روایتی تاریخی از مراسم سالگرد دکتر شریعتی/روزی که بازرگان و طالقانی فقط پیام فرستادند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
روایتی تاریخی از مراسم سالگرد دکتر شریعتی/روزی که بازرگان و طالقانی فقط پیام فرستادند

روایتی تاریخی از مراسم سالگرد دکتر شریعتی/روزی که بازرگان و طالقانی فقط پیام فرستادند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
انتخاب نوشت: عصر روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۵۸ به دعوت کمیته برگزارکننده مراسم سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی، ده‌ها هزار تن در زمین چمن دانشگاه تهران گرد آمدند و یاد این معلم شهید را گرامی داشتند. بیش از پنجاه گروه سیاسی نیز در حمایت از این مراسم پیام فرستادند.

دوستداران علی شریعتی که سراسر زمین چمن دانشگاه را با حضور پرشور خود مفروش کرده بودند، آرام و قرار نداشتند و هر لحظه فضای دانشگاه را با شعارهای‌شان به لرزه درمی‌آوردند. آن‌ها شعار می‌دادند: «اسلام پیروز است، ارتجاع نابود است»، «رحم به اهریمنان، ستم به مستضعفان»، «که هستند دشمنان دین ما، راست و فرصت‌طلب و چپ‌نما»، «مزدور آمریکایی، جاسوس اسرائیلی، اعدام باید گردد»، «بازپرس انقلابی حامی انقلاب است»، «درود بر خمینی، سلام بر شریعتی»، «درود بر مصدق، سلام بر طالقانی» (آیندگان: ۳۰ خرداد ۶۰)

جلوی تریبونی که برای سخنرانان در نظر گرفته شده بود. جمله‌ای از علی شریعتی بر روی پارچه‌ای سفید همراه با تصاویر امام خمینی، آیت‌الله طالقانی، مصدق و شریعتی خودنمایی می‌کرد. یکی از شرکت‌کنندگان نیز پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته شده بود: «مصدق و شریعتی زنده‌اند، مرگ بر پنج مفسدین: کارتر، سادات، بگین، تره‌کی و البکر، درود بر کارگران صنعت نفت» (آیندگان: ۳۰ خرداد ۶۰)

روایتی تاریخی از مراسم سالگرد دکتر شریعتی/روزی که بازرگان و طالقانی فقط پیام فرستادند - 3

پیام آیت‌الله طالقانی

پس از سخنان آغازین مراسم و خیرمقدم به شرکت‌کنندگان، پیام آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز درگذشت شریعتی توسط استاد محمدمهدی جعفری برای حاضران قرائت شد. در بخش‌هایی از این پیام آمده بود: «… دکتر شریعتی درخت مبارک زیتون و شمعی بود برافروخته که با زیر پا گذاشتن شهرهای عشق شرق و غرب، در خم هیچ کوچه‌ای نماند، در پرتو هدایت قرآن پا بر سر شرق و غرب گذاشت و از همگان گذشت و سرانجام پربار و بی‌امان و درنگ‌نشناس مقصد جوانان سرگردان در میان راه‌ها و کوره‌راه‌ها و بن‌بست‌ها را روشن ساخت … او با شناختی عمیق که از اسلام و آگاهی عینی که از عقب‌ماندگی‌های ملل مسلمان داشت و با درک این واقعیت که ضعف و عقب‌ماندگی‌ها بر اثر مسخ تعالیم اسلام است نه از اسلام راستین و اصیل موثرترین راه را در بازگشت به خویشتن خویش دید و خودباختگان و از خودبیگانه شدگان را به خود آورد تا آنان که در برابر سحر و افسون‌های افوسن‌گران غرب تعادل از دست داده، برق و جلای زندگی مصرفی چشم‌شان راخیره کرده، مجذوب عناوین فریبای دموکراسی و لیبرالیسم شده بودند، به گنجینه‌های پوشیده در زیر اغراض، یعنی مایه‌های خودی و قرآنی، بازگردند …» (آیندگان: ۳۰ خرداد ۶۰)

خبری: اخبار اجتماعی ایران

پیام مهندس بازرگان

در ادامه احمد صدر حاج سیدجوادی، وزیر کشور، پشت تریبون قرار گرفت و از طرف خود و اعضای دولت موقت جمهوری اسلامی شهادت شهید دکتر علی شریعتی را به پدر و خانواده‌اش تسلیت گفت و اظهار داشت که چون مهندس بازرگان به دلیل گرفتاری‌های زیاد نتوانسته است در این مراسم حضور یابد پیامی فرستاده است که توسط او خوانده می‌شود.

در پیام مهندس بازرگان چنین آمده بود: «… افکار شریعتی با آن قلم سحرانگیز و لحن گیرا و تاثیر او مخصوصا در نسل جوان داخل و خارج کشور، در شرکت‌کنندگان انقلاب و در شهید شدگان زنده و حامل بوده و هست و الحق نقش بزرگی در انقلاب اسلامی ایران داشته است …» (آیندگان: ۳۰ خرداد ۶۰)

در پی قرائت پیام نخست‌وزیر شعری در ستایش از شریعتی خوانده شد، سپس آیت‌الله صدر بلاغی درباره مقام و شهادت شریعتی سخن گفت و نامه‌ای را که شخصی خطاب به میناچی، وزیر ارشاد ملی، نوشته بود قرائت کرد، در این نامه به دستگیری فرزندان آیت‌الله طالقانی، اختلاف آقای مطهری و شریعتی و … اشاره شده بود.

علی‌اصغر حاج سید جوادی و حبیب‌الله پیمان نیز سخنانی در گرامی‌داشت یاد دکتر شریعتی ایراد کردند.

در پایان این مراسم استاد محمدتقی شریعتی، پدر شریعتی، از شرکت‌کنندگان در مراسم سپاسگزاری کرد و پیام پشتیبانی بیش از پنجاه گروه خوانده شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
زن جوان که متهم است شوهر سالخورده و نابینایش را کشته دیروز پای میز محاکمه جرمش را انکار کرد و مدعی شد شوهرش احتمالا از بلندی به پایین سقوط کرده و فوت شده است. پدرم چند سال قبل ملکی را به نامادری صلح کرده بود و آن‌ها سر این موضوع با هم اختلاف داشتند. من شک ندارم او آخرین بار با پدرم درگیر شده و او را از بلندی به پایین پرت کرده است. سپس زن جوان در جایگاه ویژه ایستاد و منکر اتهام قتل شد. وی درباره تماس هایش با مرکز مشاوره قوه قضاییه نیز گفت: من سوالات را درباره فوت شوهر مطرح نکرده بودم.

کاهش دما در استان‌های ساحلی دریای خزر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرتضی ضرابی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ درباره آخرین وضعیت جوی کشور افزود: هوای گرم غالب نقاط کشور را دربرگرفته و در یکی دو روز آینده نیز ماندگار خواهد بود، اما در استان‌های ساحلی دریای خزر با شمالی شدن سوی جریانات هوا از فردا بعدازظهر شرایط برای کاهش دما در این استان‌ها کاملا مهیا می‌شود و این کاهش دما سه شنبه و بامداد چهارشنبه در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و حتی اردبیل حس می‌شود. وی گفت: رگبار‌های تابستانی عمدتا در ساعات بعدازظهر رخ می‌دهد و شرایط آن در بخش‌های شمالی و غربی استان هرمزگان، جنوب استان کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان و بخش‌های جنوبی و شرقی استان فارس کاملا مهیاست و می‌تواند منجر به سیلابی شدن رودخانه‌ها شود بنابراین توصیه می‌کنیم از توقف در حاشیه رودخانه‌ها خودداری شود. ضرابی گفت: ​ وزش باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان کماکان در نوار شرقی کشور حاکم است، به ویژه جنوب خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان را تحت تأثیر قرار می‌دهد به طوری که سرعت وزش باد در زابل و ایرانشهر زیاد شده و به ۱۱۰ کیلومتر در ساعت نیز می‌رسد. کارشناس هواشناسی افزود: پیش بینی می‌کنیم با افزایش سرعت وزش باد در بخش‌هایی از استان‌های قم، مرکزی و جنوب استان تهران در ساعات بعدازظهر کیفیت هوا در این استان‌ها کاهش یابد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه به اعزام چند گروه بازرسی به مناطق مختلف کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در دست اندازی به منابع طبیعی، صاحبان قدرت و ثروت با ارتباطات ناسالم و اعمال نفوذ، در اراضی مختلف تغییر کاربری‌های غیرمجاز داده‌اند و مجوز‌هایی صادر شده که همه قابل بررسی است و انجام خواهد شد. وی در ادامه گفت: با روی گشاده با مردم مواجه شدن و مردمی بودن، وظیفه همه مدیران و مسئولان است تا مردم احساس کنند قبل از اینکه در‌ها باز باشد، با روی باز روبرو هستند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای ائمه جمعه کشور محور‌هایی داشت و نه فقط امامان جمعه بلکه همه ما و همه مدیران در سراسر کشور مخاطب این رهنمود‌ها هستیم و یکی از این موارد، گشاده رویی با مردم است. رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت امیدآفرینی در جامعه گفت: این مسئله در رفتار قضایی، اداری و نظارتی مجموعه قضایی باید برای همه مردم امیدآفرین باشد و مردم احساس کنند ظالم به کیفرش می‌رسد و دستگاه قضایی از حق مظلوم دفاع می‌کند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی درباره تاثیر نپذیرفتن از صاحبان قدرت و ثروت افزود: این مسئله برای همه مدیران به ویژه مسئولان قوه قضاییه مهم است. وی به اعزام چند گروه بازرسی به مناطق مختلف کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در دست اندازی به منابع طبیعی، صاحبان قدرت و ثروت با ارتباطات ناسالم و اعمال نفوذ در اراضی مختلف تغییر کاربری‌های غیرمجاز داده‌اند و مجوز‌هایی صادر شده است که همه قابل بررسی است و انجام خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست، محمدرضا قادری افزود: شبکه IT و امکانات لجستیکی و حمل و نقل گسترده در کنار نیروی انسانی متخصص در سراسر کشور، آماده همکاری با کسب و کار‌های نوپا و خلاق در ارایه خدمات و سرویس‌های متنوع پستی است. وی با اشاره به اینکه سکوی تجارت الکترونیک پست (ستاپ) به عنوان یک سکوی ملی، به دنبال رقابت با سایر کسب و کار‌ها نیست، تصریح کرد: در برنامه تحول دیجیتال، شرکت ملی پست ماموریت اصلی خود را پرکردن خلا‌های موجود در تامین نیاز‌های بازار تعریف کرده است. این عضو هیئت مدیره با تاکید بر اینکه، امروزه زنجیره ارزش فقط ارایه خدمات لجستیک نیست، اظهار داشت: در ماموریت جدید، به دنبال بازتعریف نقش سنتی پست، متناسب با گسترش عرصه تجارت الکترونیک در سطح داخلی و خارجی هستیم. وی شکل گیری کسب و کار‌های استارت آپی خلاق و توانمند در کشور و تامین بخشی از نیاز مشتریان توسط آن‌ها را یادآور شد و افزود: با اجرای ستاپ و اشتراک گذاری ظرفیت‌های پست، عرصه تامین نیاز‌های مشتریان و ارزش آفرینی هم برای کسب و کار‌های خصوصی و هم شبکه پستی کشور گسترده‌تر می‌شود. وی با اشاره به اینکه اجرای مدل اقتصاد دیجیتالی، یک مدل سلیقه‌ای در شرکت ملی پست نیست، افزود: امروزه در تمامی شرکت‌های موفق دنیا از جمله شرکت‌های پست، این مدل کسب و کار به عنوان یک رویکرد استراتژیک، مورد استفاده قرار گرفته است. عضو هیئت مدیره دغدغه کسب و کار‌های بخش خصوصی در همکاری با بخش دولتی به دلیل تغییر رویکرد‌ها و خط مشی‌ها متناسب با تغییرات مدیریتی را مهم برشمرد و گفت: در اجرای طرح تحول دیجیتال پست، به دنبال بالابردن سطح کیفی بازگشت ناپذیر ارایه خدمات هستیم و این می‌تواند بزرگترین تضمین همکاری با بخش خصوصی باشد. وی مخاطب پست را همه مردم در مناطق مختلف کشوردانست و افزود: شرکای پست تنها استارت آپ‌های بزرگ و مطرح نیستند بلکه از همکاری با تمامی تولیدکنندگان و عرضه کنندگان خرد و کلان کالا و خدمات در کشور استقبال می‌کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، متن این پیام بدین شرح است: فرهنگ ایثار و شهادت همواره تقویت‌کننده عزم راسخ و استوار ملت انقلابی و با بصیرت ایران اسلامی و الهام‌بخش هویت دینی و ملی ما بوده است. نعمت عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران، مرهون خون پاک شهیدان و مجاهدت‌های مخلصانه آن عزیزان و ایثارگران از آغازین روز‌های انقلاب اسلامی تاکنون بوده و یقینا بزرگداشت و تعظیم جایگاه سترگ شهیدان والامقام شکرگزاری این نعمت است. بازگشت پیکر مطهر شهید دلاور و شجاع ارتش اسلام حسین ادبیان فرمانده غیور یگان نیروی مخصوص لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه که در مقاومت‌های قصرشیرین، سرپل ذهاب و در عملیات‌های تنگ حاجیان و بازی‌دراز نقش مؤثر و محوری داشت، باعث شعف خانواده و مردم شهیدپرور و مقاوم کرمانشاه است. سلام و درود بیکران خداوند سبحان و رحیم به روح بلند و جاودان آن شهید عزیز که در ایام سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) تفحص و در ایام سالروز شهادت حضرت امام جواد (ع) تشییع می‌شود و در جوار همرزمان شهیدش آرام می‌گیرد. اینجانب بازگشت غرورآفرین و افتخارآمیز پیکر پاک و مطهر شهید سرافراز اسلام حسین ادبیان را به شما خانواده صبور و متدین و به مردم شریف و مقاوم کرمانشاه تبریک و تسلیت عرض نموده و از خداوند منان همنشینی با حضرت سیدالشهدا (ع) را برای آن شهید مسالت دارم. رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدسسرتیپ بسیجی دکتر بهمن کارگر
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- «عصر جدید» مسابقه استعداد یابی که احسان علیخانی، آن را برای شبکه سه تلویزیون ساخته است این روزها بسیاری از نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. رویا نونهالی، آریا عظیمی نژاد، سیدبشیر حسینی و امین حیایی داوران این برنامه هستند. در آخرین رای گیری این برنامه حدود ۷ میلیون نفر شرکت کرده بودند و نفر برنده حدود ۴ میلیون ۳۰۰ هزار رای آورد. حالا می‌خواهیم در ۹۰ دقیقه گفت‌وگو در مورد این برنامه با هم گفت‌‌وگو کینم. ۱- برنامه عصر جدید را نگاه می‌کنید؟ ۲- نظر شما درباره داورهای این برنامه چیست؟ نظرهای آنها را تخصصی می‌دانید؟ ۳- اگر استعدادی دارید، حاضرید در این برنامه شرکت کنید؟ ۴- مهم‌ترین نقطه قوت و ضعف این برنامه چیست؟ زمان این گفت‌وگو ۹۰ دقیقه است.

نظرها

اخبار بیشتر