بیماری دریچه قلب؛ دلایل و عوامل خطرآفرین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
بیماری دریچه قلب؛ دلایل و عوامل خطرآفرین

بیماری دریچه قلب؛ دلایل و عوامل خطرآفرین

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: بیماری دریچه قلب زمانی شکل می‌گیرد که یک یا تعداد بیشتری از دریچه‌های قلب عملکرد درست خود را ارائه نمی‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، بروز مشکل در قلب می‌تواند هر فردی را دچار نگرانی کند. قلب یکی از اندام‌های کلیدی بدن انسان است و به نظر می‌رسد در مرکز تندرستی و کارایی ما قرار دارد. متاسفانه، قلب اندامی بسیار آسیب‌پذیر و شکننده نیز است.

به گزارش «اکتیوبیت»، افراد اغلب با مشکلات قلبی به دنیا می‌آیند، اما احتمال بروز آنها در طول زندگی نیز وجود دارد یا در موارد نادر، بدون دلیلی مشخص و ناگهانی ظاهر می‌شوند. بیماری دریچه قلب یکی از مشکلات نسبتا شایع قلبی و اغلب قابل درمان است. در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا می‌شویم.

بیماری دریچه قلب چیست؟

بیماری دریچه قلب زمانی شکل می‌گیرد که یک یا تعداد بیشتری از دریچه‌های قلب عملکرد درست خود را ارائه نمی‌کنند. قلب انسان دارای چهار دریچه است که جریان خون در مسیر درست را حفظ می‌کنند. در برخی موارد، یک یا تعداد بیشتری از این دریچه‌ها به درستی باز و بسته نمی‌شوند و این می‌تواند در جریان خون از قلب به بدن اختلال ایجاد کند.

در شرایطی که جدی به نظر می‌رسد، افراد بسیاری مبتلا به بیماری دریچه قلب حتی متوجه ابتلا به این شرایط نمی‌شوند. این که به درمان نیاز داشته باشند یا خیر به شدت مشکل، نوع بیماری دریچه، این که کدام دریچه‌ها تحت تاثیر قرار گرفته‌اند، و علائم آنها بستگی دارد. درمان می‌تواند شامل تجویز دارو یا حتی عمل جراحی برای ترمیم یا جایگزینی دریچه باشد.

دلایل

بیماری دریچه قلب مادرزادی

یک بیماری مادرزادی به معنای آن است که مشکل پیش از تولد شکل گرفته است. در مورد بیماری دریچه قلب مادرزادی، مشکل معمولا با دریچه آئورتی یا دریچه ریوی مرتبط است. بیماری دریچه قلب مادرزادی اغلب به واسطه اندازه نادرست دریچه‌ها، لت‌های (Leaflet) بدشکل یا لت هایی که به درستی متصل نشده‌اند، شکل می‌گیرد.

بیماری دریچه آئورتی دو لتی

بیماری دریچه آئورتی دو لتی یک بیماری دریچه قلب مادرزادی است که تنها دریچه آئورتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افراد مبتلا به این بیماری در دریچه آئورتی خود به جای سه لت دارای دو لت هستند. نبود حتی یکی از این لت‌ها می‌تواند نقص در عملکرد دریچه و سفتی و ناتواتی در باز و بسته شدن درست یا ناتوانی در بسته شدن به میزان کافی را موجب شود که به نشت منجر می‌شود.

تب روماتیسمی

بیماری دریچه قلب اکتسابی متفاوت از بیماری دریچه قلب مادرزادی است زیرا بیماران در زمان تولد دارای مشکلی نبوده و به واسطه شرایط دیگر به بیماری دریچه قلب مبتلا می‌شوند. تب روماتیسمی یکی از این شرایط است. این نوع تب یک عفونت باکتریایی (اغلب گلودرد استرپتوکوکی) است که درمان نشده است. خوشبختانه، این عفونت به لطف آنتی بیوتیک‌ها همانند گذشته شایع نیست و افراد مبتلا به آن نیز اغلب پیش از شکل گیری تب روماتیسمی درمان می‌شوند.

عفونت اولیه معمولا در کودکان رخ داده و موجب التهاب دریچه‌های قلب می‌شود. با این وجود، علائم مرتبط با التهاب ممکن است طی ۲۰ تا ۴۰ سال بعد بروز کنند.

