سال گذشته شهر زنجان ۱۱ روز هوای ناسالم داشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
سال گذشته شهر زنجان ۱۱ روز هوای ناسالم داشت

سال گذشته شهر زنجان ۱۱ روز هوای ناسالم داشت

مهرخبرگزاری مهر |
زنجان – معاون نظارت و پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه پارسال ۱۷ روز هوای استان زنجان بالاتر از استاندارد بود، گفت: سال گذشته ۱۱ روز از هوای استان ناسالم بود.

علی اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در سال گذشته نیز ۱۷ روز گرد و غبار هوای شهر زنجان بالاتر از استاندارد بود و ۱۱ روز نیز برای گروه‌های حساس جامعه ناسالم بوده است، افزود: در بقیه روزهای سال، شهروندان زنجانی شاهد هوای سالم بودند.

وی اظهار کرد: چهار روز از هوای استان زنجان ناسالم برای همه افراد جامعه، یک روز خیلی ناسالم و یک روز نیز هوا خیلی خطرناک بود.

معاون نظارت و پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان زنجان ادامه داد: منشأ توده گرد و غبار بیابان‌های کشور، عراق بوده است و در مواقعی از سال توده گرد و غبار، هوای استان زنجان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اسدی تأکید کرد: بر اساس برآوردهایی که انجام شده، بیش از ۸۰ درصد آلایندگی هوا از طریق خودروها بوده و ۲۰ درصد نیز مربوط به سایر آلاینده‌ها از جمله صنایع است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

وی با بیان اینکه ذرات معلق کوچک‌تر از ۲٫۵ میکرون، عامل اصلی شرایط ناسالم در استان زنجان است، یادآور شد: خوشبختانه طی سال گذشته ایستگاه سنجش کیفیت هوا فعال و در سال ۹۷ فقط چند روز سیستم ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهر زنجان خراب بود، این در حالی است که در سال ۹۶ یک ماه سیستم ایستگاه سنجش هوا مشکل داشت.

معاون نظارت و پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه شاخص کیفیت هوا ۵۰ تا ۱۰۰ میکروگرم بر مترمکعب هوای سالم است، خاطرنشان کرد: کیفیت هوای ۱۰۰ تا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب ناسالم برای گروه‌های حساس بوده و شاخص بالاتر از ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب نیز نشان‌دهنده ناسالم بودن هوا برای همه گروه‌های سنی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد22 ساعت قبل
سه خودروی برقی محبوب در فرانسهدنیای اقتصاد: بنابر آمارهای منتشر شده، طی ژوئن ۲۰۱۹ در مجموع ۵هزار و ۸۴۷ دستگاه خودروی برقی در بازار فرانسه به فروش رفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد ۲۵ درصدی بوده است. براساس گزارش وب‌سایت «کلین‌تکنیک»، نمودار و جداول ارائه‌ شده نشان می‌دهد که مشتریان و شهروندان فرانسوی در ماه ژوئن سال جاری تمایل زیادی به خریداری و استفاده از خودروهای ساخته شده توسط شرکت‌های خودروسازی همچون رنو فرانسه، تسلاموتورز آمریکا و نیسان ژاپن از خود نشان داده‌اند؛ به‌گونه‌ای که این خودروسازان توانسته‌اند جایگاه قابل‌قبول و رتبه‌های بالایی این جدول را به خود اختصاص دهند. بر این اساس سه خودروی برقی محبوب میان شهروندان فرانسوی طی ماه ژوئن به ترتیب رنو زوئه، مدل ۳ تسلا و نیسان لیف بوده‌اند. انگلستان، فرانسه، نروژ، آلمان، مکزیک، چین، هند و دانمارک از جمله پیشگامانی هستند که قصد دارند برای جلوگیری از آلودگی هوا، تولید خودروهای بنزینی و دیزلی را تا دهه ۲۰۳۰ و نهایتا تا دهه ۲۰۴۰ میلادی متوقف کنند.

جریمه ۳۵ میلیارد ریالی شرکت پتروشیمی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
وی در پرونده‌ای دیگر به کشف محموله لوازم خانگی در خودروی اسکانیا در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: بعد از ورود نیروی انتظامی و ارجاع این پرونده به تعزیرات حکومتی اهواز، تخلف محرز شناخته شد. رایگانی افزود: ۱۳۲ دستگاه ماشین لباسشویی و ۵۶ دستگاه ماکروفر، در این خودرو کشف شد که متهمان علاوه بر ضبط خودرو و همه کالای کشف شده به پرداخت ۱۳ میلیارد و ۲۵۳ میلیون ریال جریمه نقدی در حق صندوق دولت محکوم شدند. وی گفت: متهمان به این رای اعتراض کردند، اما این رای در شعبه تجدید نظر تایید شد. رایگانی همچنین به جریمه ۹ و نیم میلیارد ریالی شرکت حمل و نقل بین المللی اشاره کرد و افزود: با شکایت گمرک مرز باشماق شهرستان مریوان علیه یک شرکت حمل و نقل بین المللی در مورد خارج نکردن ۴ دستگاه تانکر عراقی که از طریق شرکت مذکور وارد مرز‌های کشور شده بود، شعبه ویژه قاچاق کالا و ارز تعزیرات شهرستان مریوان، پرونده‌ای تشکیل داد. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: این شرکت بابت قاچاق خودرو و بهای مال از دست رفته به پرداخت ۲۸ میلیارد و ۵۸۴ میلیون ریال معادل سه برابر مال از دست رفته محکوم شد و با اعتراض شرکت حمل و نقل بین المللی این پرونده در شعبه تجدید نظر بررسی و جریمه به مبلغ ۹ میلیارد و ۵۲۸ میلیون ریال اصلاح شد. رایگانی همچنین از تشکیل پرونده‌ای در تعزیرات استان تهران به سبب ثبت نکردن اطلاعات ۲ هزار و ۸۴۰ دستگاه گوشی تلفن همراه در سامانه مسافری گمرک و سامانه همتا خبر داد و گفت: در این ارتباط ۹ نفر دستگیر شدند و جریمه‌ای معادل ۱۱۲ میلیارد و ۶۴۳ میلیون ریال صادر شد.

مهارت‌هایی که در مدرسه یاد نگرفتیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برای اینکه فرد ماهر و موثری در جامعه مان باشیم باید پله‌های مهارت را از سن کم، یکی یکی پشت سر بگذاریم.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
نخستین جلسه رسیدگی به پرونده ۱۱ نفر از کارکنان و کارشناسان وزارت صمت به اتهام اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق تخصیص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی برگزار شد. به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه قاضی مسعودی مقام اظهار کرد: این دادگاه در خصوص ۱۱ نفر از کارکنان و کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت است که به اتهام اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق تخصیص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی به میزان ۸۰ هزار تن و ارزش بیش از ۳ هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال و اخذ رشوه است. در ادامه این جلسه، حسینی نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرونده پرداخت. نماینده دادستان اظهار کرد: این پرونده شامل پنج بخش است و متهمان پرونده ۱۱ نفر از کارکنان وزارت صمت هستند که ۷ نفر آنها از کارکنان این وزارت در استان لرستان و سه نفر دیگر از کارشناسان هستند. وی افزود: این افراد برای کارخانه‌هایی که فعالیت تولیدی نداشتند یا به حالت نیمه‌فعال بودند و یا از طریق شرکت‌های صوری که تأسیس می‌کردند، به میزان ۸۰ هزار تن مواد اولیه به ارزش بیش از ۳۲۶ میلیارد تومان دریافت کردند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش ایسنا، جواد نخعی گفت: مطابق با الگوی نقشه‌ها از فردا ۲۴ تیر تا سه‌شنبه این هفته با تقویت اختلاف فشاری در منطقه شرق کشور بر سرعت وزش باد افزوده شده به طوری که وزش باد شدید به ویژه در نیمه شرقی استان سبب خیزش گرد و خاک و آسمانی غبارآلود خواهد شد. وی گفت: روزهای دوشنبه و سه‌شنبه این هفته تا حدودی از شدت گرمای هوا در استان کاسته می‌شود. کارشناس هواشناسی خراسان جنوبی یادآور شد: در شبانه‌روز گذشته بیرجند با حداقل دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد بالای صفر خنک‌ترین و دهسلم نهبندان با حداکثر دمای ۴۷ درجه سانتی‌گراد بالای صفر گرم‌ترین شهر استان بود.

نظرها

اخبار بیشتر