زمان بازی پرسپولیس تغییر کرد

ساعت ۲۴7 دقیقه قبل