ثبت ملی و جهانی روستاهای خراسان رضوی را دنبال می‌کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
ثبت ملی و جهانی روستاهای خراسان رضوی را دنبال می‌کنیم

ثبت ملی و جهانی روستاهای خراسان رضوی را دنبال می‌کنیم

مهرخبرگزاری مهر |
مشهد- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت:ثبت ملی و جهانی روستاهای استان می تواند آنها را به مقصد گردشگران خارجی تبدیل کند.

به گزارش خبرنگار مهر ابوالفضل مکرمی فر صبح پنج شنبه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی در محل اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی اظهار کرد: سیاست سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی روستاها و در گام بعدی ثبت جهانی است چرا که با ثبت جهانی روستاها، زمینه معرفی آثار تاریخی یا صنایع دستی به دنیا فراهم می‌شود و روستاها از طریق ثبت جهانی به مقصد تورهای گردشگران خارجی تبدیل می‌شود.

وی افزود: یک از مسیرهای تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به صنایع دستی است، بیش از ۳۶۰ رشته صنایع دستی داریم و از نظر تعدد و تنوع هم ردیف با کشورهای چین و هند هستیم و در عین حال بیش از ۸ هزار هنرمند در استان داریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: خراسان رضوی ۶۷۰۰ روستا دارد که ۳۴۰۰ روستا خالی از سکنه شده‌اند و ۳۳۰۰ روستا دارای سکنه است، توجه به صنایع دستی می‌توانست به جلوگیری از خالی شدن سکنه این روستاها کمک کند.

مکرمی فر بیان کرد: آمادگی داریم در هر کدام از صنایع دستی که در شهرستان‌ها و روستاهای استان ظرفیت وجود دارد آموزش داده و تسهیلات پرداخت کنیم، سال گذشته نیز حدود ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات صنایع دستی پرداخت شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

وی افزود: فروشگاهی متمرکز برای فروش صنایع دستی نداریم و با وجود اینکه ۷۰ شرکت تعاونی روستایی در استان فعال هستند اما یک فروشگاه صنایع دستی و محصولات این شرکت تعاونی را نداریم.

هم چنین در این مراسم مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: سازمان تعاون روستایی استان حدود ۷۰۰ تشکل را در اختیار دارد و ۶۰۰ هزار نفر در اتحادیه‌های استان و شهرستانی و تعاونی‌های تولید، کشاورزی عضویت دارند.

محسن اسفندیاری افزود: این سازمان پتانسیل بالایی دارد و در صورتی می‌تواند به فعل درآید که از ظرفیت دیگر سازمان‌ها و نهاد و دستگاه‌ها استفاده کنیم، در همین راستا تفاهم نامه‌هایی را با کمیته امداد و نیروی انتظامی امضا کرده‌ایم.

اسفندیاری اظهار کرد: در بحث اشتغال خانگی و مثلث اقتصادی تبیین شده از سوی استاندار تشکل‌های ما در شهرستان‌ها می‌توانند همکاری و نقش فعالی داشته باشند..

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا20 ساعت قبل
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۵ هزار و ۳۶۰ کلاس درس در این استان فاقد وسایل گرمایشی استاندارد هستند. وی اظهارکرد: در حال حاضر ۲۶۰۰ کلاس درس غیراستاندارد در این استان وجود دارد که نیازمند استانداردسازی است. مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: با بررسی‌های انجام شده تعداد پنج هزار و ۳۶۰ کلاس درس در استان نیز فاقد سیستم گرمایشی استاندارد است که طی ۳ سال این تعداد استاندارد سازی خواهند شد. زارع‌پور تصریح کرد: در حال حاضرتعداد ۶۴ مدرسه در قالب ۲۹۴ کلاس درس با مشارکت خیرین در سطح استان در دست احداث است. مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: تعداد ۵۰ آموزشگاه در گچساران برق آنها دچار اشکال است که نیازمند اعتبارات است.
ایسناایسنا15 ساعت قبل
امیر برزگر خراسانی امروز (جمعه ۲۸ تیرماه) در جوار حکیم توس به خاک سپرده شد. به گزارش ایسنا، پیکر این شاعر پیشکسوت خراسانی در مقبره الشعرای خراسان در جوار حکیم توس و در کنار یاران خراسانی دیگر خویش آرام یافت. مصطفی محدثی خراسانی نیز گفته است: امیر برزگر خراسانی پل پیوند دونسل شعر خراسان بود. امیر غلامحسین برزگر متخلص به امیر مشهور به امیر خراسانی متولد اول خرداد ۱۳۲۲ روز پنجشنبه (۲۷ تیرماه) بعد از یک دوره بیماری در سن ۷۶ سالگی درگذشت. امیر برزگر خراسانی در جوانی به استخدام دانشکده علوم پزشکی مشهد در آمد و سال‌‏ها به عنوان مسئول روابط عمومی آن دانشگاه خدمت کرد.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد خبری هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، در دومین روز از برگزاری این جشنواره، فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» با حضور خانواده‌های شهدای مدافع حرم نمایش داده می‌شود. بر اساس این گزارش، این فیلم سینمایی جمعه ۲۸ تیرماه در سالن شماره ۲ از ساعت ۱۶ تا ۱۸:۲۰ به نمایش درمی‌آید. هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر ۲۶ تا ۳۱ تیر توسط موسسه تصویر شهر و به دبیری هاشم میرزاخانی در پردیس سینما گالری ملت برگزار می‌شود.
برنابرنا13 ساعت قبل
رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش افزود: موضوع ثبت‌نام آنلاین مدارس، دریافت تائیدیه آنلاین برای انتقال و جابجایی دانش‌آموزان و نیز دریافت کارنامه تحصیلی الکترونیکی دانش‌آموزان، از جمله برنامه‌های مد نظر است که از سال تحصیلی آینده کارنامه آنلاین تحصیلی، به مرور در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد. شرفی با اشاره به اینکه تحقق مدرسه هوشمند، برنامه‌ای است که در رأس سیاست‌های دولت قرار دارد، تصریح کرد: بر اساس این برنامه، تمامی دستگاه‌ها ملزم هستند در حوزه هوشمندسازی مدارس وارد شده و بخشی از تکالیف را بر عهده بگیرند. وی بیان کرد: در راستای اجرای این طرح، تمامی فرآیند آموزشی و اداری دانش‌آموزان باید با استفاده از فناوری‌های نوین انجام شود تا شاهد کاهش اختلاف تحصیلی دانش‌آموزان در کل کشور باشیم. از سوی دیگر، ما قصد داریم برای حمایت از تولید محتوای الکترونیکی توسط دانش‌آموزان، برنامه‌های مدونی داشته باشیم و به همین دلیل جشنواره تولید محتوای الکترونیک دانش‌آموزان در این راستا برگزار می‌شود. وی بر نقش فناوری اطلاعات در هوشمندسازی مدارس در جهت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه دروس ملی تأکید کرد و گفت: موضوع هوشمندسازی مدارس در کنار هوشمندسازی و توانمندسازی معلمان و استفاده از محتوای الکترونیک در مدارس، از جمله برنامه‌هایی است که وزارت آموزش و پرورش در حال انجام است.

برگزاری نمایشگاه الکامپ

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز5 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشعلی بن إبراهیم می‌گوید: نقل کرد برای من پدرم «إبراهیم بن هاشم» از سلیمان بن مسلم خشاب از عبدالله بن جریح مکی از عطاء بن أبی ریاح از عبدالله بن عباس که او گفت: ما با رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در حجة الوداع به حج مشرف شدیم. اخبار مذهبی- رسول خدا صلی الله علیه و آله حلقه در خانه خدا را گرفت و رو به ما نموده و با سیمای مبارکش ما را مخاطب قرار داد؛ و گفت: آیا می‌خواهید من شما را به علائم و نشانه‌های قیامت باخبر کنم؟ و در آن هنگام نزدیک‌ترین افراد به رسول خدا (ص) سلمان بود، و گفت: ‌ای رسول خدا! بله ما می‌خواهیم ما را باخبر کنی! پس از آن رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: بدرستی که از علامات قیامت آن است که مردم نماز را خراب می‌کنند، و از شهوات پیروی می‌نمایند، و تمایلشان به سوی هوای نفسانی است، مال را بزرگ می‌شمرند، و دین را به دنیا می‌فروشند؛ و در چنین شرائط و موقعیتی، همانطور که نمک در آب حل می‌شود، دل مؤمن و اندرون او آب می‌شود و حل‌می گردد؛ چون منکرات را در برابر دیدگان خود می‌بیند، و قدرت تغییر و اصلاح آن‌ها را ندارد …» متن حدیث: فقال: ألا أخبرکم بأشراط الساعة؟ و کان أدنی الناس منه یومئذ سلمان رضی الله عنه، فقال: بلی یا رسول الله! فقال صلی الله علیه و آله و سلم: إن من أشراط القیامة، إضاعة الصلوة، و اتباع الشهوات، و المیل مع الا هوآء، و تعظیم المال، و بیع الدین بالدنیا؛ فعندها یذاب قلب المؤمن و جوفه کما یذوب الملح فی المآء، مما یری من المنکر فلا یستطیع أن یغیره …

نظرها

اخبار بیشتر