برنامه‌های بخش صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی برای رونق تولید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
برنامه‌های بخش صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی برای رونق تولید

برنامه‌های بخش صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی برای رونق تولید

مهرخبرگزاری مهر |
بیرجند- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، مهمترین برنامه های این سازمان برای رونق تولید در استان را تشریح کرد.

داوود شهرکی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به مهمترین برنامه‌های استان در راستای رونق تولید اظهار داشت: یکی از مهمترین برنامه‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در این راستا تمرکز بر تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی و صنایع معدنی استان با اولویت طرح‌های شاخص و مهم خواهد بود.

وی، تعیین تکلیف و راه اندازی واحدهای صنعتی راکد و در تملک بانک‌ها را یکی دیگر از برنامه‌های سازمان در راستای رونق تولید عنوان کرد و گفت: تلاش می‌شود از طریق برگزاری جلسات مستمر موانع تولید در بخش‌های صنعت معدن و تجارت را رفع و سبب رونق تولید در این زمینه شویم.

افزایش ظرفیت تولید واحدهای فعال استان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه برای تکمیل و راه اندازی طرح‌ها از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه، منابع داخلی بانک‌ها و یارانه سود کارمزد و سایر اعتبارات به دنبال تامین منابع مالی خواهیم بود، بیان کرد: همچنین دبه دنبال این هستیم تا از طریق ارائه تسهیلات سرمایه در گردش، استمهال بدهی‌ها، تقسیط و تعیین تکلیف بدهی مالیاتی و تامین اجتماعی ظرفیت تولید واحدهای فعال استان به میزان حداقل ۱۵ واحد افزایش و به ظرفیت حداکثری برسانیم.

شهرکی، صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری صنعتی جهت ظرفیت‌های بالقوه و پتانسیل دار در استان، شناسایی و تهیه طرح‌های صنعتی و معدنی قابل اجرا بر اساس مزیت‌ها و قابلیت‌های استان و جذب منابع و امکانات شرکت‌ها و سازمان‌های توسعه‌ای وابسته به وزارت و سایر ارگان‌های دولتی را از دیگر برنامه‌های این سازمان در راستای رونق تولید در بخش صنعت استان برشمرد.

آزادسازی محدوده‌های اکتشافی غیرفعال

وی همچنین به برنامه‌های سازمان برای رونق تولید در بخش معدن اشاره کرد و گفت: توسعه اکتشاف گسترده از طریق تعریف پهنه‌های اکتشافی و واگذاری به شرکت‌های بزرگ و توانمند معدنی، تمرکز بر اکتشاف سیستماتیک بر پایه شیوه‌های نوین اکتشاف و صدور مجوزهای معدنی در راستای توسعه معادن و احیا و فعال سازی معادن از جمله این برنامه‌ها خواهد بود.

در سایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

وی همچنین از آزادسازی محدوده‌های اکتشافی غیرفعال و واگذاری از طریق ثبت در سامانه کاداستر در سال رونق تولید خبر داد و گفت: همچنین تلاش می‌شود در سال جاری طرح جامع ذغال سنگ کشور از طریق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به منظور بهره برداری حداکثری از ذخایر ذغال سنگ استان تهیه و تنظیم شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، همچنین توسعه صادرات غیر نفتی استان، اعزام و پذیرش هیأت تجاری، سفرا و نمایندگان اقتصادی کشورها در استان با هدف آشنایی با ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری طرفین و تقویت مبادلات تجاری، تسهیل فرآیند صادرات و واردات در راستای تقویت جایگاه مرز و اقتصاد مرزی در اقتصاد استان، بهبود محیط فضای کسب و کار و تامین، توزیع، تسهیل و نوین سازی جریان کالا و خدمات، پشتیبانی و حمایت از تولیدات داخلی و توسعه و تقویت بنگاه‌های تولیدی و ارتقای بهره وری و توان رقابتی بنگاه‌ها را از دیگر برنامه‌های امسال این سازمان در راستای تحقق شعار سال اعلام کرد.

تکمیل زیرساخت‌های صنعتی و معدنی نیازمند اعتبار

شهرکی اضافه کرد: همچنین تکمیل زیرساخت و راه‌های دسترسی شهرک‌ها و نواحی صنعتی و معادن استان به میزان یک هزار و ۳۶۲ میلیارد ریال یکی از برنامه‌های امسال بوده که در صورت تامین اعتبار محقق می‌شود.

به گفته وی در حال حاضر بالغ بر ۹ شهرک و ۱۲ ناحیه صنعتی در استان فعالیت دارد که وجود این ظرفیت‌ها در کنار حضور منطقه ویژه اقتصادی در مرکز استان نقطه قوتی برای توسعه استان محسوب می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم/ ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی برای «مش قربونعلی»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
میلاد گودرزی: «مش قربونعلی» پیرمردی با تحصیلات پنجم ابتدایی که ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی گرفته است و شرکت «ماشین‌سازی تبریز» در سال ۹۷ به قیمت کارشناسی سال ۹۴ به «مش قربونعلی» واگذار می‌شود!

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

روند کاهشی در بازار طلا و ارز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
وی اضافه کرد: عرضه کننده بزرگ در بازار، بانک مرکزی است. آن موقع که دلار به ۱۹ هزارتومان رسید، نشات گرفته از مدیریت وقت بانک سیف بود، الان هم که روند منظم و کاهشی است، باید اعتبارش را به رئیس جدید بانک مرکزی داد. بانک مرکزی در واقع توانسته بازار تقاضا را کنترل کند. این فعال اقتصادی تاکید کرد: قاعدتا اگر این مدیریت بانک مرکزی، ۱۰۰ درصد اعمال شود و سایر دستگاه‌ها با بانک مرکزی هماهنگ شوند، و در اقتصاد بحث شفافیت از طرف بانک‌ها و وزارت اقتصاد دنبال شود، دلار بیشتر از این هم جا دارد پایین بیاید. در حقیقت، هر چقدر فاصله بین نرخ‌های ارز کمتر شود، تنش‌های بازار کمتر می‌شود.
الفالف1 روز قبل
نشریه‌ی «هیل» وابسته به کنگره‌ی آمریکا در گزارشی با عنوان «واقعیات دهشتناک جنگ با ایران» می‌نویسد گرچه جنگ احتمالی آمریکا با ایران طولانی نخواهد بود، اما تبعات کوتاه مدت و دراز مدت آن برای منافع آمریکا «ویرانگر» است. بسیاری از موشک‌ها توسط سیستم‌های ضد موشک آمریکا سرنگون می‌شوند اما تعداد زیادی نیز به هدف برخورد کرده و خساراتی محدود به بار می‌آورند. پایگاه‌های نظامی در بندرعباس و بوشهر در خلیج فارس، جاسک و چابهار در خارج از خلیج فارس، هدف حملات موشکی قرار می‌گیرند. توانایی‌های نظامی ایران به سرعت کاهش می‌یابد. تعداد زیادی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس نیز از حمله‌ی سایبری به زیرساخت‌های نفتی خود خبر می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر