درمان تالاسمی با اقتصادی‌ترین روش درمانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سلامت

درمان تالاسمی با اقتصادی‌ترین روش درمانی

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: نتایج یک پژوهش داخلی در خصوص این بیماری، نشان می‌دهد که پیشگیری از بروز موارد جدید این بیماری از طریق مشاوره‌های هدایت‌شده، کماکان بهترین روش مقابله با آن است.

درمان تالاسمی با اقتصادی‌ترین روش درمانی - 1

«تالاسمی» به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ژنتیکی که از بدو تولد، افراد مبتلا را تحت تأثیر قرار می‌دهد شناخته شده است. نتایج یک پژوهش داخلی در خصوص این بیماری، نشان می‌دهد که پیشگیری از بروز موارد جدید این بیماری از طریق مشاوره‌های هدایت‌شده، کماکان بهترین روش مقابله با آن است.

«تالاسمی» یک بیماری ژنتیکی شایع در کل جهان است. ایران یکی از کشورهایی است که در کمربند تالاسمی با شیوع بالاتر نسبت به سایر مناطق واقع شده است. امروزه پیشرفت‌های ایجادشده در درمان بیماران مبتلابه تالاسمی ماژور، این بیماری را به یک مشکل مزمن تبدیل کرده است که نیازمند مراقبت مادام‌العمر است.

بیماران تالاسمی و خانواده آن‌ها تحت فشارهای متعددی ازجمله احساس حقارت، ناامیدی، اضطراب، افسردگی، نگرانی در خصوص مدرسه، اشتغال، مشکلات درمان، مسائل رفاهی، فرهنگی، خانوادگی و مشکلات اقتصادی هستند که همه این عوامل کیفیت زندگی بیماران را مختل می‌کند. این بیماران برای کاهش تبعات بیماری خود، بایستی به‌طور مرتب به مراکز درمانی مراجعه کرده و از این لحاظ هزینه‌هایی را متقبل شوند. اما سوال آن است که میزان مطلوبیت درمان این بیماری در مقابل هزینه انجام‌شده، یا به‌اصطلاح وضعیت «هزینه-مطلوبیت» درمان چگونه است.

برای یافتن پاسخ این سوال و بررسی بیشتر موضوع، پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، مؤسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون و درمانگاه تالاسمی ظفر و دانشگاه علوم پزشکی مراغه دست به انجام مطالعه‌ای از نوع ارزیابی اقتصادی زده‌اند که در آن به تحلیل هزینه – مطلوبیت درمان بیماران مبتلابه تالاسمی ماژور در ایران از طریق تعیین هزینه‌های درمان بیماران مبتلابه تالاسمی ماژور و مطلوبیت حاصل از درمان بیماران پرداخته شده است.

نتایج این مطالعه که بر روی ۱۹۸ بیمار دارای پرونده فعال در انجمن حمایت از بیماران تالاسمی انجام شده است، نشان می‌دهد که با افزایش سن، هزینه‌های درمان بیماران افزایش یافته و کیفیت زندگی آنان کاهش می‌یابد و ازاین‌رو لازم است با افزایش سن، بیماران به میزان بیشتری ازنظر مالی و روانی تحت حمایت قرار گیرند و تدابیر ویژه‌ای حتی در حوزه اشتغال، تحصیلات و ازدواج آن‌ها اتخاذ شود.

فیروز اسماعیل‌زاده، استادیار دانشکده علوم پزشکی مراغه و سایر همکارانش در این پژوهش در خصوص نتایج حاصله می‌گویند: «درمان بیماران مبتلابه تالاسمی ماژور در گروه سنی ۲۱ تا ۳۰ سال نسبت به سایر گروه‌های سنی هزینه بیشتری را ایجاد می‌کند. درمان بیماران در گروه سنی ۱۱ تا ۲۰ سال و گروه سنی ۳۱ تا ۴۰ سال نیز به ترتیب کمترین و بیشترین هزینه را در مقابل درمان ارائه‌شده ایجاد کرده‌اند».

این محققان می‌افزایند: «نتایج تحلیل حساسیت نیز نشان می‌دهد که با افزایش نرخ تنزیل، هزینه ایجادشده به ازای هر واحد از شاخص طول عمر، کاهش یافته و اثربخشی برنامه افزایش پیدا می‌کند».

مجریان این پژوهش معتقدند: «بررسی‌های انجام‌شده در پژوهش ما نشان از آن دارد که باوجود هزینه - اثربخش بودن درمان بیماران مبتلابه تالاسمی ماژور، درمان این بیماران هزینه‌های زیادی را به بیمار، خانواده بیمار و جامعه تحمیل می‌کند، به‌طوری‌که حتی درمان بیماران در دهه چهارم عمرشان به حد آستانه هزینه – اثربخشی نزدیک می‌شود. بر این اساس به نظر می‌رسد افزایش هزینه کرد در حوزه غربالگری بیماران و پیشگیری از به دنیا آمدن بیماران مبتلابه تالاسمی ماژور می‌تواند در حل مشکل، مفید باشد».

این اطلاعات که می‌تواند در آگاه کردن مسئولان نسبت به مشکلات بیماران مبتلابه تالاسمی ماژور مؤثر باشد، در فصل‌نامه پژوهشی «خون» متعلق به مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران منتشر شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
از قدیم در ایران خاکشیر را با آب سرد مخلوط و به عنوان ملین و خنکی مصرف می‌کرده‌اند. فعالیت ضد التهابی، ضد تب و ضد درد خاکشیر به وجود ترکیبات فنولیک در آن نسبت داده می‌شود. از آنجا که ایزوتیوسیانات‌های موجود در آن دارای خاصیت ضد میکروبی است، خاصیت ضد تب خاکشیر را به آنها نسبت می‌دهند. وی در مورد نحوه مصرف خاکشیر، گفت: خاکشیر را می‌توان با آب سرد چندین ساعت خیسانده و میل شود ویا به صورت جوشانده (به مدت ۱۰ دقیقه با آب بجوشانید و پس از سرد شدن) میل شود. کمیلی افزود: باید توجه داشت که شکل مصرف خاکشیر در اثرات دارویی آن دخالت دارد مثلا خاکشیر مخلوط با آب سرد خاصیت ملین (ضد یبوست) و خاکشیر به صورت جوشانده دارای خاصیت ضد اسهال است.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: بر اساس نتایج تحقیق جدید دانشگاه کالیفرنیا ریورساید (UCR) یادگیری موارد جدید، مغز افراد سالخورده را طی ۶ هفته ۳۰ سال جوانتر می‌کند. او تاثیر یادگیری، حفظ انگیزه به عنوان عامل تقویت‌کننده، تشویق مربیان برای یادگیری و رشد در محیطی مناسب را از عوامل مهم در یادگیری مهارت‌ها عنوان کرد. با ارزیابی مهارت‌های شناختی پس از ۶ هفته مشخص شد توانایی افراد ۳۰ سال جوانتر شده است. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و آلزایمر شایع‌ترین شکل زوال عقل محسوب می‌شود. در حال حاضر درمان برای معالجه زوال عقل یا عدم پیشرفت آن آسان نیست.
فراروفرارو1 روز قبل
فرارو- اسماء اسد همسر رئیس جمهور سوریه امروز با گروهی از دانش آموزان نمونه این کشور دیدار کرد. به گزارش فرارو، این دانش آموزان در رشته‌های خود در دوره متوسطه موفق به کسب رتبه اول شده‌اند و به همراه خانواده‌های خود با بانوی اول سوریه دیدار و گفتگو کردند. ساندی عثمان، رضوان رمضان، راما حازت، غنی الشربجی، قیس جربوع و علاءالدین حصل دانش آموزانی هستند که با اسماء اسد دیدار کردند. از یک سال پیش اسماء اسد به بیماری سرطان سینه مبتلا شده و دوران شیمی درمانی را پشت سر می‌گذارد. عزم و اراده من ناشی از عزم و اراده شما در طول سالهای گذشته است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
با این حال از ۸ حقیقت مهم در مورد فقر ویتامین ب ۱۲ نباید چشم پوشی کرد: فقر ویتامین ب ۱۲ با خستگی مدام در ارتباط است: اگرچه ویتامین ب ۱۲ در تولید سلول‌های خونی و حمایت از عملکرد اعصاب موثر است اما نقش مهمی نیز در تبدیل مواد مغذی به انرژی دارد. گیاه خواران آسیب پذیرتر هستند: بیشترین میزان ویتامین ب ۱۲ در محصولات حیوانی یافت می‌شود و کسانی که تابع رژیم‌های غذایی گیاهی هستند، برای جلوگیری از ابتلا به فقر ویتامین ب ۱۲ باید مکمل‌های این ویتامین را دریافت کنند. داروهای سوزش سر دل مقصر فقر ویتامین ب ۱۲ هستند: این داروها از آنجا که تولید اسید معده را سرکوب می‌کنند، جذب ویتامین ب ۱۲ را سخت‌تر می‌نمایند. زنان بیشترین نیاز به ویتامین ب ۱۲ را دارند: هرکسی به این ویتامین نیاز دارد اما افراد خاصی مانند سالمندان و زنان باید بیشترین میزان ویتامین ب ۱۲ را دریافت کنند. کمبود ویتامین ب ۱۲ باعث آسیب دائمی می‌شود: کمبود ویتامین ب ۱۲ که سالها ادامه داشته باشد، تشدید می‌شود و می‌تواند آسیب عصبی غیرقابل بازگشت را ایجاد کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد6 ساعت قبل
آمارهای جدید مربوط به مسافرت‌های خارجی در کشور نشان می‌دهد: طی سه ماه اول امسال ۲ میلیون و ۳۰ هزار و ۵۲۳ نفر گردشگر خارجی به نقاط مختلف ایران سفر کرده‌اند. در سه ماه اول سال گذشته این تعداد مسافر خارجی معادل یک میلیون و ۴۴۳ هزار و ۵۵۱ گردشگر بوده است. به این ترتیب، بهار امسال سفرهای خارجی به کشور رشد قابل‌توجهی داشته‌اند به‌طوری‌که تعداد این مسافران ۴۱ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ افزایش یافته است. وی تاکید کرد: سال گذشته گردشگران به‌طور متوسط حدود ۳۰ روز در ایران اقامت داشته‌اند اما امسال این زمان به علت ارزانی سفر به ۴۵ تا ۶۰روز افزایش یافته است. ایرانگردی ایرانی‌ها کم شده است؟ آمارهای رسمی حاکی است: از ابتدای سال جاری تا پایان فصل بهار، یک میلیون و ۷۵۹ هزار و ۷۴۹ مسافر ایرانی به کشورهای خارجی سفر کرده‌اند که در مقایسه با سه ماه اول سال گذشته حجم این نوع سفرها امسال ۵/ ۶ درصد کاهش پیدا کرده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز21 ساعت قبل
ماجرا از آن قرار است که هفته گذشته یک مهره کوچک در گوش محمد امین ۴ ساله گیر می‌کند و مادر طفل برای خارج کردن آن به درمانگاه مراجعه می‌کند. اما داستان محمد امین طبق روال عادی طی نمی‌شود و یک اشتباه باعث یک فاجعه می‌شود. با آسیب دیدن گوش کودک، پزشک ادعا می‌کند که نمی‌تواند جسم را خارج کند و باید کودک فورا به یک مرکز درمانی دیگر برود. ناگهان نفس محمد امین بند آمد و با اینکه تا آن زمان ساکت و آرام بود و شروع به گریه کرد. حال در این بین می‌توان گفت، احتمالا مقصر اصلی در کاهش شنوایی کودک پزشک معالج است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

انتخاب «بوریس جانسون» به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا

خبری14 ساعت قبل

واکنش کابل به اظهارات ترامپ درباره حذف افغانستان

خبری15 ساعت قبل

در ستایش اکران فیلم برای نابینایان و کار زیبای حبیب رضایی

خبری16 ساعت قبل

توصیه «فتاح» به رئیس جدید کمیته امداد

تسنیم42 دقیقه قبل

ستارهماهان بغدادی خرید خارجی استقلال در فاز دفاعی را لو داد متعصب استقلالی بمب خارجی و بزرگ استقلال در خط دفاعی را لو داد + عکس

ورزش ۱۱44 دقیقه قبل

با تایید تباس؛ اتلتیکو مادرید رسما از لالیگا درخواست کرده برای گریزمان کارت بازی صادر نشود!

طرفداری49 دقیقه قبل

دیابتی‌ها ورزش هوازی را جدی بگیرند

آفتاب‌نیوز50 دقیقه قبل

اروپا منتظر نتیجه ارزیابی خطرات توسعه شبکه ۵G

ایسنا50 دقیقه قبل

مهلت ترخیص خودروهای دپو شده پایان یافت

تجارت‌نیوز52 دقیقه قبل

تاوان خروج نیروهای اماراتی از یمن برای عربستان/بارسنگینی که بر دوش ریاض گذاشته می‎شود

میزان‌آنلاین52 دقیقه قبل