تخصیص ۱۸ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال روستایی و عشایری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
تخصیص ۱۸ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال روستایی و عشایری

تخصیص ۱۸ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال روستایی و عشایری

فارسخبرگزاری فارس |
معاون صندوق کارآفرینی امید کشور گفت: دولت ۱۸ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال جامعه روستایی و عشایری تخصیص می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قرچک، علی اصحابی معاون صندوق کارآفرینی امید کشور در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان قرچک، اظهار کرد: بخشی از اعتباراتی که در قانون اشتغال و توسعه روستایی به استان تهران دیده‌شده در ۴ بانک کشاورزی، توسعه تعاون، پست‌بانک و صندوق کارآفرینی امید سپرده‌شده است.

وی گفت: برای تقویت روستاها، توسعه پایدار و اشتغال پایدار روستایی، نهایتا قانون توسعه اشتغال پایدار روستایی مصوب و به عرصه اجرا رسید.

این مسؤول بیان کرد: در بررسی صورت گرفته طی جلسه‌ای با حضور استاندار تهران عملکرد سه بانک تا حدودی مثبت نبود و با بررسی علت آن متوجه شدیم نداشتن یا عدم ارسال طرح‌های توجیه دار توسط شهرستان‌ها بوده است.

یک میلیون نفر بیکار در روستاهای کشور داریم

معاون صندوق کارآفرینی امید کشور با بیان اینکه نقش اول در بررسی و شناسایی طرح‌ها را بخشداران، دهیاران و معتمدین روستاها ایفا می‌کنند، افزود: اعتبار تخصیصی ما، تحت عنوان اعتبارات کسب‌وکارهای روستایی و عشایری بوده و به شهری است؛ از ۲۲ میلیون نفر ساکن روستایی در کشور، حدود یک‌میلیون بیکار داریم و این جامعه روستایی بعد از چهار دهه انقلاب اسلامی برای اولین بار است که جامعه روستایی از منابع نظام بانکی بهره‌مند می‌شوند.

اصحابی ادامه داد: از بخشداران و دهیاران و کارآفرینان روستایی می‌خواهیم از سیاست‌های کلی صندوق کارآفرینی امید مطلعش شوند، چراکه بر اساس قانون توسعه روستایی نظام بانکی و نظام تأمین مالی در جامعه روستایی تسهیل شد.

وی تاکید کرد: در روستاها دستورالعملی تحت عنوان شورای سیاست‌گذاری توسعه روستایی نوشته‌شده که در رأس آن فرماندار است و بخشدار، دهیاران، معتمدین و کارآفرینان روستایی در آن حضور دارند.

معاون صندوق کارآفرینی امید کشور تصریح کرد: سه و نیم میلیون نفر در کشور فارغ‌التحصیل دانشگاه هستند و با اینکه دانش دارند اما بیکارند چون فاقد مهارت‌اند؛ رتبه کشور در حوزه موانع کسب‌وکار ۱۲۳ جهان است، چراکه مشکلات زیادی در صدور مجوز، مساعدت دستگاه‌ها و … وجود دارد و کارآفرین ما سرگردان هستند و برای دریافت مجوز خیلی باید بدود.

اصحابی در ادامه گفت: با توجه به بیکاری موجود در کشور همه باید پای کار باشیم و نباید کارآفرین پشت در اتاق مسئولان بماند.

وی سیاست‌های صندوق در حمایت از کسب‌وکارها را عنوان کرد و افزود: صندوق کارآفرینی امید از لحاظ قوانین نظام بانکی انعطاف‌پذیر است و باید طبق چارچوب آیین‌نامه‌ها منعطف حرکت می‌کنیم.

سود تسهیلات صندوق کارآفرینی امید ۴درصد است

معاون صندوق کارآفرینی امید کشور ابراز کرد: صندوق کارآفرینی امید از سال ۷۰ راه‌اندازی شد و با تسهیلات قرض‌الحسنه ۴ درصد در کل کشور فعالیت می‌کند؛ سالانه ۱۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کنیم و یک‌صد هزار نفر از این تسهیلات بهره‌مند می‌شوند و پیش‌بینی می‌کنیم نزدیک ۱۲۰ هزار فرصت شغلی در سطح کشور ایجاد کنیم.

اصحابی اضافه کرد: معمولا کسب‌وکارهای خرد و کوچک را مؤسسات عامل کمتر حمایت می‌کنند چون عمر مفید آن‌ها را کم می‌کند و تنها نهاد مالی که این ریسک را پذیرفته صندوق کارآفرینی امید است.

