دادستان کل کشور در همدان: حراست دستگا‌های اجرایی مانع فساد در وزارت‌خانه‌ها و ادارات شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
دادستان کل کشور در همدان: حراست دستگا‌های اجرایی مانع فساد در وزارت‌خانه‌ها و ادارات شود

دادستان کل کشور در همدان: حراست دستگا‌های اجرایی مانع فساد در وزارت‌خانه‌ها و ادارات شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
دادستان کل کشور گفت: ما انتظار داریم دستگاه های اجرایی و حراست آنها نیز نظارت لازم را بر وزارت‌خانه‌ها و ادارات و زیرمجموعه های خود داشته و جلوی فساد را بگیرند چراکه زیبنده نظام اسلامی نیست که فسادی در آن رخ دهد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، حجت الاسلام محمد جعفر منتظری ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب همدان اظهار داشت: این مراسم برای تکریم خدمتگذاری است که به مدت ۸ سال در این مسند ادای تکلیف کرده است.وی با بیان اینکه سنگرهای خدمتگزاری باید در بین مسئولان دست به دست شوند و برای کسی ماندگار نیستند، افزود: خوشا به حال مدیری که هنگام مدیریت خود به گونه‌ای عمل کند که هنگام رفتن، از خود نامی خوش به جای بگذارد مانند آنچه که امروز ما درباره آقای حمزه مشاهده کردیم.

داستان کل کشور با تاکید بر اینکه بعید می‌دانم پیام‌های قدردانی امروز مسئولان از خدمات شایسته جناب حمزه گزافه گویی باشد، گفت: ایشان باید خداوند را شاکر باشد که پس از ۸ سال خدمت، این گونه از او نام می‌برند.

وی تصریح کرد: آقای حمزه از مدیران خوب ما در دستگاه قضا هستند که اصرار بر بازنشستگی داشتند اما با اختیاراتی که داشتیم مانع از این کار شدیم و می‌خواهیم از ایشان در عرصه جامع‌تر استفاده کنیم.

منتظری با اشاره به اینکه مدیران باید تا جایی که از نظر فکری، بدنی و عملی توانایی دارند خدمتگزار نظام اسلامی باشند، گفت: سال‌ها پیش در چنین روزی یعنی در ۳۰خرداد سال ۶۰جریان آمریکایی- اسرائیلی نفاق علیه نظام اسلامی اعلام جنگ کرده و اقدام به جنایات میدانی و خیابانی کرد و پس از آن نیز با انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، سبب به شهادت رسیدن شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش ایشان شد.

وظیفه مسئولان دستگاه قضایی سنگین است چرا که باید مجری عدالت در جامعه باشند

وی با تاکید بر این که همانگونه که واقعه عاشورا به دلیل شهادت وجود نازنین سیدالشهدا علیه السلام و ۷۲ تن از یاران ایشان برای اسلام ضایعه‌ای بزرگ به شمار می‌آید، اظهار داشت: شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران با وفای انقلاب نیز برای نظام اسلامی بسیار گران بود هرچند شهادت آنها نتایج ارزشمند و بسیاری برای انقلاب داشت.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه ما به انقلاب بدهکاریم و هرچه تلاش کنیم نمی‌توانیم دین خود را ادا کنیم، ابراز کرد: جایگاه قضا از نظر اهمیت به گونه‌ای است که خداوند این جایگاه را تنها برای انبیا و اولیا قرار داده است بنابراین اگرچه مدیران بسیاری در نظام اسلامی مسئولیت دارند اما مسئولیت مسئولان دستگاه قضایی مضاعف است چراکه باید مجری عدالت در جامعه باشند.

وی با تاکید بر اینکه انتظار به حق مردم از دستگاه قضایی برای اجرای عدالت درست است و اگر ما در چرخشی درگیر مسائل نامناسب شویم تخلف کرده‌ایم، گفت: مسئولان دستگاه قضایی باید مراقب رفتار خود باشند چراکه با یک واسطه منصوب رهبر انقلاب به شمار می‌آیند و باید در چارچوبی که ایشان تعیین کرده‌اند، حرکت کنند.

منتظری افزود: رهبر معظم انقلاب در دیدار خود از مسئولان دستگاه قضایی خواستند که صددرصد انقلابی باشد بنابراین وای به حال ما اگر در این جایگاه خلاف امر ولی فقیه حرکت کنیم چرا که او ما را با این شرط به این وظیفه منصوب کرده است.

