از اجلاس شانگ‌های بوی معجزه نمی‌آید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سیاسی
از اجلاس شانگ‌های بوی معجزه نمی‌آید

از اجلاس شانگ‌های بوی معجزه نمی‌آید

ایمناخبرگزاری ایمنا |
یک تحلیلگر روابط بین الملل گفت: هدف دیپلماسی عمومی، دیپلماسی سران، ملاقات با رهبران آسیایی و تبادل نظر و تعدیل فشارهای غرب به ویژه آمریکا علیه ایران است، آیا اینکه این دیپلماسی چقدر می‌تواند موفقیت آمیز باشد خود دارای اما و اگرهای زیادی است.

به گزارش خبرنگارایمنا، پس از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران، حسن روحانی با سفر به بیشکک قرقیزستان و حضور در اجلاس شانگهای ضمن دیدار با سران کشورهای آسیایی حاضر در این اجلاس، به تبیین و تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسائل منطقه‌ای، برجام و روابط اقتصادی با کشورهای عضو اجلاس شانگهای پرداخت؛ در همین زمینه علی امیدی کارشناس مسائل سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، به بررسی اهمیت حضور ایران در این رویداد آسیایی و میزان اثر بخشی روابط ایران با کشورهای شرقی پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

اهداف اولیه سازمان شانگهای امنیتی بود

اجلاس شانگهای به صورت دوره‌ای تشکیل می‌شود که اعضای اصلی و ناظر به این اجلاس دعوت شده و آخرین جلسه تشکیل این اجلاس آسیایی در خردادماه سال جاری در بیشکک قرقیزستان بود.

سازمان آسیایی شانگهای بیشتر با اهداف سیاسی و امنیتی ایجاد شد، این سازمان درابتدا با نام گروه پنج شروع به فعالیت کرد که بعدها به اجلاس شانگهای تغییر نام یافت و درحال حاضر این سازمان یازده عضو اصلی و ناظردارد که هدف از ایجاد آن بیشتر برای مهار بحران‌های سیاسی، قومی، مرزی و مقابله با تروریسم است ولی در ابتدا هدف اولیه این سازمان، اهداف امنیتی بوده است؛ دراین اجلاس دو قدرت برتر آسیایی چین و روسیه هم حضور داشتند.

قصد کشورهای آسیایی و بنیان گذاران این سازمان به وجود آوردن نهادی شبیه اتحادیه اروپا ست

وی خاطر نشان کرد: ایران سالها به دنبال عضویت در این سازمان آسیایی بود، اعضا دغدغه‌های مشترک امنیتی در حوزه آسیای مرکزی، چین و روسیه را مورد بررسی قرارداده ولی به مرور زمان فعالیت‌های اقتصادی هم به کارکردهای این سازمان اضافه شد که اعضا به همکاری و همگرایی اقتصادی برسند، اما باید به این نکته اعتراف کرد که قصد کشورهای آسیایی و بنیان گذاران این سازمان به وجود آوردن نهادی شبیه اتحادیه اروپاست که در دراز مدت مانند این اتحادیه بین کشورهای آسیایی هم پیمانی، هم پیوندی و همگرایی ایجاد شود و با توجه به وجود آمدن این همگرایی و با داشتن یک هدف جهانی در یک مقابله صریح با یک جانبه گرایی آمریکا ایستادگی کنند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه در نظر اعضای این سازمان اگر کشورهای آسیایی و منطقه‌ای منسجم باشند، بهتر می‌توانند در مقابل یکه تازی و یک جانبه گرایی آمریکا مقاومت کنند افزود: این سازمان آسیایی اهمیت زیاد و قابل توجهی دارد به این دلیل که ۴۵ درصد از جمعیت، ۲۵ درصد از اقتصاد و ۲۳ درصد از خاک جهان را به خود اختصاص داده است. این اعداد مهم نشان می‌دهند که این سازمان دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی است و تا زمانی که این ظرفیت‌ها تکمیل و برای این کشورها آماده بهره برداری شوند زمان بر خواهد بود.

اجلاس بیشکک دیپلماسی عمومیو دیپلماسی سران

این استاد دانشگاه گفت: با توجه به فشارهایی که از سوی آمریکا متوجه جمهوری اسلامی ایران است، آقای روحانی و دولتش از این فرصت برای افزایش دیپلماسی عمومی و دیپلماسی سران استفاده و دراین اجلاس شرکت کردند و با تعدادی از رهبران آسیایی از جمله اردوغان ریس جمهور ترکیه، امیرقطر و چندتن ازنمایندگان افغانستان ملاقات داشت. وی گفت: هرچند که رئیس جمهور ایران به عنوان عضو ناظر به این اجلاس دعوت شده بود، اما ادبیات دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای ست که با رهبران اصلی و قدرتمند این سازمان ملاقات داشت و از اجلاس بیشکک وارد تاجیکستان شده تا در اجلاس سیکا و مجمع تعامل آسیایی شرکت کنند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

از اجلاس شانگ‌های بوی معجزه نمی‌آید - 11

دیپلماسی ایران، نگاه به شرق

این تحلیلگر مسائل بین المللی با بیان اینکه هدف دیپلماسی عمومی، دیپلماسی سران، ملاقات با رهبران آسیایی و تبادل نظر و تعدیل فشارهای غرب به ویژه آمریکا علیه ایران است، افزود: اینکه این دیپلماسی چقدر می‌تواند موفقیت آمیز باشد خود دارای اما و اگرهای زیادی است، هرچند که از این اجلاس بوی معجزه نمی‌آید؛ دیپلماسی آقای روحانی در راستای دیپلماسی نگاه به شرق است که در دولت‌های گذشته به ویژه دولت آقای احمدی نژاد خیلی برجسته بود هر چند از زمان تأسیس جمهوری اسلامی ایران با توجه به شعار «نه شرقی و نه غربی» وزارت خارجه، اما گرایش ایران بیشتر به سمت شرق بوده است.

کشورهای آسیایی دچار بلوف هویتی

وی خاطرنشان کرد: به دلیل فشارهای آمریکا در برنامه هسته‌ای، تمایل ایران به سوی کشورهای روسیه و شرق آسیا بیشتر شده است و با توجه به گرایش به سوی این کشورها و غرب گریزی ایران، حرف دولت مردان جمهوری اسلامی ایران این است که غرب از همکاری با ایران ابا دارد، پس ایران به سمت شرق و کشورهای شرقی گرایش نشان می‌دهد، اما آیا این دیپلماسی متمایل به شرق چقدر موفقیت آمیز بوده؟ خود اما و اگرهای زیادی دارد.

متأسفانه کشورهای شرقی دارای یک انسجام هویتی مشخصی نیستند، ولی کشورهای غربی انسجام هویتی مشخصی دارند. اینکه کشورهای شرقی دارای انجسام هویتی همگون نیستند یک مشکل است که تبدیل به یک بلوف هویتی شده ولی احساس می‌شود که تمایل روسیه برای این که خود را یک کشور غربی بداند بیشتر است.

آمریکا یک مزاحم جدی وموثر است

این استاد دانشگاه تاکید کرد: باتوجه به این ملاحظات کشورهای شرقی رابطه اقتصادی خیلی موجهی با آمریکا دارند، در حالی که در چند سال اخیر رابطه اقتصادی چین و آمریکا به علت وضع تعرفه‌های آمریکایی شکر آب شده اشت، اما ارتباط سایر کشورهای آسیایی و حجم روابط اقتصادی با آمریکا بسیار قابل توجه است. آمریکا با داشتن آخرین تکنولوژی‌ها در جهان کشور برتر اقتصادی و نظامی است و کشورهای آسیایی نمی‌خواهند فرصت ارتباط داشتن با آمریکا را از دست بدهند، از طرف دیگر آمریکا یک مزاحم جدی و موثر است. این کشور از طریق سیاست‌های ایجاد تعرفه، مزاحمت سیاسی، یا محدودیت‌های تاریخی و یا انواع تحریم باعث این مزاحمت‌ها شده و کشورهای در حال توسعه یا پیشرفته که نیاز جدی به ارتباط با آمریکا دارند نمی‌خواهند باعث تحریک این کشور شده، از این جهت ایران نمی‌تواند روی کمک و دیپلماسی این کشورها برای منافع امنیتی خود چندان حسابی باز کند، همانطوی که تا کنون این کشورها هیچ گونه کمکی به ایران نکرده‌اند. این موارد براساس مشاهدات و نشانه‌های میدانی کاملا قابل تأیید است.

روسیه هم بنیه‌ی اقتصادی قوی ندارد که بتواند در مقابل تحریم‌های آمریکا نسبت به ایران مقاومت کند؛ مجموعه این دلایل دست به دست هم داده تا انتظارمعجزه از اجلاس شانگهای نداشته باشیم.

گفت‌وگواز: آناهید بیدکانی بختیاروند- خبرنگار سرویس سیاسی ایمنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتشار فیلم رصد ناو «باکسر» توسط پهپاد نیروی هوافضای سپاه/ یک دروغ دیگر در کارنامه ترامپ

الفالف22 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۲۹ تیر ۱۳۹۸، ۰۰:۰۶ ۳۹۸۰۴۲۹۰۰۵به گزارش فارس، در پی وعده داده شده برای ارائه تصاویر پهپادهای نیروی هوافضای سپاه از ناو آمریکایی «یو اس اس باکسر» که مدعی سرنگون کردن پهپاد ایران در روز پنج شنبه و در تنگه هرمز شده بود، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اولین تصاویر مرتبط با این ماجرا را برای اثبات این دروغ امریکایی رسانه‌ای کرد. بنا به این گزارش، با اشراف اطلاعاتی نیروهای مسلح، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی روز گذشته (پنجشنبه ۲۷/ ۴/ ۹۸) حین اجرای مأموریت‌های جاری، ورود ناوچه امریکایی «یو اس اس باکسر» و ۵ فروند شناور همراه را به طور کامل و از لحظه ورود به تنگه هرمز، به مدت سه ساعت تحت رصد کامل و نظارت دقیق داشته است و در این مدت پایگاههای پهپادی خودی، هیچ گونه اقدام غیرمتعارف و تهدید کننده‌ای از سوی نیروهای تروریستی آمریکا در ناو مذکور را ثبت و مشاهده نکرده‌اند. بر این اساس طرح ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی در تنگه هرمز بدون ارائه هیچ سندی بیش از پیش دروغ و بی پایه و اساس بودن اظهارات مقامات آمریکایی در این خصوص را آشکار و اثبات کرد.

ورود نفتکش انگلیسی به لنگرگاه بندرعباس

مهرمهر11 ساعت قبل

حرف‌های عجیب پسر ترامپ، سوژه‌ خنده‌ی کمدین معروف + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، پس از آن که اریک ترامپ، پسر رئیس جمهور آمریکا در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد ۹۵ درصد مردم این کشور از پیام‌های توئیتری نژادپرستانه پدرش علیه زنان دموکرات کنگره حمایت می‌کنند، کمدین معروف آمریکایی به صحبت‌های وی واکنش جالبی نشان داد. بیشتر بخوانید: ادعای پسر ترامپ: ۹۵ درصد مردم آمریکا حامی پیام‌های پدرم علیه زنان دموکرات کنگره هستندانتهای پیام/واکنش جالب کمدین معروف به صحبت‌های پسر ترامپ + فیلم
ایلناایلنا11 ساعت قبل
ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه با تأکید بر عدم تمایل به ورود به جنگ با ترکیه به رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات کل منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه تأکید کرد که خواهان جنگ با ترکیه نیست اما به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که در صورت حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات، آتش جنگ سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت. «مظلوم عبدی»، ‌ فرمانده کل نیروهای دموکرات سوریه در مصاحبه با روزنامه کرد زبان «ازگو پلتیکا» در هلند اعلام کرد که شرایط کاملا فراهم است و نیروهایش آماده مقابله با تحریک‌­ها و توطئه­‌های دولت ترکیه هستند که نیروهای فراوانی را در مرزهای شمال سوریه بسیج کرده است. وی تأکید کرد که امکان ندارد حادثه «عفرین» در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، اگر ارتش ترکیه قصد حمله به یکی از مناطق ما را داشته باشد، جنگ بزرگی برافروخته خواهد شد. عبدی گفت: ‌ «فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه، کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش از جمله آمریکا و فرانسه را در جریان تصمیم­‌های خود قرار داده است.» وی تأکید کرد که وقوع چنین جنگی قطعا به بروز درگیری داخلی دوم در سوریه منجر شده و تا خروج ترکیه ادامه خواهد داشت.

اقدام رژیم بحرین در استخدام یک عضو القاعده برای ترور شیعیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دولت بحرین می‌گوید ادعای این عضو سابق القاعده جعلی است. خبرنگار الجزیره انگلیسی گزارش داد سرکوب‌های خشونت آمیز دولت بحرین علیه تظاهرات شیعیان در ماه مارس سال ۲۰۱۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. دولت بحرین اعلام کرد در این سرکوب‌ها ۳۵ نفر کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شدند. یک عضو سابق القاعده می‌گوید دولت بحرین او را برای ترور اعضای شیعه مخالف استخدام کرده بود. "صالح می‌گوید با اعضای القاعده در عربستان سعودی تماس گرفت تا افراد کهنه کار برای انجام این عملیات به بحرین اعزام شوند. «محمد ابولفاسی فعال حقوق بشر در سخنانی گفت:» پادشاه بحرین می‌خواهد بر اساس اختلافات فرقه‌ای، بین شیعیان و سنی‌ها اختلاف ایجاد کند تا مسئولیت اوضاع را بر عهده نگیرد.

نظرها

اخبار بیشتر