دانلود فیلم «خانم یایا» فیلمی که می‌توانست عقیم نماند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. فرهنگ

دانلود فیلم «خانم یایا» فیلمی که می‌توانست عقیم نماند!

فراروخبرگزاری فرارو |
چرا خانم یایا علارغم داشتن ایده و پس زمینه ای خوب، فیلم خوبی نمی شود؟ چون در خیال ناصر و مرتضا که جهان داستان هم هست، درامی شکل نمی گیرد. تصاویر و کنش های داستانی، تکراری از فرار از یایا و بعد عذرخواهی از او می شود. ورود عظیم می توانست زودتر اتفاق بیفتد و یک لایه ی کشمکشی هم به قصه اضافه شود تا از این ملال و تکرار (هر چند اگر عامدانه هم باشد) کاسته شود.
دانلود فیلم «خانم یایا» فیلمی که می‌توانست عقیم نماند! - 0

فرارو-علیرضا جعفری؛ «خانم یایا» یا «ما شما رو دوست داریم خانم یایا» جدیدترین ساخته¬ فیلمساز صاحب سبک کشورمان عبدرضا کاهانی است که به نوعی می¬شود آن را متفاوتترین اثر او نیز قلمداد کرد.

خانم یایا قصه مرتضی و ناصر، دو مرد میانسال است که برای اولین بار تصمیم گرفته‌اند که از یک عمر فضای منفعلانه‌ای که بر زندگیشان چنبره زده رها شوند و به قولی کمی «شیطونی» کنند. آن‌ها که از بچگی شاگرد مغازه‌ی مردی بوده‌اند و بعد‌ها هم داماد همان مرد شده‌اند و پس از مرگ او، به نوعی به عنوان کارگزار دختران آن مرد که الان همسرانشان هستند، مشغول اند.

"برای خرید حلال و دانلود قانونی خانم یایا با حجم نیم بها اینجاکلیک کنید"زندگیشان چنان انباشته از انفعال بوده که حتا همسرانشان آن‌ها را مسخره می‌کنند که نه اهل تفریح اند و نه بخاری ازشان بلند می‌شود. حال این جاست که با دیدن عکس زنی معلوم حال تایلندی تصمیمی گرفته‌اند. به همسرانشان دروغ می‌گویند و از شانگ‌های به جای تهران راهی پاتایا می‌شوند؛ پاتوق تفریح‌های آنچنانی و مجردی مردان متاهل ایرانی.

با ورود آن‌ها به پاتایا که با آغاز فیلم هم زمان است، هجوم افکار مختلف و کمشکش‌های درونی این دو را شاهد هستیم. از طرفی مشتاق به دیدن یایا و وقت گذارندن با او هستند و از طرفی از دستش فرار می‌کنند. در خیالشان با ناراحتی او ناراحت می‌شوند و می‌خواهند از دلش در بیاورند. حتا همدیگر را دو در کرده و تنهایی با یایا وقت می‌گذارنند.

فرار آن‌ها از یایا هم چند جنبه دارد: هم در بند اخلاق و تعهد هستند و هم خجالتی و این کاره نبودن آن‌ها باعثش است و هم این که ترس از بی آبرو شدن دارند. چون آنجا پر از ایرانی است و آخر ممکن است که یکی بشناسدشان و ممکن است عکسی بگیرد و ممکن است در معرض بی آبرویی قرار گیرند.

همین وجه سوم است که در خیالشان پر رنگ‌تر می‌شود. عکسی ازشان گرفته می‌شود و مورد باج خواهی قرار می‌گیرند. توسط چه کسی؟ توسط «عظیم»، کسی که در نهانشان نسبت به او احساس دین و بدهی دارند. آن‌ها در مقام هیئت امنای صنفشان، مغازه‌اش را پلمپ کرده‌اند و مرتکب «نون بری» و باعث متلاشی شدن خانواده او شده‌اند. این وجه چنان باعث عذاب وجدانشان است که وارد خیالشان با یایا می‌شود.این جاست که شاهد برخورد فکر‌هایی هستیم که مثل جذام دارند روح آن دو را می‌خورند. آن‌ها برای رهایی از این وضعیت، پولی به عظیم می‌دهند و عظیم برای تاسیس باشگاه ماشاژ با یایا شریک می‌شود و ناصر و مرتضی هم از شر عذاب وجدانشان و فکر زجرآور یایا راحت می‌شوند. اما فقط در خیال.

در واقعیت آن‌ها همچنان همان آدم منفعل گذشته هستند که حتا در طول اقامتشان از اتاقشان هم بیرون نیامده‌اند. تنها راه حل برای آن‌ها فقط فرار و دور ماندن است.

این انفعال با بازی عالی فرخ نژاد و عطاران توانسته نمودی دو چندان به خود گیرد. از لحن صحبت کردنشان تا میمیک صورت با لب و لوچه‌های آویزان، همگی توانسته انفعال درونی این دو شخصیت را بیش از پیش نشان دهد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

اما چرا خانم یایا علارغم داشتن ایده و پس زمینه‌ای خوب، فیلم خوبی نمی‌شود؟ چون در خیال ناصر و مرتضا که جهان داستان هم هست، درامی شکل نمی‌گیرد. تصاویر و کنش‌های داستانی، تکراری از فرار از یایا و بعد عذرخواهی از او می‌شود. ورود عظیم می‌توانست زودتر اتفاق بیفتد و یک لایه‌ی کشمکشی هم به قصه اضافه شود تا از این ملال و تکرار (هر چند اگر عامدانه هم باشد) کاسته شود.

از کاهانی نباید انتظار یک روایت کلاسیک داشت، همان جور که در فیلمنامه‌های پیشینش هم چنین کرده، ولی چرا مخاطبان تا این حد این فیلم را پس زدند؟ (از جمله کسانی که دور و بر من نشسته بودند و در طول فیلم مدام غرشان را می‌شنیدم و بعد از پایان فیلم فحششان را)

۱- تبلیغات اعم از پوستر و تیزر‌های فیلم به شدت غلط انداز بود و به مخاطب آدرس اشتباهی می‌داد. (حتا جمله «این فیلم اصلن خنده دار نیست» با صدای ابولحسن تهامی به جای این که این روند را اصلاح کند، بدترش کرد.

۲- گره و قلاب به معنای عرفش در این فیلم نیست که مخاطب را راغب به دیدن ادامه‌ی فیلم کند. مخاطب نمی‌دید شخصیت‌ها می‌توانند بلاخره ۲۰۰ هزار تومن جور کنند؟ (اسب حیوان نجیبی است؟) یا این که تکلیف خانه و ازدواج شخصیت‌ها چه می‌شود؟ (بی خود و بی جهت) و یا این که مرد موفق به بازگرداندن زن و بچه‌اش به زندگی قبلیشان می‌شود؟ (استراحت مطلق)

۳- این که در فضای فیلم از گرما و صداقت فیلم‌های قبلی کاهانی خبری نبود. در آن فیلم‌ها مردم آن بیرونی شخصیت‌هایی را می‌دیدند که هر روز می‌بینند و اینجا آن درونی شخصیت‌هایی را می‌بینند که برخلاف بیرونشان ممکن است تا این حد خسته کننده و ملال آور باشند.

۴- مهم‌ترین دلیل به نظر نگارنده، تنبلی مخاطب ایرانی است. مخاطبی که از آن طرف از دیدن فیلم‌های سخیف «شونه تخم مرغی» و فیلم‌های اجتماعی مثل هم می‌نالد و از طرف دیگر، تحمل دیدن کمی چیز متفاوت را ندارد. حتا باج دهی کاهانی در سکانس آخر که «آن چه که دیدید در خیال شخصیت‌ها گذشته» هم برای کم کردن غر‌ها افاقه نکرد. همین غر‌ها را هنگام دیدن «مادر قلب اتمی» و «خوک» هم شنیدیم. فکر می‌کنم ذهن مخاطب ایرانی در چارچوبی تنگ گرفتار شده که تحمل دیدن و سپس فکر کردن را ندارد.دوست دارد همه چیز هلو بپر تو گلو باشد. از سینما در بیاید و به فود کورت برود و با سیب زمینی و پیتزایی آن را هضم کند. البته نه این که فیلم‌های نام برده آثاری فوق لعاده باشند، ولی باز هم آثاری در خور بحث بودند و مستحق هجمه‌هایی که بهشان وارد شد، نبودند. چنین فیلم‌هایی باید قربانی شوند که شاید چشم مخاطب به دیدن فیلم‌هایی که شبیه به هم نباشند، عادت کند. تا آن موقع نباید از نبود ژانر و تنوع در سینمای ایران گلایه کرد.

دانلود فیلم «خانم یایا» فیلمی که می‌توانست عقیم نماند! - 17دانلود فیلم «خانم یایا» فیلمی که می‌توانست عقیم نماند! - 18دانلود فیلم «خانم یایا» فیلمی که می‌توانست عقیم نماند! - 19دانلود فیلم «خانم یایا» فیلمی که می‌توانست عقیم نماند! - 20دانلود فیلم «خانم یایا» فیلمی که می‌توانست عقیم نماند! - 21دانلود فیلم «خانم یایا» فیلمی که می‌توانست عقیم نماند! - 22دانلود فیلم «خانم یایا» فیلمی که می‌توانست عقیم نماند! - 23

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

از دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کلاکت ۲۷ تیراز دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعاتاختلاف نظر بین پردیس سینمایی و باغ کتاب، مطبوعات همچنان کاغذ ندارند و … از عناوین مهم کلاکت هستند

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل

پای صحبت‌های حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

برگزاری نمایشگاه الکامپ

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد خبری هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، در دومین روز از برگزاری این جشنواره، فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» با حضور خانواده‌های شهدای مدافع حرم نمایش داده می‌شود. بر اساس این گزارش، این فیلم سینمایی جمعه ۲۸ تیرماه در سالن شماره ۲ از ساعت ۱۶ تا ۱۸:۲۰ به نمایش درمی‌آید. هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر ۲۶ تا ۳۱ تیر توسط موسسه تصویر شهر و به دبیری هاشم میرزاخانی در پردیس سینما گالری ملت برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
نحوه برخورد دولت نظامی نیجریه با یک جریان مذهبی که مطابق قوانین کشور نیجریه فعالیت داشته و همچنین سکوت توام با تائید کشور‌های به اصطلاح مدافع حقوق بشر بار دیگر نشان داد که این شعار آن‌ها تا چه حد بی‌اعتبار و یکسویه است. علامه شیخ ابراهیم زاکزاکی در حمله ناجوانمردانه نظامیان نیجریه به عزاداران عاشورای حسینی (ع) به شدت مجروح شده و آخرین اخبار رسیده از وضعیت جسمی ایشان نشان می‌دهد که آثار گلوله‌های اصابت کرده به بدن ایشان و شرایط اسفناک و قرون وسطایی نگهداری ایشان به طور جدی ادامه حیات رهبر مسلمانان نیجریه را با خطر مواجه کرده است. به رغم اینکه در دسامبر ۲۰۱۶ دادگاه عالی نیجریه در ابوجا حکم به تبرئه و آزادی ایشان و الزام به پرداخت خسارت به شیخ زاکزاکی و همسر ایشان کرد، ولی همچنان حکم دادگاه عالی اجراء نشده است. همچنین طبق اخبار منتشر شده؛ رسیدگی به موضوع آزادی علامه شیخ ابراهیم زاکزاکی مجددا در هفته آینده در دستور کار دستگاه قضائی نیجریه قرار می‌گیرد و امید است تا با برخورد خردمندانه و عاقلانه دستگاه قضائی این کشور، رهبر مسلمانان نیجریه و همسرش از این بازداشت غیر قانونی و غیر انسانی رهایی پیدا کنند. دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن هشدار در مورد وضعیت سلامتی علامه شیخ ابراهیم زاکزاکی و آرزوی سلامتی برای ایشان، بر لزوم محاکمه هرچه سریعتر عاملان این جنایت علیه مسلمانان نیجریه و همچنین دلجویی و جبران مصائب همه آسیب دیدگان از این رفتار ظالمانه تأکید می‌کند و دولت و رئیس جمهور نیجریه را مسئول مستقیم این وضعیت اسفناک می‌داند و مسئولیت هر گونه اتفاق ناگوار نسبت به این رهبر عدالت خواه الهی متوجه دولت نیجریه خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر