برنامه وزارت بهداشت برای کاهش افسردگی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سلامت
برنامه وزارت بهداشت برای کاهش افسردگی

برنامه وزارت بهداشت برای کاهش افسردگی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایسنا نوشت: وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشار خون بالا، گفت: در مرحله بعد به دیابت و بهداشت روان می‌پردازیم تا آمار افسردگی کاهش یابد.

سعید نمکی در جلسه شورای اداری شهرستان که همزمان با آئین کلنگ زنی بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی ساوه برگزار شد، گفت: انقلاب ایران دستاوردهای گران‌بهایی را برای این سرزمین داشت که یکی از نفیس‌ترین و گفتنی‌ترین آنها دستاوردهای عرصه نظام سلامت بود.

وی با بیان اینکه قبل انقلاب از هر هزار کودکی که دنیا می‌آمد، به طور متوسط حداقل ۱۳۰ نوزاد تا یک سالگی را نمی‌دیدند و نزدیک به ۳۰۰ زن باردار در بین ۱۰۰ هزار نفر دوران بارداری را به سلامت طی نکرده و از دست می‌رفتند، گفت: در برخی مناطق، شرایط بسیار نامطلوب‌تر بود و از ۱۰۰ هزار زایمان حداقل هزار نفر در نقاط محروم و دورافتاده به سرانجام نمی‌رسید.

نمکی اظهار کرد: قبل از انقلاب پوشش واکسیناسیون در کشور ۲۵ درصد و میزان مراکز بهداشت و درمان روستایی حداکثر ۱۰۵۰ دستگاه بود. پزشکان که اکثرا هندی، فیلیپینی و بنگلادشی بودند به میزان بسیار کمی توان پوشش خدمات پزشکی مورد نیاز کشور را داشتند، اما امروز با حدود ۶۶ دانشگاه و دانشکده پزشکی در کشور و تربیت تعداد زیادی طبیب و نیروهای پیراپزشک و با پوشش ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون و گسترش شبکه بهداشتی درمانی در کشور، شرایط بسیار تغییر کرده است و با راه‌اندازی ۱۸ هزار خانه بهداشت در مراکز روستایی توانستیم مرگ و میر زنان و کودکان و گروه‌های آسیب‌پذیر را به کمترین میزان ممکن در شرق مدیترانه رسانده و در ۲۶ کشور شرق مدیترانه رتبه اول را در این زمینه کسب کنیم.

وی با بیان اینکه در دولت دکتر روحانی توجه ویژه به حوزه سلامت صورت گرفت و با ایجاد منابع کافی برای طرح تحول توانستیم زیرساخت‌های نظام سلامت را در نقاط کمتر برخوردار به حداکثر برسانیم، گفت: در طرح تحول سلامت پرداخت هزینه‌های کمرشکن از جیب بیماران کاهش یافت، برای ماندگاری کادر پزشکی برنامه ریزی شد و بیماران خاص مورد توجه ویژه قرار گرفتند و امروز فاز دوم طرح تحول را دنبال می‌کنیم.

نمکی اظهار کرد: برنامه اول ما در فاز دوم، حمایت از بسته‌های مهم فاز اول یعنی کاهش پرداخت از جیب مردم، توسعه زیرساخت‌ها در نقاط محروم، تشویق ماندگاری کادر پزشکی در نقاط نیازمند و استفاده مطلوب و ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی جهت ماندگاری دلخواه در نقاط محروم با استفاده از تشویق بجای انگیزه‌های غیراقتصادی و بعضا غیرمنطبق با طبع مردم است.

وی دومین کار در این فاز را تقدم پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی بر بستری عنوان کرد و افزود: براساس آخرین آمار سال ۹۶ بیش از ۳۸۰ هزار مرگ داشتیم که حدود ۳۱۳ هزار مورد از این تعداد بدلیل بیماری های غیرواگیر رخ داده و تنها ۲۵ هزار مورد بدلیل بیماری های واگیردار است. در این ۳۱۳ هزار مورد حدود ۹۷ هزار مورد بدلیل ارتباط مستقیم با فشار خون بالا و ۱۶۱ هزار مورد بدلیل فشارخون و بیماری‌های مرتبط با آن مثل سکته‌های قلبی، مغزی و نارسایی‌های مزمن کلیوی رخ داده است.  

نمکی با بیان اینکه برای برون رفت از این وضعیت چاره‌ای جز اجرای برنامه‌های پیشگیرانه نداریم، گفت: متاسفانه حداقل ۴۰ درصد مردم مبتلا به فشار خون از این مشکل خود بی‌خبرند و وقتی دچار انواع سکته و بیماری کلیه شدند تازه متوجه مشکل فشار خون می‌شوند.

وی با اشاره به هزینه‌های بالای زیرساخت‌های مورد نیاز برای درمان اینگونه بیماران همچون تخت‌های سی سی یو و آی سی یو و دیالیز و هزینه‌هایی که به خانواده‌ها تحمیل می‌شود و همچنین از دست رفتن سرمایه‌های انسانی کشور با بی‌توجهی به بیماری فشار خون گفت: تلاش ما در این دوره مبتنی بر این است که کاری کنیم که مردم به این زیرساخت‌ها نیازمند نشوند. کل هزینه بسیج ملی فشار خون کمتر از هزینه ساخت سه تخت بیمارستانی است و برآورد شده است که حداقل دو میلیون مورد جدید مبتلا به فشار خون را در جریان اجرای این طرح پیدا کنیم که این دو میلیون مورد می‌توانند کیس سی سی یو و آی سی یو و دیالیز نشوند. در مرحله بعد به دیابت و بهداشت روان می‌پردازیم تا آمار افسردگی کاهش یابد.

نمکی با بیان اینکه گرفتار چهره‌های غمناک هستیم، افزود: فشار اقتصادی تنها عامل گرفتاری‌ها وافسردگی‌های مردم نیست؛ چرا که هر دو قشر فقیر و مرفه جامعه غمگین هستند و برای رفع زمینه‌های ایجاد این دلتنگی‌ها و افسردگی‌ها باید به بهداشت روان مردم پرداخت.

وی با بیان اینکه امروز گرفتار بیماری‌های غیرواگیر هستیم و همه باید به وزارت بهداشت برای کاهش این بیماری‌ها کمک کنند، گفت: هزینه یک دوره شیمی درمانی برای یک بیمار معادل یک دوره واکسیناسیون یک روستای بزرگ است. برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر چون چاقی، دیابت، فشار خون و امثال آن همه باید کمک کنند. همانگونه که امروز بسیج ملی فشار خون را با کمک نیروهای مسلح، بسیج جامعه پزشکی، بخش خصوصی و … اجرایی می‌کنیم؛ چرا که امکان ندارد وزارت بهداشت بتواند به تنهایی این مهم را به انجام برساند.

نمکی افزود: گام دوم طرح تحول سلامت مصادف با اعلام بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری انقلاب بعنوان یکی از سنجیده‌ترین اسناد بعد از انقلاب است و امروز زمانی است که باید در همه عرصه‌ها کنار هم قرار بگیریم و در زمانی که دشمنان قسم خورده همراه داریم، متحد باشیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی و سلامت روز

وی با بیان اینکه در دورانی قرار داریم که وقتی به کشتی نفت کش آسیب دیده کمک می‌کنیم، متهم به مین‌گذاری می‌شویم، گفت: در این عرصه که دشمنان هم قسم می‌شوند، دوستان نظام اگر از هم دور شوند به نظام جفا کرده‌اند. امروز روز فاصله گرفتن اصلاح طلب و اصولگرا نیست و روزی نیست که در درون حلقه نظام با هم تسویه حساب کنیم. امروز روز رفتن زیر خیمه رهبری است و اینکه همه یک حرف بزنیم تا دنیا بداند همه همراه و هم فکر و یکصدا هستیم. اگر دشمن با چنین صحنه‌ای مواجه شود قطعا به سرعت از پای در می‌آید.

نمکی با بیان اینکه امسال وزارت بهداشت با ۱۴ هزار میلیارد تومان کسری بودجه به دام یک سیل ویرانگر افتاد، ولی سازمان بهداشت جهانی حیرت کرد که چگونه توانستیم چنین سیلی را بدون اپیدمی سر کنیم، افزود: این دستاورد در تاریخ بهداشت دنیا بی نظیر و حاصل یاری خدا و تلاش سربازان نظام سلامت است.   

وی گفت: پرونده الکترونیک سلامت تنها ریل مهمی است که می‌توان برای اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع از آن عبور کرد که خوشبختانه با تلاش وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت عملیاتی شد و هفته آینده با حضور رییس جمهور رونمایی خواهد شد. طرح ملی کنترل فشار خون نیز در قالب بسیج همگانی شروع شده و امروز از اهداف این طرح که انتظار داریم ۱۵ تیرماه به اتمام برسد، جلوتریم.

نمکی با اشاره به اینکه ایجاد ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری برای عشایر کوچ‌رو در حال اتمام است، گفت: بهورز مورد نیاز این طرح از دل عشایر جذب شده که همراه کوچ به آنها خدمات زیربنایی بهداشت و درمان ارائه بدهد. همچنین دندان‌های یک میلیون و ۲۰۰ هزار کودک نیز در قالب طرح مدارس عاری از پوسیدگی در مقطع ششم ابتدایی، عاری از پوسیدگی خواهد شد.

وی تاکید کرد: باید با صبر و تلاش این برهه حساس را طی کرده و به دشمنان بیاموزیم که ملت ایران ملت زانو زدن نیست و شرایط موجود را به خوبی طی خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا منصوری - نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ساوه تنها شهر کشور است که پس از انقلاب بیمارستان دولتی در آن احداث نشده است و امروز شاهد تحقق این آرزوی دیرینه مردم هستیم.

منصوری با اشاره به احداث ۲۴ درمانگاه طی دو سال در ساوه و زرندیه اظهار کرد: اختصاص ردیف مجزا برای احداث پروژه‌های درمانی و بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی ساوه نوید ارتقای شاخص‌های سلامت در این منطقه را می‌دهد.

بهروز اکرمی - معاون سیاسی امنیتی استانداری مرکزی نیز در این جلسه به مشکلات بهداشت و درمان در استان اشاره کرد و افزود: بیمارستان ولیعصر ۵۲۰ تختخوابی اراک با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی و اخذ وام ۵۰ میلیارد تومانی نیاز به تخصیص اعتبار بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومانی دارد.

وی با بیان اینکه انجام پروژه جایگزین بیمارستان طالقانی نیز نیازمند مساعدت وزارت بهداشت است، تامین فضای آموزشی خوابگاهی رفاهی در دانشگاه علوم پزشکی را از جمله مطالبات موجود عنوان کرد و گفت: تامین ۱۶۰ میلیارد تومان بدهی تامین اجتماعی به مراکز درمانی و دارویی استان نیازمند مساعدت است.

وی به پروژه نیمه تمام بیمارستان امام خمینی (ره) خمین که در حال حاضر پیشرفت ۷۰ درصدی دارد اشاره کرد و گفت: نسبت پرستار به تخت در استان مرکزی ۹ دهم است و این استان با کمبود شدید نیروی پرستار و مشکل معوقات پرسنل در بخش بهداشت و درمان مواجه است.

علی میرزایی - فرماندار ساوه نیز گفت: وزیر بهداشت در ادامه اجرای طرح ملی سلامت، طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک را اجرا کردند که بسیار اقدام خوبی است و به این ترتیب موضوع تقدم پیشگیری بر درمان در اولویت قرار گرفت.

وی اظهار کرد: تعیین تکلیف ساختمان قدیمی بیمارستان ۱۷ شهریور و تسریع در احداث پردیس دانشکده، تسریع در احداث بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی و تکمیل پروژه نیمه تمام مرکز درمانی نوبران و غرق آباد از جمله مهم‌ترین نیازهای حوزه سلامت در ساوه است.

وی گفت: تخصیص ردیف استخدامی برای پرسنل و پرستاران بومی ساوه دستور مقام عالی وزارت بهداشت را نیاز دارد.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی - امام جمعه ساوه نیز گفت: اجرای طرح‌های عمرانی و درمانی در شرایط کنونی که با اوج دشمنی دشمنان روبرو هستیم، مایه افتخار و غرور ملی است.

وی خواستار تسریع در اجرای پروژه‌هایی شد که در ساوه کلنگ زنی شده است و افزود: آموزش مقدم بر پیشگیری و درمان است و باید با آگاهی بخشی به مردم به دنبال ارتقای خدمات به مردم باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
از قدیم در ایران خاکشیر را با آب سرد مخلوط و به عنوان ملین و خنکی مصرف می‌کرده‌اند. فعالیت ضد التهابی، ضد تب و ضد درد خاکشیر به وجود ترکیبات فنولیک در آن نسبت داده می‌شود. از آنجا که ایزوتیوسیانات‌های موجود در آن دارای خاصیت ضد میکروبی است، خاصیت ضد تب خاکشیر را به آنها نسبت می‌دهند. وی در مورد نحوه مصرف خاکشیر، گفت: خاکشیر را می‌توان با آب سرد چندین ساعت خیسانده و میل شود ویا به صورت جوشانده (به مدت ۱۰ دقیقه با آب بجوشانید و پس از سرد شدن) میل شود. کمیلی افزود: باید توجه داشت که شکل مصرف خاکشیر در اثرات دارویی آن دخالت دارد مثلا خاکشیر مخلوط با آب سرد خاصیت ملین (ضد یبوست) و خاکشیر به صورت جوشانده دارای خاصیت ضد اسهال است.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: بر اساس نتایج تحقیق جدید دانشگاه کالیفرنیا ریورساید (UCR) یادگیری موارد جدید، مغز افراد سالخورده را طی ۶ هفته ۳۰ سال جوانتر می‌کند. او تاثیر یادگیری، حفظ انگیزه به عنوان عامل تقویت‌کننده، تشویق مربیان برای یادگیری و رشد در محیطی مناسب را از عوامل مهم در یادگیری مهارت‌ها عنوان کرد. با ارزیابی مهارت‌های شناختی پس از ۶ هفته مشخص شد توانایی افراد ۳۰ سال جوانتر شده است. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و آلزایمر شایع‌ترین شکل زوال عقل محسوب می‌شود. در حال حاضر درمان برای معالجه زوال عقل یا عدم پیشرفت آن آسان نیست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
با این حال از ۸ حقیقت مهم در مورد فقر ویتامین ب ۱۲ نباید چشم پوشی کرد: فقر ویتامین ب ۱۲ با خستگی مدام در ارتباط است: اگرچه ویتامین ب ۱۲ در تولید سلول‌های خونی و حمایت از عملکرد اعصاب موثر است اما نقش مهمی نیز در تبدیل مواد مغذی به انرژی دارد. گیاه خواران آسیب پذیرتر هستند: بیشترین میزان ویتامین ب ۱۲ در محصولات حیوانی یافت می‌شود و کسانی که تابع رژیم‌های غذایی گیاهی هستند، برای جلوگیری از ابتلا به فقر ویتامین ب ۱۲ باید مکمل‌های این ویتامین را دریافت کنند. داروهای سوزش سر دل مقصر فقر ویتامین ب ۱۲ هستند: این داروها از آنجا که تولید اسید معده را سرکوب می‌کنند، جذب ویتامین ب ۱۲ را سخت‌تر می‌نمایند. زنان بیشترین نیاز به ویتامین ب ۱۲ را دارند: هرکسی به این ویتامین نیاز دارد اما افراد خاصی مانند سالمندان و زنان باید بیشترین میزان ویتامین ب ۱۲ را دریافت کنند. کمبود ویتامین ب ۱۲ باعث آسیب دائمی می‌شود: کمبود ویتامین ب ۱۲ که سالها ادامه داشته باشد، تشدید می‌شود و می‌تواند آسیب عصبی غیرقابل بازگشت را ایجاد کند.
الفالف7 ساعت قبل
به پزشک که مراجعه می‌کنید، برایتان آزمایش می‌نویسد که در نهایت متوجه می‌شوند، کم خونی دارید. کمبود آهن در این دوران باعث کاهش توان ذهنی و قدرت یادگیری و خستگی زودرس ضعف و بی‌حالی و افزایش ابتلا به بیماری‌ها می‌شود. این متخصص تغذیه ادامه داد: علاوه بر آهن، مواد مغذی دیگر هم مثل اسید فولیک، ویتامین ۶B و یتامین ۱۲B، ویتامین C و پروتئین برای خونسازی لازم است که باید از طریق رژیم غذایی روزانه تامین شود. وی گفت: کم خونی در نوزادان و کودکان رشد را به تعویق می‌اندازد؛ افزایش ابتلا به عفونت‌ها، کاهش توان یادگیری و حافظه، خستگی و بی حالی و غیره از دیگر موارد عوارض کم خونی درمان نشده به شمار می‌رود. وی افزود: چایی می‌تواند کم خونی را تشدید کند از این رو توصیه می‌‌شود افرادی که به کم خونی دچار هستند به هیچ وجه در وعده صبحانه چای ننوشند و نوشیدن چای را به ۲ ساعت بعد موکول کنند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد12 ساعت قبل
آمارهای جدید مربوط به مسافرت‌های خارجی در کشور نشان می‌دهد: طی سه ماه اول امسال ۲ میلیون و ۳۰ هزار و ۵۲۳ نفر گردشگر خارجی به نقاط مختلف ایران سفر کرده‌اند. در سه ماه اول سال گذشته این تعداد مسافر خارجی معادل یک میلیون و ۴۴۳ هزار و ۵۵۱ گردشگر بوده است. به این ترتیب، بهار امسال سفرهای خارجی به کشور رشد قابل‌توجهی داشته‌اند به‌طوری‌که تعداد این مسافران ۴۱ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ افزایش یافته است. وی تاکید کرد: سال گذشته گردشگران به‌طور متوسط حدود ۳۰ روز در ایران اقامت داشته‌اند اما امسال این زمان به علت ارزانی سفر به ۴۵ تا ۶۰روز افزایش یافته است. ایرانگردی ایرانی‌ها کم شده است؟ آمارهای رسمی حاکی است: از ابتدای سال جاری تا پایان فصل بهار، یک میلیون و ۷۵۹ هزار و ۷۴۹ مسافر ایرانی به کشورهای خارجی سفر کرده‌اند که در مقایسه با سه ماه اول سال گذشته حجم این نوع سفرها امسال ۵/ ۶ درصد کاهش پیدا کرده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
ماجرا از آن قرار است که هفته گذشته یک مهره کوچک در گوش محمد امین ۴ ساله گیر می‌کند و مادر طفل برای خارج کردن آن به درمانگاه مراجعه می‌کند. اما داستان محمد امین طبق روال عادی طی نمی‌شود و یک اشتباه باعث یک فاجعه می‌شود. با آسیب دیدن گوش کودک، پزشک ادعا می‌کند که نمی‌تواند جسم را خارج کند و باید کودک فورا به یک مرکز درمانی دیگر برود. ناگهان نفس محمد امین بند آمد و با اینکه تا آن زمان ساکت و آرام بود و شروع به گریه کرد. حال در این بین می‌توان گفت، احتمالا مقصر اصلی در کاهش شنوایی کودک پزشک معالج است.

نظرها

اخبار بیشتر