این بیماری‌ها را با ام اس اشتباه نگیرید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سلامت

این بیماری‌ها را با ام اس اشتباه نگیرید

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا : همه‌ی افرادی که دچار ام اس می‌شوند، دارای تمام علائم رایج ام اس مانند بی‌حسی، گزگز شدن، درد، خستگی و حساسیت به گرما نیستند، و چیزی که این مسئله را پیچیده‌تر می‌کند این است که علائمی که فرد ممکن است دچارشان باشد، بسیار مشابه علائم برخی دیگر از بیماری‌ها هستند.

این بیماری‌ها را با ام اس اشتباه نگیرید - 1

مطالعه‌ای که در نشریه‌ی «ام اس و اختلالات مرتبط» منتشر شده می‌گوید تقریبا یک پنجم موارد سایر بیماری‌های نورولوژیکی به اشتباه‌ام اس تشخیص داده می‌شوند.

این اشتباهات در تشخیص تا حدود زیادی به این علت هستند که هیچ آزمایش تشخیصی واحدی وجود ندارد که بتواند تشخیص ام اس را قطعی کند.

پزشکان برای تشخیص علت‌های علائمی که ممکن است ام اس باشند، سابقه‌ی پزشکی فرد، نتایج معاینه‌ی دقیق مغز و اعصاب و MRI و گاهی پونکسیون کمری (یا نمونه مایع مغزی نخاعی) را بررسی می‌کنند. همچنین تشخیص این بیماری ممکن است نیاز به حذف احتمال بیماری‌های مشابه‌ام اس داشته باشد.

تشخیص اشتباه‌ام اس مشکلی است که پیشینه‌ی تقریبا چهل ساله دارد و با وجود معیار‌های دقیق تشخیصی و در دسترس بودن تکنیک‌هایی مانند MRI، همچنان یک مسئله است. تعداد قابل توجهی از افراد دچار تشخیص اشتباه‌ام اس می‌شوند که بخشی از آن به دلیل وجود نداشتن یک تست واحد برای این بیماری است، مانند آزمایش خون.

در ادامه به بیماری‌هایی اشاره می‌کنیم که گاهی به اشتباه‌ام اس تلقی می‌شوند:

بیماری لایم

بیماری لایم یک عفونت باکتریایی است که از طریق گزیدگی نیش حشره پاسیاه منتقل می‌شود. علائم اولیه‌ی این بیماری شامل خستگی، تب، سر درد و درد در مفاصل و عضلات می‌شود. نشانه‌های ثانویه بیماری لایم نیز شامل کرختی و گزگز در دست‌ها و پاها، همراه با مشکلات ادراکی مانند از دست دادن حافظه کوتاه مدت و مشکل در تکلم است. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که احتمال بیماری لایم در آن وجود دارد یا اخیرا به یکی از این مناطق سفر کرده‌اید، پزشک‌تان علت این بیماری را بررسی خواهد کرد.

میگرن

میگرن نوعی سر درد است که می‌تواند سبب درد شدید، ضربان، حساسیت به نور، صدا و یا بو، تهوع و استفراغ، تاری دید و احساس سبکی در سر و غش شود. در مطالعه‌ای که در ماه می‌۲۰۱۹ انجام شد، محققان یک مرکز طبی در لس آنجلس دریافتند ۱۶ درصد افرادی که بیماری ام اس به اشتباه در موردشان تشخیص داده شده بود، در واقه مبتلا به میگرن بوده‌اند.

این نشان می‌دهد سر دردها، بخصوص سر درد‌های میگرنی، معمولا در ام اس نیز وجود دارند. مطالعه‌ای که در آوریل ۲۰۱۶ در نشریه‌ی Clinical Neurology and Neurosurger منتشر شد این موضوع را نشان داد که سایر درد‌ها و همچنین افسردگی نیز در افراد مبتلا به‌ام اس شایع است.

تشخیص میگرن نیز می‌تواند کار سختی باشد و پزشکان از همان ابزار‌هایی که برای تشخیص ام اس استفاده می‌کنند برای تشخیص میگرن نیز کمک می‌گیرند، مانند سوابق پزشکی بیمار و نتیجه‌ی معاینه‌ی مغز و اعصاب.