دستگاه قضایی با فسادهای هرچند اندک در درون این دستگاه نیز برخورد می‌کند

وی عنوان کرد: ما در دستگاه قضایی موظف هستیم تلاش کنیم تا پیش از مقابله با فساد در جامعه، به مقابله با فساد در درون خود دستگاه بپردازیم چرا که با دستمال آلوده نمی‌توان شیشه را تمیز کرد.

دادستان کل کشور با تاکید بر این که دستگاه قضا مصمم است نسبت به مبارزه فسادهای هر چند اندک در قوه قضاییه نیز برخورد کند، تصریح کرد: ما در این عرصه با هیچکس تعارف، تساهل و تسامح نداریم.

منتظری مطرح کرد: در طول سال گذشته در راستای مقابله با فسادهای شکل گرفته در قوه قضاییه۶۰ قاضی که مرتکب فساد اخلاقی و فساد مالی شده بودند، برکنار شدند، چرا که ما باید از حق و جایگاه ۱۱ هزار قاضی که در کشور در حال ارائه خدمات خالصانه به مردم هستند دفاع کنیم.

وی ابراز کرد: ما تصمیم داریم در درون دستگاه قضایی همانطور که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است سالم سازی دستگاه را مورد توجه قرار دهیم به همین دلیل معتقدیم در امر مبارزه با فساد تنها به ارائه آمارها و این که فلان اتفاق رخ داده یا فلان پرونده علیه فلان فرد تشکیل شده است اکتفا نکنیم.

یک مدیر خائن در وزارت نفت دستگیر شد

دادستان کل کشور از دستگیری یک مدیر متخلف در وزارت نفت خبر داد و اظهار داشت: این مدیر در حرکتی خائنانه مقدار زیادی ارز و دلار را به یک صرافی منتقل کرده بود تا بتواند آن را از کشور خارج کند اما دستگاه اطلاعاتی و قضایی توانست وی را هنگام خروج از کشور دستگیر کند.

خبری: برترین اخبار اجتماعی در ایران

وی عنوان کرد: ما انتظار داریم دستگاه‌های اجرایی و حراست آنها نیز نظارت لازم را بر وزارت‌خانه‌ها و ادارات و زیرمجموعه‌های خود داشته و جلوی فساد را بگیرند چراکه زیبنده نظام اسلامی نیست که فسادی در آن رخ دهد.

منتظری با بیان اینکه دستگاه قضا وظیفه دارد در چارچوب قانون و شرع با فساد در درون سازمان قضا و بیرون از این مجموعه مقابله کند، مطرح کرد: مردم هنگام برگزاری یک دادگاه، تنها پرونده‌های قطوری را می‌بینند که روی میزها قرار گرفته است در حالی که نمی‌دانند چه زحمتی برای جمع آوری اطلاعات این پرونده‌ها کشیده شده است.

دشمن با نفوذ و به کارگیری عناصر فاسد می‌خواهد نظام را از درون بپوساند

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه برخی از فسادهای رخ داده منشا نفسانیات دارند به همین دلیل ما باید مراقب خود باشیم تا درگیرمفاسد، تبانی و غیر نشویم، عنوان کرد: بخشی از فسادهای رخ داده به نفوذ دشمن در کشور باز می‌گردد چراکه آنها با نفوذ و به کارگیری عناصر فاسد تصمیم دارند همچون موریانه نظام را از درون بپوسانند.

وی با بیان اینکه همانطور که در چند روز گذشته شنیدید دستگاه اطلاعاتی ما توانسته از یک شبکه سری از افراد نفوذی دشمن را شناسایی کند، اظهار داشت: این اقدام سربازان اطلاعات در سازمان سیاه ولوله‌ای ایجاد کرده است چرا که توانستند اسنادی درباره افرادی که در اقصا نقاط جهان توسط سیاه به کار گرفته می‌شوند را کشف کنند.

گسترش فساد اخلاقی از حربه‌های دشمن است/ دستگاه قضایی در برخورد با بی‌حجابی کوتاه نمی‌آید

منتظری با تاکید بر اینکه برخی جاسوسان دشمن حتی با چهره‌های مذهبی وارد دستگاه‌های مختلف می‌شوند تا بتوانند به نظام اسلامی ضربه وارد کنند، مطرح کرد: گسترش فساد اخلاقی از حربه‌های دشمن است مانند آنچه که امروز در عرصه بی حجابی مشاهده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه افرادی که مقید به موازین شرعی نیستند باید بدانند قانون به حریم خصوصی آنها در منزل شان احترام می‌گذرد اما وقتی که پایشان را از منزل بیرون می‌گذارند باید ضوابط قانونی را رعایت کنند، اظهار داشت: سیاست ما در برخورد با این گونه افراد رفتارقهری نیست اما برخی افراد هستند که جسارت را به حد رسانده و اقدام به کشف حجاب می‌کنند مانند آنچه که چند روز پیش در رابطه با کشف یک خانم در مجمع عمومی رخ داد.

وی با بیان اینکه نظام اسلامی تصمیم دارد با استفاده از قضایی و دیگر ضابطانی که ما را یاری می‌کنند، با این گونه مفاسد در مجامع عمومی برخورد کند و در این مسیر نیز کوتاه نمی‌آیند، تصریح کرد: تاکید ما این است که افراد خودشان قوانین را رعایت کنند و بدانند که در غیر این صورت دستگاه قضا کوتاه نمی‌آید و با موضوع بی حجابی و بدحجابی و هر گونه عمل خلاف ارزش‌های دینی برخورد می‌کند.

منتظری با اینکه دادستان وظیفه مهم رسیدگی به تظلم خواهی، تکریم ارباب رجوع، رعایت حقوق شهروندی، توجه به حقوق عامه و نظارت بر دادسراها را برعهده دارد، مطرح کرد: ما از کارمندان خود و قضاتمان در دستگاه قضایی می‌خواهیم هنگام مراجعات شهروندان برخورد شایسته و در شان یک نظام اسلامی با آنها داشته باشند.

دادستان‌های کشور از حقوق عامه دفاع کنند

وی ابراز کرد: در بحث حقوق شهروندی نیز توجه به روند رسیدگی درست به پرونده‌ها تا احقاق حقوق فرد موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا فرد اگر نتوانست به دلیل عدم ارائه اسناد مناسب به حقوق خود برسد، بداند دستگاه قضا در این باره کوتاهی نکرده است.

دادستان کل کشور تصریح کرد: توجه به حقوق عامه موضوعی است که باید از سوی دادستان به صورت جدی پیگیری شود و در صورت نیاز برای رفع مشکلات با دستگاه مربوطه جلسات لازم را برگزار کند تا حقی از مردم ضایع نشود.

وی با بیان اینکه ما مدعی العموم هستیم و باید از حقوق مردم دفاع کنیم، ابراز کرد: باید مشکلات مردم در بخش حقوق عامه را پیگیری کنیدتا از طریق مسئولان مربوطه مشکل حل شود اما اگر دیدید کوتاهی رخ داد، برخورد قضایی کنید.

منتظری در باره نظارت بر دادسراها نیز عنوان کرد: نظارت و سرکشی بر دادیارها، پرونده‌ها، بررسی عملکرد آن دستگاه و افراد باید توسط دادستان انجام شود هر چند می‌دانم کار بسیار سنگینی است اما این یک وظیفه‌ای است که قانون بر دوش ما نهاده شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
زن جوان که متهم است شوهر سالخورده و نابینایش را کشته دیروز پای میز محاکمه جرمش را انکار کرد و مدعی شد شوهرش احتمالا از بلندی به پایین سقوط کرده و فوت شده است. پدرم چند سال قبل ملکی را به نامادری صلح کرده بود و آن‌ها سر این موضوع با هم اختلاف داشتند. من شک ندارم او آخرین بار با پدرم درگیر شده و او را از بلندی به پایین پرت کرده است. سپس زن جوان در جایگاه ویژه ایستاد و منکر اتهام قتل شد. وی درباره تماس هایش با مرکز مشاوره قوه قضاییه نیز گفت: من سوالات را درباره فوت شوهر مطرح نکرده بودم.

کاهش دما در استان‌های ساحلی دریای خزر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرتضی ضرابی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ درباره آخرین وضعیت جوی کشور افزود: هوای گرم غالب نقاط کشور را دربرگرفته و در یکی دو روز آینده نیز ماندگار خواهد بود، اما در استان‌های ساحلی دریای خزر با شمالی شدن سوی جریانات هوا از فردا بعدازظهر شرایط برای کاهش دما در این استان‌ها کاملا مهیا می‌شود و این کاهش دما سه شنبه و بامداد چهارشنبه در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و حتی اردبیل حس می‌شود. وی گفت: رگبار‌های تابستانی عمدتا در ساعات بعدازظهر رخ می‌دهد و شرایط آن در بخش‌های شمالی و غربی استان هرمزگان، جنوب استان کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان و بخش‌های جنوبی و شرقی استان فارس کاملا مهیاست و می‌تواند منجر به سیلابی شدن رودخانه‌ها شود بنابراین توصیه می‌کنیم از توقف در حاشیه رودخانه‌ها خودداری شود. ضرابی گفت: ​ وزش باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان کماکان در نوار شرقی کشور حاکم است، به ویژه جنوب خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان را تحت تأثیر قرار می‌دهد به طوری که سرعت وزش باد در زابل و ایرانشهر زیاد شده و به ۱۱۰ کیلومتر در ساعت نیز می‌رسد. کارشناس هواشناسی افزود: پیش بینی می‌کنیم با افزایش سرعت وزش باد در بخش‌هایی از استان‌های قم، مرکزی و جنوب استان تهران در ساعات بعدازظهر کیفیت هوا در این استان‌ها کاهش یابد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه به اعزام چند گروه بازرسی به مناطق مختلف کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در دست اندازی به منابع طبیعی، صاحبان قدرت و ثروت با ارتباطات ناسالم و اعمال نفوذ، در اراضی مختلف تغییر کاربری‌های غیرمجاز داده‌اند و مجوز‌هایی صادر شده که همه قابل بررسی است و انجام خواهد شد. وی در ادامه گفت: با روی گشاده با مردم مواجه شدن و مردمی بودن، وظیفه همه مدیران و مسئولان است تا مردم احساس کنند قبل از اینکه در‌ها باز باشد، با روی باز روبرو هستند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای ائمه جمعه کشور محور‌هایی داشت و نه فقط امامان جمعه بلکه همه ما و همه مدیران در سراسر کشور مخاطب این رهنمود‌ها هستیم و یکی از این موارد، گشاده رویی با مردم است. رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت امیدآفرینی در جامعه گفت: این مسئله در رفتار قضایی، اداری و نظارتی مجموعه قضایی باید برای همه مردم امیدآفرین باشد و مردم احساس کنند ظالم به کیفرش می‌رسد و دستگاه قضایی از حق مظلوم دفاع می‌کند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی درباره تاثیر نپذیرفتن از صاحبان قدرت و ثروت افزود: این مسئله برای همه مدیران به ویژه مسئولان قوه قضاییه مهم است. وی به اعزام چند گروه بازرسی به مناطق مختلف کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در دست اندازی به منابع طبیعی، صاحبان قدرت و ثروت با ارتباطات ناسالم و اعمال نفوذ در اراضی مختلف تغییر کاربری‌های غیرمجاز داده‌اند و مجوز‌هایی صادر شده است که همه قابل بررسی است و انجام خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست، محمدرضا قادری افزود: شبکه IT و امکانات لجستیکی و حمل و نقل گسترده در کنار نیروی انسانی متخصص در سراسر کشور، آماده همکاری با کسب و کار‌های نوپا و خلاق در ارایه خدمات و سرویس‌های متنوع پستی است. وی با اشاره به اینکه سکوی تجارت الکترونیک پست (ستاپ) به عنوان یک سکوی ملی، به دنبال رقابت با سایر کسب و کار‌ها نیست، تصریح کرد: در برنامه تحول دیجیتال، شرکت ملی پست ماموریت اصلی خود را پرکردن خلا‌های موجود در تامین نیاز‌های بازار تعریف کرده است. این عضو هیئت مدیره با تاکید بر اینکه، امروزه زنجیره ارزش فقط ارایه خدمات لجستیک نیست، اظهار داشت: در ماموریت جدید، به دنبال بازتعریف نقش سنتی پست، متناسب با گسترش عرصه تجارت الکترونیک در سطح داخلی و خارجی هستیم. وی شکل گیری کسب و کار‌های استارت آپی خلاق و توانمند در کشور و تامین بخشی از نیاز مشتریان توسط آن‌ها را یادآور شد و افزود: با اجرای ستاپ و اشتراک گذاری ظرفیت‌های پست، عرصه تامین نیاز‌های مشتریان و ارزش آفرینی هم برای کسب و کار‌های خصوصی و هم شبکه پستی کشور گسترده‌تر می‌شود. وی با اشاره به اینکه اجرای مدل اقتصاد دیجیتالی، یک مدل سلیقه‌ای در شرکت ملی پست نیست، افزود: امروزه در تمامی شرکت‌های موفق دنیا از جمله شرکت‌های پست، این مدل کسب و کار به عنوان یک رویکرد استراتژیک، مورد استفاده قرار گرفته است. عضو هیئت مدیره دغدغه کسب و کار‌های بخش خصوصی در همکاری با بخش دولتی به دلیل تغییر رویکرد‌ها و خط مشی‌ها متناسب با تغییرات مدیریتی را مهم برشمرد و گفت: در اجرای طرح تحول دیجیتال پست، به دنبال بالابردن سطح کیفی بازگشت ناپذیر ارایه خدمات هستیم و این می‌تواند بزرگترین تضمین همکاری با بخش خصوصی باشد. وی مخاطب پست را همه مردم در مناطق مختلف کشوردانست و افزود: شرکای پست تنها استارت آپ‌های بزرگ و مطرح نیستند بلکه از همکاری با تمامی تولیدکنندگان و عرضه کنندگان خرد و کلان کالا و خدمات در کشور استقبال می‌کنیم.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- «عصر جدید» مسابقه استعداد یابی که احسان علیخانی، آن را برای شبکه سه تلویزیون ساخته است این روزها بسیاری از نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. رویا نونهالی، آریا عظیمی نژاد، سیدبشیر حسینی و امین حیایی داوران این برنامه هستند. در آخرین رای گیری این برنامه حدود ۷ میلیون نفر شرکت کرده بودند و نفر برنده حدود ۴ میلیون ۳۰۰ هزار رای آورد. حالا می‌خواهیم در ۹۰ دقیقه گفت‌وگو در مورد این برنامه با هم گفت‌‌وگو کینم. ۱- برنامه عصر جدید را نگاه می‌کنید؟ ۲- نظر شما درباره داورهای این برنامه چیست؟ نظرهای آنها را تخصصی می‌دانید؟ ۳- اگر استعدادی دارید، حاضرید در این برنامه شرکت کنید؟ ۴- مهم‌ترین نقطه قوت و ضعف این برنامه چیست؟ زمان این گفت‌وگو ۹۰ دقیقه است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، متن این پیام بدین شرح است: فرهنگ ایثار و شهادت همواره تقویت‌کننده عزم راسخ و استوار ملت انقلابی و با بصیرت ایران اسلامی و الهام‌بخش هویت دینی و ملی ما بوده است. نعمت عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران، مرهون خون پاک شهیدان و مجاهدت‌های مخلصانه آن عزیزان و ایثارگران از آغازین روز‌های انقلاب اسلامی تاکنون بوده و یقینا بزرگداشت و تعظیم جایگاه سترگ شهیدان والامقام شکرگزاری این نعمت است. بازگشت پیکر مطهر شهید دلاور و شجاع ارتش اسلام حسین ادبیان فرمانده غیور یگان نیروی مخصوص لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه که در مقاومت‌های قصرشیرین، سرپل ذهاب و در عملیات‌های تنگ حاجیان و بازی‌دراز نقش مؤثر و محوری داشت، باعث شعف خانواده و مردم شهیدپرور و مقاوم کرمانشاه است. سلام و درود بیکران خداوند سبحان و رحیم به روح بلند و جاودان آن شهید عزیز که در ایام سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) تفحص و در ایام سالروز شهادت حضرت امام جواد (ع) تشییع می‌شود و در جوار همرزمان شهیدش آرام می‌گیرد. اینجانب بازگشت غرورآفرین و افتخارآمیز پیکر پاک و مطهر شهید سرافراز اسلام حسین ادبیان را به شما خانواده صبور و متدین و به مردم شریف و مقاوم کرمانشاه تبریک و تسلیت عرض نموده و از خداوند منان همنشینی با حضرت سیدالشهدا (ع) را برای آن شهید مسالت دارم. رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدسسرتیپ بسیجی دکتر بهمن کارگر

نظرها

اخبار بیشتر