به گفته موسسه ملی قلب، ریه و خون آمریکا، بیماری دریچه قلب ناشی از تب روماتیسمی شرایطی شایع نیست و اغلب در افراد پیر که پیش از در دسترس بودن آنتی بیوتیک به عفونت استرپتوکوکی مبتلا شده‌اند، دیده می‌شود. همچنین، این بیماری در کشورهای در حال توسعه به واسطه شیوع بیشتر تب روماتیسمی رایج‌تر است.

اندوکاردیت

بیماری اندوکاردیت یا التهاب درون‌شامه قلب به واسطه میکروب هایی که وارد جریان خون شده و به قلب راه می‌یابند، رخ می‌دهد. میکروب‌های ورودی به قلب می‌توانند سطح درونی قلب، از جمله دریچه‌ها را عفونی سازند. این شرایط بسیار نادر است، اما در صورت ابتلا به عنوان اندوکاردیت عفونی شناخته می‌شود.

ورود میکروب‌ها به جریان خون می‌تواند به واسطه استفاده از سوزن، سرنگ، یا دیگر وسایل پزشکی که پوست و لثه‌ها را سوراخ می‌کنند، رخ دهد. سیستم‌های دفاعی بدن با میکروب‌ها مبارزه کرده و اغلب عفونتی شکل نمی‌گیرد. اما گاهی اوقات دیوارهای دفاعی بدن فرو ریخته که می‌تواند به اندوکاردیت عفونی منجر شود.

ابتلا به اندوکاردیت در افراد مبتلا به بیماری دریچه قلب اغلب می‌تواند به تشدید بیماری آنها منجر شود. اندوکاردیت عفونی می‌تواند در افرادی که به واسطه بیماری دریچه قلب مادرزادی یا اکتسابی به جریان خون غیرعادی در یک دریچه قلب مبتلا هستند، شکل بگیرد. جریان خون غیرعادی موجب شکل گیری لخته‌های خون روی سطح دریچه می‌شود. بر همین اساس، شرایط برای اتصال میکروب‌ها به دریچه عفونی تسهیل می‌شود.

تغییراتی که می‌توانند رخ دهند

برخی تغییرات می‌توانند در قلب رخ دهند. طناب‌های وتری (Chordae Tendineae) یا ماهیچه‌های پرزی (Papillary Muscles) می‌توانند دچار کشیدگی یا پارگی شوند؛ حلقه‌های دریچه قلب می‌توانند گشاد شوند؛ یا لت‌های دریچه قلب می‌توانند فیبروتیک و کلسیفید شوند.

افتادگی دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال شرایطی شایع است و زمانی رخ می‌دهد که لت‌های دریچه میترال طی انقباض قلب به سمت عقب در دهلیز چپ بر می‌گردند. این شرایط به بروز بافتی کشسان منجر می‌شود که شکل گیری یک دریچه نشت پذیر را به همراه دارد. از آنجایی که افتادگی دریچه میترال موجب هیچ علامتی نمی‌شود به ندرت نیازمند درمان است.

دلایل دیگر

افزون بر دلایلی که پیشتر به آنها اشاره شد، شرایطی دیگر مرتبط با بیماری دریچه قلب وجود دارند. به گفته موسسه ملی قلب، ریه و خون آمریکا، بیماری دریچه قلب می‌تواند به واسطه اختلالات خودایمنی، مانند لوپوس رخ دهد که می‌تواند دریچه‌های آئورتی و میترال را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین، سندرم کارسینوئید که موجب شکل گیری تومورهایی در دستگاه گوارش می‌شود می‌تواند با بیماری دریچه قلب پیوند خورده باشد. این تومورها می‌توانند به کبد یا گره‌های لنفاوی گسترش یافته و دریچه‌های سه لتی و ریوی را تحت تاثیر قرار دهند.

سندرم مارفان می‌تواند موجب اختلالات بافت همبند شود و اختلالات متابولیک، مانند بیماری فابری یا کلسترول خون بالا نیز می‌توانند همگی بر دریچه‌های قلب تاثیرگذار باشند. برخی داروهای رژیمی نیز با بیماری دریچه قلب پیوند خورده‌اند، اما قطع مصرف می‌تواند به بهبود شرایط منتج شود. در نهایت، پرتو درمانی روی سینه برای درمان سرطان می‌تواند به بیماری دریچه قلب منجر شود، اما علائم ممکن است چندین سال بعد ظاهر شوند.

عوامل خطرآفرین

سن

سن انسان بزرگ‌ترین عامل خطرآفرین برای بیماری دریچه قلب است. این بیماری بین افراد پیر شایع‌تر است. در شرایطی که بهبود شرایط سلامت و مراقبت پزشکی چیز خوبی است و به افراد اجازه می‌دهد عمر طولانی‌تر و زندگی سالم‌تری داشته باشند، اما می‌تواند به موارد بیشتر ابتلا به بیماری دریچه قلب نیز منجر شود. با افزایش سن، دریچه‌های قلب انسان با رسوبات کلسیم پوشیده می‌شوند که موجب ضخیم و سفت‌تر شدن لت‌های دریچه می‌شود.

افراد مبتلا به بیماری‌های …

افرادی که در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی، مانند سوفل قلبی، بیماری دریچه آئورتی دو لتی، افتادگی دریچه میترال، یا هر گونه شکل خفیف از بیماری دریچه قلب قرار دارند یا به آنها مبتلا هستند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند. هر فرد مبتلا به هر یک از این شرایط باید به طور منظم توسط پزشک معاینه شود تا از وخیم‌تر نشدن شرایط بیماری اطمینان حاصل شود. همچنین، این افراد باید توجه ویژه‌ای به تشدید هر علامتی داشته باشند.

تولد با دریچه آئورتی دو لتی

برخی افراد با مشکلات قلبی متولد می‌شوند. یکی از مشکلات شایع دو لتی بدون دریچه آئورت به جای سه لتی بودن آن است. گاهی اوقات یک دریچه آئورتی ممکن است سه لت داشته باشد، اما دو لت به هم پیوسته بوده و به عنوان یک لت عمل کنند. افراد مبتلا به این شرایط احتمال بیشتری دارد به بیماری دریچه قلب آئورتی مبتلا شوند.

