عامل خارش‌های پوستی کشف شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سلامت

عامل خارش‌های پوستی کشف شد

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: محققان عامل اصلی خارش های پوستی را کشف کردند.

عامل خارش‌های پوستی کشف شد - 1

سلول‌های عصبی حساسی به نام TRPV ۱ در بدن وجود دارند که احساس خارش را به سلول‌های پوستی منتقل می‌کنند.

مشکلات پوستی مختلف می‌تواند سبب بروز خارش پوست بدن شود، البته نباید از دلایل داخلی ایجاد خارش به راحتی گذشت.

سلول‌های عصبی حساسی به نام TRPV ۱ در بدن وجود دارند که احساس خارش را به سلول‌های پوستی منتقل می‌کنند.

پژوهشگران می‌گویند در بدن موش‌ها هورمونی وجود دارد که احساس خارش توسط آن به سلول‌های نخاعی که پیام‌های مغزی را تقویت می‌کنند، منتقل می‌شود.

این سلول‌های عصبی می‌توانند به گرما و درد نیز واکنش نشان دهند، هر چند مشخص نیست آن‌ها به تنهایی به حس خارش واکنش نشان می‌دهند و یا آن را تنها مانند دردی خفیف شناسایی می‌کنند.

این وضعیت باعث شده تا پیشرفت درمان خارش بدون آسیب رساندن به حسگر‌های درد و گرما با مشکل روبرو شود.

اما براساس پژوهش‌های اخیر گروه کوچکی از این سلول‌های عصبی ماده‌ای را تولید می‌کنند که علاوه بر تنظیم عملکرد قلب، به عنوان انتقال دهنده عصبی نیز روی بدن تاثیر می‌گذارند.

همین ماده است که می‌تواند بی وقفه باعث خارش بدن شود.

برای بسیاری از افراد کوچک‌ترین تماس با لباس یا مو برای شروع خارش بدن کافی است؛ اما چرا؟

خارش می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ خزیدن حشرات روی پوست، افتادن تار مو روی پوست، گزیدن پشه و بسیاری موارد دیگر.

اما دانشمندان هنوز در مورد چگونگی و دلیل خارش، اطلاعات کمی دارند.

برای برخی افراد، حتی لمس‌های جزئی، مانند تماس لباس با پوست می‌تواند باعث خارش شود.

این موضوع به‌ویژه در افراد مسن و افرادی که پوست خشکی دارند، شایع‌تر است.

اکنون، پژوهشگران اعلام کرده‌اند که در آزمایش‌های خود علت این واکنش‌ها را کشف کرده‌اند.

این پژوهشگران نتایج یافته‌های خود را به‌تازگی در ژورنال Science منتشر کرده‌اند.

به‌گفته‌ هنگ ژانگ هو، استاد دانشکده‌ علوم پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس و پژوهشگر ارشد این پژوهش جدید، خارش ناشی از لمس که خارش مکانیکی نامیده می‌شود، بسیار تحریک‌کننده است و می‌تواند بیمارانی را که دچار خارش مزمن هستند، در پوشیدن برخی انواع پوشاک دچار مشکل کند.

هنگ ژانگ هو می‌گوید: با درک نحوه‌ی مهار این خارش‌ها در بدن، می‌توانیم مولکول‌ها را برای کنترل خارش مکانیکی هدف قرار دهیم.

به‌گفته‌ی هو، در حال حاضر هیچ دارویی برای کاهش این نوع خارش وجود ندارد.

هو و همکارانش برای بررسی اینکه چرا این نوع لمس موجب خارش می‌شود، از دستگاهی برای تحریک موش‌ها استفاده کردند.

آن‌ها دریافتند که موش‌های مسن‌تر بسیار بیشتر از موش‌های جوان‌تر خود را می‌خارانند.

اما هنگامی که پژوهشگران، علل دیگر خارش (مانند، هیستامین، ماده شیمیایی که در واکنش‌های ایمنی بدن ترشح و باعث علائم آلرژی می‌شود) را بررسی کردند؛ هیچ گونه تفاوت مرتبط به سنی در واکنش موش‌ها به محرک‌های بیرونی تشخیص ندادند.

اما چه چیزی در موش‌های پیر وجود دارد که در موش‌های جوان نیست؟

گیرنده‌های لمسی پوست ما، به‌وسیله‌ بسته‌های عصبی، اطلاعاتی مانند دما و بافت را به دست می‌آورند تا به فرد امکان برداشتن دست از روی اجاق گاز داغ یا عکس‌العمل نشان دادن به نیش پشه را بدهند.

هو می‌گوید این حرکات انعکاسی قبل از درک درد یا خارش به وجود می‌آیند.

حساسیت بالای پوست، قابلیتی است که از ما در مقابل خطراتی مانند حشرات سمی یا سطوح داغ محافظت می‌کند.

با این حال، طناب‌های نخاعی دارای سلول‌هایی به نام اینترنورون‌ها یا نورون‌های حسی هستند که اطلاعات لمسی بدون نیاز به واکنش را خنثی می‌کنند؛ مانند تماس پیراهن با پوست.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

این سلول‌ها باعث می‌شوند فرد با هر تماسی احساس خارش نکند.

اما مشخص نیست چه چیزی باعث این نوع خارش و چه چیزی موجب توقف آن می‌شود؟

هو و همکارانش فکر می‌کنند گیرنده‌های لمسی خاصی در لایه‌ی بیرونی پوست به نام سلول‌های مرکل، نقش مهمی در این مورد داشته باشند.

گیرنده‌های لمسی خاصی به نام سلول‌های مرکل نقش مهمی در مهار خارش دارند.

به‌عنوان مثال، هنگامی که دستانمان را روی میز می‌گذاریم، سلول‌های مرکل به ما اجازه می‌دهند صافی یا زبری سطحی را احساس کنیم.

سلول‌های مرکل، پروتئینی به نام پیزو ۲ را فعال می‌کنند.

از آنجایی که این سلول‌ها در لایه‌ی بیرونی پوست قرار دارند و تصور می‌شود که مسئولیت لمس‌های جزئی را بر عهده داشته باشند، هو و تیم او هم گمان می‌کنند که این گیرنده‌ها یکی از دلایل ایجاد خارش باشند.

پژوهشگران به این منظور، از بافت موش‌ها نمونه‌برداری و سلول‌های مرکل را با رنگ ایمونوفلورسنت نشانه‌دار کردند تا این سلول‌ها را در زیر میکروسکوپ مشاهده کنند.

آن‌ها پس از بررسی‌های خود شگفت‌زده شدند.

پژوهشگران دریافتند که موش‌های مسن و همچنین موش‌هایی با پوست‌های خشک‌تر نسبت به موش‌های جوان، سلول‌های مرکل فوق‌العاده کم‌تری دارند.

به‌گفته‌ی هو، با کاهش سلول‌های مرکل، حس خارش در موش‌ها بیشتر می‌شد.

وی اظهار می‌گوید:

در ابتدا تصور می‌کردیم که سلول‌های مرکل موجب خارش می‌شوند؛ اما بعد دریافتیم که این سلول‌ها، در واقع می‌توانند خارش را مهار کنند.

خارش مکانیکی، بسیار تحریک‌کننده است و می‌تواند بیمارانی که دچار خارش مزمن هستند در پوشیدن برخی انواع پوشاک دچار مشکل کند.

پژوهشگران با آزمایش‌های بیش‌تر با موش‌های مهندسی ژنتیکی‌شده، متوجه شدند که فعال کردن سلول‌های مرکل موجب خارش کم‌تر می‌شود و در صورت غیر فعال کردن، خارش در موش‌ها بیشتر می‌شود.

سلول‌های مرکل اطلاعاتی مبنی بر بی‌خطر بودن لمس‌ها به اینترنورون‌های نخاعی ارسال می‌کنند و مانع واکنش خارش می‌شوند.

هو و همکارانش، نتیجه گرفتند که سلول‌های مرکل به احتمال زیاد اطلاعاتی مبنی بر بی‌خطر بودن لمس‌ها به اینترنورون‌های نخاعی ارسال می‌کنند و بنابراین، مانع واکنش خارش می‌شوند.

هو می‌گوید از آنجایی که این پژوهش فقط در سطح پوست انجام گرفته، انجام پژوهش‌های بیش‌تر برای اطمینان از یافته‌های فعلی ضروری است.

الن لمپکین، استاد زیست‌شناسی حسی از مرکز پزشکی ایروینگ، دانشگاه کلمبیا در نیویورک که در این پژوهش حضور نداشته است، می‌گوید: سلول‌های مرکل بیش از یک قرن است که دانشمندان علوم اعصاب را مجذوب کرده‌اند. اگر چه سلول‌های مرکل تنها بخش کوچکی از سلول‌های پوست را تشکیل می‌دهند؛ اما این پژوهش به شواهد رو به افزایشی در این مورد افزود که نشان می‌دهند؛ این سلول‌ها نقش مهمی در حس دارند.

اما از آنجایی که این آزمایش‌ها روی موش‌ها انجام گرفته است، هنوز مشخص نیست که آیا می‌توان این نتایج را به انسان تعمیم داد یا خیر؛ اما لمپکین می‌گوید چنین امکانی وجود دارد. او به Live Science گفت:

بسیاری از مسیر‌های حسی بین موش و انسان مشترک‌اند، بنابراین قطعا چنین امکانی وجود دارد.

