گسترش خدمات در مناطق محروم از اولویت‌های وزارت بهداشت است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
گسترش خدمات در مناطق محروم از اولویت‌های وزارت بهداشت است

گسترش خدمات در مناطق محروم از اولویت‌های وزارت بهداشت است

مهرخبرگزاری مهر |
اراک- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: گسترش خدمات در مناطق محروم از اولویت های وزارت بهداشت بوده و در همین راستا ۴۰۰ خانه بهداشت برای خدمت رسانی به جمعیت عشایری در دست احداث است.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی که روز پنجشنبه در استان مرکزی حضور یافته، در جلسه شورای اداری ساوه اظهار داشت: در حال حاضر ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور فعالیت دارند و همچنین پوشش شبکه بهداشت و درمان در کشور بسیار متحول و گسترده شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: پوشش واکسیناسیون در کشور هم اکنون به ۱۰۰ درصد رسیده و ۱۸ هزار خانه بهداشت در نقاط روستایی راه اندازی شده که از این نظر توانسته‌ایم در ۲۶ کشور شرق مدیترانه، رتبه اول را داشته باشیم.

وی بیان کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت بسیاری از مشکلات مردم در این حوزه به ویژه از نظر هزینه‌ای و مالی رفع شد و زیرساخت‌های بهداشت و درمان را گسترش داده‌ایم و هم اکنون پزشکان بومی در کشور تربیت و مشغول به کار می‌شوند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد: در فاز دوم طرح تحول نظام سلامت نیز کاهش هزینه‌های درمانی مردم، توسعه زیرساخت‌های بهداشت و درمان در نقاط محروم و حمایت از فعالیت بخش خصوصی در این حوزه را در دستور کار داریم.

نمکی تصریح کرد: مساله دیگری که به طور جدی مدنظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد، مساله پیشگیری از بیماری‌ها است، چرا که مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر همچون بیماری‌های قلبی و عروقی، فشار خون، قند خون و… در کشور گسترش یافته و پیشگیری و برنامه ریزی برای ارتقای سلامت جامعه ضروری است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: تامین امکانات و تجهیزات بخش درمان در کشور هزینه‌های هنگفتی روی دست دولت و مردم می‌گذارد و در راستای همین مساله موضوع پیشگیری اهمیت زیادی پیدا می‌کند، به این معنا که باید از ابتلا به این بیماری‌ها جلوگیری شود. یک مثال در این زمینه اجرای طرح ملی پایش فشار خون می‌باشدو مجمع هزینه‌های اجرای این طرح کمتر از هزینه تامین چند تخت بیمارستانی است.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی توضیح داد: در همین رابطه چنانچه ما بتوانیم افراد مستعد و مبتلا به فشار خون را شناسایی و مشکل آنها را کنترل کنیم، هزینه‌های سنگینی که بعدا بابت درمان و بستری این بیماران بایستی رانجام شود از میان برداشته خواهد شد. از سوی دیگر بایستی نشاط اجتماعی ارتقا یابد چراکه هم اکنون با مشکل افسردگی در کشور مواجه هستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به سیل ابتدای سال جاری نیز گفت: وزارت بهداشت با ۱۴ هزار میلیارد تومان کسری بودجه در سال جاری، با مشکلات و خسارت‌های ناشی از سیل نیز در ابتدای سال دست و پنجه نرم کرد، اما در نهایت توانستیم این مساله را در رابطه با امور حوزه بهداشت و درمان به خوبی مدیریت کنیم. پرونده الکترونیک نظام سلامت نیز هفته آینده توسط رییس جمهور رونمایی خواهد شد.

نمکی افزود: هم اکنون احداث ۴۰۰ خانه بهداشت برای جمعیت عشایری در سطح کشور در دست اقدام است و گسترش خدمات بهداشت و درمان در مناطق محروم و کم برخوردار در دستور کار وزارتخانه قرار دارد.

وی ابراز داشت: طرح مدارس بدون پوسیدگی دندان نیز با هدف بهبود بهداشت دهان و دندان این قشر در مدارس در دست اجرا است که مقرر می‌باشد در این راستا به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از دانش آموزان پایه ابتدایی در این طرح خدمات مربوطه ارائه شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به وضعیت هم کنون کشور اظهار داشت: در شرایط کنونی که دشمن فشارهای مختلفی را بر کشور وارد کرده، وحدت و انسجام جامعه ما از اهمیت بسیار برخوردار است. شرایط کنونی وضعیتی نیست که در مقابل هم قرار گیریم و همه باید در راستای تحقق منویات رهبری گام برداریم تا بتوانیم دشمن را به شکست بکشانیم و پیروز میدان باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
فتح‌اله نیازی، مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از حفاظت و مرمت ۱۴ اثر از تابلوهای نقاشی معاصر موزه بانک تجارت خبر داد. اعتمادآنلاین| فتح‌اله نیازی، مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به مرمت ۱۴ تابلوی نقاشی موزه بانک تجارت، گفت: تابلوهای یاد شده آثاری از هنرمندان بزرگ معاصر ایران همچون سهراب سپهری، ایران درودی، مسعود عربشاهی، سیما حیاتی، حسین محجوبی، سیمین لاله زار و نقاشی‌های کلاسیک پنری ویلیامز است که با توجه به قرارداد بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و بانک تجارت، مرمت می‌شوند. نیازی افزود: پروژه یاد شده الگوی مناسبی برای برخورد با دیگر آثار هنری مدرن به شمار می‌آید که می‌توان از نتایج آن در حفظ و نگهدار سایر آثار مشابه بهره مند شد. مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی خاطر نشان کرد: برای این پروژه اقدامات حفاظتی لازم در سطوح مختلف رنگ، بستر و بوم، چارچوب و پوشش‌های حفاظتی سطح نقاشی انجام گرفته است. وی در پایان خاطرنشان کرد: در این پروژه همگام با اقدامات حفاظت و مرمت پژوهش‌های لازم از جمله شناسایی لایه‌های نقاشی، شناسایی عنصری و کانی شناسی رنگ‌ها و مواد تشکیل هنده اثر، بر روی بعضی از آثار شاخص در حال انجام است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
مدیرکل میراث‌فرهنگی گلستان از آغاز عملیات اجرایی تکمیل مرحله اول محوطه‌سازی میراث جهانی گنبد قابوس با اعتبار ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال خبر دادبه‌ گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط‌ عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ ابراهیم کریمی افزود: این مرحله از طرح محوطه سازی میراث جهانی گنبد قابوس با اعتبار ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌های استانی آغاز شد. وی با اشاره به عملیات پیش بینی شده در این مرحله گفت: در عملیات اجرایی این مرحله اجرای حدود ۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع سنگ فرش محوطه با آجر ختایی و همچنین اجرای تأسیسات محوطه برج قابوس پیش بینی شده است. مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان افزود: احداث نمازخانه پیرامون برج، ۱۰ چشمه سرویس بهداشتی و حدود ۸ هزار مترمربع محوطه سازی، ۵ هزار و ۵۰۰ مترمربع آجرفرش کف محوطه، ۶۰۰ متر طول کانال تأسیسات، هزار و ۳۰۰ متر طول هره‌چینی اطراف کانال‌ها و اجرای زیرساخت روشنایی محوطه با اعتبار ۱۳ میلیارد و ۳۷۹ میلیون ریال از اقدامات گذشته این اداره کل در میراث جهانی گنبد قابوس بوده است. میراث جهانی گنبد قابوس، بنای تاریخی و با شکوه شهر گنبد کاووس در میان پارکی بزرگ و زیبا جای گرفته است و از کیلومتر‌های دور نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کرده و در گذشته هادی و راهبر مسافرانی بوده است که از این سرزمین عبور می‌کرده‌اند. برج آجری قابوس بیش از هزار سال عمر دارد و همچنان به عنوان بزرگ‌ترین نماد بزرگترین شهر ترکمن‌نشین گلستان، میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
طرح سامان‌دهی و مرمت مسجد پنجه علی قزوین به منظور حفاظت و نگهداری از آثار ارزشمند تاریخی، مذهبی به همت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین آغاز شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ معاون میراث فرهنگی استان قزوین گفت: مسجد پنجه علی واقع در خیابان پیغمبریه از آثار ارزشمند مربوط به دوره صفوی و از جمله مساجد کهن شهر قزوین است که به دلیل پیشینه تاریخی و لزوم حفاظت و نگهداری از این اثر تاریخی – مذهبی طرح ساماندهی و مرمت آن از اواسط تیر امسال در دستور کار تیم مرمت قرار گرفت. امیر ارجمند با اشاره به روند مرمت این بنای تاریخی افزود: در این مرحله از طرح مرمت و ساماندهی مسجد تاریخی پنجه علی بام سازی بنا شامل برداشت ایزوگام قبلی، خاکبرداری و دوغاب ریزی، شیب بندی و عایق کاری بام تحت نظارت کارشناسان مرمت در دست انجام است. مسجد پنجه علی در خیابان پیغمبریه قزوین واقع شده و در تاریخ ۱۳۸۴/۰۵/۱۱ به شماره ۱۲۶۰۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این مسجد که در دوره صفوی به عنوان عبادتگاه اهل حرم شناخته شده به وسیله نقبی به دولتخانه راه داشته است. ستون‌های مرمرین، طاق‌های استوار آجری، و محراب کاشی با خط ثلث نفیس، تشخص ویژه‌ای به آن بخشیده است.

نظرها

اخبار بیشتر