آگاهی از این تغییرات …

با افزایش سن معمولا برخی ناراحتی‌های فزاینده که اغلب با پیری در ارتباط هستند را تجربه می‌کنیم و از آن جمله می‌توان به خستگی، کاهش انرژی و دردهای رایج اشاره کرد. در شرایطی که شرایطی عادی هستند و به طور کلی مساله‌ای نگران کننده محسوب نمی‌شوند، اما گاهی اوقات آنها می‌توانند با یک مشکل سلامت زمینه‌ای در ارتباط باشند. با افزایش سن، آگاهی از هر گونه تغییر که غیرعادی به نظر می‌رسد، اهمیت دارد. ما باید توجه دقیقی به بدن خود داشته باشیم. زمانی که قلب نمی‌تواند خون سرشار از اکسیژن کافی را در بدن پمپاژ کند، علائم ممکن است پدیدار شوند. مشکلاتی مانند خستگی، تنگی نفس، سینه درد، یا ناراحتی و سبکی سر می‌توانند به مشکلات قابل درمان مرتبط با قلب اشاره داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سلامت نیوزسلامت نیوز22 ساعت قبل
به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، بیشتر موارد خارش زیربغل به واسطه شرایط پوستی غیرسرطانی شکل می‌گیرند. با این وجود، لنفوم و سرطان التهابی پستان (IBC) دو نوع سرطان هستند که ممکن است موجب خارش زیربغل شوند. دلایل شایع خارش زیربغلشش شرایطی که در ادامه معرفی شده‌اند از شایع‌ترین دلایل خارش زیربغل محسوب می‌شوند. چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟ اگر فکر می‌کنید خارش زیربغل نشانه‌ای از سرطان است به پزشک مراجعه کنید. نکته هایی برای پیشگیری از خارش زیربغلبسیاری از دلایل خارش زیربغل قابل پیشگیری هستند.
تسنیمتسنیم18 ساعت قبل
این ایده اجزایی دارد که می‌تواند هم نسبت به اصل مبارزه با فساد و هم به تعدیل و اصلاح «احساس فساد» در مردم ایران کمک کند. برای مثال در کشورهایی مانند هند، استرالیا، بریتانیا، زامبیا و … مجموعه قوانین حمایتی برای گزارش‌دهندگان فساد وجود دارد. در کشور آمریکا قوانینی وجود دارد که درصدی از پول پس گرفته شده توسط دولت به گزارش‌دهندگان تخلف یا همان سوت زنان تعلق می‌گیرد. این شرکت توانست زمینه‌ساز پرداخت جریمه‌ای به بزرگی ۳ میلیارد دلار برای شرکت داروسازی گلاکسو شود. همچنین شرکت گلاکسو مدعی بود که دارویی به نام ولبوترین (Wellbutrin) برای کاهش وزن مفید است در صورتی که چنین کاربردی برای دارو بدون مجوز بود.
فارسفارس6 ساعت قبل
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه با ادعاهای غیر مستند درباره سامانه‌های مبارزه با قاچاق برخورد قضایی می‌شود، گفت: پس از راه‌اندازی «سامانه تی‌تک»، امکان شناسایی تخلفات حوزه دارو و محصولات سلامت‌محور فراهم شد. در حال حاضر نیز سامانه تی‌تک در مرکز داده این سازمان مستقر بوده و نقایصی داشته که اصلاح شده است. در حال حاضر نیز حدود یک سال‌و‌نیم از انتقال این سامانه به سازمان غذا و دارو می‌گذرد اما پیشرفت آن کند بوده است. وی افزود: عملکرد سامانه تی‌تک در ایجاد شفافیت در حوزه محصولات سلامت‌محور به گونه‌ای بوده است که موجب شده در وزارت بهداشت کسی به دنبال ایجاد سامانه‌ای موازی با تی‌تک نباشد. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به دستاوردهای سامانه تی تیک گفت: در حال‌حاضر استعلام ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان داروی معتبر خاص در ۲۰ ماه گذشته توسط سامانه تی‌تک انجام شده است.
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
تکم به معنای شادی است و سعی کردیم مضامین اشعار انتخاب شده، پیام‌آور شادی، امید و انگیزه باشداعضای گروه جشنواره آئینی- سنتی در روز چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه، با هدف حمایت از کودکان مبتلا به سرطان به محک آمدند. به گزارش روابط عمومی محک، اعضای این گروه که پیش از این، افتتاحیه هجدهمین دوره جشنواره خود را در سال ۱۳۹۶ در مؤسسه خیریه محک برگزار کرده بودند، بار دیگر نیز با در هم آمیختن هنر و فرهنگ اصیل ایرانی باور به این حقیقت را در دل‌ کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان زنده کردند که سرطان پایان کودکی نیست. این گروه همچنین با اجرای نمایش‌های اصیل و سنتی خطه آذربایجان در اتاق‌های بستری و اقامتگاه محک، روزی متفاوت برای قهرمانان کوچک محک ساختند. محمد یوسفی‌زاده سرپرست گروه تکم، یکی از گروه‌های اجرا کننده در نوزدهمین جشنواره بین‌المللی آئینی و سنتی در خصوص حضور این گروه در محک گفت: «سومین بار است که به محک می‌آییم و باید بگویم که اجرا برای کودکان محک برای ما یک افتخار است و همواره از این همکاری به خود می‌بالیم.» وی ادامه داد: «هدف‌مان از اجرا برای کودکان محک، شاد کردن آنها است زیرا می‌دانیم که آنها وخانواده‌هایشان در مسیر مبارزه با بیماری سرطان راه سختی در پیش دارند.» یوسفی‌زاده با اشاره به مضامین اشعار اجرا شده توسط این گروه تصریح کرد: «تکم به معنای شادی است و سعی کردیم مضامین اشعار انتخاب شده، پیام‌آور شادی، امید و انگیزه باشد.» لازم به ذکر است حضور اعضای این جشنواره هر سال زیر سقف این خانه سبب می‌شود تا کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان یک روز شاد، بدون دغدغه درمان سرطان را تجربه کرده و خاطرات خوب این روزها را در ذهنشان ثبت کنند. محک قدردان تمامی هنرمندانی است که هنر والای خود را در راستای حمایت از فرزندان این مرز و بوم به کار می‌گیرند و باور دارد با همراهی آنهاست که می‌تواند روزی بهبودی تمام کودکان مبتلا به سرطان را جشن بگیرد.

نظرها

اخبار بیشتر