سندرم بالینی ایزوله

افرادی که دچار سندرم بالینی ایزوله‌اند، علائم ام اس را ندارند، اما ضایعاتی در مغزشان مشاهده می‌شود که توسط MRI شناسایی شده و مشابه ضایعاتی هستند که در مبتلایان به‌ام اس دیده می‌شود. برخی از اشخاصی که دچار سندرم بالینی ایزوله هستند، بعد‌ها دچار ام اس پیشرونده می‌شوند و به همین دلیل محققان عقیده دارند این عارضه ممکن است از شاخص‌های اولیه‌ی ام اس باشد.

در حال حاضر هیچ دستورالعمل درمانی برای سندرم بالینی ایزوله وجود ندارد، اما در ماه می‌سال ۲۰۱۹ مطالعه‌ای نشان داد ده درصد از افرادی که‌ام اس به اشتباه درموردشان تشخیص شده و حتی تحت درمان این بیماری قرار گرفته‌اند، در واقع دچار سندرم بالینی ایزوله بوده‌اند.

اسپوندیلوزیس

اسپوندیلوزیس به مجموعه‌ای از اختلالاتی در مهره‌ها گفته می‌شود که معمولا شامل التهاب نیز می‌شود. یک نمونه از این اختلال‌ها، اسپوندیلیت انکیلوزان است. علائم این اختلال‌ها که مشابه علائم ام اس‌اند شامل درد مفاصل و خستگی می‌شود. طبق گزارش‌ها، ۷ درصد از تشخیص‌های اشتباه‌ام اس، در واقع اسپوندیلوزیس بوده‌اند.

نوروپاتی

نورپاتی یا آسیب عصبی نیز ممکن است به اشتباه‌ام اس تشخیص داده شود (۷ درصد). نوروپاتی معمولا به بیماری عصب محیطی یا آسیب سیستم عصبی خارج از مغز و نخاع گفته می‌شود. عصب‌های محیطی، مغز و نخاع را به سایر قسمت‌های بدن مرتبط می‌کنند. نوروپاتی عصب محیطی در افراد دچار دیابت شایع است، زیرا سطح بالای قند خون به عصب‌های محیطی آسیب می‌زند.

افرادی که دچار نوروپاتی هستند مانند بیماران ام اس ممکن است دچار علائمی، چون از دست دادن هماهنگی بدن، ضعف عضلات و یا مشکل در راه رفتن شوند. اما نوروپاتی، انواع گوناگونی دارد مانند نوروپاتی اعصاب حسی، اعصاب حرکتی و یا اتونومیک، که هر کدام از این نوع نوروپاتی‌ها علائم خاص خود را دارند و خیلی از این علائم با علائم ام اس مشترک‌اند.

اختلالات سایکوژنیک تبدیلی

اختلالات سایکوژنیک تبدیلی بیماری‌هایی هستند که در آن استرس روحی و روانی تبدیل به یک مشکل جسمی می‌شود و هیچ دلیل پزشکی نمی‌تواند برای آن پیدا کرد مانند نابینایی یا فلج. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ در نشریه‌ی نورولوژی منتشر شد، ۱۱ درصد از افرادی که بیماری ام اس به اشتباه درموردشان تشخیص داده شده بود در واقع دچار اختلال تبدیلی یا سایکوژنیک بودند.

سندرم دویک (NMOSD)

سندرم دویک یا بیماری نورومیلیت اپتیکا یک بیماری التهابی مانند ام اس است که به غلاف میلین که پوشش محافظ فیبر‌های عصبی بینایی و نخاع حمله می‌کند. اما برخلاف ام اس، معمولا در مراحل اولیه‌ی خود به مغز آسیبی نمی‌زند. علائم سندرم دویک می‌توانند مشابه نشانه‌های ام اس باشند، اما می‌توانند از دست دادن ناگهانی بینایی و یا درد در یک یا هر دو چشم، بی‌حسی و یا از دست دادن حس در دست‌ها و پاها، عدم توانایی در کنترل ادرار و مدفوع و سکسه و استفراغ‌های غیرقابل کنترل ایجاد کنند.

درمان‌های ام اس برای سندرم دویک ناموثر است و حتی می‌تواند آن را تشدید کند، بنابراین تشخیص درست بینهایت اهمیت دارد. یک تست خون به نام تست آنتی بادی NMO IgG می‌تواند به تشخیص این بیماری کمک کند.

لوپوس

لوپوس یک اختلال خود ایمنی مزمن مانند ام اس است که خانم‌ها بیشتر از آقایان به آن مبتلا می‌شوند. لوپوس می‌تواند سبب درد عضلات، تورم مفاصل، خستگی و سر درد شود. از مشخصه‌های بارز لوپوس، راش پروانه‌ای شکل است که روی گونه‌ها و بینی را می‌پوشاند، اما فقط تقریبا نیمی از بیماران لوپوس این علامت را دارند. برای لوپوس هیچ تست تشخیصی واحدی وجود ندارد، زیرا علائم آن مشابه علائم خیلی دیگر از بیماری‌هاست و به آن «مقلد بزرگ» نیز می‌گویند. روماتولوژیست‌ها معمولا لوپوس را بر اساس تعدادی تست لابراتواری و علائم مشخصه‌های لوپوس که فرد دچارشان است تشخیص می‌دهند.

سکته مغزی

سکته مغزی زمانی روی می‌دهد که به قسمتی از مغز به طور یکنواخت خون دریافت نمی‌کند و متعاقبا، اکسیژن و مواد مغذی مورد نیازش تامین نمی‌شود تا تداوم بیاورد. علائم سکته مغزی به طور کلی فورا بروز می‌کنند و شامل از دست دادن بینایی، از دست دادن حس در دست و پا معمولا در یک سمت بدن، مشکل در راه رتن و تکلم می‌شود که همه‌ی این علائم می‌توانند نشاندهنده‌ی بروز یا پیشرفت ام اس نیز باشند.

سن فردی که علائم را دارد نیز می‌تواند به تشخیص درست بیماری کمک کند. ام اس در افراد ۷۰ ساله نیز می‌تواند روی بدهد، اما اگر فرد، سن بالاتری دارد، احتمال سکته مغزی بیشتر مطرح است تا ام اس. سکته مغزی نیاز به اقدام پزشکی فوری دارد.

فیبرومیالژیا

فیبرمیالژیا و ام اس نیز علائمی مشابه دارند از جمله سر درد، درد مفصل و عضله، کرختی و گزگز در دست‌ها و پاها، مشکلات حافظه و خستگی. فیبرومیالژیا مانند ام اس، بیشتر در میان زنان شایع است تا مردان، اما برخلاف ام اس، در MRI به صورت ضایعات مغزی مشاهده نمی‌شود.

سندرم شوگرن

سندرم شوگرن نیز یک اختلال خود ایمنی دیگر است که علائم مشترک زیادی با سایر بیماری‌های خود ایمنی دارد. سندرم شوگرن سبب خستگی و درد‌های عضلانی استخوانی شده و در زنان شایع‌تر است. اما بارزترین علامت آن، خشکی چشم‌ها و خشکی دهان است که در ام اس وجود ندارد. خستگی و درد عضلانی استخوانی، علائم رایج ام اس هستند، اما در بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز وجود دارند.

واسکولیت

واسکولیت به التهاب رگ‌ها گفته می‌شود که می‌تواند علائمی مشابه‌ام اس ایجاد کند. بسته به نوع واسکولیت، علائم می‌توانند شامل درد و کرختی و گزگز در دست‌ها و پا‌ها و مشکلات ادراکی شوند.

واسکولیت روی پوست یا ارگان‌های بدن مانند کلیه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با بیوپسی روی نمونه‌های گرفته شده از بافت مورد نظر تشخیص داده می‌شود. برخی از انواع واسکویت‌ها توسط تست خون از جهت وجود آنتی بادی‌های سیتوپلاسمیک ضد نوتروفیل تشخیص داده می‌شوند.

