«ملاقات در فکه»، شهید «حسن باقری»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

«ملاقات در فکه»، شهید «حسن باقری»

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
کتاب «ملاقات در فکه» نوشته «سعید علامیان» با این هدف به نگارش درآمده است تا یکی از معجزات نهضت امام خمینی (ره) را معرفی کند
«ملاقات در فکه»، شهید «حسن باقری» - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این کتاب در ۳۳۶ صفحه به طور مفصل زندگی حسن باقری را از کودکی تا شهادت وی به استناد منابع مختلف بخصوص مصاحبه با خانواده و همرزمان وی سامان یافته است.

کودک شلوغ، پایان کودکی، تحصیل ناتمام، روایت پیروزی، خبرنگار پر ماجرا، تولد حسن باقری، جنگ آب، اتاق نقشه و … از فصل‌های «ملاقات در فکه» است.

در مقدمه این کتاب آمده است:

«در کتاب حاضر از خاطرات شفاهی ۶۵ راوی بهره گرفته شده است. در بین راویان، خاطراتی از شهیدان محمدابراهیم همت، مهدی زین‌الدین، مهدی باکری، حمید معینیان، داود کریمی و علی صیاد شیرازی آورده‌ام.

مصاحبه با شهید محمدابراهیم همت، شهید مهدی زین‌الدین، شهید مهدی باکری و شهید حمید معینیان در سال ۱۳۶۲، توسط تبلیغات قرارگاه کربلا، گفتگو با شهید صیاد شیرازی در سال ۱۳۷۵ و مصاحبه با شهید داود کریمی در سال ۱۳۸۳ _ دو ماه پیش از شهادتش _ در مؤسسه شهید باقری، توسط سردار فتح‌الله جعفری انجام شده است.

این مصاحبه‌ها، همچنین گفتگو‌هایی با شهید حسن باقری از نوار‌ها پیاده، تنظیم و به طور کامل در سه جلد کتاب مجموعه خاطرات حسن باقری آمده که بخش‌هایی از آن را در این کتاب آورده‌ام.»

قسمتی از متن کتاب:

«تعدای از مجاهدین عراقی را از هور به پشت چذابه برای شناسایی می‌فرستادیم. چند معبر در آوردیم که بتوانیم گردان‌هایمان را به پشت چذابه بفرستیم تا این خط را از پشت بشکنند. تشکیلاتی هم درست کردیم که به فرماندهی سپاه چهارم بزند. رضا حبیب‌اللهی مسئول این کار شد؛ طلبه‌ای بسیار باهوش و شجاع بود.

در سایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

من و ایشان با سرای سپاه چهارم کار کردیم. آدم‌هایی پیدا کردیم که در مقر سپاه چهارم سرباز، نگهبان و افسر بودند. تعدادی جیپ و تویوتا را شبیه خودرو‌های عراقی جور کردیم. خودرو‌های غنیمتی هم سازماندهی شد. شهید حبیب‌اللهی شروع به آموزش پانصد رزمنده کرد. به آن‌ها لباس، بی‌سیم و کارت عراقی دادیم. همه این‌ها را طراحی کردیم. قرار شد رضا حبیب‌اللهی با بچه‌هایش در خط آماده باشند، هر محوری که شکست، به اندازه‌ای که خودرو عبور کند، وارد شوند. آن‌ها می‌بایست شبیه یک واحد عراقی که دارد عقب‌نشینی می‌کند از پل غزیله رد شده و در مقر فرماندهی سپاه چهارم عملیات کنند.

طراحی همه چیز با جزئیات کامل و نظارت شهید باقری انجام شد؛ مکان اتاق فرمانده، بی‌سیم، مقر، موتور، گروهان، نگهبانی، مهمات و مخزن سوختشان، همه مشخص شد. جاده‌های مختلف و دسترسی‌ها مورد شناسایی قرار گرفت. فرماندهی سپاه چهارم در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی‌العماره قرار داشت. باید العماره را رد می‌کردیم و از طریق جاده کمربندی نرسیده به العماره به سمت جنوب می‌رفتیم و به مقر سپاه چهارم می‌رسیدیم.»

«ملاقات در فکه» در ۳۳۶ مصور به قلم، «سعید علامیان» تدوین شده و توسط نشر «سوره مهر» در هزار و ۱۱۰ نسخه منتشر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

دعوت ارتش فرانسه از نویسندگان تخیلی برای ساخت سلاح آینده

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
ارتش فرانسه «تیم سرخ» متشکل از نویسندگان علمی - تخیلی تشکیل داده است تا بتوانند تهدیدات احتمالی آینده را تصور کنند. به گزارش عصر ایران، بنابر آخرین گزارش آژانس نوآوری دفاع، نویسندگان داستان‌های علمی - تخیلی «سناریو‌هایی از تخریب و نابودی» به ذهن‌شان می‌رسد که هرگز به فکر برنامه‌ریزان استراتژیک ارتش نمی‌رسد. در این گزارش آمده است که فعالیت این گروه فوق‌سری است و در جنگ بر ضد «عناصر مخرب» بسیار مهم است. سلاح پیشرفتهٔ نرود اف ۵ برای هدف‌گیری پهباد‌هابه نوشته بی بی سی، این اقدام فرانسه به منظور نوآوری‌هایی در عرصه‌ٔ دفاعی است. در جشن‌های روز ملی فرانسه، سلاح پیشرفتهٔ نرود اف ۵ به نمایش درآمد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
فتح‌اله نیازی، مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از حفاظت و مرمت ۱۴ اثر از تابلوهای نقاشی معاصر موزه بانک تجارت خبر داد. اعتمادآنلاین| فتح‌اله نیازی، مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به مرمت ۱۴ تابلوی نقاشی موزه بانک تجارت، گفت: تابلوهای یاد شده آثاری از هنرمندان بزرگ معاصر ایران همچون سهراب سپهری، ایران درودی، مسعود عربشاهی، سیما حیاتی، حسین محجوبی، سیمین لاله زار و نقاشی‌های کلاسیک پنری ویلیامز است که با توجه به قرارداد بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و بانک تجارت، مرمت می‌شوند. نیازی افزود: پروژه یاد شده الگوی مناسبی برای برخورد با دیگر آثار هنری مدرن به شمار می‌آید که می‌توان از نتایج آن در حفظ و نگهدار سایر آثار مشابه بهره مند شد. مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی خاطر نشان کرد: برای این پروژه اقدامات حفاظتی لازم در سطوح مختلف رنگ، بستر و بوم، چارچوب و پوشش‌های حفاظتی سطح نقاشی انجام گرفته است. وی در پایان خاطرنشان کرد: در این پروژه همگام با اقدامات حفاظت و مرمت پژوهش‌های لازم از جمله شناسایی لایه‌های نقاشی، شناسایی عنصری و کانی شناسی رنگ‌ها و مواد تشکیل هنده اثر، بر روی بعضی از آثار شاخص در حال انجام است.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
مزدک میرزایی گزارشگر ورزشی صداوسیما از ایران رفت. یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار عصرایران تایید کرد که مزدک میرزایی با ترک صداوسیما، به خارج از کشور رفته است. وی افزود: مزدک میرزایی قصد دارد با یکی از رسانه‌های خارجی همکاری کند. او ادامه داد: با شناختی که از روحیات مزدک دارم بعید نیست او به سرعت به کشور بازگردد. خبر رفتن مزدک میرزایی از ایران از دوشنبه شب منتشر شد و یکی از روزنامه نگاران ورزشی ایرانی مقیم خارج از کشور نیز با انتشار تویتی به مزدک میرزایی خوش آمد گفت.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ الهام غفوری در ارتباط تلفنی با برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما افزود: داستان «پایتخت ۶» شرایطی را برای محسن پناهنده به وجود آورد و با توجه به جذاب بودن این برنامه در مشورت با سیروس مقدم به این نتیجه رسیدیم که کاراکتر بابا پنجعلی از قصه حذف شود و براساس نیاز قصه جدید پایتخت، مهران احمدی در نقش بهبود به مجموعه بازگردد. وی گفت: چون پایتخت در ایام نوروز پخش می‌شود قرار نیست در روند داستان با فوت بابا پنجعلی مواجه باشیم، ولی گویی مدتی از فوت او گذشته است. غفوری افزود: بازگشت بهبود موقعیت‌های طنز خوبی را به وجود می‌آورد، اما در حقیقت نقش بابا پنجعلی برای خود آقای خمسه هم تکراری شده بود و نمی‌شد شرایط جدیدی ایجاد کرد بنابراین تصمیم گرفته شد این نقش حذف شود.

نظرها

اخبار بیشتر