۹۹ درصد منابع صندوق کارآفرینی امید وصول می‌شود

وی یادآور شد: ۹۹ درصد منابع صندوق کارآفرینی امید وصول می‌شود، با کارآفرین رفیق هستیم و تا زمانی که محصولش وارد بازار می‌شود آن‌ها را همراهی می‌کنیم، ایجاد طرح‌های مشارکتی و غیر مشارکتی جزو استراتژی‌های ماست و در حال حاضر در ۱۵ استان به مردم وام‌های مشارکتی با تشکیل شرکت تعاونی پرداخت‌شده و ۱۰۸ طرح اجراشده است.

معاون صندوق کارآفرینی امید کشور بابیان اینکه با ایجاد اشتغال پایدار در روستاها باید مهاجرت معکوس اتفاق بیفتد، گفت: روستای بدون بیکار، هر روستا یک محصول ازجمله طرح‌های اجراشده در کشور است و ضریب امنیتی در روستاهای مرزی به خاطر ایجاد کسب‌وکارهای کوچک بیشتر شده است.

ایجاد صندوق روستایی در ۱۷۰۰ روستا

این مسؤول بیان کرد: برای مشارکت مردم روستا، صندوق خرد محلی ایجاد می‌کنیم و تاکنون حدود در ۱۷۰۰ روستای کشور، صندوق روستایی ایجادشده و شبکه فروش محصولات را ایجاد کردیم.

اصحابی اظهار کرد: در صندوق توسعه ملی و در بخش رسته‌های جامع توسعه روستایی، فعالیت‌های خاصی را می‌پذیریم که باید طرح‌های ارائه‌شده از شهرستان‌ها در قالب همین رسته‌های شغلی باشد.

وی با بیان اینکه در مجموع دولت ۱۸ هزار میلیارد تومان برای جامعه روستایی و عشایری تخصیص داده که از این میزان ۷ هزار میلیارد تومان جذب‌شده و ۴ هزار میلیارد تومان طرح پذیرفته‌شده و استان تهران کمترین جذب اعتبار را داشته است، گفت: در حوزه طرح‌های گلخانه‌ای، گردشگری، بوم گردی، تولید نرم‌افزارهای مجازی، صنایع تبدیلی و لبنی و … از ۱۰۰ میلیون‌ تا ۴ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کنیم که در جامعه روستایی با کارمزد ۶ درصد و در روستاهای مرزی ۴ درصد است.

معاون صندوق کارآفرینی امید کشور در پایان خاطرنشان کرد: دوره تنفس به تناسب طرح متفاوت بوده و از یک سال تا دو سال است و با بازپرداخت شش سال که از مزیت‌های سرمایه‌گذاری است که می‌توانند بهره‌مند شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بازی میترا استاد در «اخراجی‌ها۳» و روایت رضا رویگری از نقش او

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
میترا استاد همسر دوم محمد علی نجفی که به دست وی به قتل رسید، بارها در فیلم‌های گوناگون نقش‌های کوتاه داشته است. یکی از این فیلم‌ها «اخراجی‌ها۳» بود که روایت آن را از زبان رضا رویگری می‌شنوید.

صاعقه‌ای وحشتناک که قایقی بزرگ را در یک چشم بهم زدن پودر کرد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از خطرناک‌ترین بلایای طبیعی به رعد و برق اختصاص دارد و قدرت ولتاژ برق به حدی زیاد است که می‌تواند یک شی یا حتی یک انسان را در کمتر از یک ثانیه آتش بزند. بیشتر بخوانید: لحظه ترسناک عبور کشتی از مثلث برموداانتهای پیام/

فرودی عجیب که در تاریخ هواپیمایی جهان ثبت شد! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران12 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، خلبان جوان هنگام فرود در ارتفاعات نتوانست به خوبی هواپیمای شخصی اش را هدایت کند و به شیوه‌ای خطرناک از حرکت ایستاد. بیشتر بخوانید: وضعیت مصدومان تصادف مرگبار کامیون و تریلی در کاشانانتهای پیام/حرکت عجیب خلبان + فیلم

فیلمی که نشان می‌دهد پهپاد ایرانی سالم به پایگاه برگشته است

مهرمهر1 روز قبل
نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد پهپادی که امریکا ادعا می‌کرد ساقط شده است، کاملا سالم به پایگاه برگشته است.

گل‌ها و حرکات تکنیکی گزینه خط حمله پرسپولیس (ویدیو)

ایلناایلنا21 ساعت قبل

آرنولد ایرانی: روزی ۵۰۰هزار تومان خرج بدنم است

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
شانس بیت الله این بود که در جوانی رفت. دوم بیت الله خودش یک دکتر تمام معنا بود. این تهمت است که بگوئیم مکمل عامل درگذشت بیت الله بود. از هر هزار نفر یک نفر اسیرش می‌شود و این شانس بیت الله بود. الان می‌توانم.» چوپان درباره ماهانه غذایش گفت: «روزی ۵۰۰ هزار تومان و ماهی ۱۵ میلیون و شاید هم بیشتر خرج بدنم است.

نظرها

اخبار بیشتر