ملخ‌ها در حال پیشروی به خاک ایران/ تخصیص اعتبار سیل ایلام برای مبارزه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. اجتماعی

ملخ‌ها در حال پیشروی به خاک ایران/ تخصیص اعتبار سیل ایلام برای مبارزه

انتخابخبرگزاری انتخاب |
رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام در نشست ستاد مدیریت بحران با موضوع مبارزه با ملخ‌های صحرایی که به نقاط مرزی استان ایلام در منطقه دهلران وارد شده‌اند، گفت که برای نابودی این ملخ‌ها به همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله محیط زیست برای جلوگیری از مسمومیت احتمالی وحوش منطقه و نیز به کمک مرزبانی و دانشگاه علوم پزشکی برای جلوگیری از مسمومیت احتمالی جمعیت انسانی و منابع غذایی و آبی نیازمندیم.
ملخ‌ها در حال پیشروی به خاک ایران/ تخصیص اعتبار سیل ایلام برای مبارزه - 0

نشست ستاد مدیریت بحران با موضوع مبارزه با ملخ‌های صحرایی که به نقاط مرزی استان ایلام در منطقه دهلران وارد شده‌اند، برگزار و در آن تاکید شد زمان طلایی برای مبارزه با این پدیده ۲ هفته است.

به گزارش ایسنا، سید محمد تراب میری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام در این نشست اظهار کرد: در گام اول ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای تهیه تجهیزاتی چون نیروی انسانی، سم و دستگاه سم پاش مورد نیاز است.

وی ادامه داد: برای نابودی این ملخ‌ها به همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله محیط زیست برای جلوگیری از مسمومیت احتمالی وحوش منطقه و نیز به کمک مرزبانی و دانشگاه علوم پزشکی برای جلوگیری از مسمومیت احتمالی جمعیت انسانی و منابع غذایی و آبی نیازمندیم.

میری با اشاره به اینکه وضعیت موجود و نیازهای استان برای مبارزه با افت ملخ به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شده، از دستگاه‌های مختلف خواست در تأمین خودروهای کمک فنردار از نوع پیکاپ برای نصب دستگاه سم پاش بر روی این دستگاه‌ها همکاری لازم با سازمان جهاد کشاورزی داشته باشند.

شناسایی سه کانون آلوده به ملخ صحرایی در دهلران

سیامک بیگی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی ایلام هم در این نشست، اظهار کرد: تاکنون سه کانون آلوده در «شرهانی»، «موسیان» و «فکه» شناسایی شده ولی حجم اصلی کانون در آن سوی مرز و در خاک عراق واقع شده که هر لحظه حرکت این حشرات به سوی نوار مرزی ما نزدیک‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مناطق آلوده فاقد مسیر ماشین رو است و باید با هواپیمای سمپاش و نیروی انسانی از طریق هوا و زمین منطقه را سم پاشی کرد و برای این منظور در صدد اجاره دستگاه‌های سم پاش به کشاورزان هستیم، تصریح کرد: برای پاکسازی منطقه ۵۰۰۰ لیتر سم خالص بدون آب نیاز است که در حال حاضر سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام ۷۰۰ لیتر سم دارد و درخواست سم مورد نیاز به وزارت خانه داده شده است.

ظاهرا عراق برنامه‌ای برای مبارزه با ملخ‌ها ندارد

مجید عسگری، فرماندار دهلران نیز گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده بیشترین حجم ملخ در ناحیه زبیدات عراق است که دولت عراق باید برای مبارزه با این حشرات مهاجم اقدام کند چرا که ملخ‌های وارد شده به دهلران، نسل دوم و حاصل تخم‌ریزی ملخ‌های بالغ در عراق است.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

وی گفت: از تمام هنگ‌ها و پاسگاه‌های مرزی خواسته شده که حرکات و جهت پرواز ملخ‌ها را به صورت روزانه، پایش و رصد و به فرمانداری و مرزبانی گزارش دهند تا مسیر حرکت این حشرات تیز پرواز گم نشود.

اختصاص ۳ میلیارد ریال اعتبار اولیه برای مقابله با ملخ‌ها از محل اعتبار سیل

قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار ایلام نیز گفت: سه میلیارد ریال از محل اعتبارات تخصیصی سیل، در گام اول برای مبارزه و مهار ملخ‌های صحرایی وارد شده به نوار مرزی استان ایلام در شهرستان دهلران تا فردا یا شنبه به حساب سازمان جهاد کشاورزی استان واریز می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مبارزه با این ملخ‌ها با توجه به حجم بالای خسارت‌هایی که به اراضی ملی و کشاورزی وارد می‌کنند باید در اولویت و دستور کار سازمان جهاد کشاورزی و همه دستگاه‌های مرتبط با موضوع قرار بگیرد، تصریح کرد: در این زمینه ایلام محدودیت مالی و تجهیزاتی دارد و برای موفقیت در مبارزه با این پدیده با وزارت جهاد کشاورزی، امور خارجه و ستاد بحران برای رسیدگی به مهار زودهنگام و به موقع ملخ‌های صحرایی رایزنی خواهد شد.

سلیمانی همه دستگاه‌های استان ایلام را به همکاری با سازمان جهاد کشاورزی در زمینه‌های مختلف چون تأمین نیروی انسانی و ماشین‌های کمک فنردار مکلف کرد و به همه دستگاه‌های مرتبط با موضوع نیز دستور آماده باش و پایش لحظه‌ای مرز تا زمان مهار کامل ملخ‌ها داد.

وی با بیان اینکه هجوم ملخ‌ها یک افت و بلای طبیعی است، گفت: امسال به خاطر شرایط مناسب جوی، بارش‌های مطلوب باران، تراکم در رویش گیاهان و افزایش منابع آبی حوضچه‌ها و رودخانه‌ها به سمت ایران سرازیر شده‌اند و باید از طغیان آنها جلوگیری شود.

سلیمانی دشتکی یادآور شد: با توجه به شرایط اقتصادی کنونی کشور همچون دیگر بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله باید همه دستگاه‌ها و نهادها برای نابودی این ملخ‌ها و پاکسازی مناطق آلوده با هم بسیج شوند.

در روز ۲۶ خرداد، ورود اولین گروه از ملخ‌های صحرایی به مناطق مرزی ایلام ثبت شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برنابرنا1 روز قبل
دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود؛ طبق این تحقیقات پیرامون راه‌های سریع کاهش وزن وقتی شما رنگ بشقابتان را تغییر می‌دهید، توجه شما به این تغییر رنگ جلب شده و میزان غذای کمتری را نوش جان می‌کنید.

وزش باد شدید و وقوع روان‌آب در شرق کشور

مهرمهر23 ساعت قبل
طبق گزارش هواشناسی در سرخس هوا از ۵۰ درجه کاهش یافته و در شمال کشور بارش باران خواهیم داشت و بارش‌های جنوب شرق کشور در حالت هشدار است و احتمال وقوع روان‌آب و برخورد صاعقه وجود دارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
حسین شهبازی گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشاندهنده افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح امروز (۳۱ تیر) به دلیل کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها است. او با بیان اینکه با تغییر شرایط جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش میزان ابرناکی و وزش باد شدید به بزرگی بالاتر از ۸ متر بر ثانیه انتظار می‌رود، ادامه داد: از این رو در برخی ساعات احتمال خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق وجود دارد. شهبازی افزود: با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها به ویژه ذرات معلق در بعضی ساعات امروز (۳۱ تیر) وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه به‌تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در ساعات پایانی امروز و تداوم آن تا فردا (۱ مرداد)، در برخی ساعات صبح شرایط برای افزایش موقتی آلاینده‌ها فراهم می‌شود، گفت: همراه با افزایش میزان ناپایداری جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش ابر و وزش باد انتظار می‌رود. شهبازی در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته تهران منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۴ در شرایط سالم قرار داشت، اظهار کرد: کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۶۸ همچنان در شرایط سالم است.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست، پیرو انتشار مطلبی مبنی بر سوءاستفاده از نام و اعتبار این شرکت برای فروش کالا و خدمات و ایجاد شائبه دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی پست، هرگونه همکاری با چنین مجموعه‌هایی رد شد. شرکت پست همچنین از مردم و بخش‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی خواسته است پیش از خرید، انعقاد قرارداد یا مشارکت، از صحت اطلاعات ارائه شده مطمئن شوند و موارد را از این شرکت استعلام کنند.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
پسر میترا استاد امروز پیراهن خود را که به هنگام روبه رو شدن با صحنه قتل مادرش به تن داشت، به دادگاه آورد. وی لحظاتی پیش برای پاسخ به سوالات قاضی در جایگاه قرار گرفت.

تاریخ‌گردی با فیس‌اپ / اگر زنده می‌ماندند، چه شکلی می‌شدند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
عصر ایران؛ محسن ظهوری این روزها پیر کردن صورت با اپلیکیشن فیس‌اپ، محبوب شده؛ بهانه‌ای برای ما، تا با چندتایی از شخصیت‌های تاریخ آشنا شویم. شخصیت‌های تاثیرگذار در سیاست و هنر که جوانمرگ شده‌اند و تا امروز، حداقل ۴۰ سال از مرگ آن‌ها گذشته است. میرزاده عشقی، احمدشاه قاجار، پروین اعتصامی، حسین فاطمی، مرتضی کیوان، داریوش رفیعی، منصور قندریز، فروغ فرخزاد، غلامرضا تختی، صمد بهرنگی، خسرو گلسرخی، بیژن جزنی، علی شریعتی و پرویز فنی‌زاده از جمله مشهورترین شخصیت‌های تاثیرگذار حوزه خود هستند که زود از دنیا رفتند و پیری آن‌ها را ندیدیم. شاید اگر زنده می‌ماندند، همین شکلی را داشتند که فیس‌اپ می‌گوید.

نظرها

اخبار بیشتر