دونات شکلاتی مغزدار یک عصرانه خوشمزه برای کودکان + دستور تهیه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سرگرمی

دونات شکلاتی مغزدار یک عصرانه خوشمزه برای کودکان + دستور تهیه

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا : دونات مغزدار که با شکلات صبحانه پر شده یکی از انواع محبوب دونات است که با خمیر دونات و شکلات صبحانه خوشمزه درست می‌شود.

دونات شکلاتی مغزدار یک عصرانه خوشمزه برای کودکان + دستور تهیه - 1

این دونات که متعلق به شرق اروپا و با نام پونچیک است از نوع دونات‌های سرخ شده است. دونات با مغز شکلات صبحانه به صورت دونات حفره دار و در فر هم درست می‌شود که روش درست کردن آن کاملا متفاوت است.

دونات یک نوع شیرینی سرخ شده یا یک نوع غذاست که در بسیاری از کشور‌های جهان محبوب است. این شیرینی به انواع شکل‌های دونات حلقه‌ای، دونات گرد و دونات مغزدار است که نوع آخری از همه محبوبتر است.

مغز یا مواد میانی دونات انواع متفاوتی دارد. نوع شکلاتی که از شکلات صبحانه استفاده می‌شود نسبت به سایرین محبوبتر است. البته این ماده پر کننده میانی در کشور‌های مختلف هم متفاوت است مثلا در ژاپن از یک نوع لوبیا خاص آن منطقه برای پر کردن میان دونات استفاده می‌شود. نوع پنیری هم خوشمزه است که در واقع از مواد چیز کیک برای وسط آن استفاده می‌شود. دونات شکلاتی مغزدار را هم می‌توان بصورت سرخ شده و هم در فر درست کرد که نوع دوم درست کردن آن یک کار جالب است. من نوع سرخ شدنی و خیلی پف آن را به شما یاد خواهم داد.

مواد لازم

شیر پرچرب: ۳/۴ پیمانه

کره: ۱ قاشق غذاخوری+ ۱ قاشق غذاخوری

روغن گیاهی: ۱ قاشق غذاخوری

تخم مرغ: ۱ عدد

آرد: ۲ و ۱/۲ پیمانه (ترجیحا آرد نان)

شکر: ۱/۴ پیمانه + ۱ و ۱/۲ قاشق چایخوری

نمک: ۱/۴ قاشق چایخوری

مخمر فوری: ۲ قاشق چایخوری

برای مواد میانی

شکلات صبحانه: ۱ شیشه (۳۵۰ گرم)

روغن مایع: برای سرخ کردن

پودر شکر برای تزئین: به میزان لازم برای پاشیدن روی دونات‌ها

طرز تهیه

۱. شیر را در حدی گرم کنید که ولرم شود (نباید داغ شود). می‌توانید آن را در یک کاسه کوچک و یا پیمانه شیشه‌ای اندازه گیری مایعات، در مایکروویو به مدت ۱ دقیقه گرم کنید. کره و روغن و همچنین تخم مرغ را به شیر گرم اضافه کنید و خوب بهم بزنید تا کاملا ترکیب شوند.

۲. مخلوط شیر را داخل یک مخلوط کن با قطعه میکسر بریزید و در صورتی که از دست استفاده می‌کنید، از یک کاسه بزرگ استفاده کنید.

۳. در کاسه‌ای دیگر، آرد، شکر، نمک و مخمر را با ویسک دستی مخلوط کنید تا ترکیب شوند. مخلوط آرد را به مخلوط شیر به تدریج اضافه کنید تا زمانی که کاملا یکدست شوند.

۴. میکسر را روی سرعت متوسط به بالا بگذارید و خمیر را مخلوط کنید تا زمانی که صاف و نرم شده و از کناره‌های کاسه جدا شود، اما به ته آن بچسبد. مدت زمان آن ۱۰ تا ۲۰ دقیقه است. به مخلوط توجه کنید که از کاسه بیرون نزند.

۵. خمیر را گرد کرده و در کاسه‌ای چرب بگذارید. روی آن را با پلاستیک سلفون بپوشانید و به مدت یک ساعت در یخچال بگذارید. سرد کردن باعث کند شدن عملکرد مخمرمی‌شود، فرایندی که به عنوان تاخیر شناخته می‌شود. هدف ما این است که به یک بافت با حباب بیشتر در دونات دست پیدا کنیم و از ایجاد حفرات بزرگ روی آن جلوگیری کنیم. این همچنین کار کردن با خمیر را آسانتر می‌کند. خمیر در یخچال کمی ور می‌آید، اما انتظار دو برابر شدن آن را نداریم.

۶. خمیر را بردارید و روی صفحه سیلیکونی نچسب یا سطح کار آرد پاشی شده روی کابینت بگذارید. با استفاده از یک چاقوی تیز یا تیغه خمیر، آن را به ۸ بخش مساوی تقسیم کنید. سپس این تکه‌ها را دو نیم کنید. حالا شما ۱۶ تکه خمیر دارید. روی آن‌ها را با پلاستیک بپوشانید تا از خشک شدن شدن آن‌ها جلوگیری کنید.

۷. یک تکه خمیر را بردارید و روی یک کاغذ روغنی کوچک مربعی بگذارید (این کاغذ خمیر را بدون خراب شدن ظاهر به ظرف سرخ کننده انتقال می‌دهد). سعی کنید خمیر را آرد پاشی نکنید، اما اگر خمیر چسبناک است، دستانتان را کمی آردی کنید. با استفاده از کف دست، خمیر را به صورت یک دایره تخت درآورید. سپس با استفاده از انگشتانتان، لبه‌های خمیر را فشار دهید تا به قطر ۹ سانت برسد. دایره باید در مرکز ضخیمتر باشد تا شکلات صبحانه در مرکز آن قرار بگیرد و لبه‌ها نازکتر باشد، چون بعدا به هم خواهند چسبید و ضخیم خواهند شد.

۸. با استفاده از کیسه پلاستیکی ضخیم یا کیسه خامه یکبار مصرف، حدود ۲ قاشق غذاخوری شکلات را در مرکز خمیر دایره‌ای بریزید. من خمیر را همراه با کاغذ روی ترازوی آشپزخانه قرار دادم که مطمئن شوم که بیش از اندازه یا خیلی کم مواد در میان آن نریزم.

۹. خمیر دوم را پهن کرده و بکشید تا همانند خمیر اول شود. تکه خمیر دوم را روی خمیر اول بگذارید تا روی آن را بپوشاند. با استفاد از انگشتان به آرامی لبه‌های خمیر را فشار دهید تا لبه‌های خمیر با هم بچسبد و کاملا بالا و پایین خمیر به همدیگر کاملا متصل شوند. با استفاده از یک کاتر بیسکویت با قطر ۸ سانتی متر، لبه‌های خمیر را برش بزنید تا بخش‌های اضافی خمیر جدا شود. خمیر اضافه برش زده را کنار بگذارید و روی آن را با پلاستیک بپوشانید. آن را دور نیندازید. خمیر مغزدار آماده شده را با استفاده از کاغذ زیری آن، بلند کرده و داخل یک سینی کاغذ گرفته، بگذارید. روی آن را با پلاستیک بپوشانید.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

۱۰. مرحله ۷ تا ۹ را در مورد همه خمیر‌های برش زده تکرار کنید. دونات‌های مغزدار را داخل سینی فر بگذارید. بین آن‌ها ۵ سانتی متر فاصله بگذارید. حالا باید ۸ دونات مغزدار داشته باشید. حالا خمیر‌های اضافی را به ملایمت ورز داده و به ۳ بخش مساوی تقسیم کنید. هر بخش را دو نیم کنید. حالا باید ۶ تکه خمیر داشته باشید. با استفاده از آن‌ها ۳ دونات مغزدار دیگر درست کنید و آن‌ها را هم در سینی فر قرار دهید. اگر خمیر کوچک شده باشد بطوری که کشیدن آن سخت باشد، حدود ۱۰ دقیقه به آن استراحت دهید و دوباره سعی کنید. شما باید در انتها، ۱۱ دونات مغزدار داشته باشید.

۱۱. بگذارید دونات‌ها توی آشپزخانه بمانند و استراحت کنند تا زمانی که سایز آن‌ها دو برابر شود یعنی حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه که زمان آن بستگی به دمای آشپزخانه شما دارد.

