پرونده الکترونیک سلامت هفته آینده رونمایی می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سلامت
پرونده الکترونیک سلامت هفته آینده رونمایی می‌شود

پرونده الکترونیک سلامت هفته آینده رونمایی می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
وزیر بهداشت گفت: پرونده الکترونیک سلامت هفته آینده با حضور رییس‌جمهور رونمایی می‌شود.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر سعید نمکی با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی از هر ۱۰۰۰ نوزدای که متولد می‌شد، حداقل ۱۳۰ نفر به یک سالگی نمی‌رسد و حداقل ۳۰۰ زن باردار به دلیل عوارض بارداری و حاملگی، از بین می‌رفتند، اظهار کرد: آن زمان پوشش واکسیناسیون کشور ۲۵ درصد و تعداد مراکز بهداشتی و درمانی روستایی حداکثر ۱۰۵۰ مرکز بود، پزشکان خارجی در کشور فعالیت داشتند.

وی تصریح کرد: امروز ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور، تعداد زیادی پزشک، پرستار، ماما و سایر نیروهای حوزه سلامت را تربیت کرده و می‌کنند و شبکه بهداشتی و درمانی تقویت شد و در حال حاضر حداقل ۱۸ هزار خانه بهداشت در کشور فعال است و توانسته‌ایم مرگ و میر کودکان، زنان و گروه‌های آسیب پذیر را به کمترین حد در بین کشورهای شرق مدیترانه برسانیم.

وزیر بهداشت به توجه ویژه دولت دهم و یازدهم به حوزه سلامت یادآور شد: خوشبختانه با ایجاد منابع کافی برای اجرای طرح تحول نظام سلامت، توانستیم زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی را در نقاط کمتر برخوردار به حداکثر برسانیم. در این طرح، پرداخت هزینه‌های کمرشکن از جیب بیماران کاهش یافت و برای ماندگاری پزشک و تیم پزشکی در مناطق کمتر برخوردار، برنامه ریزی و اقدام شد و بیماران خاص و صعب العلاج، مورد حمایت بیشتری قرار گرفتند.

دکتر نمکی با بیان اینکه امروز فاز دوم طرح تحول نظام سلامت را با اهداف تعیین شده، اجرا می‌کنیم، گفت: ما ابتدا از بسته‌های ارزشمند طرح تحول نظام سلامت مانند توسعه زیرساخت‌ها در مناطق کمتر برخوردار، کاهش پرداختی از جیب بیماران، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و ماندگاری تیم پزشکی در مناطق محروم حمایت می‌کنیم و در کنار آن به استفاده مطلوب از ظرفیت بخش خصوصی و ایجاد مشوق و انگیزه برای ماندگاری اختیاری و نه اجباری بخش خصوصی در مناطق محروم نیز توجه داریم.

وی افزود: یکی از کارهایی که در فاز دوم طرح تحول نظام سلامت در دستور کار قرار دادیم، تقدم پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی بر درمان بستری است. در سال ۹۶، بیش از ۳۸۰ هزار مورد مرگ در کشور ثبت شد که ۳۱۳ هزار مورد از آن مربوط به بیماری‌های غیرواگیر، ۹۷ هزار مورد مستقیما به دلیل فشارخون بالا و ۱۶۱ هزار مورد نیز به دلیل فشارخون بالا و عوارض آن شامل بیماری‌ها و سکته‌های قلبی و مغزی و نارسایی‌های مزیمن کلیوی بوده است و راهی نداریم به جز اینکه به برنامه‌های پیشگیرانه بپردازیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، یکی از دلایل اجرای این طرح را عدم آگاهی حداقل ۴۰ درصد از مردم از ابتلا به این بیماری عنوان کرد و گفت: تلاش ما در این دوره این است که چه کنیم که مردم کمتر نیازمند بستری شدن در بخش‌های سی سی یو و آی سی یو شوند. منابع مورد نیاز برای اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، کمتر از هزینه ایجاد ۳ تخت بیمارستانی در کشور است اما برآورد کرده‌ایم که حداقل دو میلیون نفر بیمار جدید مبتلا به فشارخون بالا کشف کنیم تا در آینده نیازمند خدمات بستری و پرهزینه نشوند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی امروز