این تیم پژوهشی اکنون با همکاری دپارتمان پوست دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، در حال بررسی نمونه‌های بافتی گرفته‌شده از افراد حساس به تماس‌های جزئی هستند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر حسین وطن پور امروز در حاشیه آغاز پانزدهمین همایش سراسری سم شناسی ایران که تا اول آذر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه دارد، گفت:: دسترسی راحت و ارزان بودن دارو می‌تواند از علل گسترش مسمومیت‌های دارویی باشد. وی با تاکید بر ارتقای سواد و فرهنگ سلامت جامعه گفت: شرایط نامناسب برای نگهداری غذا نیز منجر به قارچ و سموم می‌شود لذا باید غذا و نحوه نگهداری، درجه حرارت و مدت زمان نگهداری به صورت برچسب روی آن نصب شود. وطن پور افزود: سلامت غذا - سم شناسی بالینی - سم شناسی عصبی - سم شناسی محیطی - سموم جانوری و گیاهی و سم شناسی سلولی و مولکولی از محور‌های برگزاری این همایش است که قرار است با حضور متخصصان در پنج نشست تخصصی درباره آلودگی هوا و محیط زیست جانوران سمی و سموم شیمیایی نیز بحث و تبادل نظر شود.
سلامت نیوزسلامت نیوز11 ساعت قبل
سلامت نیوز: دو دختر خاله نوجوان که از خانه فرار کرده بودند وقتی دردام دو پسر شرور گرفتار شده و مورد تعرض قرار گرفتند به پلیس پناه بردند. از آنجا که زندگی بدی داشتم تصمیم گرفتم از خانه فرار کنم. به همین خاطر به او هم پیشنهاد دادم با هم فرار کنیم و به تهران برویم تا زندگی جدیدی برای خودمان بسازیم. یک روز که برای گردش با آن پسر بیرون رفته بودم ماجرای فرار از خانه را به او گفتم. نبود رابطه دوستی و محبت بین فرزندان و والدین باعث می‌شود نوجوان تحت تأثیر محبت‌های کذایی که در بیرون از خانه می‌بیند دست به فرار بزند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴- یک متخصص تغذیه گفت: آلودگی در فصول سرما می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت تمام افراد جامعه به ویژه کودکان بگذارد. او در ادامه افزود: می‌توان با شناخت عوامل آلودگی موجود، با آن مقابله کرد و باعث ارتقای سلامت شد. بهترین روغن مصرفی، روغن زیتون است که ترجیحا باید از این روغن در مواد غذایی بیشتر استفاده شود. این نوع روغن‌ها موجب پاکسازی ریه در مقابل آلودگی می‌شوند، زیرا آلودگی می‌تواند موجب التهاب ریه و ترشح بیشتر مخاط شود که این روغن می‌تواند با آلودگی مقابله کند و فرد دچار تنگی نفس و سرفه نشود. در مواقع آلودگی و فصول سرما بهتر است کمتر از مواد غذایی مانده استفاده شود.
عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
از این رو تنظیم دقیق مقادیر دریافتی شکر و نمک از طریق رژیم غذایی کودک، اهمیت فراوانی در کمک به حفظ سلامت آنها خواهد داشت. به گفته سازمان بهداشت جهانی، شکر نباید بیش از ۵ درصد رژیم غذایی روزانه ما را تشکیل دهید. بعضی از آنها ۱ الی ۲ قاشق چای خوری در هر ۱۰۰ گرم شکر دارند. کودکان ۱ الی ۳ ساله می‌توانند روزانه ۲ گرم نمک مصرف کنند (۳ گرم برای کودکان ۴ الی ۶ ساله). چگونه می‌توان مصرف نمک را محدود کرد؟ - از مصرف گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس پرهیز کنید.
ایسناایسنا1 روز قبل
محققان در یک مطالعه به بررسی تاثیر نوعی داروی ضد بارداری در پیشگیری و درمان سرطان دهانه رحم پرداختند. به گزارش ایسنا، سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع و همچنین چهارمین عامل اصلی مرگ بر اثر این بیماری در زنان سراسر جهان است. تحقیقاتی که در گذشته روی موش‌ها انجام گرفته نشان داد آمپول مدروکسی پروژسترون استات سرطان دهانه رحم ناشی از ژن HPV را از بین می‌برد. CIN مرحله پیش‌ سرطان است که رشد سلول‌های سرطانی در دهانه رحم آغاز شده‌ است. به گزارش Firstpost، به گفته محققان آمپول مدروکسی پروژسترون استات نه تنها ضایعات پیش سرطان دهانه رحم را درمان می‌کند بلکه می‌تواند از نیاز به انجام شیمی درمانی نیز پیشگیری کند.
برنابرنا1 روز قبل
چاقی بیماری نیست، با این حال افراد چاق در معرض خطرات بیشتری از لحاظ ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان سینه، فشار خون بالا و آسم و در صورت داشتن برخی اشکالات متابولیکی، خطر مرگ زودرس هستند. حسن فخرایی با اشاره به مزایای ورزش و تحرک عنوان کرد: فعالیت بدنی منظم، تغذیه مناسب و کنترل استرس، تأثیر زیادی در سلامتی فردی و اجتماعی افراد ایجاد می‌کند. وی تصریح کرد: داشتن آمادگی جسمانی می‌تواند موجب ارتقای سلامت شده و همچنین به پیشگیری از بیماری‌ها کمک نماید. خطر مرگ زودرس برای افراد چاقکارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر نیز گفت: شیوع چاقی و اضافه‌وزن در جامعه امروزی به شکل پیش‌رونده‌ای رو به افزایش است. در هفته سلامت بانوان کارشناسان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر با همکاری استانداری و سایر ارگان‌های دولتی با برپایی ایستگاه سلامت در پارک شغاب به سنجش سلامت فردی و خطر سنجی در افراد ۳۰ تا ۷۰ ساله پرداختند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

عکس روز | نیروگاه خورشیدی در میان دریاچه

همشهری4 دقیقه قبل

اعتراض معاونت حقوقی ریاست جمهوری به ابطال تعیین محل برای تشکیل اجتماعات و اعتراضات

همشهری5 دقیقه قبل

هشدار حماس به عربستان سعودی

الف7 دقیقه قبل

رقابت یوونتوس و اینتر برای جذب اسمالینگ

میزان‌آنلاین9 دقیقه قبل

سندرز: ترامپ در حال منزوی کردن آمریکاست

اقتصاد آنلاین10 دقیقه قبل

وزیر جوان: نمی‌ذارم فیلتر بشن!

فرارو11 دقیقه قبل