میاستنی گراویس

میاستنی گراویس یک بیماری مزمن خود ایمنی است که سبب ضعف عضلات شده و معمولا علائم گاهی هستند و گاهی وجود ندارند، اما اغلب به مرور زمان پیشرفت می‌کنند. ضعف عضلانی به سبب وجود نقصی در انتقال پیام‌های عصبی به عضلات روی می‌دهد. در بسیاری از افراد، اولین علامت میاستنی گراویس، افتادن پلک چشم و دو بینی است. این بیماری مانند ام اس می‌تواند در راه رفتن، تکلم، جویدن و بلع مشکل ایجاد کند. اگر پزشک نسبت به میاستنی گراویس مشکوک بشود، از یک سری آزمایشات برای کمک به تشخیص قطعی استفاده می‌کند.

سارکوئیدوز

سارکوئیدوز نیز یک بیماری التهابی و خود ایمنی دیگر است که علائم مشترکی با ام اس دارد شامل خستگی و کاهش بینایی. اما سارکوئیدوز معمولا ریه‌ها، گره‌های لنفی و پوست را تحت تاثیر قرار داده و سبب سرفه یا خس خس سینه، تورم غده‌های لنفاوی و تغییر رنگ‌هایی روی پوست می‌شود.

کمبود ویتامین B۱۲

کمبود ویتامین B۱۲ می‌تواند علائمی مشابه‌ام اس ایجاد کند مانند خستگی، اختلال ذهنی و کرختی و گزگز دست‌ها و پاها. زیرا ویتامین B۱۲ در سوخت و ساز اسید‌های چرب لازم برای حفظ سلامت غلاف میلین نقش دارد. کمبود ویتامین B۱۲ با یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص است.

التهاب حاد منتشره مغزی (ADEM)