دکتر نمکی از بیماری‌های غیرواگیر به عنوان مهمترین چالش نظام سلامت ایران و کشورهای جهان یاد کرد و بیان داشت: دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، فشارخون بالا، حوادث جاده‌ای و روان پریشی از مهمترین بیماری‌ها و چالش‌های نظام سلامت است و کنترل و پیشگیری بر خلاف بیماری‌های واگیردار، از عهده وزارت بهداشت به تنهایی بر نمی‌آید و نیازمند مشارکت بین بخشی است.

وی خاطرنشان کرد: فاز دوم طرح تحول نظام سلامت با بیانیه گام دوم انقلاب که یکی از سنجیده‌ترین و پخته‌ترین اسناد بعد از انقلاب اسلامی است، همزمان شده و همه باید در همه عرصه‌ها در کنار همدیگر قرار گیریم چون دشمنان قسم خورده زیادی داریم و می‌بینیم که قایق‌های ایرانی برای کمک به کشتی نفتکش آسیب دیده اعزام می‌شوند اما به مین‌گذاری متهم می‌شویم و همه دشمنان ما با همدیگر متحد می‌شوند و در این برهه که دشمنان ما هم قسم می‌شوند، دوستان درون نظام اگر از همدیگر دور شوند، به انقلاب و کشور جفا کرده‌اند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: امروز روزی نیست که اصولگرا و اصلاح‌طلب از همدیگر فاصله بگیرند و در درون حلقه نظام، بخواهیم تسویه حساب کنیم بلکه امروز، روز وحدت ملی و رفتن زیر بیرق رهبری است و همه یک حرف بزنیم تا اینکه دنیا بداند که از سوی رهبری، رییس جمهور، روسای قوا، وزیر، نماینده و فرماندار یک حرف بیرون می‌آید.

به گفته دکتر نمکی مشکلات و کاستی‌های دانشکده علوم پزشکی ساوه در حوزه زیرساخت‌ها، تامین تجهیزات و همچنین کاهش زمان تعویق پرداختی حقوق و مزایای پرسنل برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به طلب ۱۰ هزار میلیارد تومانی وزارت بهداشت از سازمان تامین اجتماعی گفت: شب عید سال ۹۸ با ۵ هزار میلیارد تومان کسری و طلب از خزانه، سال را به پایان رساندیم و تا آن زمان حدود ۹ هزار میلیارد تومان از سازمان تامین اجتماعی با ۱۴ هزار میلیارد تومان کسری بودجه، به سال ۹۸ وارد شدیم که با سیل ویرانگر در ۲۵ استان کشور، مصادف شد و خوشبختانه با لطف خدا و همکاران مان باعث حیرت سازمان جهانی بهداشت شدیم چون با چنین حجمی از آبگرفتگی، هیچ موردی از اپیدمی ثبت و گزارش نشد و در تاریخ بهداشت دنیا، بی سابقه بوده است.

وزیر بهداشت یادآور شد: از ابتدای سال ۹۸ و با وجود کسری بودجه سال گذشته اما تکمیل پرونده الکترونیک سلامت، راه‌اندازی ۴۰۰ خانه بهداشت سیار عشایری، مدارس عاری از پوسیدگی دندان و اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون را در دستور کار قرار دادیم و خوشبختانه پرونده الکترونیک سلامت با تلاش همکاران ما در وزارت بهداشت و ارتباطات به سرانجام رسید و هفته آینده با حضور رییس‌جمهور، رونمایی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حمله قلبی را بیشتر بشناسید+علائم

3+
الفالف1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴13 ساعت قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین20 ساعت قبل
این مورد زنگ خطری برای ارزیابان خطر در مواد غذایی است. به گفته وی، متداول‌ترین مواد غذایی حاوی این ترکیبات شامل مواد غذایی کبابی و دودی‌شده، مانند ماهی دودی، گوشت کبابی و روغن خارج‌شده از آن (که بر روی اجزای دستگاه می‌ریزد و می‌سوزد)، است. در مواد غذایی بسته‌بندی شده نیز هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای می‌توانند هنگام فرایند بسته‌بندی از طریق آلوده شدن مواد غذایی با روغن موجود بین قطعات دستگاه، وارد آنها شوند. «غذادارو» چیست؟ وی ادامه داد: اصطلاح «غذادارو» برای ترکیباتی در مواد غذایی به‌کار می‌رود که خواص ارتقای سلامتی دارند. ترکیبات غذایی ضد سرطان موضوع تحقیقات نسبتا جدید و مداومی است که به‌منظور پیشگیری شیمیایی از سرطان انجام می‌شوند.
خبر فوریخبر فوری22 ساعت قبل
لبنیات، منبع اصلی تامین کلسیموی منبع اصلی تأمین کلسیم را لبنیات معرفی کرد و افزود: البته منابع دیگری هم حاوی کلسیم هستند. باید توجه داشت که مصرف لبنیات برای تمام گروه‌های سنی ضروری بوده و حذف آن می‌تواند منجر به بروز بیماری‌هایی نظیر پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی-عروقی و …شود. مصرف لبنیات در برخی خانوارها هفتگی یا ماهانه شده استوی، اختصاص یارانه به لبنیات به منظور کاهش قیمت لبنیات را عامل بالا رفتن سهم مصرف‌کننده در خرید این ماده غذایی دانست و افزود: در سال‌های اخیر با افزایش قیمت لبنیات، سهم خرید لبنیات در سبد غذایی خانوار کاهش یافته و شاهد هستیم که حتی برخی از خانواده‌ها مصرف لبنیات آنها به صورت هفتگی یا ماهانه شده است. بنابراین ما نیز توصیه نمی‌کنیم که تنها منبع تأمین ویتامین D را مصرف روغن روزانه قرار دهند. همچنین توصیه می‌شود برای پیشگیری از کمبود ویتامین D، افراد به منظور پیشیگری، ماهی یک عدد قرص مکمل ویتامین D پنجاه هزار واحدی مصرف کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
ژنتیک، عوامل محیطی و سبک زندگی از عواملی هستند که بر سلامت قلب و عروق موثرند. مصرف برخی مواد غذایی می‌تواند به سلامت قلب کمک کند که در این نوشتار به برخی از آنها می‌پردازیم. مارچوبهمصرف منظم مارچوبه، حبوبات و سبزیجات برای سلامت قلب و عروق مفید است. آجیلبادام، فندق، بادام زمینی، پسته و گردو یکی از بهترین گزینه‌‌ها برای سلامت قلب هستند. گوجه فرنگی منبع خوبی از فیبر، پتاسیم، ویتامین سی، فولیک اسید و کولین است که به سلامت قلب کمک می‌کند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مجوز جذب حدود ۱۰ هزار نیروی انسانی در وزارت بهداشت را از سازمان امور استخدامی گرفته‌ایم. وی همچنین از پیگیری احداث بیمارستان فوق تخصصی یک هزار تخت‌خوابی در شرق تهران خبر داد و افزود: احداث یک بیمارستان فوق تخصصی ۱۰۰۰ تخت‌خوابی در شرق تهران با هماهنگی دانشگاه شهید بهشتی در اتوبان شهید بابایی در دست بررسی است. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: توسعه تخت‌های بیمارستانی با توجه به منابع محدود و اولویت‌های منطقه‌ای در حال انجام است، البته کمبودهای موجود در تعداد تخت‌های بیمارستانی منوط به تأیید و پاسخگویی مطالعات کارشناسی است. وی همچنین در خصوص تعدیل نیرو در بیمارستان‌های کشور گفت: این تعدیل در دست بررسی دانشگاه علوم پزشکی است و نیروهای قراردادی را به نیروهای استخدامی و پیمانی رسمی تبدیل وضعیت می‌کنیم. نمکی همچنین از دریافت مجوز جذب حدود ۱۰ هزار نیروی انسانی در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این مجوز را از سازمان امور استخدامی گرفته‌ایم و هم اکنون در حال طی مراحل گزینش نیروی انسانی هستیم.

نظرها

اخبار بیشتر