تعرفه خدمات نظام مهندسی ۲۵ درصد افزایش یافت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
تعرفه خدمات نظام مهندسی ۲۵ درصد افزایش یافت

تعرفه خدمات نظام مهندسی ۲۵ درصد افزایش یافت

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: تعرفه خدمات نظام مهندسی در سال ۹۶ تغییر نکرده و در اواخر سال ۹۷، معادل ۲۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد طاهری در نشست خبری امروز ۳۰ خرداد ۹۸ با خبرنگاران، درباره افزایش تعرفه خدمات نظام مهندسی در اواخر سال گذشته گفت: تعرفه خدمات نظام مهندسی در سال ۹۶ تغییری نکرد و در اواخر سال ۹۷ نیز تا سقف ۲۵ درصد افزایش یافت. از سوی دیگر مردم هر خدماتی که دریافت می‌کنند، باید هزینه آن را پرداخت نمایند و بنابراین، این افزایش تعرفه کمترین اتفاقی بود که باید برای جامعه مهندسی رخ می‌داد.

وی افزود: بر این اساس وظیفه خود می‌دانم تعرفه نظام مهندسی در سال ۹۸ را افزایش دهم؛ این در حالی است که نرخ تعرفه خدمات نظام مهندسی در آخرین افزایش، نسبت به نرخ تعرفه این خدمات در سال ۸۳، تنها ۵۰ درصد بیشتر شده است؛ بنابراین همچنان تعرفه فعالیت‌های مهندسی، از جایگاه واقعی خود فاصله دارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران، در مورد تخلف ۴۰ میلیاردی مدیران این سازمان در سال‌های گذشته و نتایج بررسی شده از سوی محاکم قضائی در پیگیری این پرونده، گفت: تخلفات مربوط به این پرونده در دادسرای شماره ۸ در حال پیگیری است، مراحل بازپرسی آن تکمیل شده و به زودی پرونده به دادگاه ارسال خواهد شد. البته در گذشته، در دادسرا چند حکم وثیقه برای متخلفان بانکی صادر شده بود؛ اما این مبلغ همچنان از سوی دستگاه قضائی بلوکه شده است.

طاهری درباره امضاءفروشی برخی مهندسان تاکید کرد: من امضا فروشی را نه تنها قبول ندارم، بلکه آن را هم رد می‌کنم؛ چراکه اگر در ارائه خدمات مهندسی از سوی برخی مهندسان، کم کاری رخ می‌دهد صرفا یک کم کاری است، هر چند قبول دارم وظیفه سازمان نظام مهندسی ساختمان، نظارت و کنترل بر خدمات مهندسان ناظر است؛ اما به هر حال بخشی از این کم کاری‌ها به خود سازمان بر می‌گردد که در نظارت‌ها بعضا کوتاهی کرده و بخشی هم به نحوه اعطای صلاحیت‌ها به مهندسان مرتبط است که باید با تغییر رویه در نحوه تأیید صلاحیت حرفه‌ای مهندسان این کم کاری را جبران کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران با بیان اینکه در هر صنف و حرفه‌ای، تخلف و کاستی‌هایی وجود دارد ادامه داد: قانون گذار در قانون نظام مهندسی ساختمان، راه مقابله با این تخلفات را لحاظ کرده که در نتیجه آن، شورای انتظامی در هر سازمان نظام مهندسی به طور مستقل فعالیت داشته و این تخلفات به این شورا ارجاع داده می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی در خصوص کاهش تعداد پروانه‌های ساختمانی گفت: در حال حاضر شاهد رکود در ساخت و ساز هستیم و تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره کاهش داشته است؛ ضمن اینکه پیش بینی می‌کنیم در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته، تا حدودی صدور پروانه‌های ساختمانی کاهش یابد.

طاهری در پاسخ به پرسشی درباره لغو ابلاغیه وزیر سابق راه و شهرسازی مبنی بر الزام سازمان‌های نظام مهندسی نسبت به حذف کسر ۵ درصد از حق الزحمه مهندسان ناظر به عنوان درآمد سازمان‌های نظام مهندسی سازمانی و ابلاغ دستورالعمل جدید از سوی معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی، یادآور شد: با تغییر وزیر راه و شهرسازی و معاون مسکن این وزارتخانه، دستورالعمل جدیدی به نظام مهندسی ساختمان ابلاغ شده که بر اساس آن، سازمان‌های نظام مهندسی می‌توانند از محل حق الزحمه مهندسان ناظر، برای نظارت بر ساختمان‌های گروه «الف» ۳ درصد، «ب و ج» ۴ درصد و گروه» د» ۵ درصد را با تصمیم و مصوبه مجمع عمومی هر سازمان استانی کسر کنند.

به گفته طاهری آخرین مصوبه مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در این خصوص ۵ درصد بوده است که بنا داریم در مجمع عمومی پیش روی این سازمان، مصوبه جدیدی را بر اساس ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی تعیین کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، به تشریح آخرین اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص اصلاح لایحه نظام مهندسی پرداخت و گفت: فارغ از اینکه نظارت بر سازمان‌های نظام مهندسی استانی و به طور کلی این تشکل حرفه‌ای در سراسر کشور، بر عهده چه دستگاهی اعم از وزارت راه و شهرسازی و یا سازمان برنامه و بودجه یا دستگاه‌های دیگر باشد، این سازمان موظف به اجرای قانون بوده و وظایف خود را انجام می‌دهد.

وی افزود: بر این اساس، تغییر و تحولات در دستگاه ناظر بر اقدامات نظام مهندسی ساختمان، تأثیری در اجرای وظایف محوله به این سازمان ندارد؛ این در حالی است که مجلس و قانون گذار باید دستگاه عالی نظارت را تعیین کرده و موافقت یا مخالفت تغییر نظارت عالیه بر نظام مهندسی، از سوی این تشکل تأثیری در تصمیمات مجلس نخواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
دو میلیون تومان کاهش قیمت، اتفاقی است که امروز برای پژو پارس افتاده و قیمت آن را از ۹۷ میلیون تومان به ۹۵ میلیون تومان رسانده. پژو ۴۰۵ GLX امروز ۷۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد و مدل دوگانه‌سوز آن با فاصله یک میلیون تومان و با قیمت ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. هرچند امروز تغییری در قیمت سمند EF۷ مشاهده نمی‌شود، اما سمند LX حدود یک میلیون تومان ارزان شده و با قیمت ۷۷ میلیون تومان فروخته می‌شود. امروز دنا پلاس توربو ۱۷۰ میلیون تومان قیمت دارد که حدود ۸۰ میلیون تومان بالاتر از قیمت مصوب کارخانه است. همچنین امروز پژو ۲۰۷ دنده‌ای با کاهش قیمت یک میلیونی به ۱۲۱ میلیون تومان رسیده و پژو ۲۰۷ اتوماتیک همچنان با قیمت ۱۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، یک آمریکایی در ایالت کارولینای شمالی آمریکا بلیط بخت‌آزمایی به ارزش ۲۰ دلار را خرید و میلیون دلار برنده شد. مایکل استرانگ تعریف کرد که اغلب به کارولینای شمالی می‌رود و به کار تعمیر می‌پردازد. به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه خبری UPI، او در رابطه با خرید بلیط بخت‌آزمایی ۲۰ دلاری گرفت: «من تصمیم گرفتم دوباره بلیط ۲۰ دلاری بخرم، چون برایم شانس می‌آورد. از ۲۷ بلیط ۲۰ دلاری که اخیرا خریدم ۲۶ بلیط برنده بوده است. داشتم حصار را تعمیر می‌کردم، برای رفع خستگی فکر کردم یک بلیط ۲۰ دلاری بخت‌آزمایی بخرم.

نظرها

اخبار بیشتر