التهاب حاد منتشره مغزی یک حمله‌ی شدید التهابی است که مغز و نخاع را درگیر می‌کند. علائم این بیماری شامل تب، خستگی، سر درد، تهوع، استفراغ، ضعف بینایی و مشکل در راه رفتن می‌شوند. ADEM یک بیماری بسیار نادر است که معمولا فورا و بعد از یک عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد می‌شود. کودکان بیشتر ممکن است دچار این بیماری شوند در حالیکه‌ام اس، بیشتر در بزرگسالان روی می‌دهد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
با این حال از ۸ حقیقت مهم در مورد فقر ویتامین ب ۱۲ نباید چشم پوشی کرد: فقر ویتامین ب ۱۲ با خستگی مدام در ارتباط است: اگرچه ویتامین ب ۱۲ در تولید سلول‌های خونی و حمایت از عملکرد اعصاب موثر است اما نقش مهمی نیز در تبدیل مواد مغذی به انرژی دارد. گیاه خواران آسیب پذیرتر هستند: بیشترین میزان ویتامین ب ۱۲ در محصولات حیوانی یافت می‌شود و کسانی که تابع رژیم‌های غذایی گیاهی هستند، برای جلوگیری از ابتلا به فقر ویتامین ب ۱۲ باید مکمل‌های این ویتامین را دریافت کنند. داروهای سوزش سر دل مقصر فقر ویتامین ب ۱۲ هستند: این داروها از آنجا که تولید اسید معده را سرکوب می‌کنند، جذب ویتامین ب ۱۲ را سخت‌تر می‌نمایند. زنان بیشترین نیاز به ویتامین ب ۱۲ را دارند: هرکسی به این ویتامین نیاز دارد اما افراد خاصی مانند سالمندان و زنان باید بیشترین میزان ویتامین ب ۱۲ را دریافت کنند. کمبود ویتامین ب ۱۲ باعث آسیب دائمی می‌شود: کمبود ویتامین ب ۱۲ که سالها ادامه داشته باشد، تشدید می‌شود و می‌تواند آسیب عصبی غیرقابل بازگشت را ایجاد کند.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
حدود ۹۹ درصد گاز خارج شده بی بو است، اما گاهی اوقات نیز باد شکم بوی بسیار بدی دارد. بوی بد باد شکم احتمالا با آنچه مصرف کرده‌اید در ارتباط است و لزوما به مساله‌ای بد و نگران کننده اشاره ندارد. نتیجه این شرایط باد بوی بد شکم است زیرا شیر و برخی انواع پنیر حاوی سطوح بالای گوگرد نیز هستند. داروهابرخی داروهای تجویزی، ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌توانند در تولید باد شکم بدبو نقش داشته باشند. دلیل تولید باد شکم بدبو به واسطه داروی مصرفی متفاوت است و میزان گاز تولیدی نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
این مراکز تحقیقاتی عبارتند از: مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی، مرکز تحقیقات ام‌اس، مرکز تحقیقات بیماری‌های مغز و اعصاب، الکتروفیزیولوژی و مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی. در مرکز تحقیقات ضایعات مغزی نخاعی حدود ۹ سال است روی این موضوع کار تحقیقاتی انجام می‌دهیم. تعدادی از بیماران بعد از عمل جراحی هم همچنان تشنج می‌کنند، اما معمولا این جراحی باعث می‌شود بیماران پاسخ‌دهی خوبی به داروها پیدا کنند. بخش بزرگی از بیماران اپی‌لپسی دچار آسیب به جمجمه هستند. از آن جایی که حوادث جاده‌ای در ایران ضربات به سر را افزایش داده، احتمالا میزان شیوع اپی‌لپسی در ایران افزایش یافته است.
سلامت نیوزسلامت نیوز13 ساعت قبل
سلامت نیوز: بر اساس نتایج تحقیق جدید دانشگاه کالیفرنیا ریورساید (UCR) یادگیری موارد جدید، مغز افراد سالخورده را طی ۶ هفته ۳۰ سال جوانتر می‌کند. او تاثیر یادگیری، حفظ انگیزه به عنوان عامل تقویت‌کننده، تشویق مربیان برای یادگیری و رشد در محیطی مناسب را از عوامل مهم در یادگیری مهارت‌ها عنوان کرد. با ارزیابی مهارت‌های شناختی پس از ۶ هفته مشخص شد توانایی افراد ۳۰ سال جوانتر شده است. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و آلزایمر شایع‌ترین شکل زوال عقل محسوب می‌شود. در حال حاضر درمان برای معالجه زوال عقل یا عدم پیشرفت آن آسان نیست.
سلامت نیوزسلامت نیوز19 ساعت قبل
سلامت نیوزسلامت نیوز16 ساعت قبل
سلامت نیوز: در جلسه سیاست‌گذاری بیماری‌های مزمن تنفسی و انسدادی ریه تا همزمان با آغاز هفته دولت، طرح آزمایشی شناسایی و درمان بیماری‌های مزمن تنفسی و انسدادی ریه (COPD)، در مراکز بهداشتی سطح یک شهرهای اجرا کننده برنامه ایراپن از جمله نقده، مراغه، شهرضا، بافت و استان مازندران اجرایی شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا، جلسه سیاست‌گذاری بیماری‌های مزمن تنفسی و انسدادی ریه، با حضور معاونین درمان، بهداشت، پرستاری و رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دبیر بورد فوق تخصصی بیماری‌های تنفسی وزارت بهداشت و نماینده انجمن فوق تخصصی ریه، در معاونت درمان برگزار شد. در این جلسه مقرر شد تا همزمان با آغاز هفته دولت، طرح آزمایشی شناسایی و درمان بیماری‌های مزمن تنفسی و انسدادی ریه (COPD)، در مراکز بهداشتی سطح یک شهرهای اجرا کننده برنامه ایراپن از جمله نقده، مراغه، شهرضا، بافت و نیز استان مازندران اجرایی شود. این طرح به صورت آزمایشی و براساس راهنماهای بالینی تدوین شده، اجرا می‌شود و در صورت نیاز خدماتی همچون پیشگیری، غربالگری، درمان و خودمراقبتی در منزل به بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن تنفسی و انسدادی ریه (COPD) ارائه می‌شود. دو معاونت درمان و بهداشت وزارت بهداشت، به عنوان کمیته مشترک کارگروه اجرایی، مسئولیت انجام این طرح را عهده‌دار شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر