برنامه‌های بخش صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی برای رونق تولید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
برنامه‌های بخش صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی برای رونق تولید

برنامه‌های بخش صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی برای رونق تولید

مهرخبرگزاری مهر |
بیرجند- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، مهمترین برنامه های این سازمان برای رونق تولید در استان را تشریح کرد.

داوود شهرکی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به مهمترین برنامه‌های استان در راستای رونق تولید اظهار داشت: یکی از مهمترین برنامه‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در این راستا تمرکز بر تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی و صنایع معدنی استان با اولویت طرح‌های شاخص و مهم خواهد بود.

وی، تعیین تکلیف و راه اندازی واحدهای صنعتی راکد و در تملک بانک‌ها را یکی دیگر از برنامه‌های سازمان در راستای رونق تولید عنوان کرد و گفت: تلاش می‌شود از طریق برگزاری جلسات مستمر موانع تولید در بخش‌های صنعت معدن و تجارت را رفع و سبب رونق تولید در این زمینه شویم.

افزایش ظرفیت تولید واحدهای فعال استان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه برای تکمیل و راه اندازی طرح‌ها از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه، منابع داخلی بانک‌ها و یارانه سود کارمزد و سایر اعتبارات به دنبال تامین منابع مالی خواهیم بود، بیان کرد: همچنین دبه دنبال این هستیم تا از طریق ارائه تسهیلات سرمایه در گردش، استمهال بدهی‌ها، تقسیط و تعیین تکلیف بدهی مالیاتی و تامین اجتماعی ظرفیت تولید واحدهای فعال استان به میزان حداقل ۱۵ واحد افزایش و به ظرفیت حداکثری برسانیم.

شهرکی، صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری صنعتی جهت ظرفیت‌های بالقوه و پتانسیل دار در استان، شناسایی و تهیه طرح‌های صنعتی و معدنی قابل اجرا بر اساس مزیت‌ها و قابلیت‌های استان و جذب منابع و امکانات شرکت‌ها و سازمان‌های توسعه‌ای وابسته به وزارت و سایر ارگان‌های دولتی را از دیگر برنامه‌های این سازمان در راستای رونق تولید در بخش صنعت استان برشمرد.

آزادسازی محدوده‌های اکتشافی غیرفعال

وی همچنین به برنامه‌های سازمان برای رونق تولید در بخش معدن اشاره کرد و گفت: توسعه اکتشاف گسترده از طریق تعریف پهنه‌های اکتشافی و واگذاری به شرکت‌های بزرگ و توانمند معدنی، تمرکز بر اکتشاف سیستماتیک بر پایه شیوه‌های نوین اکتشاف و صدور مجوزهای معدنی در راستای توسعه معادن و احیا و فعال سازی معادن از جمله این برنامه‌ها خواهد بود.

در سایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

وی همچنین از آزادسازی محدوده‌های اکتشافی غیرفعال و واگذاری از طریق ثبت در سامانه کاداستر در سال رونق تولید خبر داد و گفت: همچنین تلاش می‌شود در سال جاری طرح جامع ذغال سنگ کشور از طریق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به منظور بهره برداری حداکثری از ذخایر ذغال سنگ استان تهیه و تنظیم شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، همچنین توسعه صادرات غیر نفتی استان، اعزام و پذیرش هیأت تجاری، سفرا و نمایندگان اقتصادی کشورها در استان با هدف آشنایی با ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری طرفین و تقویت مبادلات تجاری، تسهیل فرآیند صادرات و واردات در راستای تقویت جایگاه مرز و اقتصاد مرزی در اقتصاد استان، بهبود محیط فضای کسب و کار و تامین، توزیع، تسهیل و نوین سازی جریان کالا و خدمات، پشتیبانی و حمایت از تولیدات داخلی و توسعه و تقویت بنگاه‌های تولیدی و ارتقای بهره وری و توان رقابتی بنگاه‌ها را از دیگر برنامه‌های امسال این سازمان در راستای تحقق شعار سال اعلام کرد.

تکمیل زیرساخت‌های صنعتی و معدنی نیازمند اعتبار

شهرکی اضافه کرد: همچنین تکمیل زیرساخت و راه‌های دسترسی شهرک‌ها و نواحی صنعتی و معادن استان به میزان یک هزار و ۳۶۲ میلیارد ریال یکی از برنامه‌های امسال بوده که در صورت تامین اعتبار محقق می‌شود.

به گفته وی در حال حاضر بالغ بر ۹ شهرک و ۱۲ ناحیه صنعتی در استان فعالیت دارد که وجود این ظرفیت‌ها در کنار حضور منطقه ویژه اقتصادی در مرکز استان نقطه قوتی برای توسعه استان محسوب می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: از برنامه‌های وزارت صنعت، خروج خودروهای قدیمی و پرمصرف از چرخه تولید و ورود خودروهای جدید است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این خودروها مطابق با استانداردهای روز با مصرف سوخت و آلودگی کمتر تولید می‌شود. رحمانی گفت: طی برنامه ریزی صورت گرفته در سال آیند و ۱۴۰۰ تولید خودروهای جدید در دستور کار قرار دارد.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای کشاورزی و محصولات غذایی مردم مستقیما از طریق ارز بازار آزاد یا نیمایی تامین نمی‌شوند، تغییر نرخ ارز در بازار آزاد تاثیر مستقیمی بر قیمت این کالاها نخواهد داشت. این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دلیلی برای افزایش قیمت کالاها در هفته‌های باقی مانده تا پایان سال وجود ندارد، بیان کرد: به نظر آنچه در روزهای گذشته در بازار ارز رخ داده نیز بیشتر جنبه روانی دارد و ترس از افزایش قیمت‌ها نیز در همین جو و فضا شکل گرفته است. به گزارش ایسنا، پس از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه امسال، دولت اعلام کرد که نظارت‌ها برای کنترل قیمت‌ها و مقابله با گران‌فروشی را تشدید خواهد کرد. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، نظارت بر بازار شب عید نیز از اسفند ماه آغاز و تا پایان تعطیلات نوروز ادامه خواهد یافت. دولت اعلام کرده با توجه به اهمیت تامین مایحتاج مردم، در سال ۱۳۹۹ نیز به تعدادی از کالاهای اساسی، ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می‌دهد.

گرانترین خانه‌های جهان در سال ۲۰۲۰؛ برای یک خانه چقدر پول می‌دهید؟

18+
تکراتوتکراتو1 روز قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جمالی‌نژاد صبح امروز در همایش طرح ملی مسکن با بیان اینکه همواره یکی از چالش‌های کشور نظام شهری بوده است، گفت: متأسفانه نظام شهری ما از بیماری سندروم کلان شهری رنج می‌برد که نتیجه مهاجرت گسترده مردم از روستاها به شهرها و سپس از شهرهای میانی به کلان شهرها بوده و در دهه ۸۰ این مهاجرت‌ها به اوج خود رسید. وی ادامه داد: در زمانی که مسکن مهر اجرا می‌شد همواره یکی از دغدغه‌های نظام شهری این بود که اقداماتی انجام شود تا در کنار ساخت مسکن، نظام شهری دچار آسیب نشود این موضوع باید در زمان اجرای طرح ملی مسکن نیز مدنظر قرار گیرد. معاون وزیر کشور با اشاره به سرشماری سال ۹۵ گفت: در این سرشماری برای نخستین بار از تکنولوژی‌هایی برای تبادلات جمعیتی استفاده شد که در نتیجه آمار دقیقی از مهاجرت‌ها به دست آمد. رئیس سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور یادآور شد: بر اساس این آمارها استان تهران دیگر جزو استان‌های مهاجرپذیر نیست و شهر تهران دارای مهاجرت منفی شد به گونه‌ای که مردم ساکن در شهر تهران به شهرستان‌های استان مهاجرت کردند. جمالی نژاد افزود: چهار شهر کرج، رشت، شیراز و قم مهاجرپذیرترین شهرهای ایران به حساب می‌آیند.
ایرناایرنا11 ساعت قبل
«قاسم تقی زاده خامسی» در صفحه اینستاگرام خود نوشت: روزهای گذشته برف درگیلان و آذربایجان توانست تا حدودی کمبود بارش را در این استان‌ها جبران کند، اما هنوز ۲۰ استان کشوربین ۱۹تا ۵۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش بارندگی دارند. وی اضافه کرد: مدل‌های هواشناسی معتبرجهان نشان می‌دهدکه از روز پنجشنبه باردیگردر همه استان‌هابه جز کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بارندگی خواهیم داشت. معاون وزیر نیرو نوشت: وزیرراه و شهرسازی درجلسه شورای عالی شهرسازی از اینکه مردم به هشدارها در روزهای برفی و بحرانی توجه نمی‌کنند، متعجب بود و گفت: هفته گذشته گویی هرچه بیشتر اخطار داده شد، تعداد ورودی خودرو از عوارضی رشت بالاتر رفت. تقی زاده خامسی اضافه کرد: هرچند در این کم توجهی به اخطارها، انتشار اخبارنادرست در فضای مجازی و بی توجهی مردم به رسانه‌های رسمی نقش جدی دارد، اما نحوه اطلاع رسانی نیز بی تاثیر نیست. وی نوشت: تلفن همراه که اکنون در دسترس عموم است باید به هنگام بحران بکارگرفته شودتا مردم در نقاط دور دست کشور نیز از بحران مطلع شوند. پیامک‌های کوتاه، واضح و قاطع در مورد اخطار بارندگی، کولاک و خطر سیل باید مهم‌ترین ابزار اطلاع رسانی در موارد پیش از بحران باشد.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: این مالیات شامل حال سازندگان مسکن و انبوه‌ساران نمی‌شود. محمودزاده همچنین درباره مالیات بر خانه‌های خالی پس از شروع به کار سامانه اسکان و املاک اظهار داشت: راه‌اندازی سامانه اسکان و املاک وظیفه و تکلیف قانونی بود که با راه‌اندازی آن سازمان امور مالیاتی می‌تواند نسبت به اخذ مالیات بر خانه‌های خالی اقدام کند. وی درباره مبنای شناسایی خانه‌های خالی از سکنه گفت: خانه‌های خالی سکنه از طریق سامانه‌های متعددی شناسایی می‌شوند و اطلاعات مکمل این سامانه‌ها نمی‌تواند سرعت کار را افزایش دهد و اطلاعات دقیق‌تری را در اختیار مسئولان اجرایی قرار دهد. محمودزاده در پاسخ به این سوال که آیا ویلاها هم شامل مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند، تاکید کرد: در قانون، خانه‌های دوم به رسمیت شناخته نشده است و اعمال قانون مالیات بر خانه‌های خالی بر این دسته از واحدها بستگی به کاربری آنها دارد. معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: ویلاها به دو دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول مراکزی هستند که به اجاره عمومی داده می‌شوند، دسته دیگر واحد مسکونی هستند اما مالک در این واحدها مستقر نیست، این دسته شامل مالیات می‌شوند که البته ممکن است نرخ مالیات ویلاها متفاوت باشد.

نظرها

اخبار بیشتر