۱۲. در یک قابلمه بزرگ روی حرارت متوسط، روغن به ارتفاع ۶ سانتی متر بریزید و بگذارید تا به دمای ۱۷۷ درجه سلسیوس برسد. این خیلی مهم است که دمای روغن تا این حد باشد و همینقدر بماند، چون دمای بالاتر از این باعث می‌شود که دونات‌ها از بیرون خیلی تیره و برشته شوند در حالی که وسط آن‌ها هنوز پخته نشده. اگر هم سردتر باشد باعث می‌شود دونات‌ها دیرتر بپزند و بخش زیادی از روغن را جذب کنند که منجر به چرب شدن دونات‌ها می‌شود؛ بنابراین مثل دفعات گذشته به شما توصیه می‌کنم خرید یک دماسنج آشپزی را در دستور کار قرار دهید که می‌توانید از اینجا تهیه کنید:

۱۳. کاغذ دور دونات را از یک طرف برش بزنید تا به شکل مربع درآید، حالا دست‌تان را زیر دونات بگذارید و از کاغذ برای انتقال دونات به ظرف روغن استفاده کنید. برش زدن آن‌ها باعث می‌شود سریعتر جدا شوند و شکل آن‌ها بهم نخورد. ابتدا آن‌ها را به مدت ۱۵ ثانیه سرخ کنید سپس آن‌ها را برگردانده تا سمت دیگر هم سرخ شده و به رنگ کهربایی درآید یعنی حدود ۸۰ ثانیه. دوباره برگردانید و برای ۸۰ ثانیه دیگر سرخ کنید. آن‌ها را به ظرفی که کف آن حوله کاغذی گذاشته شده، انتقال دهید. تا روغن اضافی خارج شود.

۱۴. بگذارید دونات‌ها یعنی حدود ۱۰ دقیقه بمانند تا خنک شوند سپس روی آن‌ها پودر شکر بپاشید تا روی آن‌ها را بپوشاند. آن‌ها را گرم سرو کنید. معمولا بافت دونات تا چند ساعت بعد از سرخ شدن در بهترین حالت ممکن است در صورتی که اضافه آمد آن‌ها را در ظرفی دردار نگهداری کنید. موقع سرو کردن آن‌ها را در مایکروویو گرم کنید تا گرم شده و بافت نرم خود را داشته باشد.

نکات مهم

این دستورالعمل ۱۱ دونات به شما می‌دهد در صورتی که مقدار بیشتری می‌خواهید می‌توانید خمیر را دو یا سه برابر کنید.

برای اینکه این دستورالعمل دقیق باشد بهتر است از ترازوی آشپزخانه استفاده کنید تا نتیجه کار هم عالی باشد. من این کار را به شدت توصیه می‌کنم. استفاده از ترازو دقیقتر است و بهترین نتیجه ممکن، حاصل می‌شود.

می‌توانید از آرد نان استفاده کنید، چون روغن کمتری مصرف می‌کند البته در این دستور از آرد چند منظوره یا همان آرد شیرینی معمولی که به صورت بسته بندی در فروشگاه‌ها موجود است، استفاده شده است.

برای بدست آوردن یک نتیجه عالی من خمیر را از شب قبل آماده کردم و در یخچال گذاشتم. سایز آن ممکن است بیش از دو برابر شود، اما در نتیجه کار اثر بدی نخواهد گذاشت. من همیشه توصیه به اورنایت یا گذاشتن خمیر به مدت یک شب تا صبح در یخچال در اغلب نان‌ها دارم. در مورد سایر نان‌ها نیز من همین کار را می‌کنم. این کار بافت ریزتری به نان یا شیرینی شما می‌دهد. حتی می‌توان خمیر مغزدار را هم به مدت چند ساعت در یخچال گذاشت این کار نتیجه خوبی دارد البته ما در اینجا این کار را نکردیم. در صورت انجام این کار، آن‌ها را از یخچال خارج کنید و در حالی که روغن گرم می‌شود بگذارید در آشپزخانه باز هم ور بیایند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | موگرینی به خبرنگاران: ان‌شاء الله!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.

دردسر عجیب بازیگر زن مطرح کره جنوبی در تایلند! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
یک بازیگر سینما و تلویزیون اهل کره جنوبی به دلیل صید یک جانور در حال انقراض در تایلند ممکن است با جریمه نقدی و حتی زندان مواجه شود. گفته می‌شود لی یئول ایوم با شرکت در یک برنامه مستند تلویزیونی اقدام به صید یک نوع صدف دوکفه‌ای در حال انقراض کرده بود. ظاهرا سلبرتی‌های زیادی در این برنامه مستند تلویزیونی که «قانون جنگل» نام داشت و از سال ۲۰۱۱ پخش آن آغاز شد شرکت داشتند. خانم لی نیز در ماه مارس و در پارک ملی هات چائو مای تایلند در این مستند تلویزیونی حضور پیدا کرد. پس از پخش این مستند، «نارونگ کونگیاد»، رئیس پارک ملی هات چائو مای تایلند شکایتی را علیه این بازیگر به پلیس تایلند ارائه داد.
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
یک مادر آمریکایی ۴۹ ساله که قصد داشت فرزندانش را طی مسیر رسیدن به خانه دوستش خنک نگه دارد آنها را در استخری روی سقف خودرو خود قرار داد. اکنون یکی از عجیب‌ترین روش‌ها برای خنک شدن توسط یک مادر آمریکایی امتحان شده است. درواقع این مادر فرزندان خود را روی سقف خودرو خود قرار داد. اما برای این که با گرمای هوا مقابله کند دخترانش را در یک استخر قرار داد. استخری بادی که به سقف خودرو بسته بود.
همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گفته وی، این درآکولا برخلاف داستان تخیلی درآکولا هیچ‌گونه خونخواری از انسان یا سایر حیوانات ندارد و به نظر می‌رسد فقط به خاطر شکل بالپوش‌هایش (کوتاه و تیره رنگ شبیه کت درآکولا) به این اسم معروف شده است. درواقع باید گفت پدرین تنها در اثر له شدن حشره آزاد می‌شود و گزش یا نیش حشره نقشی در آزاد شدن آن ندارد. وفور حشره پدروس در ماه‌های گرم سال است و پس از باران‌های فصلی و سیل‌آسا بسرعت افزایش می‌یابد که می‌تواند منجر به بروز اپیدمی درماتیت ناشی از پدروس گردد. وی یادآور شد: این درآکولا برخلاف داستان تخیلی درآکولا هیچ‌گونه خونخواری از انسان و یا سایر حیوانات ندارد و به نظر می‌رسد فقط به خاطر شکل بالپوش‌هایش (کوتاه و تیره رنگ شبیه کت درآکولا) به این اسم معروف شده است. وی ادامه داد: خاراندن زخم پس از تاولی شدن بدلیل مرطوب و نرم بودن سطح زخم موجب پارگی آن شده و احتمال عفونت‌های ثانوی به انواع میکرب‌ها را افزایش می‌دهد.
پارس نیوزپارس نیوز12 ساعت قبل
اگر دنبال آرامش هستی با هر کسی درد دل نکن و همه چیز زندگیت را نگو وقایع زندگی تو مال خودت است پس پیش خودت نگهدار آرامش می‌خواهی با شخصی که مخالف توست زیاد بحث نکن به حرف هایی که می‌زند فقط گوش کن آرامش می‌خواهی همیشه از خودت و بقیه عصبانی نشو آرامش می‌خواهی با شخصی حرف بزن که ذهن و عقل ثروتمندی دارد آرامش می‌خواهی کتاب بخوان کتاب‌ها چیز هایی به ما می‌آموزند که عمری در دهن ما سوالهایی بوده و پاسخ آنها در کتاب جستجو کن
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مجموعه داستان «صید قزل‌آلا در بالادست رودخانه کودور» عنوان مجموعه‌ای از هشت داستان کوتاه از فاضل اسکندر است. اسکندر در دهه ۱۹۶۰ در زمره نویسندگان سرشناس منظقه آبخاز به شمار می‌رود که به سیاست‌های اقتصادی لیسنکو و خروچف در زمینه کشاورزی اعتراض می‌کند و این اعتراض را با خلق داستان‌هایی با تم محیط زیستی انجام می‌دهد. با این همه بخش مهمی از زندگی ادبی او صرف خلق داستان‌هایی شده است که بیشتر از هر چیز شیوه و مسلک زندگی روستایی و فئودالی در منطقه آبخاز را به نمایش می‌کشد، زندگی‌ که او یکی از مهم‌ترین نمادهای آن است. این اثر با ترجمه اصغر قدرتی از زبان روسی به فارسی ترجمه شده و ویرایش آن نیز بر عهده زهرا زنگنه بوده است. کتاب نیستان مجموعه داستان «صید قزل‌آلا در بالادست رودخانه کودور» را در ۱۶۸ صفحه با قیمت ۳۵۰۰۰ تومان منتشر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر