کودکی‌هایی که به یغما می‌رود!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. فرهنگ
کودکی‌هایی که به یغما می‌رود!

کودکی‌هایی که به یغما می‌رود!

همشهریخبرگزاری همشهری |
چهارشنبه۲۲خرداد یا ۱۲ ژوئن، به‌عنوان روز جهانی مبارزه با کار کودکان نام‌گذاری شده تا توجه همگان را به تلاش برای جلوگیری از کار کودکان به هرشکلی جلب کند.

به‌همین مناسبت، سه‌شنبه‌ی گذشته، بیست و یکم خرداد، «انجمن حمایت از حقوق کودکان» از پژوهشی با عنوان «یغمای کودکان» در تالار ایوان شمس رونمایی کرد؛ پژوهشی که به‌مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودک انجام شد.

این پژوهش با سرپرستی، «کامیل احمدی»، مردم‌شناس کشورمان، به کودکان زباله‌گرد اختصاص دارد. کامیل احمدی در صفحه‌ی اینستاگرام خود درباره‌ی این پژوهش می‌نویسد: «در شش‌ماه اخیر، افتخار سرپرستی پژوهشی کم‌نظیر را با عنوان یغمای کودکان داشتم. این پژوهش را به‌همراه تیمی جوان و پرتلاش و مشترکا با انجمن حمایت از حقوق کودکان انجام دادم و چه بسیار یاد گرفتم، متأثر شدم و در دل گریستم …

آیا از تجارت سودآور زباله که در دنیای امروز، طلای سیاه نام گرفته، چیزی می‌دانید؟ آیا می‌دانید زباله‌گردی از بدترین و آلوده‌ترین شکل‌های کار کودک است؟ آیا می‌دانستید کودکان زباله‌گرد مهاجر، همراه اعضای مذکر خانواده یا فامیل و به دور از فضای گرم‌خانه و دور از مادر و اعضای زن خانواده‌شان، درگودها، گاراژها، کوره‌های متروکه‌ی آجرپزی و در اتاق‌های کپرمانند و به دور از هرگونه امکانات شهری، بهداشت و تحصیل زندگی می‌کنند و در کنار زباله‌ها می‌خوابند؟ آیا می‌دانید به‌خاطر تنگناهای اقتصادی کشور، اخیرا کودکان ایرانی نیز وارد چرخه‌ی زباله گردی شده‌اند؟

کودک زباله‌گرد، مانند شبحی است که با لباس و صورت‌های کثیف در چند قدمی ما و به واسطه‌ی سیستم مدیریت شهری و بی‌مسئولیتی ما برای تفکیک زباله‌هایمان … دیده نمی‌شوند و …»

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

این محقق درباره‌ی انواع آسیب‌ها در اثر بریدگی می‌نویسد: «۷۳درصد این کودکان در حین کار در اثر بریدگی شیشه دست‌هاشان بریده و دچار آسیب شده‌اند.» کاش لااقل هنگامی که شیشه‌های شکسته را بین زباله‌ها می‌اندازیم به فکر این کودکان باشیم. خیلی از آن‌ها هیچ دستکشی به‌دست ندارند.

سایت اقتصادآنلاین سال گذشته دربارهی کودکان زبالهگرد نوشته بود این کودکان به طور میانگین ۱۰ ساعت و نیم در روز کار میکنند. برخی از آنها گاهی تا ۲۰ ساعت هم کار میکنند. کمرشان زیر بار زباله خم شده و جسم کوچکشان پر از بیماری است.

یک کارشناس محیط‌زیست هم دراین‌باره می‌گوید: «کارکردن کودک، درست نیست و هیچ منطق و عقل سالمی کارکردن کودکان را توجیه نمی‌کند؛ اما وقتی کاری از دست ما بر نمی‌آید، می‌توانیم به‌شکلی غیرمستقیم، به کودکان کار کمک کنیم. مثلا تا حد امکان، زباله‌های با ارزش مثل قوطی‌های شیر را کنار بگذارید و به دست این کودکان برسانید، شاید که کارشان آسان‌تر شود. البته اگر مأمور شهرداری برای جمع‌آوری زباله سراغتان را نمی‌گیرند. اگر امکان دارد حتما به آن‌ها شیر یا میوه‌ی تازه بدهید؛ چون ساعت‌های طولانی کار می‌کنند و از کمبود موادغذایی و کلسیم رنج می‌برند.» کد خبر ۴۴۳۷۵۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موسیقی متن فیلم پنج انگشت؛ برنارد هرمن

تابناکتابناک14 ساعت قبل
فیلم سینمایی «پنج انگشت / ۵Fingers» به کارگردانی جوزف ال. منکیه‌ویچ محصول سال ۱۹۵۲ کمپانی فاکس قرن بیستم است. در این فیلم جاسوسی، جیمز میسون، دانیل داریو، مایکل رنی، والتر همپدن، اسکار کارلویز، جان ونگراف، آلفرد زیسلر، ایوان تریسولت، کانستنتین شین، لرنس دابکین، لستر متیوز، مایکل پتی، نستور پایوا، ریچارد لو، اتو والدیس و استنلی لوگن مقابل دوربین نوربرت برودین بازی کردند. برنارد هرمن موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.

نقدی به وضع مد و لباس

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
یکی از نقد‌های جدی به وضعیت فرهنگی امروزمان موضوع مد و لباس است؛ حوزه‌ای که به نظر می‌آید رهای رهاستنقدی به وضع مد و لباسنقدی به وضع مد و لباسبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ یکی از نقد‌های جدی به وضعیت فرهنگی امروزمان درد و دل‌های مشترک بین مردم، تولیدکنندگان، کارشناسان، پژوهشگران و طراحان مد و لباس درباره حوزه‌ای است که به نظر می‌آید رهای رهاست. یکی از گلایه‌های جدی اغلب زنان جامعه که می‌خواهند در فضای عمومی با پوششی امن و مطابق با عقایدشان حاضر شوند و از طرفی به قانون هم احترام بگذارند این است که گشتیم نبود، نگردید نیست.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
محیا اسناوندی که تحربه بازی در سریال روزهای بهتر، نامه آخر، دستت را به من بده و فیلم سینمایی دم سرخ‌ها و همچنین اجرای صبح بخیر را داشته است، راهی خانه بخت شد. سرویس عکس و فلیم فردا: محیا اسناوندی که تحربه بازی در سریال روزهای بهتر، نامه آخر، دستت را به من بده و فیلم سینمایی دم سرخ‌ها و همچنین اجرای صبح بخیر را داشته است، راهی خانه بخت شد. بیوگرافی محیا اسناوندیمحیا اسناوندی متولد ۲۵ اردیبهشت ۱۳۶۹ در تهران، مجری استفارغ التحصیل فوق لیسانس رشته میکروبیولوژی می‌باشد، فعالیت خود را با مجری‌گری گروه کودک و نوجوان شروع کرد و حالا مجری، گوینده و بازیگر می‌باشدفعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۸۸ وقتی ۱۹ ساله بود با گروه اجتماعی شبکه تهران شروع کرد و یکسال بعد در سال ۸۹ وارد گروه کودک و نوجوان همین شبکه شداجرای برنامه مشترک خانوم اسناوندی به همراه مژده لواسانی در برنامه سه نقطه که اولین تجربه کاریش بود، باعث دیده شدنش شد سپس بعد از سال ۹۴ مجری‌گری برنامه شاخص و موفق بچه‌های مردم و سپس ترانه باران را نیز برعهده گرفتمحیا اسناوندی تیر ۹۸ خبر ازدواج خود را با متن زیر رسانه‌ای کرد: ورود شکوهمندانت به هستی من؛ عقد بستگی قلب و جسم و روحمون، دلبرانه‌ترین روز تاریخ زندگیم، مقارن شد با روز میلاد حضرت دلبر…. چشم بد دور که هم جانی و هم جانانی …همسرشان مجتبی کشاورز تهیه کننده برنامه‌های تلویزیونی می‌باشد

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

دوازده مینیاتور؛ روشن محمدکولیف

تابناکتابناک11 ساعت قبل

لاله‌زار: ابتذال موسیقی پاپ با امثال ابراهیم‌زاده

برترین‌هابرترین‌ها19 ساعت قبل
هفته کم رمق فرهنگ و هنر، یک ضدپیشنهاد در موسیقی و قطعه‌ای از محسن ابراهیم زاده، یک فیلم از نمایش خانگی به جای اکران که چیزی ندارد، یک خواندنی و یک بلیت برنده.

نظرها

اخبار بیشتر