نشست توسعه پایدار و مخاطرات طبیعی در رشت برگزار شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
نشست توسعه پایدار و مخاطرات طبیعی در رشت برگزار شد

نشست توسعه پایدار و مخاطرات طبیعی در رشت برگزار شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
نشست توسعه پایدار و مخاطرات طبیعی به‌مناسبت سالروز زلزله سال ۶۹ رودبار و منجیل در رشت برگزار شد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، چهل‌و‌هفتمین نشست ماهانه توسعه باعنوان «توسعه پایدار و مخاطرات طبیعی (به مناسبت سالروز زلزله رودبار و منجیل)» صبح امروز در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در رشت برگزار شد.

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در این نشست اظهار داشت: گیلان در ۲۹ سال گذشته دچار تغییرات زیادی شده است و هم‌اکنون باید نسبت به زلزله سال ۶۹ رودبار بررسی دقیق‌تر داشته باشیم و ببینیم که توسعه استان گیلان به چه میزان پایدار است.

مهدی زارع با اشاره به جمعیت شهرستان رودبار در زمان وقوع زلزله خاطرنشان کرد: در زمان زلزله از ۹۱ درصد جمعیت شهرستان رودبار، حدود ۳۵ هزار نفر در منجیل و ۶۰ درصد جمعیت نیز در روستاها ساکن بودند و همین امر موجب به‌وجود آمدن تلفات زیادی در آن زلزله شد.

وی با بیان اینکه تعداد شناسنامه‌های باطل‌شده و تلفات شمارش‌شده در زلزله رودبار منجیل ۱۵ هزار و ۸۰۰ نفر را نشان می‌دهند تصریح کرد: خطای آمار مذکور زیر ۵ درصد است و این میزان تلفات هنوز هم برای ما غیرقابل قبول است لذا بایستی برای کاهش تلفات در آینده فکری کرد.

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله افزود: سرشماری جمعیت شهرستان رودبار در سال ۹۵ نشان می‌دهد که این شهرستان نسبت به سال وقوع زلزله، ۳۰ درصد کاهش جمعیت داشته است که دلیل آن مهاجرت مردم آن منطقه به شهرهای بزرگ به‌ویژه رشت است.

زارع با اشاره به اینکه اگر زلزله سال ۶۹ رودبار دوباره در آن منطقه اتفاق بیفتد تلفات کمتری را شاهد خواهیم بود خاطرنشان کرد: اگر درهر یک از مراکز اصلی جمعیتی استان گیلان به‌ویژه رشت زلزله شدید رخ دهد، به‌علت تمرکز جمعیت در این مراکز میزان تلفات بسیاری را شاهد خواهیم بود.

وی ضمن تأکید بر اینکه توزیع مناسب جمعیت در آبادی‌های استان گیلان باعث شده است در صورت وقوع زلزله، آمار تلفات کمتری در این مناطق ثبت شود بیان کرد: زلزله منجیل در ۳۱ خرداد سال ۶۹ با عمق ۱۰ کیلومتری از سطح زمین اتفاق افتاد و ۳۵ هزار کشته برجای گذاشت.

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به مقاومت خیلی خوب سد سفیدرود در مقابل زلزله سال ۶۹ رودبار منجیل تصریح کرد: اگرچه این سد به خاطر شدت زلزله ترک برداشت اما در مجموع مقاومت خوبی از خود نشان داد و فرو نریخت.

زارع گفت: سوانح طبیعی حوادثی هستند که نتایج تاسف‌باری برای موجودات زنده به دنبال دارند و باعث ایجاد خسارت‌های جانی و مالی زیادی می‌شوند و از جمله می‌توان به زمین‌لرزه، آتش‌سوزی جنگل، خشکسالی و سیلاب‌ها در این رابطه اشاره کرد.

وی با بیان اینکه بحران برای مواقعی است که کنترل شرایط از دست سازمان‌ها خارج می‌شود خاطرنشان کرد: بلایای طبیعی با سه مشخصه شامل آنکه ابعاد بزرگی داشته باشند یا این پدیده طبیعی در محل زندگی و با تغییرات شدیدی همراه باشد تعریف می‌شوند.

زارع عامل وقوع حدود ۹۰ درصد از سوانح طبیعی را منشا اقلیمی دانست و ابراز داشت: اگرچه زلزله‌ها اغلب منشا اقلیمی ندارند اما شرایط اقلیمی روی آن اثرگذار است و سوانح اقلیمی به‌ویژه سیل در ایران از آسیب‌زاترین سوانح محسوب می‌شوند و بیشترین خسارت‌ها را به زیرساخت‌ها وارد می‌کنند.

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به جابجایی ۴۰ کیلومتری گسل لاهیجان گفت: تجمع جمعیت زیاد در لاهیجان قابل توجه است و با توجه به موقعیت این گسل، در صورت تکان خوردن آن و وقوع زلزله، علاوه بر لاهیجان، رشت نیز تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه امکان وقوع زلزله بیشتر و خطرناک‌تر در نیمه شرقی استان گیلان وجود دارد اظهار داشت: به‌طور کلی استان گیلان زلزله‌خیز است و تعداد روستاهایی که در شرق گیلان در معرض خطر وقوع زلزله قرار دارند بیشتر است.

زارع خواستار مونیتورینگ کردن آزادراه قزوین-رشت و مسیر ریلی رشت به قزوین شد و تاکید کرد: به دلیل عبور بخشی از آزادراه قزوین-رشت از منطقه رودبار منجیل، مونیتور کردن این مناطق برای بررسی تغییرات و لغزش‌های احتمالی و جلوگیری از خطرات احتمالی ضروری است.

این استاد در رابطه با اقدامات پس از زلزله رودبار منجیل گفت: توسعه شبکه شتاب‌نگاری کشور و نصب بیش از هزار دستگاه شتاب‌نگار دیجیتال پس از زلزله سال ۶۹، ویرایش آیین‌نامه‌ها و استانداردهای لرزه‌ای و تشکیل سازمان مدیریت بحران در کشور از جمله این اقدامات است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
به گزارش مشرقچند روز تمرینات تیم نساجی تعطیل شد، دلیلش چه بود؟ خب مشکلاتی وجود داشت که مربوط به ما بازیکنان نیست و مدیریتی است، به همین دلیل ما نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم. در ورزشگاه شهید وطنی به جز نساجی، تیمی تشویق نمی‌شود و همین مسئله باعث وحشت حریفان می‌شود. در نساجی هم بازیکنان خوبی به میدان می‌روند که می‌توانند در زمین تأثیرگذار باشند. در خط دفاعی، روز سختی باید مقابل شیخ دیاباته و دیگر بازیکنان تهاجمی استقلال تجربه کنید؟ اتفاقا تمرینات خوبی را برای مهار شیخ دیاباته انجام دادیم و روز بازی متوجه می‌شوید چطور این مهاجم خارجی استقلال را ناکام می‌کنیم. در چند بازی بدشانسی آوردیم که با مساوی به پایان رسید وگرنه نساجی اینجای جدول نبود.
مهرمهر18 ساعت قبل
وی ادامه داد: کسانی که درپی اخلال و آشوب باشند ما با آنان به عنوان کسانی که اخلاگر و آشوبگر هستند، مبارزه خواهیم کرد و تعارفی نخواهیم داشت زیرا راه مردم با راه آشوبگران و اخلالگران جدا است. دادستان ساری درباره نمایشگاه مطبوعات نیز از برپایی این نمایشگاه و نمایشگاه مطبوعات قدردانی کرد. یونس حسینی همچنین با اظهار اینکه ناآرامی‌های اخیر در استان خسارت نداشته است تصریح کرد: چندساعتی برخی مسیرها راهبندان ایجاد شده بود که مسالمت آمیز حل شد. دادستان ساری از مردم خواست تا آرامش خود را حفظ کنند زیرا مصلحت بالاتری وجود دارد که مسئولان را مجاب کرد تا دست به سهمیه بندی بنزین بزنند. نمایشگاه بین المللی کتاب و مطبوعات مازندران از روز گذشته در ساری آغاز شد و تا اول آذرماه ادامه دارد.

قرارداد آقای سرمربی!

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ قرار بود پس از بازی با عراق یک نشست خبری برگزار شود و به سوالات و ابهامات در زمینه قرارداد مارک ویلموتس پاسخ داده شود، اما اکنون خبری از برگزاری این نشست نیست. پول سرمربی تیم ملی فوتبال از حساب بیت المال پرداخت می‌شود، بنابراین بهتر است مسئولان فدراسیون فوتبال ایران هر چه زودتر این نشست خبری را برگزار کنند تا مشخص شود مفاد قراردادی مارک ویلموتس به چه صورتی است.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برترین‌ها - دوقلو‌های به هم چسبیده، ابیگیل و بریتانی هنسل، با وجود همه محدودیت‌های جسمی، پیش‌بینی‌های منفی برای زنده ماندن آن‌ها و چهره‌های شگفت‌زده مردم، ۲۹ سال زندگی کرده‌اند. در این مطلب با زندگی این دوقلو‌های به هم چسبیده بیشتر آشنا می‌شوید. سونوگرافی دوقلو بودن یا هیچ اختلالی در رشد بدن جنین را نشان نداده بود. اکنون دختران تحصیلات متفاوتی دارند و در مدرسه ابتدایی کار می‌کنند و موضوعات مختلفی تدریس می‌کنند. رونی و دانی گالیون، پیرترین دوقلو‌های به هم چسبیده دنیا هستند (آن‌ها ۶۸ ساله هستند).
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
دو دروازه بان استقلال امروز تمرین اختصاصی و پرفشاری را زیر نظر مربی گلرهای تیم برگزار کردند. به گزارش «ورزش سه»، در شرایطی که تمرین استقلال از سوی استراماچونی تعطیل شد تا بازیکنان بعد از بازی تدارکاتی دیروز برابر سرخپوشان پاکدشت به استراحت و ریکاوری بپردازند، دو دروازه بان آبی‌ها امروز در هوای بارانی و برفی پایتخت تمرین سنگین و پرفشاری را انجام دادند. سیدحسین حسینی و حسین پورحمیدی با حضور در ورزشگاه تهرانسر نزدیک به دو ساعت زیر نظر بهزاد غلامپور تمرین سنگین و پرفشاری برگزار کردند تا برای ادامه بازی‌های لیگ برتر آمادگی بهتری داشته باشند. نکته جالب این که این تمرین در برخی لحظات زیر بارش برف و باران برگزار شد اما هر دو گلر استقلال با جدیت خاصی توصیه‌های فنی غلامپور را انجام دادند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مروری بر تخلفات شرکت‌های تولید لاستیک ایران

تکراتوچند ثانیه قبل

لایحه «درآمد پایدار شهرداری‌ها» به کجا رسید؟

میزان‌آنلاین3 دقیقه قبل

انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲| پیروزی مالدیو، میانمار و ترکمنستان

تسنیم5 دقیقه قبل

۶ مسابقه از هفته چهاردهم لیگ دسته اول فوتبال لغو شد

نود7 دقیقه قبل

ساعت بازی پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان تغییر کرد

نود7 دقیقه قبل

کمک معیشت خانوار تا یکشنبه واریز نشد تماس بگیرید

اقتصاد آنلاین7 دقیقه قبل