پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
این روزها درباره زیست شبانه در تهران، یعنی برداشتن محدودیت ساعات کسب‌وکار برخی از اصناف مانند سفره‌خانه‌ها، تماشاخانه‌ها، سینماها و رستوران‌ها، بحثهایی مطرح می‌شود. سخنانی که طبق رسم هر ساله در شبهای ماه مبارک رمضان شروع شد و در نهایت، با اولتیماتوم پلیس درباره ممنوعیت این رسم، وارد فاز تازه‌ای شد؛ زیست شبانه در چند منطقه تهران محدود شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بحث زیست شبانه، حدود ۱۰ سالی است با نزدیک شدن به ماه رمضان، در شهر تهران و سایر کلانشهرهای کشور مطرح می‌شود. امسال هم با نزدیک شدن روزهای ماه مبار که مقارن با انتهای فروردین ماه امسال بود اعلام شد گذر سینما هر شب میزبان مردم می شود. تنها دو هفته بعد بود که در نیمه اردیبهشت ماه امسال مردم در نظرسنجی خبرآنلاین حضور یافتند و گفتند برای ارتقاء زیست شبانه در شهرها خصوصا در ایام ماه رمضان چه باید کرد.

کاربری در این نظرسنجی شرکت کرد و نوشت: شبهای شهر ایران مرده است، درحالی که تو همین کشور ترکیه زندگی شبانه که اتفاقا مسلمان هم هستند جاریه!

کاربر دیگری جواب داد: دل و دماغی برای کسی نمانده اساسا مردم در اکثریت توان رستوران رفتن را که تنها تفریح موجود هست راهم ندارند کار ازاین حرفها گذشته.

مخاطب دیگری هم که خود را تهرانی معرفی کرده بود، آب پاکی را روی دست همه ریخت و نوشت: هنوز امنیت روز روشن در این شهر تامین نشده و روز به روز ناامنتر می‌شویم. اول مسئله روز را حل کنیم بعد به شب بپردازیم.

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس - 5

با آغاز ماه مبارک رمضان، حیات شبانه برخی از اصناف که بیشتر با تغذیه و تدخین و تفریح مردم ارتباط داشت، آغاز شد. در ابتدای ماه رمضان بود که شکل و صورت حیات شبانه تهرانی‌ها از خوردن غذا در رستورانها و کشیدن قلیان در چای خانه‌ها به سینما رفتن هم کشید. در ابتدای ماه مبارک بود که اعلام شد تا سحر می‌توان به سینما رفت و درهای سینما تا سحر برای مشتاقان زندگی شبانه باز شد.

گزارش خبرآنلایناز شب‌هایی که پایتخت تا سحر بیدار است، نشان می‌داد برخی از علاقمندان به زیست شبانه در تهران می‌گویند: مواقعی هست که ما بعد از اینکه به سینما می‌رویم و یا جای دیگری بوده‌ایم، دلمان می‌خواهد برویم یک جایی بنشینیم و چیزی بخوریم. اما در اغلب مواقع تهران از ساعت ۱۱ یا ۱۲ شب به بعد تعطیل می‌شود و عملا جایی برای استراحت کردن شبانه در شهر وجود ندارد. من شنیدم که شهرداری طرحی دارد که مناطقی را در تهران برای زندگی شبانه در نظر گرفته است. اگر این اتفاق بیفتد و امکانات دیگری در کنار رستوران‌ها و کافه‌ها هم در اختیار مردم قرار بگیرد، می‌تواند حتی به توسعه اقتصادی شهرها کمک کند.

ولی مسئله برای مسئولان به این سادگی هم نبود. انتشار شرط و شروط پلیس برای تداوم حیات شبانه در تهران پس از ماه مبارک رمضاننشان داد در موافقت مسئولان برای ادامه شبانه روزی کردن برخی اصناف در تهران، شروط مختلفی حاکم است. سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ شرط کرد برای تداوم حیات شبانه در تهران باید پیوست انتظامی، ترافیکی و امنیتی تعریف شود. او گفت: تاکنون این اتفاق رخ نداده است و چنین پیوستی ارائه نشده است، اما اگر این به شروط و مسائل توجه شود پلیس مخالفتی با این طرح نخواهد داشت. در نهایت، پلیس موافقت کرد که زیست شبانه در برخی مناطق تهران انجام شود.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

طبق مصوبه شورای شهر، قرار شد در۵ محور پایتخت از جمله میدان ولیعصر- فاطمی، میدان قدس- تجریش، صادقیه، نازی‌آباد و تهرانپارس زیست شبانه ادامه یابد.

پس از انتشار این خبر، البته موافقت پلیس با زیست شبانه باز هم به سمت شرط و شروط زیادی رفت. جانشین فرماندهی نیروی انتظامی درباره زیست شبانه، به شدت موضع گیری کرد. سردار ایوب سلیمانی گفت: حیات شبانه را قبول نداریم، این فرهنگ حتی در اروپا هم نیست و زیر بار آن نخواهیم رفت.

این مخالفت باعث شد تا فرماندهی پلیس تهران بزرگ هم موضع خود را سفت و سخت تر بگیرد و بعد از مدتی، سردار رحیمی، اعلام کرد: ما چیزی به نام طرح حیات شبانه نداریم و نمی‌توانیم واحدهای صنفی را مجزا کنیم و بگوییم که واحدهای صنفی در فلان خیابان‌ها می‌توانند تا دیر وقت فعالیت کنند و بقیه باید فعالیت خود را تعطیل کنند.

البته صورت مسئله به این سادگی هم نبود که توپ مخالفت با حیات شبانه فقط در زمین پلیس بیفتد و نیروی انتظامی به عنوان مانع اصلی قلمداد شود. چون از داخل شورای شهر تهران هم زمزمه های مخالفی درباره طرح حیات شبانه شنیده شد. از جمله محسن هاشمی، رئیس شورای شهر در یک اظهارنظر شخصی گفت اجازه نخواهد داد فرزندانشان در زیست شبانه حضور یابند.او همچنین گفت: در صورتی که در یک خانواده نیز پدر به تنهایی در زیست شبانه باشد، قطعا نگرانی‌هایی برای زنان ایجاد می‌کند.

اما او بعد حرفهایش را تغییر داد و گفت: مردم شبها بیدار باشند، به ما ارتباطی ندارد!

در بین اظهارنظر مخالفان و موافقان، یکی دیگر از چهره‌های مدیریت شهری که این روزها بازنشسته شده، اعلام کرد: این طرح، طرحی است علمی و کارشناسی و ضرورت آن کاملا در شهر حس می‌شود. واقعیت این است که برخی از مناطق تهران حقیقتا شب‌ها محل امنی برای تردد شهروندان نیست و عملا از وقتی که هوا تاریک می‌شود، این محله‌ها و مناطق عملا به فضایی خالی از سکنه و مرده بدل می‌شوند و با احیای حیات شبانه در تهران، امنیت شهر بیشتر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
شدت آسیب وارده به حدی بوده که قلب از پایه عروقی خارج شده است. نجفی نامه پرحاشیه را در ۱۵ دقیقه نوشت| شهردار پیشین تهران لحظه قتل شلوارک آبی پوشیده بود! راننده نجفی در آن زمان متوجه می‌شود که پای چپ متهم خون‌آلود است، و وقتی از نجفی علت خون آلودی را می‌پرسد او می‌گوید با همسرش درگیر شده است. عقد میترا استاد با فردی در وزارت خارجه! نجفی در جریان تحقیقات پرونده گفته بوده که در تمامی هشت ماه عقد موقت و یک سال عقد دائم با میترا استاد، جدل داشته است، حتی استاد چهار بار برای او چاقوکشی کرده است، راننده نجفی، دو مرتبه از درگیری‌های این دو را با توجه به آثار کبودی که در صورت نجفی دیده تایید می‌کند.

مهارت‌هایی که در مدرسه یاد نگرفتیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برای اینکه فرد ماهر و موثری در جامعه مان باشیم باید پله‌های مهارت را از سن کم، یکی یکی پشت سر بگذاریم.

زباله‌هایی که تبدیل به کود کمپوست می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ روزانه ۷ هزار تن زباله به مرکز زباله‌های پایتخت وارد می‌شود که از این میزان ۳۵۰۰ تن زباله قابلیت تبدیل به کود کمپوست را دارد. زباله‌ها بعد از تفکیک در فضای ۴۰ هکتاری مرحله هوادهی را می‌گذرانند و به مدت زمان ۲ ماه باید باقی بمانند تا به کود کمپوست واقعی تبدیل شوند. روزانه ۷۰ تن کود کمپوست گرانول در مرکز زباله‌های پایتخت تولید می‌شود. طبق امضای تفاهم‌نامه با شهرداری تهران قرار است سالانه ۵۰ هزار تن کود کمپوست طبیعی از این مرکز به فضای سبز شهر تهران داده شود.

کشف فسیل جدید پرندگان باستانی در سنگ کهربا در چین (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
تسنیمتسنیم1 روز قبل
علی رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار‌کرد: حادثه پیش آمده در منطقه خجیر برای تعدادی از دانش‌آموزان در اردوی مربوط به آموزش‌وپرورش نبود. وی افزود: این اتفاق در اردویی رخ داد که یکی دیگر از نهادها برگزار کرده بود. همچنین طبق اعلام اورژانس، پس از رسیدن نیروهای اورژانس مشخص شد که تعدادی از دانش آموزان در وسط رودخانه گرفتار شدند که با تلاش نیروهای امدادی از محل نجات پیدا کردند و خوشبختانه این حادثه مصدوم جدی در پی نداشته است. البته طبق آخرین اخبار، بالگردهای هلال احمر با کمک نیروهای آتش نشانی، دقایقی قبل دانش آموزان گرفتار در رودخانه خجیر را نجات داده و به منطقه امن منتقل کردند. انتهای پیام/
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، ثبت نام مرحله دوم وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری برای آن دسته از افرادی که عقد آنها در سال ۹۷ یا در سه ماهه نخست سال ۹۸ ثبت شده باشد، از امروز و همزمان با میلاد مسعود امام هشتم، حضرت علی بن موسی الرضا (ع) آغاز شده و تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۳ مردادماه ۹۸ در سایت صندوق به نشانی cspf. ir ادامه خواهد داشت. براساس این گزارش، وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای ۱۵۰۰ نفر از فرزندان بازنشستگان براساس اولویت تعلق خواهد گرفت.

نظرها

(1)

زیست شبانه همان شهرنوسابق است که گستره آن به کل شهرکشیده میشودزیست شبانه فروش وقاچاق موادمخدر است به وسعت یک کلان شهرکه هیچ پلیسی جرئت ندارد باقاچاق فروش مبارزه کند روزروشن سرپسربچه ای رادربازارچه شاهپور بریدندجلوچشم کاسبان ورهگذاران بازارچه وکسی جرئت نکردبه قاتل نزدیک شودقاچاقی بابنزآخرین مدل کنارخیابان نظاره گربودوپوزخندمی زدقاتل یک معتاداجیرشده بودپدراین بچه درزندان قاچاچی رالوداده بودولی چطوربه گوش قاچاچی رسیده بودکه کاری کردکه دیگرکسی قاچاق فروش را لو ندهد همین قاچاقی چی ها درزیست شبانه هزاران جوان دیگررامعتادوقاچاقچی می کنند باپول قاچاق فحشاسربه فلک می زندشب است وهمه جا جای خلاف چندهزارپلیس می تواندزیست شبانه راکنترل کند؟امریکا کانادا وکشورهای غربی ساعت 6بعدازظهر هیچ مغازه ای بازنیست فقط فروشگاهی بزرگ شبانه بازاست برای احتیاجات اظطراری .

خائنین به وطن حامی وپیشنهاددهنده اینگونه طرح هاهستند.کشورهای قانون مدارازاینگونه زیست هاندارندبه حفظ امنیت کشورشان اهمیت می دهند وبرای پول درآوردن ازهرراهی امنیت کشورشان رابه حراج نمی گذارند.

بخواهیم زیست شبانه را بازکنیم مثنوی هفتادمن می شود.

ازرمضان و مذهب سوء استفاده نکنیم احیای ماه رمضان ازقدیم درمساجدمحل بود وتاساعت 11شب تمام می شد وچون مساجدنزدیک خانه بود 5دقیقه بعدهمه درخانه هایشان بودندهمه احترام این شب ها راباخلوص نیت برخودواجب می دانستند می رفتنددعا بخوانند نه صدمن آرایش کنند ومردان هم به تماشای آنها مشغول باشند به بهانه دین دین مردم رانگیرید خداوندرحمان است اما درجایی که ازنام ورسم دین او سوء استفاده شود قهاراست .

3 هفته قبل

اخبار بیشتر